Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 15. noiembrie 2014, 14:17

Tipuri de clonc

Deschid acest topic in special pentru incepatorii la clonc, am gasit tot felul de articole pe forum despre cloncuri, mai de diferite provenienta, mai pentru barci cu bord inalt samd.
ce-mi lipseste mie personal este o clasificare a lor din punct de vedere al adincimii apei, din punctul de vedere al intensitatii sunetului produs..ce se recomanda cind..
La Dunare sint si adincimi peste 60 de m, ce clonc utilizez ?
Am vazut ca existe truse intregi cu capatul de diferiti diametri, cu curbura mai pronuntata sau nu..de ce ?
Rog aici pe expertii dintre noi sa ne dea citeva sfaturi.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 15. noiembrie 2014, 19:38

:salut: Pe dunare sunt adancimi de 60 de m doar in cazane si parerea mea este ca manerele cloncurilor sunt doar de design ci doar pastila face diferenta.Eu la concursul de pescuit la clonc din august am prins cu Ebro 2 si apa varia de la 7m-20m.Detin un ebro 3 in urma concursului si imi voi lua si un ebro 2. :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Subiecte asemănătoare