Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 6. noiembrie 2014, 11:35

Pesti nobili … sau nu …

Am tot auzit expresii de genul “peste nobil” cand se vorbea de nu stiu ce salau, stiuca, pastrav sau “asta nu e un peste nobil” cand se vorbea de avat, clean, somn.

Care-i ideea?

In functie de ce se stabileste “nobletea” unui peste? De cat de bun este in farfurie sau sunt alte criterii? … chiar as fi curios sa primesc niste raspunsuri.

Pentru mine toti pestii sunt egali atunci cand vine vorba de aceasta “noblete” … doar prefer anumite specii din cu totul si cu totul alte considerente.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 6. noiembrie 2014, 11:46

Cred ca in general lumea se refera la cat de bun e pe masa, sau mai bine zis in burtile lor. Cleanul avatul mreana scobarul sunt "pestii saracului" .. si pe asta am auzit-o
Si eu mai folosesc termenul, dar gandindu-ma la raritatea pestelui. Sau raritatea cu care il prind eu :rizi:
Born to fish, forced to work...

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 6. noiembrie 2014, 11:49

Si eu am intalnit expresia de "peste nobil", iar "nobilii" erau de obicei salmonidele. Insa, am vazut ca s-a mai generalizat expresia si acum se foloseste si pentru salau, stiuca, anghila, crap, lin...
Somnul facea parte din categoria celor "ne-nobili", alaturi de caras, clean, biban si restul "albiturilor" .

Probabil, in acceptiunea unora, pestii nobili sunt cei care au o valoare "culinara" mai deosebita decat restul pestilor.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 6. noiembrie 2014, 12:01

In special la baltile din Ungaria am intalnit aceasta expresie, adica la o taxa de ... ai voie sa retii 1-2 sau 3 pesti nobili si x kg. de alte specii. La ei pestele nobil inseamna, in gen., pestii rapitori ca stiuca sau salaul si crapul sau amurul. La alte specii intra carasul, platica si orice altceva ce se mai prinde in balta dar nu si somn. Despre somn au o alta parere, sau, mai precis, alta categorie, nu-i nici nobil dar nici "alte specii", este tratat separat. :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 6. noiembrie 2014, 12:43

Cam in fiecare regiune locuitorii inteleg prin pesti nobili cei care li se par buni de mancat. La pestii de apa dulce salmonidele sunt pe locul 1 peste tot. Dupa aia mai vin si altii in functie de raritate sau abundenta.
In tarile care au fatade maritime mari numai salmonidele beneficiaza de acest calificativ.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 6. noiembrie 2014, 12:45

Da, si in Germania sunt clasificati ca pesti nobili, salmonidele.

Ptr mine, cei care sunt rari. Ca frumosi, is toti! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 10. noiembrie 2014, 11:51

Am inteles … merci de lamuriri. Deci se pare ca “nobletea” unui peste este data de gustul pe care acesta il are in farfurie. Nasol.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 10. noiembrie 2014, 15:02

Am inteles … merci de lamuriri. Deci se pare ca “nobletea” unui peste este data de gustul pe care acesta il are in farfurie. Nasol.


Apai nu ai crezut ca dupa sangele albastru ?! :soc: In farfurie prietene ,in farfurie ...Acolo se vade "nobilimea" :zid: :rizi:

Dpmdv pestii nobili sunt cei cu dintii in gura :salau, stiuca,somn ,pastrav (asta doar ca fapt divers ca nu prind decat prin Italia...) :bravo:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 10. noiembrie 2014, 15:35

si daca nu e nobil nu merge inobilat cu ceva reteta, bait, :doarecapu: mirodenie? :limba:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 10. noiembrie 2014, 16:53

Citat de la »anem«
Am inteles … merci de lamuriri. Deci se pare ca “nobletea” unui peste este data de gustul pe care acesta il are in farfurie. Nasol.


Apai nu ai crezut ca dupa sangele albastru ?!


Pai cam asa e... inainte de distractia noastra, pestii au fost/sunt pentru hrana. Daca nu ma insel chiar si Isus nu a facut C&R cu pestii cu care a hranit multimile...
Pana azi nu am rostiti si nici scris cuvantul "peste nobil"...
:zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 10. noiembrie 2014, 17:26

Acum nu foarte mult timp, am cumparat niste somon ca deh...peste nobil. Ajuns acasa, cand l-am filetat, am observat ciudat la el. Dupa putina documentare, mi-am dat seama ca somonul meu nobil era infestat cu tapioca. Dintr-o data, n-am mai privit cu aceeasi ochi "nobilitatea" :)).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 10. noiembrie 2014, 17:36

Vezi? De aceea eu ii categorisesc in functie de ce-mi place sa prind ,nu ce imi place sa mananc! Pentru mine salaul este "nobil" deoarece pescuitul este foarte tehnic, apoi stiuca deoarece este foarte tenace si cu drilluri superbe uneori,merge somnul datorita adrenalinei ...pastravul este unul dintre cei mai prosti pesti! Ma refer la cel de crescatorie care se prinde usor ,insa ofera driluri deosebite.Mai ales cei "salmonati" sariti de cateva kilograme.
Farfuria ...e altceva! :rizi:

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 10. noiembrie 2014, 17:48

Acum nu foarte mult timp, am cumparat niste somon ca deh...peste nobil. Ajuns acasa, cand l-am filetat, am observat ciudat la el. Dupa putina documentare, mi-am dat seama ca somonul meu nobil era infestat cu tapioca. Dintr-o data, n-am mai privit cu aceeasi ochi "nobilitatea" :)).
Cu ce era infestat?? :soc: :rizi:


Luat la modul simplu, intr-adevar, termenul cuprindea salmonidele...
Acum, din punctul meu de vedere, lucrurile le vad cam asa - imi place sa ma consider un pescar sportiv (dulce vanitate.. :drac2: ) si prin urmare voi considera toti partenerii mei de sport ca fiind nobili. Vorba ceea, fara ei am putea cel mult participa la concursuri de casting, sa vedem cine arunca mai departe si mai exact. Asa ca ma voi stradui sa-i acord fiecaruia acelasi respect, fie e oblete sau rechin sau mai stiu eu ce.
Poate sunt eu mai ciudat in conceptii, dar asta e. :ochi:
Din aceasta cauza incalc legea in mod constant, deorece eliberez soretii si chiar somnii americani prinsi accidental (deorece legea spune ca trebuie sa-i pun intr-o punga de plastic si sa-i arunc la gunoi, fiind specii daunatoare). :gandesc:
De parca au migrat singuri prin Atlantic, odata cu anghilele.
Din aceleasi motive nu inteleg anumiti pescari pentru care exista doar specia vizata, care e nobil, minunat, frumos, etc..restul fiind indezirabili, incurca lume, chestii care mananca momeala degeaba si cel mai bine ar fi daca i-am extermina din ape. :zambet:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 10. noiembrie 2014, 19:43

Cu ce era infestat?? :soc: :rizi:


Cam asa arata si somonul meu( desi gradul de infestare era ceva mai redus). Culmea...si al doilea peste cumparat de la acelasi magazin a sfarsit la fel ca primul (aruncat la gunoi). Dupa ce am schimbat magazinul...n-am mai avut probleme :)



Mai multe despre boala pentru cine este interesat...http://www.adfg.alaska.gov/static/specie…s/henneguya.pdf
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 11. noiembrie 2014, 11:32

Dupa mine peste nobil e ala care-mi trage in ziua respectiva.Poate sa fie orice,chiar si platica :rizi: ,asa cum s-a intamplat de altfel prin primavara cand m-am trezit cu un capac de wc.de vreo 2kile juma :rizi: .Daca e rapitor cu atat mai bine,chiar si bibi,nu conteaza,in ziua aia devine cel mai nobil peste.
»Diogene« a adaugat urmatoarea poza:
  • IMG_20141001_145408.jpg
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 11. noiembrie 2014, 19:34

Dupa mine peste nobil e ala care-mi trage in ziua respectiva.Poate sa fie orice,chiar si platica :rizi: ,asa cum s-a intamplat de altfel prin primavara cand m-am trezit cu un capac de wc.de vreo 2kile juma :rizi: .Daca e rapitor cu atat mai bine,chiar si bibi,nu conteaza,in ziua aia devine cel mai nobil peste.



sa prinzi "bibi" la foc repetat , nu mi se pare deloc usor, mai ales daca sint si trecuti de 35 cm. Fir intins!

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 11. noiembrie 2014, 19:48

Pfff.....pai cine a zis ca-i greu, usor,foc automat sau incrucisat? Unu sa fie pe toata ziua si ala devine pestele nobil la partida
respectiva...Mai clar de asa nu stiu cum sa o zic.Fir intins si tie.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 11. noiembrie 2014, 19:52

Cu bibi ala m-a dat gata.
Eu am un record de vreo 1.7kg prin 80...si ceva pe Lumina in delta.
Da parca nu era asa mare. Si parca era mai rotund.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 11. noiembrie 2014, 20:56

1,7kg? Superb trebuie sa fi aratat asa un exemplar.Felicitari si fire intinse. :bravo:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Subiecte asemănătoare