Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 4. noiembrie 2014, 19:40

Zeci de lansete si mulinete...

:salut: , zilele trecute am facut "putina" ordine prin garaj, si imi zic, ia hai sa-mi numar mulinetele si lansetele... dupa un scurt soc :soc: , mi-am zic ca e ok, precis sunt altii si mai dependenti de cumparat scule, si precis au mai multe decit mine.

Ia sa va aud, cite lansete si mulinete aveti in ... proprietate? :bucuros2: poate ma linistesc si pina la urma mai comand cite ceva, daca nu am "suficiente" :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. noiembrie 2014, 20:44

Salut.Eu am 6 lansete de spinning, 5 lansete de crap, 6 lansete de somn stationar, 1 feeder, inca vreo 4 pe care le folosesc la mai multe stiluri in special pentru procurarea momelilor pentru stationar si as mai avea si 4 vergi pe care pentru atunci cand am chef de un pescuit la caras.Nu stiu voi insa eu tin cateva si in dormitor :rizi: in felul asta ma mai joc cu ele cand am chef. :zambet:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 4. noiembrie 2014, 20:48

mane....nu mai ai scapare clar! :prieteni:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. noiembrie 2014, 20:57

mane....nu mai ai scapare clar! :prieteni:


Crede-ma "de rusine" am omis sa mai pun in calcul alte 3 lansete de 2 lei pe care nu le mai folosesc de ani buni... :rizi:
Mi-am promis sa ma linistesc putin pe viitor :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 4. noiembrie 2014, 20:58

Chiar ai intrebat asta??? :rizi: :rizi:
Paiii, la toate stilurile... cum io am tabelele facute gata... 39/32... :zambet:.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 4. noiembrie 2014, 21:32

mda eu am scapat de alea de stationar acum 2 ani si acum o sa scot 2 de salau la vanzare. In rest nu stiu cate am :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 4. noiembrie 2014, 21:41

Eu nu cred ca poti sa pescuiesti la mai multe stiluri si sa ai "2" lansete, daca vrei sa pescuiesti cat de cat specializat si "decent".
Nu zice nimeni ca tre` sa ai lansete/mulinete de sute de euro bucata dar nici nu poti sa pescuiesti la feeder cu batu` de crap sau la somn cu batu` de caras.
Evident, daca dai doar la spinning si doar la un peste anume (ca exemplu!) iti ajung vreo 3 lansete/mulinete... :rizi: .

LE: de ex. un pescar de crap are MINIM 4 lansete (discutam de cineva care merge si la un concurs, macar amical) la care se adauga 1 x spod + 1 x bat de rezerva... si daca vrea sa fie "OK": 1 x marker + inca 1 x rezerva... asa ca numa` la stilu` asta se fac 8 lansete/mulinete, lejer... unde mai pui: match + bolo + varga + feeder + grund light + somn stationar + clonc + spinning la toate speciile si nalucile + copca + fly +...?!? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 5. noiembrie 2014, 06:55

Mă simt puţin mai bine, am doar 11 buc, mă tot gândeam că am sărit calul da-păi voi l-aţi sărit rău de tot :rizi: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 5. noiembrie 2014, 07:10

Salut.Eu am 6 lansete de spinning, 5 lansete de crap, 6 lansete de somn stationar, 1 feeder, inca vreo 4 pe care le folosesc la mai multe stiluri in special pentru procurarea momelilor pentru stationar si as mai avea si 4 vergi pe care pentru atunci cand am chef de un pescuit la caras.Nu stiu voi insa eu tin cateva si in dormitor :rizi: in felul asta ma mai joc cu ele cand am chef. :zambet:


Aiiii... am numarat "doar" 26 de lansete. Tot atatea si mulinetele?

Pina acuma Informer ii fruntcea? :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 5. noiembrie 2014, 08:16

5 crap, 1 spod, 2 somn stationar, 3 spinning, 2 germine, si inca vreo 4 de bazar-astea-s mai mult de haiala dar si-au facut treaba= 17 bucati si vreau sa imi mai iau pt somn una sau doua. :bravo:
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 5. noiembrie 2014, 09:11

17 lansete si la mine si vreo 14 mulinete......
sincer dk reusesc sa imi mai cumpar inca 4 a-si avea cam tot ce imi doresc dar pe de alta parte vreau sa mai schimb cateva dintre ele........asa ca nu se termina niciodata!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 5. noiembrie 2014, 09:25

eu unul pescuiesc doar cu artificiale … asa ca numarul lansetelor/mulinetelor va fi “mai uman” decat a celor ce incearca sa imparta mai multe stiluri.

Asa ca, am 13 lansete si 14 mulinete.

1 combo – pescuit Ex-Heavy
4 combo – pescuit Heavy
1 combo – pescuit Medium Heavy
1 combo – pescuit Medium
2 combo – pescuit Medium Light
3 combo – pescuit Light
1 combo – pescuit Fly

As putea pomeni de inca vreo 4-6 (nu mai retin) lansete sau vergi plus vreo 3 mulinete (toate de 2 banuti) dar unele dintre ele nu le-am mai folosit de cel putin 15 ani si nici macar nu stiu pe unde sunt puse.

Ps: si parca ar mai merge vreo 2 lansete pentru anumite aplicatii :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 5. noiembrie 2014, 11:33

La mine situatia e mai "umana".

Dupa stil de pescuit am asa:

- spinning: 5 combo-uri (1 UL, 1 M, 2 MH, 1 H),
- crap: 3 combo-uri
- "plutareala": 1 combo

Pe langa astea ar mai fi vreo 6-7 lansete si vergi si vreo 2-3 mulinete, pe care le-am tot tinut ca articole de "imprumut", dar pe care le voi "imprumuta" definitiv cu proxima ocazie :)

Ca idee, nu odata am simtit nevoia si a altor combo-uri (gen 2 bucati feeder) sau 1 combo de flyfishing, dar ca orice roman care se respecta, am improvizat si a iesit cat de cat bine :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 5. noiembrie 2014, 14:50

Salut.Eu am 6 lansete de spinning, 5 lansete de crap, 6 lansete de somn stationar, 1 feeder, inca vreo 4 pe care le folosesc la mai multe stiluri in special pentru procurarea momelilor pentru stationar si as mai avea si 4 vergi pe care pentru atunci cand am chef de un pescuit la caras.Nu stiu voi insa eu tin cateva si in dormitor :rizi: in felul asta ma mai joc cu ele cand am chef. :zambet:


Aiiii... am numarat "doar" 26 de lansete. Tot atatea si mulinetele?



Mulinete am 22 :zambet: , chestia e ca multe lansete stau pe dreapta de cand m-a virusat spinningul asta :rizi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 5. noiembrie 2014, 16:03

Lansete pentru clonc... 2 bucati
Lansete pentru stationar la Dunare (somn, eventual crap)... 6 bucati
Lansete fibra plina pentru crap din barca... 2 bucati
Lansete uz larg telescopice de 3,8m dar cumparate pentru taparina... 2 bucati
Lansete pentru chefal de 4,5m... 3 bucati
Lansete feeder... 2 bucati
Lanseta mach (chinezarie)... 1 bucata
Lansete spinning de la L si pana la H cu lungimi de la 1,8m pana la 3m... 9 bucati
Lanseta casting... 1 bucata
Lansete spincast... 2 bucati
Bologneze de 4 respectiv 5m... 2 bucati
Undite de la 4m pana la 6m... 5 bucati
Toate astea au mulinete, dar mai am cateva si de back-up... nu stiu cate (doar multiplicatoare pentru somn am 9 :rizi: )
Pana acum am donat la diversi pescari mai mult de 10 lansete + mulinete si... va mai urma, dar trebuie sa am dispozitia necesara :ochi: Alea de spinning, casting si spincast cam stau degeaba intr-o majoritate covarsitoare, dar inca mai sper ca voi reveni la ganduri mai "bune" :pescuit:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 5. noiembrie 2014, 16:57

Pana acum am donat la diversi pescari mai mult de 10 lansete + mulinete si... va mai urma
....foarte frumos gestul :apl: :apl: ..DAR..incearca sa le dai coopiilor :bucuros:...eu asa fac...chiar daca ma leaga multe amintiri, le dau cu placere.
P.s.....de cat sa le stergi de praf.... mai bine :cadou: :gandesc: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 5. noiembrie 2014, 20:23

Acu' depinde si cum numeri :relax: De exemplu la mulinete mai numar doar vreo 5 de spin , una de cast, 2 de stationar si una de panoplie. Pe de alta parte insa in Morethan am bagat banii de pe vreo 18 combouri de stationar pe care le-am vandut cand m-am convertit definitiv la spinning :nunteleg: :doarecapu: :bravo: (de aici si dilema la numararatoare , numar o mulineta sau 18 bete cu mulinete? :zambet: ). Lansete am mai multe (vreo 3-4 peste numarul de mulinete) si urmeaza sa-mi mai fac una de stiuca ca m-am indragostit iremediabil de un blank pe care numa ce am terminat sa-l testez azi :love: . Mai am in plan si o mulineta da mai incolo daca prind vreun deal bun pe iarna :inchinare:
Cu toate aste cred ca am cam prea multe si probabil voi scoate la maritat vreo 2 pana-n primavara din motiv de somaj tehnic (si nalucile care erau pentru ele vor pleca ca m-am saturat sa car cu mine 2 vazlize si-un snop de bete si sa pescui tot aceleasi 5-6 naluci :nunteleg: )
Tinta ar fi sa raman cu maxim 7 lansete si tot atatea mulinete sau cu 5 lansete de spinning si atat. Pacat sa adune prafu prin casa nepescuite un chelteu de scule :bucuros:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 5. noiembrie 2014, 20:23

Dupa ce am citit aici ...mi-e si rusine sa va spun ce (mai) am :rizi: Atentie ,doar spinning (cele de crap le-am vandut ,de stationar la fel , mai am o fixa de 6m de scobar si 3 "gioarse" DAM de prin '92, de fibra, care sunt prea faine sa le dau desi nu le mai pescuiesc.Dar astea nu se pun ca sunt colectie ...):

- o lanseta ML;
-o lanseta M;
-o lanseta MH;
-o lanseta H;

Plus 4 mulinete aferente.Si una de rezerva. Suficient pentru mine!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 5. noiembrie 2014, 20:32

te cred Zamfi ca sunt suficiente. daca stau si ma gandesc si mie mi-ar ajunge maxim 5 combo-uri (poate chiar 4). problema mea e ca nu pot sa vand nimic din ceea ce am ... asa ca am pe acasa si vreo 3 echipamente de clean in ciuda faptului ca nu am mai fost la clean de minim 5 ani de zile, unul de fly cu care am pescuit doar 2 saptamani si vreo 2 de casting pentru stiuca ... peste aproape disparut din zona mea. dar efectiv nu le pot da :zambet:

ps: imi aduc aminte si acum cum plecam 7-10 zile pe Dunare doar cu un combo si o mana de naluci :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 6. noiembrie 2014, 00:47

1. Mulinete crap, lacuri si Dunare-17 buc;
2. Lansete crap, lacuri si Dunare-22 buc
3. Mulinete somn-2 buc;
4. Lansete somn-1 buc;
5. Mulinete bait-casting(multiplicatoare)-8 buc;
6. Lansete bait-casting-12 buc;
7. Mulinete spinning-22 buc;
8. Lansete spinning-24 buc;
9. Mulinete copca-2 buc;
10. lansete copca-2 buc;
11. Combo (dintr-o bucata) copca-2 buc;
Total mulinete-53 buc;
Total lansete-63 buc
P.S. Trebuie sa urmeze 4 Fin Nor OFS95 pentru stationar somn, o Banax Koos Catfish pentu clonc si o Xzoga Taka pentru spinning somn, urmand inca un bat de feeder si 2 mulinete de feeder si una de match(e bine, de fapt, sa existe macar cate una de rezerva, ca sa nu mai spun ca pregatesc si pentru cei mici cate un set!
Mentionez ca in afara celor de crap, celelalte fac, in majoritatea lor, din colectia personala!
Sper sa nu ma acuzati ca sunt nebun...pentru ca recunosc... :rizi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!