Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

61

marți, 24. februarie 2015, 22:20

Costi,Costi ... Esti dus si tu ! :rizi:

Un Cincis ceva? :gandesc: Eu am reusit sa sparg azi gheata! Am si prins si am si avut ...ruptura/pleznitura de fir :soc: Zoran se pare ca nu am noroc cu firul ... :rizi: Stiu ,stiu ...sunt prea "temperamental" in tzeapa! :noroc:
Week-endul asta pica... ca nu e timp... dar sper caurmatorul reusesc sa ies.

62

marți, 24. februarie 2015, 22:51

Aline,
tu NU ai voie sa pescuiesti cu fire sub 0.15 - la tepele pe care le dai tu la pescuit nu s-a inventat firul subtire care sa reziste :rizi:
cu tine in barca nu se plictiseste omul, mai degraba face draqu infarct ! :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 24. februarie 2015, 22:52

o fi si cu tepele dar... am avut si eu firul, cel subtire chiar e papiota, eu am avut cel mai subtire, cel de clean. Cel de clonc, e perfect

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

64

miercuri, 25. februarie 2015, 05:53

Tyrael, si firul de 0,25 mm de ex il poti rupe ca pe papiota. Daca folosesti lanseta de spinn Taffi care e extrem de tare, daca strangi frana la un Penn sau Shimano la maxim si dai contra puternica, ai toate sansele sa explodeze firul in contra.
Eu folosesc firul de 0,08 la lanseta de 4 gr si 8 gr, lansete ce sunt destul de moi. De fiecare data cind intru pe apa imi reglez in asa fel frina, incat la o contra data puternic in simulare de un obiect fix, sa nu rupa/ pocneasca firul. Nah, ce sa zic, Thomas o scos cu el si stiuca de 6 kile, si somn de 7 kile, ambele exemplare intrate pe verticala la rama, in timp ce dadea la bibani. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 25. februarie 2015, 07:07

Aline,
tu NU ai voie sa pescuiesti cu fire sub 0.15 - la tepele pe care le dai tu la pescuit nu s-a inventat firul subtire care sa reziste :rizi:
cu tine in barca nu se plictiseste omul, mai degraba face draqu infarct ! :rizi:

:rizi: Pai da ...probabil am o "deformatie" de la pescuitul salaului in ape adanci .Ca pe Bezid ,la apa de 15 m ,daca nu dai tzeapa cum scrie cartea ...pa!Aici a fost pe Radesti ,in apa de 1m si la cca 10 m de mal ...Un Phenix de 1/8-5/8 care ,culmea, este moale pe varf !Fiind un composite.Insa ,e adevarat , este probabil o aroganta sa dau cu firul ala la stiuca...Desi nu are 0,08 asa cum am mai spus. Nod Palomar.In fine.

Zoran ,eu nu am zis ca firul e neaparat slab ,deoarece cu prima rola care am avut-o acum vreo 2-3 ani am "drillat" un fitofag batran luat de salopeta :rizi: Cred ca problema a aparut in soc. Recunosc inca odata ca ,mai ales dupa sezonul de iarna, nu e bine sa fii cu mine in barca :rizi:

Costi ,sambata sunt la Cluj ,duminica sigur nu vin .Daca iesi saptamana viitoare poate vin si eu :noroc:

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 25. februarie 2015, 08:21

2 lansete somn + 2 mulinete
2 lansete feeder + 2 mulinete (urmeaza a 3a)
1 lanseta spinning UL + 1 mulineta
1 lanseta bologneza + mulineta de la spinning
2 vergi

:zambet:
Incepator in pescuitul somnului

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 25. februarie 2015, 11:09

Eu nu stiu cate am pentru ca cele mai vechi iau calea pivnitei cand cumpar ceva nou. Noroc ca am o casuta in stare proasta dar acceptabila ca sa-mi tin sculele de pescuit, barcile in curte( sunt doua ) si trei motoare termice plus trei electrice dintre care unul in pana. In apartamentul in care locuiesc nu am un ac, casuta de la tara fiind doar la 300m. Mi-e groaza cand va trebui sa evacuez casuta ca sa ma mut definitiv la tara. :doarecapu: