Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

41

marți, 11. noiembrie 2014, 20:23

Ce mina de aur suntem noi pentru deelarii de scule de pescuit.
Vorba lu nevasta-mea: Daca vinzi toate sculele de pescuit, din banii aia o sa manance peste si nepotii tai.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 11. noiembrie 2014, 23:06

Salutare domnilor. Eu enumar doar ce am de vanzare: 3 multiplicatoare, 3 mulinete crap, 2 mulinete feeder, 2 mulinete universale sa le zic asa, 3 lansete crap, 3 lansete spod, 1 lanseta feeder, 2 lansete somn barca. Si mai raman cu inca 15 combo-uri. Eu zic sa spunem ce mai cumparam nu ce avem :zambet: sau ce vindem.

Ok, si ce mai cumperi :zambet: :ochi: ?
Acum, serios vorbind, ori aici, ori pe privat, cam ce ai de vanzare? Ma intereseaza mulinete Tica Taurus, Ryobi Zauber si Daiwa, dar si alti producatori, cu conditia sa fie complet metalice, depinde de marime, pentru spinning/clonc, ma mai intereseaza doua mulinete de feeder si una sau doua pentru sheffield(cred ca relansez discutia despre termenul corect, match sau sheffield, cum match inseamna meci, competitie, nu poti sa spui cometitie de match, ar iesi match match, deci, sheffield, dupa pluta, ar fi cel corect, din punct de vedere logic)
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 2. februarie 2015, 22:08

Dupa cum am spus, dintre cele de crap, folosite sunt 4 si 4 pe lacuri, si 4 pe Dunare, de asemenea, cu mulinetele corespunzatoare, din cele de spinning, una inca n-am apucat sa o folosesc la somn si 3 la rapitor de talie mica si medie, la copca, 4 seturi, am omis doua vergi de 6 si 7 m utilizate, si inca vreo 3 de 5 m(carbon), 4 din bambus si vreo 6 din trestie pe care le am de la taica-meu si care "sed" acasa, in colectie, alaturi de celelalte scule colectionate!
P.S. Unii colectioneaza timbre, altii, masini...altii...femei...)=...eu...scule de pescuit si...carti(si de pescuit, am ajuns la vreo 43, de pescuit, si am inceput sa le "duble", ca altfel, per total, am sarit de 3000, si, daca prevad bine, ma onoreaza si unchiul sotiei cu peste 9000, numai sa ma mut la curte, sa-mi fac un birou-biblioteca, sa-mi poata "gazdui" si "nebunia" aceasta)! :zambet:


Am omis cele 4 WFT-uri de 250-1000 g/2,70 m pentru somn, pe care le am din 2013, a doua mulineta Banax Xtreme 6000GT pentru clonc, deocamdata, cele 2 lansete de feeder, una de sheffield si cele 3 mulinete pentru feeder, ultima este Match Winner-ul 3012D QDA, de curand aparuta, pe care am gasit-o in Polonia cu 629 zl~640 lei, cu 15 € transportul, a ajuns la doua zile dupa un Preston DM 13'2"/80 g, cu care va face pereche, apropo de nebunii...:)...am mai amanat OFS 95 pentru aceste achizitii de ultim moment, intre care se numara si doua Zauber 4000(model vechi) si 2 TD Daiwa, Heavy Feeder 3,90 m si una TD Advantage Match 4,20 m...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 2. februarie 2015, 22:11

evergreen, esti sigur c-o sa-ti ajunga o "curte" sa te muti? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

45

luni, 2. februarie 2015, 22:13

Cred ca omu' le are ptr magazin ....poate poti pune o poza sa mai alegem si ptr noi..... :zambet: :prieteni:

46

luni, 2. februarie 2015, 22:40

Fratilor,
M-am linistit: credeam ca am eu o problema, vis-a-vis de pescuit....acum rasuflu usurat!
Va salut! :ochi:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

47

vineri, 6. februarie 2015, 00:32

Cu placere... :zambet: ...e bine sa stii ca ai fost de folos cuiva... :ochi: ...e bine ca v-ati linistit...pe mine...mai mult m-a...provocat... :zambet: ...sa le gasesc perechi...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

48

vineri, 6. februarie 2015, 20:48

nu va spun cate am ca ma fac de ras :rizi: ( 8 la nr. ) dar voi unde le tine-ti fratilor, daca ar fi numai astea nu ar fi problema dar restul bagajului e problema :doarecapu:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

49

vineri, 6. februarie 2015, 23:28

nu va spun cate am ca ma fac de ras :rizi: ( 8 la nr. ) dar voi unde le tine-ti fratilor, daca ar fi numai astea nu ar fi problema dar restul bagajului e problema :doarecapu:

Din nefericire, stand la bloc, dupa ce mi-am desfiintat balconul, inglobandu-l in camerele existente, mi-am incropit un balconas spre curta interioara, avand norocul sa stau la etajul 1! Iar ce nu las acolo, este repartizat prin casa, spre nemultumirea unora...ca mai am si damblaua sa mai scot cate ceva si invart in gol... :rizi: ...daca la peste am ajuns atat de rar... :zambet: ...mai tin si langa perna cate una... :zambet: ...nu ma refuza niciodata... :rizi: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

50

vineri, 6. februarie 2015, 23:59

nu va spun cate am ca ma fac de ras :rizi: ( 8 la nr. ) dar voi unde le tine-ti fratilor, daca ar fi numai astea nu ar fi problema dar restul bagajului e problema :doarecapu:

Din nefericire, stand la bloc, dupa ce mi-am desfiintat balconul, inglobandu-l in camerele existente, mi-am incropit un balconas spre curta interioara, avand norocul sa stau la etajul 1! Iar ce nu las acolo, este repartizat prin casa, spre nemultumirea unora...ca mai am si damblaua sa mai scot cate ceva si invart in gol... :rizi: ...daca la peste am ajuns atat de rar... :zambet: ...mai tin si langa perna cate una... :zambet: ...nu ma refuza niciodata... :rizi: ...


Si eu stau la bloc.Imi tin sculele de pescuit in garaj insa o parte din ele le am in casa, in momentul asta am 3 lansete armate pentru pescuit in dormitor ca sa ma pot uita la ele :rizi: si mai tin si multe alte chestii spre nemultumirea unora din casa:rizi:
Mi-as dori o camera numai a mea in care sa pot depozita toate "comorile" mele.Cred ca as sta toata ziua acolo sa fac la monturi, sa ma uit la filme despre pescuit si sa fac planul pentru partida viitoare :rizi:

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. februarie 2015

Locație: berceni ilfov

  • Scrie un mesaj privat

51

sâmbătă, 7. februarie 2015, 09:46

arsenalul meu:4 de spining,2 de feeder,5 de 3,6 m de pescuit de pe mal de 3,5 lb,1 de match,4 de 2,7m si 2 de 3m pentru barca,toate echipate cu mulinete,in total 18 buc la care se adauga si 5 vergi de la 4m la 7 m.
cam asta e tot,de fapt e simplu

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

52

sâmbătă, 7. februarie 2015, 10:29

nu fac lista ca dracul nu doarme niciodata, imi e de-ajuns observatia, vai draga cind pleci in concediu (spre Timis, Dunare, Mures) este foarte mult loc in boxa..
si aici am numai spinning si feeder...la al doilea domiciliu am capitolul stationar... :doarecapu:

Răspunsuri: 14

Membru din: 12. ianuarie 2015

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

53

sâmbătă, 7. februarie 2015, 20:52

deci in concluzie cel mai bine e cand stai la casa. ai loc de depozitare la discretie. eu persoanal am 3 pt. somn si 4 pt. crap toate de 3m pt pescuitul de pe mal, 4 buc la 2.4 m pt barca si inca vreo 5 bete telescopice de lungimi diferite dar "tepene"(le mai foloseam si la crap inainte) dar e loc si de mai bine si o mica baracuda de 3,3m care e cazata la solar pe timp de iarna. am de gand totusi sa mai schimb din mulinete ca unele dau semne de batranete dar sa vad ce imi va permite bugetu, ca oricum la dunare trebuie avut mare grija ca ba se mai fura ba mai "fura" peste vreuna din lacomie
:prieteni:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

54

luni, 23. februarie 2015, 14:44


Si eu stau la bloc.Imi tin sculele de pescuit in garaj insa o parte din ele le am in casa [...]


avand in vedere cele intamplate recent cu garajele din blocul meu cred ca in momentul de fata nu mi-as duce in garaj nici o lanseta de frica :nervos: ... Mane, poate in viitorul apropiat va fi o camera speciala "de pescuit" :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 23. februarie 2015, 17:48

Nici eu nu le las nici in garaj nici in beci...Toate sunt prin casa si nu prea e comod mai ales de cand am trecut "usurel" catre bete dintr-o bucata :rizi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 23. februarie 2015, 20:53

Nici eu nu le las nici in garaj nici in beci...Toate sunt prin casa si nu prea e comod mai ales de cand am trecut "usurel" catre bete dintr-o bucata :rizi:


Zamfi, eu spre norocul meu am o jumatate de camera dedicata special pescuitului. Acolo mi-am construit un suport de lansete pe un perete si nu ma deranjeaza catusi de putin in felul asta. Inainte le tineam sprijinite de perete intr-un colt si nu de putine ori ma trezeam cu firul textil ros cum frecam inelul de varf de perete. Pe suport stau evident doar lansetele cel mai des folosite, cele gata oricand de pescuit ... Restul in huse pe dulap :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 24. februarie 2015, 20:34

Eh.. io ma tratez incet.. am mai imputinat din ele :)

Cum pescuiesc exclusiv la spinning, sculele ramase din alte epoci (adica alte stiluri) prin garaj nu le mai pun.

Am asa:

Spining:
1 combo L
1 combo ML
2 MH pentru vobler
1 M salau
1 H somn
1 XH somn
1 H - Sticla plina clonc

Casting
1 M Salau
1 H Stiuca
1 H (jigging greu somn, salau)
1 H - compozit, modicicat dintr-un bat vechi de crap, batul preferat pentru spinn la somn.

Toate sunt combouri.. fiecare lanseta sta cu mulinelul ei pe ea.

maimutele le tin in dulap... special facut in camera. Mobila facuta la comanda, am adaugat un dulap special pentru mainutele mele. Betele in schimb stau in rastel in balcon (balconul fiind zidit si inchis eu zic ca e safe.
In garaj nu prea ma curaj sa tle tin.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 24. februarie 2015, 20:49

Costi,Costi ... Esti dus si tu ! :rizi:

Un Cincis ceva? :gandesc: Eu am reusit sa sparg azi gheata! Am si prins si am si avut ...ruptura/pleznitura de fir :soc: Zoran se pare ca nu am noroc cu firul ... :rizi: Stiu ,stiu ...sunt prea "temperamental" in tzeapa! :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 24. februarie 2015, 20:58

Zoran se pare ca nu am noroc cu firul ..


Cu care Zamfi, cu 0,08 mm? Eu cind l-am tras pe rola nici nu am vazut ce trag, de "transparent" ce era, doar ca s-a invartit contoru am stiut ca e ok... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 24. februarie 2015, 21:28

Zoran se pare ca nu am noroc cu firul ..


Cu care Zamfi, cu 0,08 mm? Eu cind l-am tras pe rola nici nu am vazut ce trag, de "transparent" ce era, doar ca s-a invartit contoru am stiut ca e ok... :rizi:

Ala Zoran.Transparent zici? Personal nu-l vad asa transparent ...e 0,08 dar eu zic ca de fapt e un 0,12 curat :rizi: Stii cum a pocnit?Papiota! :rizi: Ma rog o fi fost si adversarul din apa mai rasarit :noroc: