Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 4. noiembrie 2014, 19:34

Ce draq' car atata cu mine?

:nunteleg: ...de cite ori merg exclusiv la clonc, am la bagaje, de abia ma mmisc prin barca:
- toata geanta mare, plina cu toate accesoriile, tra sa fie in barca, ca poate trebe
- 2 lansete de clonc, una de rezerva, ca poat ese strica ceva
- lanseta de spin avat, ca poate rapeste
- lanseta de spin somn, ca poate lansez o guma...
- si daca tot o am si pe asta, hai ca iau si geanta cu gume
- haine de schimb, ca daca intra unu fain, sa intru cu el in apa ptr poze
- lada frigo cu peste viu
- cosuletzu' cu acte, laterna, apa, chei...

Nah, si de fiecare data cind plec, ma mir de ce am luat atatea cu mine? :rizi: Vi se intampla si voua? Sau va rezumati la ce e strict necesar?

Si ce este de fapt, dupa parerea voastra, strict necesar la cloncaneala? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. noiembrie 2014, 19:45

Asa-i la pescuit, dar bucura-te Zoran, ca o parte poti lasa in barca, dar daca mai trebuie sa umfli si barca, iti mai trebuie pompa, baterie pentru motorul electric, sonar plus baterie, dupa care abia vin restul
bete, genti, cel putin 2, plus acuma ca e rece , trebuie incaltate cizme de cauciuc si ..si..eu ma intreb cit timp o sa mai pot face asta, dupa o zi de pescuit sint terminat (la asta se adauga si un drum de 260 de km)
oricum jos palaria pentru minimalisti..de cum spunea Sadoveanu, pescarul cu bagaje multe prinde peste putin. :rizi:

3

marți, 4. noiembrie 2014, 20:08

Nah, si de fiecare data cind plec, ma mir de ce am luat atatea cu mine? Vi se intampla si voua? Sau va rezumati la ce e strict necesar?

Idem si la mine, dar nu iau rezerva la clonc(adica numai una-tu iei 2+rez?) si am un butoi de 30l pt pesti in loc de lada frigo cum ai tu.Oricum, eram convins ca nu numai eu sunt :drac2: , mi se confirma in sfarsit... :rizi:
Tine-o tot asa!
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. noiembrie 2014, 20:10

tu iei 2+rez?)

Nu, 2 lansete de tot, dintre care 1 e rezerva :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 4. noiembrie 2014, 20:33

de cite ori merg exclusiv la clonc
...
- lanseta de spin avat, ca poate rapeste
- lanseta de spin somn, ca poate lansez o guma...


Interesant mod de a merge exclusiv la clonc cu 2 lansete de spin ++... :limba: :rizi: .
Adevaru-i ca si io merg cam tot asa. :ochi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 5. noiembrie 2014, 07:04

Pentru clonc am o găleată ovală de 10l cred, în care am patru tipuri de monturi gata legate, câteva agrafe cu vârtej, o rolă de fir pt. forfah, câteva cârlige şi ancore, mănuşi, patent, foarfecă patent pt. tăiat firul, câţiva plumbi - 3-4buc şi băţul de clonc. Mai iau un rucsăcel cu voblere şi gume şi un băţ de spinning cu care dau la şalău, ştiucă, somn cu lest peste 10 g, cam asta-i.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 5. noiembrie 2014, 07:55

Cand merg pt 2 zile, ma mut cu tot garajul pe garla. Am asa..motor, ulei, benzina, chei, si o paturica pentru a nu zgaria motorul cand il dau jos, sa stea bine pe drum. Urmeaza barca..podina, pompa manuala, kit de lipit, ancora, sfoara..bancute, vasle si rotile pentru a o pune la apa. Rucsacul meu de armata cu: plumbi-10 kile de toate marimile, formele posibile si imposibile, momitoare, carlige, sac de crap, juvelnic, galetusa de facut nada, porumb dipuit de mine, nada pentru crap 2-3 kile, porumb la conserva, trusa de spinning, vreo 2 mulinete de rezerva, carpe, fire 0.25-0.6, carlige, shaduri, suporti, folia in caz de ploaie 4x6 m, umbrela, betele de crap, bete de somn, bete pentru maruntis, bete de spin..undite de distractie...ii mai dau fetei sa se joace, sa nu se plictiseasca, minciog, napatcuta, galeata mare de 20 cu care iau apa din dunare cu robinet, gratar, ceaun, disc, lada frigorifica de 75 l plina cu gheata, bere si ce o mai fi..cort, folie pt cort, topor, maceta, lanterne, spray tantari, saci de dormit, haine, saltea gonflabila, pavilion, daca-s multi tantari...si una bucata caine ciobanesc german si un pichinez sa faca paza..uneori nu am nevoie de toate dar le iau sa nu zic ca trebuia sa incerc la aia si nu am avut la mine tot ce-mi trebuie.
Tot calabalacul asta...asa in mare imi ia cam o ora, sa incarc masina.. :pauza:
'' Carpe diem ! ''

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 5. noiembrie 2014, 09:13

Eu sunt unul dintre cei care fac tot posibilul sa care dupa ei strict cele necesare. Asa ca, fiecare iesire a mea este acompaniata doar de un rucsac pe spate si lansetele in mana (numarul lor variaza in functie de locurile in care merg - de la 2 la 4). Las acasa cel putin 80% dintre naluci. Poate daca as pescui din barca as lua cu mine ceva mai multe dar ceva ma face sa cred ca tot cu cele 10 modele consacrate as insista :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 5. noiembrie 2014, 09:15

in primavara anului trecut am plecat in delta 4 pescari in 2 lagune 625 echipate cu motoare de 60 cp! Barcile nu au glisat datorita greutatii :gandesc:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 5. noiembrie 2014, 11:41

De obicei ies la pescuit cu 2-3 bete maxim (din care 1 vine cu mine iar 2 raman in masina). In afara de bete, mai iau un rucsac cu ceva naluci, apa si mancare...si cam atat ... Imi place sa fiu cat mai mobil posibil. Daca merg la stationar....niciun bat nu este in plus ca deh...nu se stie niciodata cand ai nevoie de 1 bat pt cine stie ce...
Cand merg cu barca, car cam tot aceleasi lucruril pe care le iau cand nu ies cu barca, doar ca nu le mai las in masina :)).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 5. noiembrie 2014, 20:43

Las acasa cel putin 80% dintre naluci. Poate daca as pescui din barca as lua cu mine ceva mai multe dar ceva ma face sa cred ca tot cu cele 10 modele consacrate as insista :rizi:

Eu nu las acasa decat vreo 60 % dintre naluci si cu toate astea tot car in vreo 3 gentute ce totalizeaza circa 15 kile. :zambet: :doarecapu: partea ciudata e ca intradevar si eu am vreo 5-6 cu care pescui tot timpul (la fiecare specie cate 5-6 :zambet: ) si restul le spal doar ocazional cand nu papa la "consacrate " si ma plictisesc. Stau uneori si privesc lung la acareturile din barca (care bat lejer suta de kile ) si ma intreb: oare ce m-as face daca ar trebui sa pescui de pe mal? :gandesc: Si cand ma gandesc ca m-am apucat de spinning cu ideea de a avea doar un bat si cateva cutitute cu naluci in buzunarele unei veste ... :zambet:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 6. noiembrie 2014, 01:06

Cand merg pt 2 zile, ma mut cu tot garajul pe garla. Am asa..motor, ulei, benzina, chei, si o paturica pentru a nu zgaria motorul cand il dau jos, sa stea bine pe drum. Urmeaza barca..podina, pompa manuala, kit de lipit, ancora, sfoara..bancute, vasle si rotile pentru a o pune la apa. Rucsacul meu de armata cu: plumbi-10 kile de toate marimile, formele posibile si imposibile, momitoare, carlige, sac de crap, juvelnic, galetusa de facut nada, porumb dipuit de mine, nada pentru crap 2-3 kile, porumb la conserva, trusa de spinning, vreo 2 mulinete de rezerva, carpe, fire 0.25-0.6, carlige, shaduri, suporti, folia in caz de ploaie 4x6 m, umbrela, betele de crap, bete de somn, bete pentru maruntis, bete de spin..undite de distractie...ii mai dau fetei sa se joace, sa nu se plictiseasca, minciog, napatcuta, galeata mare de 20 cu care iau apa din dunare cu robinet, gratar, ceaun, disc, lada frigorifica de 75 l plina cu gheata, bere si ce o mai fi..cort, folie pt cort, topor, maceta, lanterne, spray tantari, saci de dormit, haine, saltea gonflabila, pavilion, daca-s multi tantari...si una bucata caine ciobanesc german si un pichinez sa faca paza..uneori nu am nevoie de toate dar le iau sa nu zic ca trebuia sa incerc la aia si nu am avut la mine tot ce-mi trebuie.
Tot calabalacul asta...asa in mare imi ia cam o ora, sa incarc masina.. :pauza:

Nu vreau sa-mi inchipui ce va insemna sa am si sculele pentru somn(stationar, clonc si spinning) si pe cele pentru feeder si match dupa mine, pentru ca si fara ele abia aveam loc intr-un SUV cu portbagaj deasupra! Ii felicit si eu pe cei care pleaca doar cu o lanseta si o mulineta!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 6. noiembrie 2014, 09:26

Las acasa cel putin 80% dintre naluci. Poate daca as pescui din barca as lua cu mine ceva mai multe dar ceva ma face sa cred ca tot cu cele 10 modele consacrate as insista :rizi:


Eu nu las acasa decat vreo 60 % dintre naluci si cu toate astea tot car in vreo 3 gentute ce totalizeaza circa 15 kile. :zambet: :doarecapu: partea ciudata e ca intradevar si eu am vreo 5-6 cu care pescui tot timpul (la fiecare specie cate 5-6 :zambet: ) si restul le spal doar ocazional cand nu papa la "consacrate " si ma plictisesc. Stau uneori si privesc lung la acareturile din barca (care bat lejer suta de kile ) si ma intreb: oare ce m-as face daca ar trebui sa pescui de pe mal? :gandesc: Si cand ma gandesc ca m-am apucat de spinning cu ideea de a avea doar un bat si cateva cutitute cu naluci in buzunarele unei veste ... :zambet:


Chiar ti-ai pus o intrebare foarte buna “oare ce m-as face daca ar trebui sa pescui de pe mal?” … raspunsul ar fi ca ai renunta la a mai cara cu tine un alt procent bun din naluci.

Rucsacul meu are mai nou undeva sub 10kg (nu am avut curiozitatea sa il cantaresc) si deja este exagerat de greu. Inainte cele 3 cutii mari ce le aveam erau pline ochi de naluci dar in urma cu vreo 2 saptamani am facut o alta curatenie si cred ca am injumatatit numarul nalucilor care veneau cu mine (si oricum vin prea multe cu mine – am in cutii naluci care n-au vazut apa de 2 ani de zile minim).

Ar trebuie sa precizez si ca sunt anumite locuri unde iau cu mine doar o lanseta, o cutiuta in care bag 10 voblere ce o tin in buzunar, gripul agatat de pantaloni si aparatul la curea. E de vis sa pescuiesti atat de “light” si cu o libertate de miscare atat de mare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 45

Membru din: 8. decembrie 2014

Locație: galati

Profesia: particular

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 27. decembrie 2014, 06:00

La mine cand plec cu barca la pescuit este simplu pentru ca le am puse acolo pe toate,deh avantajul cabinei care desi este micuta pot sa tin toate ustensilele si sunt cateva lucruri gen:lansete de somn(5 buc),lansete de crap(5 buc),2 lansete spining,3 telescopice ,2 cutii cu accesorii(una pt somn una pt crap),haine groase si subtiri,vesela pt 2 persoane,conseve rachiu,vin,apa,pesmeti,aragaz cu butelii de rezerva,tigaie de prajit,oala de fiert,ulei,otet,sare etc.care nu imi mai trec prin cap.Avantajul este ca barca sta pe apa pregatita eu doar trebuie sa vin cu benzina si nada.Cand plec la pescuit de pe mal treburile se complica rau pentru ca pe langa cele mentionate mai sus mai car frigider,generator toporare,drujba,ceaune mari,trepied,mese,scaune,pavilion cu pereti pt tantari(daca ploua stai acolo si bei )etc.....uneori nu imi mai ajunge masina si iau si remorcuta cu mine pentru ca o folosesc ca dormitor pentru ca are2 m-1,2 si nu mai intind cortul.Problema este ca as mai renunta sa car cu mine multe lucruri si daca uiti ceva acasa s-a dovedit ca exact lucrul ala iti trebuie . :zid:
O poza cu barcuta.
»dulceanu ionel« a adaugat urmatoarea poza:
  • 20140729_141633.jpg
Orice zi ar trebui traita ca si cum ar fi ultima.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »dulceanu ionel« (27. decembrie 2014, 06:07)


Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 29. decembrie 2014, 16:53

La mine cand plec cu barca la pescuit este simplu pentru ca le am puse acolo pe toate,deh avantajul cabinei care desi este micuta pot sa tin toate ustensilele si sunt cateva lucruri gen:lansete de somn(5 buc),lansete de crap(5 buc),2 lansete spining,3 telescopice ,2 cutii cu accesorii(una pt somn una pt crap),haine groase si subtiri,vesela pt 2 persoane,conseve rachiu,vin,apa,pesmeti,aragaz cu butelii de rezerva,tigaie de prajit,oala de fiert,ulei,otet,sare etc.care nu imi mai trec prin cap.Avantajul este ca barca sta pe apa pregatita eu doar trebuie sa vin cu benzina si nada.Cand plec la pescuit de pe mal treburile se complica rau pentru ca pe langa cele mentionate mai sus mai car frigider,generator toporare,drujba,ceaune mari,trepied,mese,scaune,pavilion cu pereti pt tantari(daca ploua stai acolo si bei )etc.....uneori nu imi mai ajunge masina si iau si remorcuta cu mine pentru ca o folosesc ca dormitor pentru ca are2 m-1,2 si nu mai intind cortul.Problema este ca as mai renunta sa car cu mine multe lucruri si daca uiti ceva acasa s-a dovedit ca exact lucrul ala iti trebuie . :zid:
O poza cu barcuta.


:bravo: Faina barcuta si motorul :bravo: fir intins :pescuit: :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 29. decembrie 2014, 17:04

Exista doua variante mari si late..

1.Sa cari dupa tine un mic magazin de pescuit, si sa nu stii ce naluca sa pui in agrafa(ca nu poti pescui decat cu o lanseta o data), sa iti rupi spatele carand bagaje, intrebandu-te oare asta inseamna pescuitul??

2.Sa ai cateva naluci pe care sa le cunosti la perfectie si care fac treaba in orice situatie..Timpul pierdut cu nehotararea in alegerea nalucilor si caratul bagajelor, e folosit efectiv pentru pescuit..

Am la mine un rucsac usor care contine 2 cutii cu woblere, 2 cutii cu gume, o cutie mica cu ceva pilkere, cicade,etc..patent,cutie cu agrafe,aparatul foto si cam atat.Pardon, si doua lansete pe doua puteri diferite..De multe ori tatonez cu rucsacul in spate, doar lanseta de rezerva o las jos..Nu pierd timp cu nimicuri inutile,important e sa bat cat mai mult mal..si apoi cand dau de pesti pot da rucsacul jos..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

17

marți, 30. decembrie 2014, 10:24

...

La clonc pescuiesc doar ocazional ... am 1 lanseta + una de rezerva, 4-5 monturi si cam atat, uneori nici sonar nu iau cu mine ...
Era un timp cand pescuiam la spinning cu 3 rotative si 2 lingurite toata vara si prindeam peste, apoi pana anul trecut caram dupa mine indiferent ca dadeam de pe mal sau din barca sute de naluci ca poate... poate si majoritatea stateau la uscat ani de zile, unii chiar nedesfacute... in cutiile originale... de un timp folosesc o singura lanseta( rezerva sta in masina) si maxim 5-6 naluci din care cel putin 2-3 sunt home made si cateva plastice... eu zic ca sunt suficienti mai ales pentru cateva ore de pescuit dupamasa sau dimineata ...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (30. decembrie 2014, 10:34)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 30. decembrie 2014, 17:58

Hmmm...Plm...ca a mai adus azi mosul doua lansete de spinning!! :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 30. decembrie 2014, 22:11

Cand merg la spinning e simplu: rucsac pe spate plin cu naluci, una sau doua genti pe umeri unde am alte articiale si neaparat plasa cu sandwich-uri si sticla cu apa.In anumite situatii mai car dupa mine si un scaun pentru pescuit, da eu mai pescuiesc la spinning si de pe scaun in anumite situatii :rizi: de fapt am o problema de sanatate la un picior si am anumite zile in care nu prea pot pescui in picioare multe ore.

La stationar se schimba lucrurile :rizi: am un Seat Ibiza si cand plecam in doi umplem efectiv cu lansetele de somn, cu suportii pentru lansete, gentile cu monturi, plute ......sunt multe.Cand reusesc sa pescuiesc cu masina langa lansete prefer sa nu mai montez cortul.Sunt unele situatii in care luam si gratarul, carbuni, frigider...atunci stam cu adevarat inghesuiti in masina :zambet:
La stationar la somn trebuie multe acareturi, momeala o tin intr-o galeata cu capac in care introduc oxigenatorul.Cu toate ca incerc sa ma duc pregatit cu momeala am la mine si feederul si o varga, doua sa pot prinde alti pesti momeala la nevoie.In ultimul timp neaparat port dupa mine si echipamentul de spinning pentru a fi pregatit pentru orice situatie :rizi: .Incerc din rasputeri sa car dupa mine minimul necesar insa e imposibil sa nu umplu masina(urmatoarea va fi neaparat un station vagon :zambet: )

Subiecte asemănătoare