Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 4. noiembrie 2014, 19:23

Mort sau viu???

Dead or alive? :gandesc:

Cred ca cu totii am pescuit atata cu pestisor viu, cit si cu morti. Morti, proaspat morti, sau morti, decongelati. Multi spun ca, un pestisor decongelat are atractie magnetica la salau, mult mai bun ca momeala decit un pestisor proaspat mort, uneori chiar decit unul viu! :gandesc:

Ma gandesc ca prin congelare/ decongelare se schimba atata structura carnii, cit si ... mirosul?

Ati incercat asta si la somn? Ati observat diferente? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. noiembrie 2014, 19:36

Congelat nu am incercat, la salau ramin pe teoria viu, unde este permis.
Treaba cu congelatul dupa cite am citit se preteaza mai bine la macrou, scrumbie..aici sigur ca se elibereaza si o mireasma in apa in timpul decongelarii, in special pentru stiuca , iarna.

3

marți, 4. noiembrie 2014, 19:37

La salau am avut rezultate bune cu pestisori(obleti) morti, in schimb la somn nici n-am avut curaj sa incerc cu pesti morti.Se stie, somnul e cam orb, trebuie sa miste ceva ca sa localizeze... :gandesc:
Morti, proaspat morti,

Parerea mea este ca nu prea-i deosebeste mustaciosul si oricum nu cadreaza cu regulamentul forumului.... :rizi:
:noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 4. noiembrie 2014, 19:41

si oricum nu cadreaza cu regulamentul forumului....


Cata, e vorba de pesti congelati, gen Real, Metro... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 4. noiembrie 2014, 19:43

Se stie, somnul e cam orb, trebuie sa miste ceva ca sa localizeze...


da, da, dar citi nu au spus ca, coropisnita in varf a facut deosebirea? Ptr mine aia nu a insemnat miscare, ci miros! Sau ma insel? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

marți, 4. noiembrie 2014, 19:48

Morti, proaspat morti, sau morti, decongelati.

Ahhh, scuze, asa am inteles eu, deci la Real,Metro in DE sunt proaspat morti.... :noroc:

7

marți, 4. noiembrie 2014, 19:56

da, da, dar citi nu au spus ca, coropisnita in varf a facut deosebirea? Ptr mine aia nu a insemnat miscare, ci miros! Sau ma insel?

Am inteles unde bati :bravo: ....nu cred ca mirosul unui peste mort de curand sau nu, poate sa fie mai atractiv ca o coropisnita vie sau moarta.Dupa mine ramane un mister coropisnita ca momeala la somn... :gandesc:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 4. noiembrie 2014, 20:38

Dupa mine ramane un mister coropisnita ca momeala la somn...

Cata, nu-mi spune ca nu te-o "stropit" cu kkt nici o coropisnita in timp ce-o "manipulai"... daca simti cum miroase, ti se spulbera toate nedumeririle... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 4. noiembrie 2014, 20:51

Eu am preferat tot timpul pestele viu atat la salau cat si la somn, eu cred ca asta e momeala numarul 1.
Pe malurile Po-ului in toti anii astia am vazut o gramada de pescari de salau la stationar care prefera pestele mort sau bucatica de peste, ei afirma ca trage mai bine decat la peste viu.

10

marți, 4. noiembrie 2014, 20:56

Cata, nu-mi spune ca nu te-o "stropit" cu kkt nici o coropisnita in timp ce-o "manipulai"...

Cum dreaq sa nu stiu.....ultima oara am avut "bafta", nu mie mi s-a intamplat :rizi: .....dar nu-mi este clar daca El vine la kkt sau la "gherutze la mustatzi" :nunteleg:
:noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 4. noiembrie 2014, 21:13

dar nu-mi este clar daca El vine la kkt sau la "gherutze la mustatzi"

Parerea mea-i ca vine la "putoare bio" dupa care nu-i displace cand da cu mustatile... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 5. noiembrie 2014, 16:17

Pentru somn folosesc peste viu numai pentru "la copac"
Pentru salau folosesc bucatica din oblete, de obicei, numai cand nu am alternativa pestisorului viu.
La salau si stiuca folosesc pestisorul viu in 99% din cazuri
Pentru somn o momeala care pute, cu exceptia coropisnitei, nu folosesc (ficat, splina, scoici, peste, mate peste sau de gaina, vierme de salcie)
Spre exemplu, asta vara pe Dunare a existat o perioada in care lipitoarea de pamant a facut diferenta... atat timp cat era vie. Moarta nu avea niciun rezultat. Dorin a avut anul trecut o trasatura violenta urmata de o ratare de toata frumusetea la fileuri de platica... cam expirate (abia rezistam in barca atunci cand gagiul umbla la momeala) => ca si imputiciunea uneori are efect pozitiv ca si momeala. Eu, toamna trecuta, am incercat in ultimile partide la clonc cu calamari, merceu folositi din cantitatea "capturata" la o "strigare" din Metro pana cand acestia miroseau atat de groaznic incat aveam de ales intre a ii arunca din barca ori sa ma arunc eu din aceiasi barca. Dupa cum se vede, am optat pentru prima varianta :zambet: