Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

miercuri, 4. aprilie 2012, 19:36

lansarea pestisorului viu la distanta !! probleme??

Intampinati problema cand aruncati montura cu pestior viu de pe mal ,spre larg sa va sara momeala din ancora/carlig?

2

miercuri, 4. aprilie 2012, 19:50

dumneavoastra cand aruncati montura cu pestisor viu nu se intampla sa zboare din carlig in timpul aruncari?? Mi-e mi se intampla foarte des desi folosesc ace mari cu spinul mare. se poate face vreo imbunatatire?



Daca nu ai alta solutie si trebuie neaparat sa lansezi montura, atunci incearca o bucata de plastic, un cauciuc de 1x1 cm sau mai mare si trage pe carlig ca stoper dupa pestisor... unii pe lacuri si nu numai in loc de cauciuc folosesc un cubulet de burete pe care inbiba in "atractant" sau singe... cica da rezultate... eu m-am rezumat doar la cauciuc taiat din manusa de electricean sau din camera de bicicleta... din carlig momeala inca nu a scapat pana acum...

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 5. aprilie 2012, 09:50

si eu am patit aceasta problema si am rezolvat-o prin punerea pe carlig dupa ce am pus pestisorul a unui mic stoper din camera de bicicleta :pauza:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 6. aprilie 2012, 11:05

Vezi pozele, cam asa arata ce a scris Kzoli si Mustatza (cu peste viu, bine-nteles). Dar lansarea trebuie facuta lin si nu la distante mari. Pt distante mari trebuie sa folosesti ori o barcuta ori Metoda celor 2 lansete, pe care am descris-o aici: Metoda de lansare a celor 2 lansete (pe la mijlocul paginii, video urmeaza)
»Zoran« a adaugat urmatoarele poze:
  • IMG_0004.JPG
  • IMG_0005.JPG
  • IMG_0006.JPG
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 19:11

Si eu am patit asa ceva dar am rezolvato eu as vrea sa va intreb cine foloseste ca momeala tiparul sau anguila ca momeala imi poate spune :Este adevarta chestia ca tiparul se prinde de crengi sau ca sar baga in mil in nisip este o momeala buna pentru somn? :gandesc: :gandesc: eu am folosit mai mereu astfel de momeala si a dat roade voii ce parere avetii?'?

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 20:25

:salut: RUDOLPH este adevarat ce-ai scris da este o momeala preferata acolo unde se gaseste din abundenta!SARBATORI FERICITE!

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 26. aprilie 2012, 19:23

eu la fiecare pescuit am anghile la mine, cand e sa nu manance, poti sa ii dai in cap cu ea, ca nu o ea, ma refer la locuri care le frecventez des, in care in anumite nopti prind 2, 3 si chiar 4 mustaciosi, alte datzi nici trasatura, aceeasi momeala, aceasi montura, acelasi loc, doar zile diferite. Aici daca vrea sa imi scoata asta cineva din cap nu are cum. Daca dai la anghila, sa nu ajunga la grund, sau daca ajunge sa ai nisip sau mal pe grund, daca e o creanga in apa, se infasoara toata dupa ea.
Eu anghila o las la max 1 metru juma de malul apei, ca la cum se zbate nebuna, e imposibil sa nu il ademeneasca daca e prin zona si daca are si chef de mancat. Am prins asa de 40 kg ziua la ora 3, la 10 metri de mal si mai pune ca faceam si gratare, cu nevestele, si toate cele...

Si nu cred ca e buna doar unde se gaseste din abundeenta, somnul e lacom si se bazeaza pe simturi, i se rupe lui ca ii dai anghila sau caras sau calamar, vine la vibratii sau mirosuri, si am observat ca uneori se ghideaza doar dupa miros, alte ori dupa simt.
Ma refer la faptul ca daca a inntrat, la calamar la fund, atunci a intrat si la ficat decedat.( coincidenta ????)
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 27. aprilie 2012, 05:45

...atunci a intrat si la ficat decedat.

Ce-i ala un ficat decedat?

Acum vreo 15 ani mai era pe Ebro o fabrica avicola, care deversa toate resturile in rau. Era negru de peste acolo: crapii sareau intr-una, deasupra apei era covor negru de chefali, iar somnii mari se balaceau intre ei, sus pe apa.
Cu ficat de pui prindeam somn doar cind nu era alterat. Cum se altera de :vomit: de la miros, nu intrau decit crapi. :nunteleg:

Olivier Portrat, pionierul pescuitului modern la somn (a scris si o carte despre pescuitul somnului,. pe care o recitesc cam in fiecare an odata, adica "biblia" mea), mi-a marturisit ca, ciudat, somniilor le place intradevar doar mirosul de calamar in inceputul de putrefactie. Lipitori moarte si imputite, rame imputite, peste imputit sau altele, cum ar fi matze de gaina imputite, nimic nu a fost si nu este de succes, asa ca calamarul putzin imputzit.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 27. aprilie 2012, 06:50

sarind peste ficatul decedat, ca oricum te-ai prins despre ce e vorba, da-mi o idee cum fac rost de carte :)
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 27. aprilie 2012, 07:07

Buaaah! Cartea lui Olivier Portrat? Eu o am in Germana. Nu stiu daca e tradusa si in Italiana, in romana sigur nu. Se numeste ceva de genul "Gigantii misteriosi" si costa 45 de euro. Cel putin atita am platito eu acum vreo 6 - 7 ani. Cartea a iesit mi se pare in 1998, iar de atunci pina acuma, toata teoria din cartea lui s-a adeverit. Poze fascinante si o munca imensa stau la baza cartii, adica, nu sunt nici unde descrise iesiri la apa cu gratare si canapea: hard, hard, hard... Nu iti este descrisa nici o montura in detaliu, sunt insa multe intimplari de pe ape diferite (din Germania, Italia, Franta, Spania) si in anotimpuri diferite, pe care le poti prelucra si aplica si incerca si reincerca pe apele tale.
Eu consider ca nu este nevoie sa o cumperi, atita timp cit nu te sfiesti sa postezi intrebari si subiecte aici pe forum, incerci tot ce ti se explica, esti mult mai in avantaj decit sa te adincesti in cartea lui.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 27. aprilie 2012, 07:10

pai sa stii ca de cand cu forumul, nici o partida nu mai este la fel, mi-am facut si un carnetel de notite, si la cate se posteaza pe aici, si la cat timp am de aici in colo... este vreme sa le tot incerc si sa le perfectionez
Get Rich or Die Tryin'