Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

141

duminică, 28. august 2016, 20:47

Parerea mea este ca bujia este ok, eu patesc asa ceva cand am apa in benzina sau s-ar putea sa fie de la bobina. Totusi verifica daca bujia da scanteie. Incearca sa cureti carburatorul sau scoate mufa de la furtunul de alimentere si lasa-l sa consume benzina din carburator. Repeta de cateva ori procedeul si poate vei scapa de apa sau de dopul creat. :ciao:
+1 :noroc:

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

142

luni, 29. august 2016, 07:31

Nu pot vedea clipul !!.. daca socurile sunt violente scurte si revine imediat in turatie e aprinderea !, daca socurile sunt cu caderea in sarcina si revine pe perioade putin mai lungi e alimentarea !schimba oricum bujia ...acum vad ca este cu in singur cilindru !!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

143

marți, 30. august 2016, 13:24

Salutare, vreau sa cumpar un motor de 6 cai si am gasit unele variante cu 2 cilindri.
Mai precis ma uit la un Suzuki DF6 (1 cilindru) si un Yamaha cu 2 cilindri...ambele de 6 cai.
Intrebarea este...sunt si alte avantaje la un "2 cilindri" in afara de faptul ca toarce mai frumos ?
Consuma mai mult ?

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

144

marți, 30. august 2016, 14:13

inafara de zgomot si torsu frumos nu stiu avantaje personal. Insa greutatea e clar un dezavantaj

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

145

marți, 30. august 2016, 15:35

Da asa este...initial credeam ca diferenta este mult mai mica insa acum constat ca sunt cam 10 kg in plus la cel cu 2 cilindri...mult !
Cel mai probabil am sa merg pe Suzuki DF6.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

146

miercuri, 31. august 2016, 08:57

Da e diferenta ..ca intre drujba si gater !!! :rizi: depinde ce lemne tai
Intotdeauna in afara cresterii in greutate un 2 cilindri este mult mai fiabil !
Yamaha de 6 este acelas cu 8 !!!!! deci la aceiasi greutate poti lua 8!!
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

147

miercuri, 31. august 2016, 12:00

Sunt convins ca cel in 2 cilindri merge mai frumos dar mie imi trebuie in primul rand ceva portabil pentru ca o sa il car in portbagajul masinii...uneori chiar zilnic.

Ceva recomandari pe segmentul asta 4-5-6 cai (1 cilindru - 4 timpi) ?
As merge pe Suzuki datorita pretului.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

148

miercuri, 31. august 2016, 12:55

Pe ce se monteaza !?ce fel de barca ? mare mica ? fibra ,colac ?...
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 151

Membru din: 8. martie 2016

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

149

miercuri, 31. august 2016, 13:51

Pe o lotca asematoare cu cea din imagine...am mai pus pe ea motor de 4 cai si se misca binisor.
Cam 13 km/h cu 2 persoane.
»Vlad Tulcea« a atasat urmatoarele fisiere:
  • imag001.jpg (22,36 kB - 18 ori coborit - ultima oara: 20. aprilie 2018, 12:08)

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

150

miercuri, 31. august 2016, 14:06

Pe o lotca asematoare cu cea din imagine...am mai pus pe ea motor de 4 cai si se misca binisor.
Cam 13 km/h cu 2 persoane.

Eu am un mariner de 15 hp 2t ! pentru barca de aluminiu si tot asa -l car in masina !pe barca ta merge pana la 30cp ! asa ca alegi cat mai mare in putere , mai usor, si mai ieftin !...
Parerea mea te gandesti cat poti cara si iei un 2 t !cel mai usor motor raportat putere/ kg este evinrude 8cp 2t!modelul cu capacul drept !
:noroc:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »teo pes« (31. august 2016, 14:19)


Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

151

miercuri, 31. august 2016, 16:31

Salut, ma bag si eu in seama cu o problema pe care o am, am un motor de 5cp 2t si o barca de 3m lungime , 1,2m latime si 40 cm inaltime. Problema este urmatoarea cand merg o persoana cu ea intra in glisaj numai daca stau pe varful barcii, iar daca suntem doua persoane nici nu are macar tendinta de a glisa. Eu am 70 kg fratele are 70, cand accelerez puternic se ridica de varf. Am masurat cat intra aripioara de deasupra elicei in apa 7cm (fara greutate). Sa fie oare cizma motorului prea lunga? Sau este puterea motorului mult prea mica? :doaaamne:

Răspunsuri: 95

Membru din: 15. iulie 2015

Locație: piatra neamt

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

152

miercuri, 31. august 2016, 18:16

Si una si alta ! Maxim 20 - 22kg kg / cp pentru glisare ( depinde de barca ) si maxim 3 cm placa antiventilatie sub chila. Fa tu calcule.

Costi

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 25. aprilie 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

153

miercuri, 31. august 2016, 18:33

Eu zic ca motorizarea prea mica...


Si eu tot 5 CP, 2T am.. si pe un RIB de 2.50, care insa are 70 kg, singur si fara foarte mult bagaj intru in glisaj (eu am 80). Cum am incarcat-o putin mai tare cum s-a dus glisajul.... Cu 2 persoane nu am reusit nici cu un 6 CP 4 T. Acelasi lucru incercat si pe o pneumatica de 2.60 si mult mai usoara ca RIB-ul meu.

Parerea mea e daca vrei glisaj cu 2 pesoane... atunci un 8 CP, 2 T e cam maxim ce poate fi considerat portabil.. si are si puterea necesara.
Daca motorul sta pe barca si nu trebuie sa-l cari.. atunci cat mai mare posibil.

Răspunsuri: 48

Membru din: 27. octombrie 2014

Locație: Corabia

  • Scrie un mesaj privat

154

miercuri, 31. august 2016, 19:09

O sa incerc zilele acestea sa mai ridic putin motorul mai sus pe placa, ii fac un inaltator provizoriu sa vad macar sa nu se mai ridice asa mult de varf. Revin dupa ce fac testul :prieteni:
Multumesc!

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

155

joi, 1. septembrie 2016, 07:22

O sa incerc zilele acestea sa mai ridic putin motorul mai sus pe placa, ii fac un inaltator provizoriu sa vad macar sa nu se mai ridice asa mult de varf. Revin dupa ce fac testul :prieteni:
Multumesc!

Dupa ce-l ridici bai bagal putin sub barca si eventual un alt pas la elice !la mersul in 2, la mersul in solo vezi ca e posibil dupa ce intri in glisaj si gaz maxim sa-ti intre-n cavitatie radicand motorul.
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

ulise70

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 3. septembrie 2016

Locație: dr tr severin

Profesia: maistru electro mecanic,maistru constructii metalice,cazangerie si sudura

  • Scrie un mesaj privat

156

luni, 5. septembrie 2016, 11:40

membrana mare,plaman de instalatie gpl auto te ajuta

Salutare!

Se pare ca problema pe care am mentionat-o undeva in topicul asta a persistat. Nu am mai insistat sa o rezolv pentru ca oricum nu prea am avut timp de pescuit in ultima perioada, numai ca intentionez sa mai fac cateva partide pana la incheierea sezonului si una poate chiar weekendul asta.
Intre timp un mecanic care se pare ca a avut ceva mai mult habar fata de cei care s-au uitat pana acum l-a motor a zis din prima ca motorul e foarte bun, iar problema sigur este de la membrana pompei de benzina. A desfacut-o si arata cum se vede in poza si trebuie schimbata. Problema este ca pt un motor Selva atat de vechi nu se mai fabrica asa ceva... Am primit ca alternativa sa schimb pompa de benzina, care cu adaptare, piese si manopera ar costa 100E. O alta alternativa ar fi sa gasesc pe la cineva care dezmembreaza si sa iau o alta pompa cu totul in speranta ca e membrana buna...
Stie cumva cineva o alta alternativa? Se poate adapta o alta membrana de la un alt model de pompa de benzina? Sau stiti un alt loc in afara de site-urile evidente, de unde as putea lua aceasta membrana?
Fiind un motor destul de vechi nu as vrea sa investesc prea mult in el. As vrea sa il fac cat sa pot sa il folosesc macar anul asta si la primavara sa iau unul mai nou si mai bun, eventual si putin mai puternic..
:ochi:

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

157

luni, 5. septembrie 2016, 11:47

Am rezolvat-o. Am gasit la o cunostinta care lucreaza pt o firma care face pompe de benzina pt Dacia. Si mi-a dat o bucata de material din care am decupat eu membrana. Acum nu se mai opreste. In schimb nu am reusit sa reglez carburatorul si cred ca trebuiesc schimbate bujiile pt ca nu sunt cele care ar trebui puse pe motorul asta(am verificat)...

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

158

luni, 5. septembrie 2016, 12:15

Am rezolvat-o. Am gasit la o cunostinta care lucreaza pt o firma care face pompe de benzina pt Dacia. Si mi-a dat o bucata de material din care am decupat eu membrana. Acum nu se mai opreste. In schimb nu am reusit sa reglez carburatorul si cred ca trebuiesc schimbate bujiile pt ca nu sunt cele care ar trebui puse pe motorul asta(am verificat)...

Spor la treaba , sa-ti iei si in trusa o membrana! :bravo:
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Răspunsuri: 5

Membru din: 7. ianuarie 2016

Locație: Dr.Tr.Severin

  • Scrie un mesaj privat

159

luni, 5. septembrie 2016, 14:09

yamaha 4hp

am un yamaha 4hp 2 timpi. Am observat ca merge mult mai bine cu rezervorul intern decat cu cel extern. pe rezervorul extern nu mai reuseste sa intre in glisaj ... care poate fi problema ?poate influenta furtunul de alimentare ? l-am lasat cam la 1,5 m ..
o alta intrebare, placa anticavitatie este cam la o palma sub nivelul fundului barcii, desi motorul e cu cisma scurta .. ce influenteaza asta ? viteza de deplasare scade ? am inteles ca ar trebui sa fie cam la 2..3 cm sub nivelul fundului barcii .

merci.

teo pes

Șalău

Răspunsuri: 304

Membru din: 11. februarie 2015

Locație: buzau

Profesia: pescar normal

  • Scrie un mesaj privat

160

luni, 5. septembrie 2016, 14:26

Nu reuseste pompa sa traga suficienta benzina ! ia incearca in mers sa dai la pompa de amorsaj !! , la 4hp ...nu prea mai este mare eficienta intre o palma si 2cm !
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!! :bucuros2:

Subiecte asemănătoare