Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 22. octombrie 2014, 07:40

Ce oboseşte mai repede şi uşor somnul, o lansetă cu acţiune parabolică (semiparabolică) sau o lansetă rigidă?

Indirect m-am gîndit de multe ori la acest aspect însă, în timp ce am citit ceva, mi-a venit în minte bine conturată această întrebare. Voi, din experienţă, ce păreri aveţi?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 22. octombrie 2014, 11:52

Nu stiu daca oboseste mai repede somnul ,insa stiu ca o rapida oboseste mai repede pescarul ,nu este asa placuta in drill si nu prea iarta greselile facute de pescar in drill.Adica ...scapa mai multi pesti! :) Avantajele ...la alt capitol.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 22. octombrie 2014, 12:56

In general lansetele mai elastice sunt considerate ca fiind mai eficiente in drill si obosesc pestii mai usor insa trebuie sa existe cat de cat un raport bun intre talia pestelui si puterea si actiunea lansetei. Lansetele rigide permit driluri mai scurte prin aplicarea unei forte brute sau, altfel, spus intrucat poti sa tragi mai usor de pesti cu ele .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 22. octombrie 2014, 13:47

Cum au zis si colegii mai devreme, nu stiu care dintre lansete oboseste mai rapid somnul dar una mai parabolica in mod normal este ceva mai “iertatoare” in dril in timp ce una Fast este mai “bruta”. Depinde fiecaruia cu ce ii place sa pescuiasca, eu unul de exemplu prefer lansetele mai rapide si rigide datorita senzatiilor mai misto din timpul drilului … chiar daca la inceput am ratat langa mal o gramada de pesti.

Daca vorbim de somn … eu unul daca pescuiesc cu o lanseta prea parabolica sau elastica tot timpul traiesc cu senzatia ca nu pot sa trag suficient de bine de peste, adica am senzatia ca totul se misca cu incetinitorul … sau in reluare, si au fost cateva cazuri in care efectiv am pierdut “contactul” cu pestele. Cu cele mai rapide si rigide am senzatia ca pot sa pun mai multa presiune si eu unul clar ca le prefer pe astea.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 22. octombrie 2014, 14:48

E clar ca pui presiune maxima cu o rapida! Si somnul are prostul obicei :) de a-si face de cap daca ii se permite acest lucru. O lanseta blanda aproape oboseste singura pestele ,daca pescarul stie sa o tina de cotor :rizi: Insa nu inseamna ca-l oboseste mai repede! Insa e clar ca e mai prietenoasa atat cu pestele cat si cu pescarul.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 22. octombrie 2014, 16:52

Eu cred ca parabolica isi face treaba de minune si nu ratezi pesti in mal,amortizand perfect plecarile rapide ale pestilor cand se sperie in mal, dar intarzie mult lupta cu urmari pt.somn,asa ca una semiparabolica ar fi ideala :ochi:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 22. octombrie 2014, 18:48

Din experienta mea...depinde de talia pestelui. dai la peste mare somn..peste 20 kile, lanseta sa o vad ca se face toata parabolica, parca nu am de unde sa mai trag - (vorba lui anem) avantaj la mal...dar totusi nu este crap, sa i se rupa buza.. nu are ce sa se intamplela somn..pt treaba asta exista frana mulinetei.. in ambele cazuri. Eu prefer actiune semiparabolica...e undeva la miljoc. Simti si cand poti sa pompezi mai mult fara sa se faca covrig si nu ai de unde, gen parabolica..parerea mea..
'' Carpe diem ! ''

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 22. octombrie 2014, 19:08

Eu cred ca parabolica isi face treaba de minune si nu ratezi pesti in mal,amortizand perfect plecarile rapide ale pestilor cand se sperie in mal, dar intarzie mult lupta cu urmari pt.somn,asa ca una semiparabolica ar fi ideala
:bravo:
La o linie fină, fir 20-30 lb, ancore mici subțiri e ok una semiparabolică, ajută în dril dar dar lungește mult lupta. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 23. octombrie 2014, 10:02

Poate te ajuta filmuletul asta, :buaaaah: .Cred ca la astia gasesti somn si in sifonul de la baie.
Peche silure au Leurre Team Vitamine - YouTube
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 23. octombrie 2014, 10:51

Eu n-aş fi stat pe zidul ăla nici să mă baţi :rizi: .

Lanseta din filmuleţ în ce categorie se încadrează: parabolică, semiparabolică sau rigidă?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 23. octombrie 2014, 11:21

Crezi ca mai conteaza la ce au aia acolo? :rizi:
Eu sunt adeptul celor fast...
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 24. octombrie 2014, 00:25

Lanseta aia e rapida si semirigida (probabil ceva carbon compozit) . Guma aia o am si eu si pe o bila de circa 25-30 de grame, ca cea din film, o lanseta parabolica sau semiparabolica s-ar fi indoit mult mai mult cu guma suspendata in aer. Actiunea e similara lansetelor XZoga care, desi sunt rigide in dril devin progresive si se incarca uniform.

ovidiu

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu«

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 24. octombrie 2014, 06:52

"desi sunt rigide in dril devin progresive si se incarca uniform. "

Din punctul meu de vedere cam aşa ar trebui să lucreze o lansetă bună. Am văzut lansete care nu se îndoiau în dril aproape deloc, lăsa lanseta sanie când pleca somnul după care se chinuia să pompeze, nu-i treabă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 26. octombrie 2014, 02:00

Eu le prefer pe cele mai rapide si rigide. Este adevarat ca la o bucata foarte mare drilul este mai comod cu o lanseta parabolica dar atat.
La lansare, la controlul pestelui, la conducerea lui printre balarii mai multe avantaje ai de la o lanseta fast. Numai pentru clonc poate fi si o lanseta parabolica.
La drilul cu un peste conteaza foarte mult mana , experienta si reflexul care se formeaza in multi ani si la multe partide de pescuit.
Am vazut ca acuma exista tendinta ca toate nereusitele sa fie raportate la scule: ca nu a mers frana bine..., ca a fost frana prea stransa, ca lanseta a fost prea fast, sau prea moale, etc,etc.
De acord cu toate astea dar la partea "dinamica"" :Distanta de lansare , precizie de lansare, putere de incarcare , joc momeala,etc.
La dril multe foarte multe din " neajunsurile sculelor" pot fi indreptate cu creierul care comanda mana ce tine lanseta si pe cealalta mana cu care mulineaza. sic!

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 26. octombrie 2014, 21:17

Eu am constatat ca cele regide(fast,extra fast) am avut nu aveam un dril prea nostim si de multe ori scapam pestele pana sa-l aduc la maldaca era mai maricel i-mi indoaie ancora sau carligul de la jig),am inceput sa "exersez" :pescuit: cu cele mai putin rigide (M,MH),i-ti dau o senzatie mai moale in drill.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 27. octombrie 2014, 11:20

Eu am constatat ca cele regide(fast,extra fast) am avut nu aveam un dril prea nostim si de multe ori scapam pestele pana sa-l aduc la maldaca era mai maricel i-mi indoaie ancora sau carligul de la jig),am inceput sa "exersez" :pescuit: cu cele mai putin rigide (M,MH),i-ti dau o senzatie mai moale in drill.


Cristi,nu confunda actiunea lansetei cu puterea...chiar si una light poate fi extra-fast....iar una heavy poate fi parabolica.