Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 4. aprilie 2012, 20:17

Shimano BBTRLC vs Shimano SPHEROS18000FB pareri pro si contra? pt pescuit din mal la grund in riu cu lanseta WFT Never Crack Bank Cat 2.70metri!

:salut: Shimano BBTRLC vs Shimano SPHEROS18000FB pareri pro si contra? pt pescuit din mal la grund in riu cu lanseta WFT Never Crack Bank Cat 2.70metri!

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 4. aprilie 2012, 21:27

Bait runnerele de la Shimano sunt extraordinare ca si fiabilitate, nu iti trebuie neaparat un long cast, ajunge un 6500FB, 12000D. Avantajul la LC ar fi eventual cantitatea de fir care incape pe ea. Spherosul se foloseste la spinning, un 8000 PG este arhisuficient, iar pentru boje, drifting si pluta scufundata un 6500FB. Este un austriac care mai vinde modelu' asta, daca vrei iti dau link-ul pe privat. Lanseta de 2.70m pentru pescuitul de pe mal este scurta, ar trebui 3-3.20m

andrei

Biban

  • Autorul acestui subiect este »andrei«

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 4. aprilie 2012, 21:54

:salut: Bruno! te rog trimite-mi link-ul !multumesc pentru raspunsul tau este bine venit!partide placute la :pescuit:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 4. aprilie 2012, 23:58

Ti-am trimis link-ul, dar asculta-i si pe altii inainte de a cumpara. Noah, io is mai de moda veche si nu le stiu pe toate astea noi.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 5. aprilie 2012, 06:50

Salut Andrei,
pot sa-ti spun din start ca ambele sunt ok, ramane la alegerea ta ce vrei sa cumperi.

Shimano Big Baitrunner Long Cast
- ca. 270 m 0,50 fir textil
- ca. 200 m 0,65 fir textil

Spheros 18000
- ca. 250 m 0,50 fir textil
- ca. 190 m 0,65 fir textil

Iar ce ti-a recomandat Bruno, 6500-le si 12000, ambele sunt suficient de ok. Doar ca intra f putin fir pe ele, se folosesc mult la clonc din barca sau la distante apropiate. Cel putin 6500-le = legenda!

US Baitrunner 6500B:
- ca. 150 m 0,50 fir textil

Baitrunner 12000D:
- ca. 170 m 0,50 fir textil

Toate cifrele de mai sus, metrii de fir textil, sunt valori aproximative, de la unele firme intra mai mult fir (daca firul e de calitate si e f ingust infasurat), iar de la altele mai putin (daca firul e asa-si-asa si e mai larg infasurat), diferente de pina la 25% din lungime.

Despre lanseta, depinde cum vrei sa pescuiesti, ale mele tot de 2,7 metrii sunt, ma descurc cu ele si de pe mal si din barca, dar mai mult de 50 de metrii cu fir de 0,65 mm nu pot arunca (nici n-am avut nevoie pina acuma... :nunteleg: ).

Voi ajunge azi la magazinul de pescuit din Rastatt, ma voi uita cit costa acolo 6500-le (daca-l mai au)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 6. aprilie 2012, 17:45

shimano,daiwa,penn sunt piese de sute euro,eu ma descurc de 4 ani f bine cu low cost-uri gen okuma power line 860 si pot sa spun ca merg bine.partea proasta la aceste mulinete si cred ca in general la okuma este ca nu poti cumpara separat tamburi de rezerva .
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 6. aprilie 2012, 19:19

shimano,daiwa,penn sunt piese de sute euro,eu ma descurc de 4 ani f bine cu low cost-uri gen okuma power line 860 si pot sa spun ca merg bine.partea proasta la aceste mulinete si cred ca in general la okuma este ca nu poti cumpara separat tamburi de rezerva .


Penn-urile sunt la preturi mai mult decit accesibile, 760-urile mele le-am luat cu 65 euro bucata (E-bay bineinteles), 950 SSM e si ea sub suta. Shimano si Daiwa sunt intr-adevar peste suta dar, un Baitrunner 6500B la 115 euro sau 12000D pe la 140 eu zic ca merita. Ar mai fi o varianta buna pt spinning si anume Okuma Salina 80 care iar e sub suta. Am vazut pe Discovery ceva documentar unde pescuiau la rechin cu ea si din ce am citit pe forumuri aveau pareri bune vis a vis de robustete/calitate raportat la pret.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 03:07

eu ma descurc de 4 ani f bine cu low cost-uri gen okuma power line 860 si pot sa spun ca merg bine

:salut: Mustatza,
Ce inseamna low cost? Cam cit costa asa o mulineta?
Si da, te descurci f bine pt ca ai avut "norocul" sa nu-ti intre pina acuma unul de peste 2 metrii lungime! Sa vezi atunci dril, cind te ingenuncheaza in barca, lanseta e indoita covrig cu virful in apa, iar firul pleaca de pe rola cu frina strinsa la maxim ca de pe un baitrunner la pescuitul de crap. Ufff, ce-mi bate inima deja... :relax:

Bruno, asa este, eu am dat pe 950-urile mele 90,- euro bucata, iar 760-urile le gasesti undeva pe la 75 - 80 de euro (nu ebay!), iar cu 10 euro mai mult, versiunea Liveliner (baitrunner).

Pt spining modelul Slammer 360 sau 460, este suficient, mulinetele sunt complet din metal, rezista la socuri si somni de 100 de kg :zambet: (adeverit de ani de zile !), iar pretul e mai mult decit acceptabil (circa 70 euro).
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 12:43

eu ma descurc de 4 ani f bine cu low cost-uri gen okuma power line 860 si pot sa spun ca merg bine

:salut: Mustatza,
Ce inseamna low cost? Cam cit costa asa o mulineta?
Si da, te descurci f bine pt ca ai avut "norocul" sa nu-ti intre pina acuma unul de peste 2 metrii lungime! Sa vezi atunci dril, cind te ingenuncheaza in barca, lanseta e indoita covrig cu virful in apa, iar firul pleaca de pe rola cu frina strinsa la maxim ca de pe un baitrunner la pescuitul de crap. Ufff, ce-mi bate inima deja... :relax:

Bruno, asa este, eu am dat pe 950-urile mele 90,- euro bucata, iar 760-urile le gasesti undeva pe la 75 - 80 de euro (nu ebay!), iar cu 10 euro mai mult, versiunea Liveliner (baitrunner).

Pt spining modelul Slammer 360 sau 460, este suficient, mulinetele sunt complet din metal, rezista la socuri si somni de 100 de kg :zambet: (adeverit de ani de zile !), iar pretul e mai mult decit acceptabil (circa 70 euro).
Acum 4 ani am dat cca 45euro/buc si au 8 rulmenti,raport 4.8.1,recupereaza 90cm la un tur,frana de atac tine la 11kg forta si intra cca 190m de 0.50 mono.Daca am reusit sa scot crap de 11.6kg din butuci fara un prea mare efort din partea mulinetei(batul cam trosnea) cu siguranta o sa tina si unul de 2 metri.Acum cca 7-8 ani pe bratul Sfantul am vazut cum un sibian a pus in barca un crap de 19kg si avea un bat ordinar chinezesc cu mulineta de 30 lei.Deci conteaza enorm de mult tehnica de abordare a luptei cu monstrul.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:42

Daca am reusit sa scot crap de 11.6kg din butuci fara un prea mare efort din partea mulinetei(batul cam trosnea) cu siguranta o sa tina si unul de 2 metri.


Abia astept sa-ti intre unul de 2 metrii, dupa aceea unul de 2,2 metrii, sa vezi ce diferenta este fata de pescuitul la crap! Senzatii tari, netraite inca... :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 13:51

La inceputul anilor 90 cand inca mai erau multi somni de peste 100kg in DD nu aveam echipament adecvat,acum nu cred ca sunt mai mari de 50/60kg si acestia fff foarte rar.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 14:05

La inceputul anilor 90 cand inca mai erau multi somni de peste 100kg in DD nu aveam echipament adecvat,acum nu cred ca sunt mai mari de 50/60kg si acestia fff foarte rar.

:nunteleg: dar unde au disparut? Mustatza, sunt sigur si sper din tot sufletul sa mai fie si sa si prinzi! Ar fi o chestie tare de tot! :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 7. aprilie 2012, 14:13

Eu pun disparitia lor pe seama braconajului si pescuitului excesiv si stii prefer sa-mi rupa fir,lanseta,mulineta dar sa stiu ca inca mai exista.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 8. aprilie 2012, 12:09

prefer sa-mi rupa fir,lanseta,mulineta dar sa stiu ca inca mai exista

:nunteleg: ...de ce sa nu mergi la sigur?
De ce sa moara somnul pe fundul apei infasurat cu firul rupt intre radacini, sau cu cârligul undeva în gât? Nu-nteleg logica, sorry! :nunteleg: Un somn care sfarseste asa, nu se mai numeste "exista" ci "a existat"!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 11. decembrie 2012, 22:23

Salut.In primavara eu cu fratele meu ne-am cumparat 3 Shimano Big Baitrunner XT-A Long Cast.Le-am luat cu gandul ca le vom folosi atat la carpfishing, cat si la pescuitul la somn(ne-am achizitionat si tamburi de rezerva pe care am pus textil pt somn).Ma gandisem asa sa fac un compromis sa impusc doi iepuri dintr-o data, sa fac carpfishing si sa am si mulinete pt somn :zambet: .Am vazut mulineta asta recomandata pe unele site-uri de pescuit la somn in Italia si pe unele forumuri de aici.Sunt niste mulinete excelente pt pescuitul la crap pt cine vrea sa pescuiasca la distanta mare si foarte mare, eu am pus pe ele 600 metri de mono 0,30 ceea ce e dupa parerea mea :buaaaah: si pe ceilalti tamburi 200 metri circa textil de 0,66 GigaFish(inainte de GigaFish am avut un fir noname foarte prost la frecare :doarecapu: ).Anul asta am facut foarte putine partide la crap, m-am indragostit de mustaciosi :buaaaah: asa ca tamburii cu mono stau acasa degeaba de luni bune :zambet: .Dupa doar cateva luni de folosinta, o mulineta cu care am prins decat somni mici sa zicem pana in 1,30 metri, s-a defectat cand o folosea fratele meu.Mai exact piesa asta, care are doi "dinti" in exterior ce culiseaza pe corpul mulinetei facand tamburul sa se roteasca, unul dintre "dinti" s-a strambat(scuzati-mi descrierea, dar nu stiu cum naiba sa explic asa ca o sa pun niste poze)

In partea stanga e bucata ce s-a defectat(s-a strambat "dintele"ala)
Am reparat-o destul de repede pt ca era in garantie.Cand am cumparat un Penn Spinfisher Metal 950 SSm, am vazut care e diferenta intre cele doua mulinete si pot sa zic ca cea de la Penn pare mult, mult mai rezistenta, sfatuiesc pe oricine sa aleaca Spinfisher-ul care costa mult mai putin decat Bigbaitrunner-ul de la Shimano pe care am dat 179 euro bucata :doarecapu: (m-au influentat foarte mult forumurile si siturile de pescuit la somn din Italia un de este recomandata de multi)
Nu zic ca e o mulineta ce nu rezista, doamne fereste, dar vreau sa impartasesc din putina mea experienta la pescuitul la somn cu voi.La banii aia m-as orienta la un Fin Nor Offshore 950 (am avut-o in mana si mi-a facut o impresie suuuuuuuper, la un Penn Spinfisher V10500 sau la banii astia la doua Penn Spinfisher Metal 950 SSm :zambet: ) :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 12. decembrie 2012, 07:15

...
In partea stanga e bucata ce s-a defectat(s-a strambat "dintele"ala)
Am reparat-o destul de repede pt ca era in garantie.Cand am cumparat un Penn Spinfisher Metal 950 SSm, am vazut care e diferenta intre cele doua mulinete...


Salut Mane, imi pare rau ca ti s-a stricat Shimano... Hotararea mea de a-mi cumpara Penn Spinfisher 950 au fost multele capturi de somn ale pescarilor nemtzi. Si, bine-nteles diferenta de pret fata de alte mulinete!
In Franta si Ro este voie cu cite 4 lansete de pescuit, asa ca, la 4 mulinete diferenta era substantiala pt mine!

Spinfisher V, seria noua, este super. Dar, inca nu se cunosc slabiciunile acestei mulinete. S-ar putea sa nu aibe niciuna, s-ar putea insa sa se rupa vre-un dinte ca si la Shimano. Sa treaca un sezon sa primim feedback-uri mai multe, atunci o putem categorisi. Asa, la prima vedere si la "rece", mulineta e suuuper, functioneaza f usor, frana e bombastica! Normal n-ar trebui sa existe la aceasta mulineta slabiciuni in pescuitul la somn.

Dar, pt orice pescar care nu dispune de un buget prea mare, varianta ideala este Penn Spinfisher 950 ssm sau Slammer 760.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 31. decembrie 2012, 13:35

Din pacate exista totdeauna riscul ca din forumuri sau alte surse sa-ti faci o impresie gresita despre un anumit produs, in general insa sint
de parere ca, pentru somn trebuie mulinete mai stabile, eu am o Slammer 760 cu care sint multumit, sigur ca in comparatie cu Shimano , nu au un "mers" asa de bun
am si Shimano Bigbaitrunner LC si pot face comparatie.
Eu recomand ca pe cit posibil sa se compare datele technice , in special si asta nu prea se dezvaluie (eventual in instructiunile de functionare care sint in carton..)
puterea de frinare care este data in kg , ca de exemplu 15 kg pt Shimano Biomaster SW 8000, si 25 de kg pentru Shimano Stella (diferenta de pret nu vine de aiurea..) pot
sa dea o imagine destul de exacta pentru stilul de pescuit recomandat, asta ca sa nu ajungem sa comparam "mere cu pere"..
Bineinteles ca pretul joaca un rol primordial si fiecare dintre noi incearca sa achizitioneze scule cit mai universale ..
Fir intins ! :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 31. decembrie 2012, 14:02

Adevarat ce spui Adi da` uneori chiar din specificatiile producatorului nu mai stii ce sa crezi.
Doar ca exemplu, o mulineta Penn Slammer 760 cu care s-au scos somni f. mari are frana mai slaba ca o mulineta Okuma PowerLiner PL-860 folosita de regula pt. crap... si asta nu pe forumuri ci din specificatiile de pe site-urile producatorilor. Io le am sau le-am avut pe amandoua si nu-mi prea vine a crede ca-i chiar asa. Stiu ca nu-i frana unicu` element care conteaza dar chiar si asa....
Acu` daca si specificatiile astea sunt la fel de exacte ca-n cazu` diametrului respectiv rezistentei firelor de pescuit, mi-e clar... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 31. decembrie 2012, 17:54

Un pont unde putem gasi mulineta Penn Spinfisher Metal 950 SSm la pret rezonabil stie cineva , ca trebuie sa-mi iau si eu 2 buc pana-n primavara si as ramane indatorat?
Am gasit pe e-bay la 120 $, se pot gasi si mai ieftine , ca m-ati inbolnavit cu aceasta bijuterie, imi place foarte mult cum arata, robustetea si daca rezista la mustaciosi de peste 2m, chiar nu-mi doresc altceva- raman adeptul sculelor clasice , simple si foarte fiabile. Mai am in dotare mulinete rusesti Orion 006 metalice(din '91!), copiate dupa DAM Quick si merg de dracii le ia, trag de ele fara mila , doar ,doar se va rupe vre-un pinion sa le schimb, dar n-am reusit inca , acusi le dau direct la muzeu :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 31. decembrie 2012, 19:08

Un pont unde putem gasi mulineta Penn Spinfisher Metal 950 SSm la pret rezonabil stie cineva , ca trebuie sa-mi iau si eu 2 buc pana-n primavara si as ramane indatorat?
Am gasit pe e-bay la 120 $, se pot gasi si mai ieftine , ca m-ati inbolnavit cu aceasta bijuterie, imi place foarte mult cum arata, robustetea si daca rezista la mustaciosi de peste 2m, chiar nu-mi doresc altceva- raman adeptul sculelor clasice , simple si foarte fiabile. Mai am in dotare mulinete rusesti Orion 006 metalice(din '91!), copiate dupa DAM Quick si merg de dracii le ia, trag de ele fara mila , doar ,doar se va rupe vre-un pinion sa le schimb, dar n-am reusit inca , acusi le dau direct la muzeu :zambet:
Uite aici in magazinul forumului gasesti mulineta noua: :)
PENN Spinfisher 950 ssm
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."