Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Silurus

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Silurus«

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 21. octombrie 2014, 10:53

Partida De Pescuit - Po

Buna ziua tuturor,

Va scriu in legatura cu o mica problema pe care eu impreuna cu un prieten o avem. Pe data de 15 noiembrie am sa-i fac o vizita, in Firenze, pt. o partida de pescuit pe Arno, rau foarte bine stiu de catre el (pescuieste exclusiv pe acest rau, la crap). Pe langa aceasta partida, ne gandeam sa ne incercam norocul (1-2 zile) si pe Po, numai ca nu stim exact cu ce se mananca acest rau...momeli, locuri, (si aici ma refer, in primul rand, la locurile cat de cat lipsite de personaje dubioase...din cate am inteles sunt cativa albanezi, bulgari, unguri si nu in ultimul rand compatrioti de ai nostri, ce si desfasoara "activitatile" pe acolo)...
In cazul in care este cineva dispus sa mi dea cateva sfaturi si/sau, de ce nu, sa ne acompanieze in scurta noastra "aventura" pe Po, il rog din suflet sa mi lase un mesaj privat cu numarul lui de telefon...

Multumesc anticipat!
Filip
0724 073 585

Apropo: in cazul in care postarea mea este la locul nepotrivit, imi cer scuze si rog un moderator sa o mute ;)

Silurus

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Silurus«

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 21. octombrie 2014, 11:19

Nu inteleg de ce a titlul topicului a fost modificat in "Plecarea de la pescuit - PO"... eu i am pus numele "Partida De Pescuit - Po" :)))))))

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 21. octombrie 2014, 12:41

Silurus, titlul mi se pare ca este exact asa cum spuneai ca l-ai intitulat prima data …

In ce conditii vreti sa pescuiti pe Po? Adica dati la stationar sau spinning? Aveti barca? Ce libertate de miscare aveti?

Fiind vorba de 15 noiembrie mi sa nu aveti surprize si sa nu prindeti nimic. Po-ul e un rau foarte mofturos si puteti avea parte de cateva zile in care sa prindeti o gramada de pesti la fel cum puteti avea surpriza de a nu avea nici macar o muscatura.

Locuri de stationar chiar nu stiu sa iti spun pentru ca incerc sa le evit pe cat de mult pot, la fel si in privinta momelilor care ar trebui folosite nepracticand stilul asta de pescuit. Locurile pe care le frecventez eu sunt destul de greu accesibile de pe mal si in multe dintre ele este aproape imposibil de dat la stationar.

La spinning, avand in vedere ca vremea se va raci pana atunci ati putea incerca pe timp de zi atat ceva shaduri trase intre ape sau lasate pe fund sau ceva oscilante destul de grele care sa lucreze undeva mai jos. Pe timp de noapte incercati cu voblere care sa nu se scufunde mai mult de 1,5 metri recuperate la viteza minima la care lucreaza. Daca aveti noroc si prindeti o viitura atunci treburile vor fi mai OK.

Daca ziceai ca amicul tau cunoaste bine Arno-ul, atunci nu ar fi rau sa incercati sa dati pe acolo la somn. Arno-ul din cate stiu tine destul de mult somn chiar daca nu sunt de dimensiunile celor de pe Po.

ps: de regula locurile in care veti intalni dubiosi sunt exact locurile cele mai accesibile … cu toate ca fiind 15 noiembrie malurile nu vor fi prea pline de pescari. De aia incepe sa imi placa tot mai mult pescuitul pe timp de iarna :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Silurus

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Silurus«

Răspunsuri: 14

Membru din: 3. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 21. octombrie 2014, 15:35

Salut Carol,

Multumesc frumos pt. sfaturi!
Din pacate spinning ul nu s a lipit niciodata de mine. Prin urmare am sa incerc la stationar, in timp ce prietenul de care vorbeam, va de la crap. De barca nu dispunem intrucat, de obicei, pe Arno, el nadeste cu navomodelul... banuiesc ca pe Po este alta poveste...
O sa incerc somnul si pe Arno, dar venind tocmai din Romania pt aceasta partida de pescuit, am zis ca ar fi pacat sa ratez Po-ul...

Sper ca pana pe 15, topicul acesta sa mai atraga ceva atentie si, de ce nu, pe langa mine si amicul din Firenze, inca un partener de pescuiala...unul care, spre deosebire de noi, sa stie ce e cale pe vale cu raul acesta :D

Toate cele bune!

Subiecte asemănătoare