Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Silviu09

Sunt nou și mă prezint!

  • Autorul acestui subiect este »Silviu09«

Răspunsuri: 3

Membru din: 17. octombrie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 19. octombrie 2014, 09:37

Este somnul comestibil?

Am pus intrebarea din titlu fara a a avea intentia sa incurajez retinerea tuturor pestilor prinsi, insa mie imi place sa mai si mananc din capturile prinse... Probabil o reminescenta ancestrala. Oricum, cam de fiecare data cand am mancat somn, eu sau cineva care a participat la masa s-a resimtit ulterior datorita carnii foarte grase (in special in zona cozii). Stiu ca "pana" de somn trebuie practic "stinsa" cu usturoi sau cu lamaie , dar mie imi ridica un semn de intrebare. Este comestibila in orice conditii? Pestele prins in Dunare de exemplu este mai greu digerabil decat cel din alte rauri? De exemplu, exemplarele mari nu ma tenteaza deloc sa le gust din carne...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 20. octombrie 2014, 11:24

Retete culinare si modalitati de preparare a pestelui, indiferent de specie, nu sunt dorite pe acest forum.

Rog pe viitor sa va schimbati pe mesaje private retetele culinare.

...
Nu dorim sa continuam discutia acestui topic pe un forum ce sustine C&R, de aceea se inchide.[/color]

Aici se poate citi, sub punctul 0.0: Condiții de utilizare / reguli
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 20. octombrie 2014, 12:00

Raspunsurile vor fi sterse din acelasi motiv.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare