Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 16. octombrie 2014, 08:53

Ce pesti as putea prinde daca...?

Salut impatimitilor! :zambet:

In subiectul Dunarea si Dupa partide ne prezentam cu cele mai multe capturi. In unele raspunsuri se prezinta capturi de vis, in altele se scrie despre rupturi/ driluri nefinalizate, iar multi dintre cei ce pierd exemplare in drill nici nu scriu nimica :gandesc:

Larry, care prinde regulat pesti frumosi, si chiar capitali, a fost intrebat cu ce lanseta pescuieste, iar dupa raspunsul sau a urmat si intrebarea :

Larry,nu e grea lanseta pt.spinning,sau dai la stationar??


Raspunsul e clar: NU! nu exista lanseta si mulineta usoara sau accesorii finute la acest stil de pescuit: spinning somn.

Bine-nteles ca toti au dreptul sa incerce, sa testeze si sa traga concluzii, cu tot felul de echipamente de salau sau stiuca, punindusi maiestria si experienta de pescar in prim plan.

Exact asa se intampla pe moment cu un utilizator, un pescar excelent, care doreste sa combine pescuitul de salau cu cel de somn, recurgand la echipament ce altii il clasifica clar la echipament de stiuca! De ce? Ptr ca drilurile cu somni de 10-15 kg sunt suficiente? "Daca rupe, sa rupa, are si pestele o sansa..." sansa la ce??? suntem siguri ca va trai? Nu.

V-ati pus vreodata intrebarea, daca m-as echipa cu echipament corespunzator, ce pesti as putea prinde? si i-as drilui in siguranta pina la final? Indiferent ca e vorba de salau, stiuca sau somn...

Din pacate raspunsul este nu, majoritatea pescarilor isi fac probleme si ganduri asupra faptului "care pesti s-ar putea, eventual, sa nu fi muscat din cauza leaderului prea gros, a carligelor prea solide, si a altor componente categorisite ca heavy si cu care, hmm, un drill cu un peste de talia 10-15 kg nu ar mai face placere..." :gandesc:

Cum vedeti voi asta? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 16. octombrie 2014, 10:21

Cand ma duc la pescuit la clean sau biban, pescuiesc cu o lanseta pentru clean/biban. Cand ma duc la salau, pescuiesc cu o lanseta pentru "salau", cand ma duc dupa somn, pescuiesc cu ceva adecvat somnului. Asta cam intotdeauana. Si sunt multumit de alegerile facute.
Daca se intampla ca, pescuind la clean sa imi intre un salau mai mare, pe care sa il si pot prinde...super. Am ce povesti prietenilor, ce drill am avut si ce misto a fost. Daca cumva NU il pot prinde...oricum povestesc prietenilor ce misto a fost...si ce drill am avut (asa cat a durat el).
Daca in timp ce dau la salau, intra somn (sau stiuca) si il scot la poza, iarasi sunt super multumit de performanta mea, si am ce povesti prietenilor. Daca NU il pot prinde...oricum am ce povesti prietenilor.
Daca pescuiesc dedicat dupa somn si prind orice altceva decat somn...nu prea am ce povesti prietenilor. Daca totusi prind somn...atunci am ce povesti prietenilor.

Concluzionand: Nu imi voi supradimensiona echipamentul de pescuit pe motivul ca poate, odata, voi avea in bat un peste capital. Senzatii tari le poti obtine si cu specii mai mici.
Insa, daca dau "dedicat" dupa trofee din cadrul speciei vizate, voi avea cam tot timpul echipamentul catre limita superioara a "gamei".
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 16. octombrie 2014, 11:42

Cand ma duc la pescuit la clean sau biban, pescuiesc cu o lanseta pentru clean/biban. Cand ma duc la salau, pescuiesc cu o lanseta pentru "salau", cand ma duc dupa somn, pescuiesc cu ceva adecvat somnului. Asta cam intotdeauana. Si sunt multumit de alegerile facute.
Daca se intampla ca, pescuind la clean sa imi intre un salau mai mare, pe care sa il si pot prinde...super. Am ce povesti prietenilor, ce drill am avut si ce misto a fost. Daca cumva NU il pot prinde...oricum povestesc prietenilor ce misto a fost...si ce drill am avut (asa cat a durat el).
Daca in timp ce dau la salau, intra somn (sau stiuca) si il scot la poza, iarasi sunt super multumit de performanta mea, si am ce povesti prietenilor. Daca NU il pot prinde...oricum am ce povesti prietenilor.
Daca pescuiesc dedicat dupa somn si prind orice altceva decat somn...nu prea am ce povesti prietenilor. Daca totusi prind somn...atunci am ce povesti prietenilor.

Concluzionand: Nu imi voi supradimensiona echipamentul de pescuit pe motivul ca poate, odata, voi avea in bat un peste capital. Senzatii tari le poti obtine si cu specii mai mici.
Insa, daca dau "dedicat" dupa trofee din cadrul speciei vizate, voi avea cam tot timpul echipamentul catre limita superioara a "gamei".

Cam asta-i ideea, si anume sa pescuiesti adecvat speciei tinta si exemplarelor urmarite in locul vizat altfel pescuitul isi pierde farmecul. surprizele vor ramane surprize intotdeauna si pescuitul mai tine si de sansa. poti sa dai la somn cu cabestanul si daca s-a dat pe dupa pom tot nu-l dai afara (decat daca scoti si pomu' :zambet: ) dupa cum poti da la clean si/sau biban si sa scoti pestele vietii fiindca ai avut noroc sa vina singur la tine si sa stea cuminte sa-l apuci (mai rar d-astea dar se intampla). In final se presupune ca pescuitul trebuie sa fie o placere si pentru asta nu trebuie sa fie obositor dar nici frustrant si nici un caz ambele variante. :bucuros: Daca pescuiesti supradimensionat pestele te-a epuizat inca dinainte sa incepi drilul :gandesc: si daca esti subdimensionat e bine sa-i multumesti si sa-ti iei "la revedere" imediat ce-l simti in bat fiindca altfel nu se stie daca mai apuci :zambet:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 16. octombrie 2014, 11:53

Eu merg in general cu 2-3 lamsete de casting,daca as avea barca as merge cu mai multe,pe Mures am fost cu 2 lansete una de salau ,pana in 3/4 0z iar cealalta pt.stiuca, somn, zic eu cu putere de aruncare de la 1/2 oz la 2 oz,fir 30lb,inaintas mono 0,80...Zoran are dreptate, daca intra unul peste 15 kg cam greu sa il driluiesti in siguranta...dar asa sunten uni,din lene sau comoditate sa caram prea multe bete incercam sa acoperim toate speciile cu doua bete,rezultatul e un peste mare pierdut pt.ca nu am folosit echipamentul corespunzator.Obisnuit cu lansete usoare la bass si stiuca una de somn adevarata pare foarte grea,in plus daca iti place castingul e greu sa pescuiesti la spinning la somn ,unde ai o diveritate mai mare de bete si mulinte pt.somn.
Morala:Trebuie sa imi cumpar un echipament adecvat dar stau in cumpana pentru ca nu prea se prind somni mari pe zona mea pe Mures....alta e treaba pe Dunare.
Un salut la toti.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 16. octombrie 2014, 11:55

Atentie va rog, am deschis subiectul despre spinning la somn! :zambet:
Ce intelegeti voi prin supradimensionat la somn? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 16. octombrie 2014, 12:00

...rezultatul e un peste mare pierdut pt.ca nu am folosit echipamentul corespunzator...


Unul? :gandesc:
Pai eu vad asa... cu un echipament light, primesc de ex pe zi/ seara buna 7 muscaturi:
2 pesti de pina in 5 kile prinsi
3 rupturi
2 dezgataturi

Cu echipament adecvat,"poate" doar 4 muscaturi dintre care 4 somni prinsi, poate chiar mai mult, cine stie??? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 16. octombrie 2014, 12:07

Cand ma duc la pescuit la clean sau biban, pescuiesc cu o lanseta pentru clean/biban. Cand ma duc la salau, pescuiesc cu o lanseta pentru "salau", cand ma duc dupa somn, pescuiesc cu ceva adecvat somnului. Asta cam intotdeauana. Si sunt multumit de alegerile facute.
Daca se intampla ca, pescuind la clean sa imi intre un salau mai mare, pe care sa il si pot prinde...super. Am ce povesti prietenilor, ce drill am avut si ce misto a fost. Daca cumva NU il pot prinde...oricum povestesc prietenilor ce misto a fost...si ce drill am avut (asa cat a durat el).
Daca in timp ce dau la salau, intra somn (sau stiuca) si il scot la poza, iarasi sunt super multumit de performanta mea, si am ce povesti prietenilor. Daca NU il pot prinde...oricum am ce povesti prietenilor.
Daca pescuiesc dedicat dupa somn si prind orice altceva decat somn...nu prea am ce povesti prietenilor. Daca totusi prind somn...atunci am ce povesti prietenilor.

Concluzionand: Nu imi voi supradimensiona echipamentul de pescuit pe motivul ca poate, odata, voi avea in bat un peste capital. Senzatii tari le poti obtine si cu specii mai mici.
Insa, daca dau "dedicat" dupa trofee din cadrul speciei vizate, voi avea cam tot timpul echipamentul catre limita superioara a "gamei".

Nici eu nu o puteam scrie mai bine! :apl:

Si acum un exemplu personal: este o perioada bunicica la somn pe Mures. Asa ca mai iesim ,mai prindem ,mai scapam ... Am hotarat intr-o dupa amiaza sa merg cu doua bete la somn :rizi: Unul cam de salau/stiuca si unul de somn in acceptiunea mea (oau cum a sunat asta! :rizi: ) . Am pescuit cu cel de somn (care oricum este subdimensionat dupa parerea multora) pana mi-am scrantit incheietura :zid: fara nici un rezultat .Nici macar placerea lanseurilor nu mai exista datorita firului de 40 lbs , atentie -pe capete de 7-9 grame! Apoi ,rupt in doua (ca pescuitul este cam anost :lansezi guma si o tarai prin apa ...) , am dat cu celalat bat .Nu am prins nimic nici cu asta ,dar macar zburau frumos gumele si faceam concurs de casting cu amicul printre crengi ,bolovani si ce mai era pe malul opus.

Zoran ,ca sa-ti raspund direct la intrebarea cu supradimensionarea ,pentru Muresul DIN ZONA MEA , consider supradimensionat un bat cu o putere mai mare de 100 g , o mulineta mai mare de 4000 (dupa Daiwa) si un fir mai gros de 40 lbs. Oricum si cu acest echipament e greu sa dai o zi intreaga ...Personal utilizez asa ceva (batul mai slab inca!) doar in perioada iunie-iulie cand stiu clar ca pot avea probleme. In rest ...Dumnezeu cu mila! :)

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 16. octombrie 2014, 12:10

Atentie va rog, am deschis subiectul despre spinning la somn! :zambet:
Ce intelegeti voi prin supradimensionat la somn? :gandesc:

un echipament care sa reziste la mai multe kilograme forta decat sunt eu capabil sa exercit in conditii de siguranta (fara sa risc sa zbor din barca sau de pe mal tragand de pesti :zambet: )
nu de alta dar daca plec si eu dupa peste cum pleaca asta dupa masina...
Video
-

Video

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (16. octombrie 2014, 12:19)


zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 16. octombrie 2014, 12:14

...rezultatul e un peste mare pierdut pt.ca nu am folosit echipamentul corespunzator...


Unul? :gandesc:
Pai eu vad asa... cu un echipament light, primesc de ex pe zi/ seara buna 7 muscaturi:
2 pesti de pina in 5 kile prinsi
3 rupturi
2 dezgataturi

Cu echipament adecvat,"poate" doar 4 muscaturi dintre care 4 somni prinsi, poate chiar mai mult, cine stie??? :noroc:



Sau poate nici o muscatura cu echipament "adecvat" ,insa o febra musculara de zile mari ! :rizi: Zoran , nici nu stiu cum sa o spun, in spinning cel putin ...scula conteaza! :rizi: Iar povestile adevarate sunt cu pesti mari si scule finute ! Eu ti-am mai spus ,pentru mine ,probabil una dintre cele mai superbe amintiri este scoaterea unui somn de doar 13,5 kg cu un bat telescopic (2,40 ,putere 30 g -teoretic...) ,o mulineta din clasa 2000 si un fir de 0,22 (slab) prevazut cu vartej intermediar ,plus legatura la vartej/agrafa. Intr-un curent sanatos in timp ce dadeam la clean /avat la rotativa nr.2 ,prin anul 1996 cred! Sa trag "orbeste" de un somn de 40-50 kg cu o macara ,in sistemul care are muschii mai mari ,nu prea face parte din repertoriul meu . :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 16. octombrie 2014, 12:15

Mda, nici nu ma prea asteptam la altceva.

Zamfi, dar acuma sincer, citi somni ai pierdut in ultimii ani? :gandesc:

Sau hai sa va mai intreb ceva, citi dintre voi au voblere, oscilante sau gume destinate somnului in trusa cu care merg la pescuit? Si, le folositi si la echipament de salau sau stiuca, in speranta ca intra somnul care chiar a rapit? Sau? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 16. octombrie 2014, 12:16

Iar povestile adevarate sunt cu pesti mari si scule finute !

:necajit: ...pacat de pestii care rup si pleaca cu ancorele prin gat. Chiar nu va intere' deloc soarta lor?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 16. octombrie 2014, 12:18

Sau poate nici o muscatura cu echipament "adecvat" ,insa o febra musculara de zile mari !
:rizi: Zamfi, Zamfi, pai io te credeam mai barbat! :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 16. octombrie 2014, 12:20

Mda, nici nu ma prea asteptam la altceva.

Zamfi, dar acuma sincer, citi somni ai pierdut in ultimii ani? :gandesc:

Sau hai sa va mai intreb ceva, citi dintre voi au voblere, oscilante sau gume destinate somnului in trusa cu care merg la pescuit? Si, le folositi si la echipament de salau sau stiuca, in speranta ca intra somnul care chiar a rapit? Sau? :gandesc:


Pai daca stiai raspunsul dinainte ... :zambet:

Somni pierduti ? Cred ca destui ...Insa i-am pierdut frumos ,fiecare cu povestea lui :) Mai putin cand cu nesimtitul care nu si-a scos linia din apa :nervos:

Eu am voblere, gume si oscilante de somn in trusa. In trusa de ...somn :ochi: Pe care le iau ,dedicat ,impreuna cu batul de somn in iunie-iulie! In rest nu prea pescuiesc cu ele ,decat daca am vazut ceva interesant intr-un loc si am sperante ...mari! Prea mari uneori :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 16. octombrie 2014, 12:22

Iar povestile adevarate sunt cu pesti mari si scule finute !

:necajit: ...pacat de pestii care rup si pleaca cu ancorele prin gat. Chiar nu va intere' deloc soarta lor?



Ba da! De aceea propun interzicerea pescuitului ! :rizi: Ca parca am mai discutat cum e cu chinul pestilori ...Pana la interzicere :soc: ,prefer insa sa ma distrez cu un drill nefinalizat sa zicem ,decat cu ore intregi de fitness ! Pentru ala exista sala! :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 16. octombrie 2014, 12:23

Sau poate nici o muscatura cu echipament "adecvat" ,insa o febra musculara de zile mari !
:rizi: Zamfi, Zamfi, pai io te credeam mai barbat! :rizi:


Aparentele pot insela ...Si oricum barbatia nu se masoara in muschi! :limba: :rizi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 16. octombrie 2014, 12:29



Sau hai sa va mai intreb ceva, citi dintre voi au voblere, oscilante sau gume destinate somnului in trusa cu care merg la pescuit? Si, le folositi si la echipament de salau sau stiuca, in speranta ca intra somnul care chiar a rapit? Sau? :gandesc:

Cu exceptia unor voblere si gume nalucile de somn (pe care le si port cu mine si le folosesc cam in 2 din 3 partide) nu le pot lansa cu alt bat decat cele de somn pentru simplu fapt ca sunt prea grele. Sa arunc cu batul de stiuca linguri de 60 -100 de grame e ca si cum as da cu batu de trepte . Tot la fel e si cu guma cat p..la (literalmente) pe batu de salau.
Cu toate astea multi somni mari intra pe naluci mici si foarte mici
dedicate altor specii
si nu pe alea dedicate lui astfel ca unele partide de pescuit la biban sau salau se transforma in partide exclusiv de somn cu naluci mici si echipament subdimensionat pentru ca la altceva nu vrea sa puna botu' mustaciosul atunci si acolo .Astfel ala care e :box: in lupta pescar -somn e stabilit la loto :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 16. octombrie 2014, 12:36

Sau poate nici o muscatura cu echipament "adecvat" ,insa o febra musculara de zile mari !
:rizi: Zamfi, Zamfi, pai io te credeam mai barbat! :rizi:


Aparentele pot insela ...Si oricum barbatia nu se masoara in muschi! :limba: :rizi:


Aaahhh, nu ma refeream la muschi, sunt sigur ca toti de aici ii avem, chiar mai mult decit e nevoie in dril cu un somn, ci ca te-ai "plins" de posibila febra musculara :rizi: :limba:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 16. octombrie 2014, 12:52

Iar povestile adevarate sunt cu pesti mari si scule finute !

:necajit: ...pacat de pestii care rup si pleaca cu ancorele prin gat. Chiar nu va intere' deloc soarta lor?



Ba da! De aceea propun interzicerea pescuitului ! :rizi: Ca parca am mai discutat cum e cu chinul pestilori ...Pana la interzicere :soc: ,prefer insa sa ma distrez cu un drill nefinalizat sa zicem ,decat cu ore intregi de fitness ! Pentru ala exista sala! :rizi:


Zamfi, nu e vorba in subiect de chinul pestelui, ci de pescuitul in sine! Haideti sa fim seriosi, citi dintre noi merg la pescuit ptr relaxare? Sau doar ptr "lanseuri placute"? Sau nefinalizate? :soc: Daca ar fi asa nu am mai da atata importanta nalucilor, tehnicilor sau sculelor necesare care chiar costa o avere (daca ar citi nevastamea :rizi: ) Personal nu cunosc decit pescari care isi fac ganduri inainte de partida despre ce momeala, ce stil, ce loc, ce mulineta... De ce? Ptr a captura pestele tinta, sau gresesc? :gandesc:

In primul rand toti pescarii merg la pescuit sa prinda peste! Daca nu prindem, ne multumim si cu iesirea... daca avem si capturi, eh, e perfect! Si de ce atunci mergem la somn, unde pot intra orice fel de exemplare, cu fire de 20 sau 30 lbs, in ideea ca poate om avea noroc si-l scoatem? Eu asta nu inteleg, sorry...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 16. octombrie 2014, 13:25

Problema e ca putini dintre noi mergem special la somn,cum faci tu Zoran,deci nu suntem axati pe o specie anume si sa ne specializam....in general merg la ce este pe zona,salau,stiuca,avat,biban,ce pica ..deci avem artificiale cam pentru toate(imi rupe spatele).
Eu inca nu am avut ocazia sa pierd un somn mare,iar cei mici pana in 15kg am reusit sa ai scot...abia astept sa imi intre unul mai rasarit.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 16. octombrie 2014, 13:30

Suli, nici eu nu merg numai la somn, merg si la stiuca, si la avat, la de toate. Dar cind merg la somn, nu imi place sa risc sa pierd pestele. Ptr ca in primul rand de aceea merg la pescuit, sa prind peste!

Si crede-ma, sunt f multi pescari care au ca tinta somnul, totusi merg cu fire de 20-30 lbs, doar ca exemplu :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com