Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

21

joi, 16. octombrie 2014, 13:46

Total de acord..daca as merge special la somn mi-as cumpara echipament corespunzator de casting,recent ajuns in tara(o luna)dupa multi ani afara incer sa gasesc locuri de somn pe zona mea,putini din prieteni vechi au putut sa ma lamureasca pe unde ar fi zone mai bune de somn ,deoarece ei merg doar la crap, dar odata ce reusesc sa dau de ei,o si sa ma conving ca sant exemplare mari fi sigur ca echipamentul se schimba..
E drept ca am reusit sa ies doar de 3 ori fiind ocupat cu mutarea, dar o sa mai insist....pt.mine nu e o problema supradimensionarea echipamentului ,nu prea imi face placere sa ai pierd.

Batul lui Larry mi sa parut greu pt.spinning dupa puterea de aruncare....eu credeam ca e suficient la spinning unul de 60-150 g putere si clar ca e mai usor,corecteaza-ma daca gresesc,nu am experienta.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 16. octombrie 2014, 14:37

Batul ala nu este reprezentativ ptr Lary si nu ai vazut practic nimic
sunt putini care pot pescui precum Lary
Este de munca dk vrei somni!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 16. octombrie 2014, 14:43

Batul ala nu este reprezentativ ptr Lary si nu ai vazut practic nimic
sunt putini care pot pescui precum Lary
Este de munca dk vrei somni!


Daca vrei, poti! Si de munca este la orice stil de pescuit la somn, nu doar la spinning... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 16. octombrie 2014, 14:47

nu spun k nu poti dk vrei.....
dupa prima zi de spining nu mai putam sa ma dezleg la sireturi! :rizi: si dupa primul dril am avut febra musculara 3 zile :buaaaah: si o saptamana nu m-am putut concentra la nimic!
dependenta curata!
Fara gluma!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 16. octombrie 2014, 14:53

Si de ce atunci mergem la somn, unde pot intra orice fel de exemplare, cu fire de 20 sau 30 lbs, in ideea ca poate om avea noroc si-l scoatem? Eu asta nu inteleg, sorry...


Corect Zoran! Uite eu ,cand merg la somn (imi place asta cu merg la somn ...oare el stie? :rizi: ) ,folosesc 40 lbs. Poate e subtire dupa tine ,dar eu zic ca ce nu pot scoate cu 40 lbs nu merita oboseala! :rizi:

Ps: daca cvea imi doresc cu adevarat ,apai imi doresc sa vii la Mures la Aiud (nu la Arad!) cu echipamentul tau de spinning ,dimensionat corect (ma rog dupa gustul tau ) si sa dam o zi intreaga la spinning pe 2-3 locuri care iti garantez ca tin somn. Posibil ,chiar mare! Ce nu-ti garantez e faptul ca vei avea atac. Dupa o zi de spinning tragem linie si ,binenteles, concluziile . :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 16. octombrie 2014, 15:15

Cred ca statisticile spun tot, vezi povestirile lui anem la dunare, ale lui mane, zamfi etc. Somnul prefera clar subdimensionarea, fire subtiri, naluci mici. O lanseta pana in 100 grame e suficienta, asta e si parerea mea

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 16. octombrie 2014, 15:31

:doarecapu: ... a mea deabia arunca pe la vreo 50-60 gr..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 16. octombrie 2014, 15:32

Uite...in urma acestui topic :bravo: am hotarat sa "cresc" nivelul si tocmai am comandat o rola de PP de 15 lbs (USA) .Ca sa inlocuiesc cea de 10 lbs cand dau la salau/somn in clisura luna viitoare :buaaaah:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 16. octombrie 2014, 15:33

:doarecapu: ... a mea deabia arunca pe la vreo 50-60 gr..

Cum ,si a ta ?! :rizi: :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 16. octombrie 2014, 15:40

Cred ca statisticile spun tot, vezi povestirile lui anem la dunare, ale lui mane, zamfi etc. Somnul prefera clar subdimensionarea, fire subtiri, naluci mici. O lanseta pana in 100 grame e suficienta, asta e si parerea mea

Eh, uite, iti spun ca nu. Am cunostiinte ce pescuiesc la salau cu lanseta de 100 gr si fir de 40 lbs in Dunare pe tot parcursul anului, si au nenumarate rupturi de somn. In afara de asta, Anem si Mane pescuiesc la Dunare in special in august, o luna unde pestii sunt f f f mofturosi, mai ales capitalii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 16. octombrie 2014, 15:46

Citat de la »Zoran«



Si de ce atunci mergem la somn, unde pot intra orice fel de exemplare, cu fire de 20 sau 30 lbs, in ideea ca poate om avea noroc si-l scoatem? Eu asta nu inteleg, sorry...

Corect Zoran! Uite eu ,cand merg la somn (imi place asta cu merg la somn ...oare el stie? ) ,folosesc 40 lbs. Poate e subtire dupa tine ,dar eu zic ca ce nu pot scoate cu 40 lbs nu merita oboseala!


Zamfi,cred ca Zoran se refera la faptul ca daca ai un fir mai gros(80-90lbs)ai sanse mai mari de a scoate pestele,clar ca un 40lbs poate scoate un somn in conditi normale dar intervine structura substratului,copacii cazuti in apa,etc...de care un fir de 40 lbs cand se freaca pusca ca o grisina pe cand cu un 80-90lbs cresc sansele fiind mai rezistent la frecare.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 16. octombrie 2014, 16:00

Avem aceleasi discutii, apa ca Oltul, Muresul nu permit asa ceva....

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 16. octombrie 2014, 16:06

De acord cu ce spui tu legat de frecare.De aceea exista florocarbon! Sincer insa ...sa pescuiesti pe Muresul "meu" , cu o adancime medie de 1,5 m, cu fir de 80-90 lbs,la spinning, este inimaginabil pentru mine! Poate nu ai fost atent : pescuim cu jiguri de 7 g si gume de 7,5 cm care mai au vreo 4 g. De ce? Pai cred ca asa trebuie ... :drac2: Vreau sa-l vad pe ala care arunca 11-12 g ,cu fir de 80lbs si lanseta de 300g mai mult de 15 m!Ori eu trebuie sa ajung in malul opus! Si mai vreau sa-l vad pe ala care face chestia asta 5-6 ore in continuu si nu se plange de oase... :rizi:
Ce naiba ca doar nu suntem copii! Stim foarte bine TOTI ca locurile de pescuit sunt diferite,apele la fel ,etc. Nu comparati Muresul la Aiud cu cel de la Tg.Mures sau de la Arad! Nu intra in discutie comparatia cu Dunarea!
Am recunoscut ca anul trecut pe Po ,cu echipamentul meu de Mures, ma simteam in pielea goala! :rizi: Dar asta era ACOLO !

De fapt cred ca Zoran are chef de distractie cu topicul asta :rizi: :noroc:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 16. octombrie 2014, 16:37

Trebuie sa fiu de acord cu locul unde mergi la pescuit si cauti somnul.Franta,Germania,Italia sau Dunarea in Ro.nu se compara cu apele interne de la noi.Aici as mai adauga comoditatea pe care eu o simt tot mai mult odata cu inaintarea in varsta.Parca la 45 nu mai e ca la 25 :rizi: .Mi-e de ajuns o lanseta si o cutie max doo.cu naluci.Mulineta musai sa aibe doi tamburi unul cu fir ptr.di tati :rizi: si altul ptr.somn.N-am pierdut peste din cauza lansetei ci doar a firului si a faptului ca m-am aflat la locul potrivit in momentul nepotrivit :rizi: .Asa ca, pe zona mea,unde rar de tot auzi de un somn foarte imbracat ma multumesc sa pescui cu aceeasi lanseta care o folosesc si la shaloo(desi asta-i tot mai rar).E un MHX 2,13( 7-21) dintr-o bucata,custom facut de baiatu,de care am tras fara grija cand m-am intalnit cu asa ceva.Poate pe dincolo ar fi pai,dar aici e the best. :ochi:
»Diogene« a adaugat urmatoarea poza:
  • rsz_1img_20140707_192917 (1).jpg
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 16. octombrie 2014, 17:46

...De fapt cred ca Zoran are chef de distractie cu topicul asta...
Da ce-mi place ca ne si intelegem, cu toate ca avem pareri diferite :ochi:

OK, in viitor voi incerca sa fiu mai precis, vorbind de Muresul-Aiud, sau Muresul-Arad, Dunarea-Galati sau Dunarea -Bazias, Oltu-de-sus sau Oltu-de-jos...
Apropos, pe Barzava s-a prins anul acesta stiuca de 6 kg, somn de 29 kg, avat de 4 kg. In plus, la fiecare specie nenumarate rupturi... Cunoasteti Barzava? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 16. octombrie 2014, 18:14

Cunoastem Barzava, dar cea din amonte de cea pe care o cunosti tu. Si pe Barzava pe care o cunosc eu, clenii de 1 kg sunt raritati, stiuci, salai, avati, somni si alti rapitori...nici in visele cele mai umede :))
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 16. octombrie 2014, 18:15

De acord cu ce spui tu legat de frecare.De aceea exista florocarbon! Sincer insa ...sa pescuiesti pe Muresul "meu" , cu o adancime medie de 1,5 m, cu fir de 80-90 lbs,la spinning, este inimaginabil pentru mine! Poate nu ai fost atent : pescuim cu jiguri de 7 g si gume de 7,5 cm care mai au vreo 4 g. De ce? Pai cred ca asa trebuie ... Vreau sa-l vad pe ala care arunca 11-12 g ,cu fir de 80lbs si lanseta de 300g mai mult de 15 m!Ori eu trebuie sa ajung in malul opus! Si mai vreau sa-l vad pe ala care face chestia asta 5-6 ore in continuu si nu se plange de oase...
Ce naiba ca doar nu suntem copii! Stim foarte bine TOTI ca locurile de pescuit sunt diferite,apele la fel ,etc. Nu comparati Muresul la Aiud cu cel de la Tg.Mures sau de la Arad! Nu intra in discutie comparatia cu Dunarea!
Am recunoscut ca anul trecut pe Po ,cu echipamentul meu de Mures, ma simteam in pielea goala! Dar asta era ACOLO !

De fapt cred ca Zoran are chef de distractie cu topicul asta


La inaintas ma gandeam si eu de 80-90 lb, nu pe mulineta, si de fluorcarbon binenteles....cu toate ca se poate lansa cu textil de 80-90lb linistit marind greutatea jigului si a gumei....pe Mures am dat si eu cu guma de 15 cm si jig de 15-20g,nu cred ca e gresit sa pescuiesc cu gume mari si jiguri de 15-20g...apa era la 2-3m.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 16. octombrie 2014, 19:11

Eu la spinning la somn folosesc fir de 40 lbs, 65lbs si 80lbs.Cand il folosesc pe cel de 40 lbs imi e putin cam frica sa nu imi intre ceva animal mare :rizi: din punctul meu de vedere la somn nu se poate mai jos de 40lbs.E adevarat ca am pescuit dupa somn cu combo-ul de salau cu lanseta pana in 56 de grame, mulineta Shimano de 4000 si fir de 15 respectiv 20lbs insa motivul principal cred ca a fost OBOSEALA.Cine a pescuit macar 3, 4 ore cu un combo de 800 chiar 900 de grame stie ca incep sa te doara mainile, spatele etc.Eu am o conditie fizica destul de buna insa dupa o partida de spinning dedicata exclusiv somnului sa zicem de minim 4, 5 ore ajung acasa destul de "rupt" :rizi: .Chestia e ca daca vrei sa prinzi ceva somni peste 1,70, 1,80m nu se prea poate cu combo de salau(parerea mea).Eu prin combo de salau pe rauri inteleg lanseta ce duce macar 50, 60 de grame, pe lac e alta treaba.
Chestia la linia de somn ce ma deranjaza cel mai mult e greutatea mulinetei.Am pescuit la somn cu mulineta de 400, de 500 si de 600 de grame, aia de 600 ma oboseste tare :rizi: si mi-am cumparat una de 500 de grame in speranta ca voi reusi sa pescuiesc mai mult....e greu si cu asta insa daca vrei somni la spinning trebuie sa faci si ceva sacrificii.Ieri mi-am luat o noua mulineta pentru lanseta de rezerva de 400 de grame, capacitatea tamburului mai mica :gandesc: insa stiu ca voi reusi sa pescuiesc mai mult cu asta :buaaaah:
Conteaza foarte mult 100 de grame in plus la o mulineta(parerea mea).

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 16. octombrie 2014, 20:05

Cine a pescuit macar 3, 4 ore cu un combo de 800 chiar 900 de grame stie ca incep sa te doara mainile, spatele etc.


Ia auzi Zoran , nici asta nu-i suficient de barbat! :rizi: Stii dreaqu ce avem toti de fugim de fitness la locul de munca :bravo:

Mane ,sincer ,daca as pescui pe apele "tale" cu siguranta as da si eu cu monstruozitati din alea . Ti-am spus ca pe Po (mult mai sus de voi ) nu reuseam sa tin fundul cu jig de 30 grame si guma si cand a batut unul.... :buaaaah: Alta lume la voi. :ochi:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 16. octombrie 2014, 20:37

Conteaza foarte mult 100 de grame in plus la o mulineta(parerea mea).


Total de acord Mane, de aceea folosesc de casting fiind mai usoare si mai puternice ca cele de spinning..un shimano curado 301 de casting cantareste vreo 300 g daca bine tin minte si isi face treaba...