Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 3. octombrie 2014, 20:29

Maner fullgrip lanseta spinning somn

As vrea si eu de la colegii care au lansete de spinning de somn niste poze cu modele de manere + mandrina, as vrea sa imi fac o idee pentru un posibil proiect de lanseta, daca se poate si pareri, comoditate, lungime maner, de ce anumita mandrina, etc.

2

vineri, 3. octombrie 2014, 20:39

te plictisesti, taticule?! :)
lasa draqu prostiile si hai la stiuca maine :drac2:

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 3. octombrie 2014, 20:47

macar atat, sa imi pierd vremea ca de iesit..... :buaaaah: :zid:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 3. octombrie 2014, 21:24

Claudiu ...maine e ZIUA Z !!! :bucuros2: Se striga catalogul... :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 3. octombrie 2014, 21:29

partea cu manerele la somn din punctul meu de vedere tine mai mult de obisnuinta si preferinte. din lansetele mele de somn doua au full-grip (care sunt la fel fiind de fapt aceeasi lanseta :rizi: ) si nu are nimic spectaculos ... e asemeni pozitiei 5 din imaginea de mai jos.



e foarte comod dar pot remarca un mare plus, care de fapt este si un mare minus. lungimea lui este perfecta pentru a baga capatul manerului la sub-brat, fapt ce te ajuta atunci cand pescuiesti mult timp pe loc, mai ales in curenti puternici ... iti oboseste mult mai putin mana. de altfel, un maner mai lung te ajuta si in dril, cand faci parghie mai buna si tragi mai bine de peste.

dar, are si un mare minus. cand vrei sa dai la jig te deranjeaza si te loveste in coaste ... este incomod si face ca pescuitul sa fie mai putin placut.

pentru asta, manerul la lanseta ce mi-a facut-o kingofbeasts de la piciorul mulinetei si pana in fundul manerului are fix 35 de cm (dar e split) ... cu aproape 1 cm sub cot. in felul asta pot sa jiguiesc mult mai comod. pentru a fi mai placuta in dril am ales un fore-grip mai lung (in dril mana mea e pe fore-grip si mulineta e sub cu vreo 12-15cm) cu care fac parghie buna atunci cand trebuie sa trag de peste. cred ca intregul maner are vreo 55 de cm (si da, lanseta fiind scurta, cu un rear-grip mai scurt nu scurtez lanseta facand ca o bucata mai lunga de blank sa lucreze). un minus al manerelor mai scurte consta in faptul ca iti oboseste incheietura ... dar aici vorbesc de un ansamblu care cu tot cu naluca merge linistit spre 900 de grame.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm