Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 2. octombrie 2014, 22:03

Cu cloncul in delta Dunarii

:salut: Vreau sa merg vinerea viitoare in delta si am auzit ca nu este voie cu cloncul ..stiti cv de interdictia asta..? o sa merg pe la crisan,murighiol ..cam pe acolo :) :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 2. octombrie 2014, 23:34

Vezi ca este un topic despre aceasta tema: Cloncul interzis prin lege?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 3. octombrie 2014, 07:19

Nu, nu este interzis. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 3. octombrie 2014, 16:12

:noroc: Multumesc de raspuns :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 3. octombrie 2014, 20:51

Desi stiam si eu ca nu ar fi interzis, cel mai sigur ar fi sa intrebi in Tulcea exact pentru zona/zonele unde vrei sa folosesti cloncul, pentru am auzit unele variante dupa care ar exista unele zone unde ar fi interzis, insa niciuna din variante nu s-a confirmat prin vreo referire la un articol de lege!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 3. octombrie 2014, 21:17

:salut: mi-a spus cristi t ca ii interzis si ca se plateste o taxa dar eu o sa le dau...sfaturi :))
:rizi: :noroc:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 7. octombrie 2014, 20:47

Sunt unele zone " concesionate" unde cica ar fi interzis cloncu!.
E bine sa te interesezi sau sa ai in barca pa cineva cu "pile" ca scapi de necazuri.
La cat de electrocutata este Dunarea la Tulcea eu stiu ca se prinde foarte putin fata de inainte de 1990.

  • Autorul acestui subiect este »Militaru Darius«

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 7. octombrie 2014, 21:22

:salut: Eu nu am fost niciodata in delta la pescuit .am fost acum vreo 6 ani cu nasul meu cand ducea pui de la agroland si am trecut cu bacul de la braila catre tulcea aia a fost prima data..:) sper sa tina vremea cu noi si daca misca cv va fii o partida de vis ..parerea mea :noroc: :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 10. octombrie 2014, 21:50

Eu am avut anul acesta o tangenta cu un inspector din Murighiol de la Biosfera. am dat la clonc pe sf gheorghe si dumnealui mi-a cerut sa trag la mal ca nu am voie sa cloncanesc cu permisul de amator.Nu m-am opus pentru ca nu eram in cunostinta de cauza . pentru a lamuri subiectul acesta cred ca ar fi bine sa cerem puncul de vedere al celor de la biosfera.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 10. octombrie 2014, 22:08

Cloncul nu stiu ...Insa ,din cate am mai auzit si eu , este interzis sonarul in Delta ,mai ales pe bratele principale ,navigabile. Chiar am vazut o emisiune de pescuit in care Paco (pescar de spinning -campion national vreo doi ani la rand parca) era avertizat de politia de frontiera de acest lucru .Emisiunea era undeva pe bratul SF.Gheorghe cred.

11

vineri, 10. octombrie 2014, 23:05

cum draqu sa se interzica sonarul in Delta si pe ce motiv?
in baza carei legi?
aberatii si abuzuri peste tot :doarecapu: pastele mami ei de treaba :zid: :nervos:

12

vineri, 10. octombrie 2014, 23:26

Nu mai vorbiti prostii...azi m-am intors din Delta, de pe Chilia, am cloncanit 6 zile ...continuu, politia de frontiera m-a verificat la acte ...au vazut si sonarul si nu au treaba cu nimic, au vb foarte frumos si nu-i intereseaza decat in ce fel interactionezi cu misiunea lor...paza de frontiera...mergeti si nu va mai consumati ....

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 11. octombrie 2014, 12:12

Inspectorul respectiv a facut si referire la un anumit articol de lege sau regulament care interzice cloncul in acele zone? L-ai intrebat despre ce este vorba, in caz ca nu a motivat presupusa restrictie?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 11. octombrie 2014, 12:16

Cloncul nu stiu ...Insa ,din cate am mai auzit si eu , este interzis sonarul in Delta ,mai ales pe bratele principale ,navigabile. Chiar am vazut o emisiune de pescuit in care Paco (pescar de spinning -campion national vreo doi ani la rand parca) era avertizat de politia de frontiera de acest lucru .Emisiunea era undeva pe bratul SF.Gheorghe cred.

E valabila aceeasi intrebare, cum a motivat PF interdictia invocata si ce a aflat Paco ulterior, pe tru ca daca esti pus intr-o asemenea situatie, in mod clar trebuie sa afli exact despre ce e vorba!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 11. octombrie 2014, 12:25

Se poate adresa aceasta intrebare privind posibile restrictii odata cu e-mail-ul pentru solicitarea PG-ului pentru fiecare judet unde este necesar, de asemenea, se poate cere un raspuns oficial la aceasta intrebare, pe care il pastreaza fiecare pescar langa permis si celelalte documente, si, in caz ca nu exista acest tip de restrictii, ii da cu hartia in cap neghiobului care incearca sa le invoce, putand suna in acel moment si la politia de frontiera respectiva! Pentru aceste situatii sunt de culpabili partial cei care nu cunosc sau nu sunt la curent cu anumite reguli sau nuante de interpretare, principalii vinovati sunt cei care au tot "reformat" orice au putut, ca sa "traiti(mult) mai bine", evident, fara a le nega partea de "contributie" si celorlalti, care au ametit intr-o mai mica masura haosul legislativ din ultimii 25 de ani!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 11. octombrie 2014, 12:31

Nu mai vorbiti prostii...azi m-am intors din Delta, de pe Chilia, am cloncanit 6 zile ...continuu, politia de frontiera m-a verificat la acte ...au vazut si sonarul si nu au treaba cu nimic, au vb foarte frumos si nu-i intereseaza decat in ce fel interactionezi cu misiunea lor...paza de frontiera...mergeti si nu va mai consumati ....

Daca sunt prostii, nu au nicio vina cei care le-au auzit, ci cei care le-au spus, functionari si reprezentanti ai statului!
P.S. Cum a fost cu pescuitul in Delta? :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 11. octombrie 2014, 13:28

Scuze daca am dezinformat sau am vorbit prostii. Am spus doar ce am vazut la talevizor si am considerat ca e bine sa scriu aici. :nunteleg: Pe viitor o sa ma abtin sa mai vorbesc prostii. In rest ...fir intins!

Răspunsuri: 56

Membru din: 10. iulie 2013

Locație: langa Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 12. octombrie 2014, 20:35

nu am intrebat de articolul care interzice cloncul pentru ca eram in neregula cu altele...da si s-a mai luat si de sonarul meu atunci cand l-a vazut, aproximativ a spus ca,, nu am voie cu sonarul sa caut pestii ci doar sa caut gropile ''...credeti-ma ca m-am abtinut si de aceasta data.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 13. octombrie 2014, 06:47

nu am intrebat de articolul care interzice cloncul pentru ca eram in neregula cu altele...da si s-a mai luat si de sonarul meu atunci cand l-a vazut, aproximativ a spus ca,, nu am voie cu sonarul sa caut pestii ci doar sa caut gropile ''...credeti-ma ca m-am abtinut si de aceasta data.


Acel inspector avea si el, ca orice localnic, gatul uscat si a incercat sa iasa din "starea" asta. Cloncul nu este interzis pe teritoriul Biosferei Deltei Dunarii. De asemenea sonarul nu este interzis (nici pentru localizarea gropilor, nici pentru localizarea structurilor, nici a pragurilor si nici a pestilor). Probabil ca omul s-a referit la faptul ca in zona se pescuieste extrem de mult electric si ii era teama sa nu-ti arzi sonarul :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 13. octombrie 2014, 07:03

Nu mai vorbiti prostii...azi m-am intors din Delta, de pe Chilia, am cloncanit 6 zile ...continuu ....

Si rezultatele??? :buaaaah:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com