Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

miercuri, 1. octombrie 2014, 23:18

70 de poze cu salai prinsi de tine + 30 poze cu somni prinsi de tine

Pai sa incerc... cu somnii nu stiu, da rcu salai e posibil sa am cateva poze :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

miercuri, 1. octombrie 2014, 23:57

70 de poze cu salai prinsi de tine


Cei 70 :zambet:



Caut si cu somni... tu cauta lanseta perfecta: rosie si de 30lbs :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 2. octombrie 2014, 05:42

70 de poze cu salai prinsi de tine


Cei 70 :zambet:



Caut si cu somni... tu cauta lanseta perfecta: rosie si de 30lbs :)

:apl: ... deci exista poze... tot nu inteleg, de ce nu posteaza lumea poze??? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 2. octombrie 2014, 08:28

Era un banc care se termina cu "man you have an obsession!"
Ai sa intelegi dupa ce vei sta in Romania macar 3 ani... Au mai spus-o si alti colegi de forum..o voi rezuma si eu in putin cuvinte.

1. O parte din poze le-am publicat pe internet/reviste/bloguri. O parte nu.
2. Am inceput sa public pozele fie cu intarziere , fie cu anticipare +/- 2-6luni pentru simplu fapt ca locuiesc in Bucuresti, iar presiunea pescarilor, atat pe Dunare cat si pe lacurile +/- 100km este destul de mare. Nu crezi? Vino in Ro si stai cum ziceam mai mult de cateva saptamani.
3. Am sub 5 prieteni care afla adevarul in real-time (adica 7zile).
4. Imi place singuratatea sau singuratatea in 2...3 cativa amici, Daca ajung la pescuit si vad ca e "nunta" , prefer sa caut alte locuri mai linistite, unde sa pot sa-mi aud gandurile.

5. Desi pot parea secretos si putin maniac la prima vedere, adevarul e ca intotdeauna am raspuns la intrebarea corecta/relevanta si pot sa-i dau cuiva un sfat care sa-i aduca o trasatura in urmatoarele 10min :zambet:

Concluzie: In extrasezonul de somn vor veni si niste poze , sunt bune si iarna ..cand ne uitam la cotele enorme si sloiuri de gheata.
Iar daca "obsesia" cu pozele se va agrava, eu unul voi cauta (nu-iasa?) un loc mai linistit unde sa-mi aud gandurile :zambet: Parca am mai vazut vorbele astea undeva :)

PS> Dupa cum se vede, uneori pun si cate 70 de poze odata :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »ovidiu.U« (2. octombrie 2014, 08:39)


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 2. octombrie 2014, 09:20

Frumos colaj Ovidiu … de ajutorul tau am avea nevoie prin sectiunea aia dedicata salaului, nu de altceva dar eu pe aici nu prea reusesc sa dau de ei. De cate ori ii caut ori gasesc numai copilasi ori dau de dintr-aia cu mustati.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 2. octombrie 2014, 09:29

Iar daca "obsesia" cu pozele se va agrava, eu unul voi cauta (nu-iasa?) un loc mai linistit unde sa-mi aud gandurile Parca am mai vazut vorbele astea undeva

Ovidiu, eu sunt complet de alta parere, dar asta o putem discuta si pe alt topic sau pe privat!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 2. octombrie 2014, 16:45

Salut! Sa inteleg ca aceste lansete sunt mai bune pentru clonc decat traditionalele cu inele?

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 2. octombrie 2014, 16:57

Salut! Sa inteleg ca aceste lansete sunt mai bune pentru clonc decat traditionalele cu inele?

Au marele avantaj ca atunci cand pescuiesti cu firul in mana, dupa ce dai contra si pui mana pe lanseta... nu ai inele pe care (uneori) ti se incurca firul...
Am patit-o dar noroc ca era somn mic... unul mai zdravan m +1,5m rupe firul fara multe intrebari...
Eu inca nu am as alanseta, dar in sezonul 2015 voi avea :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 2. octombrie 2014, 17:28

lansete inliner

la spinning nu sunt bune? au prea multa frecare si nu poti arunca departe? Sau is prea grele?

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 2. octombrie 2014, 17:32

Hmmm, nu cred poate jigging greu la verticala tot dupa somn... de lansat nu prea se poate lansa cu lansetele alea.
Pentru spinning ramai la lansetele clasice cu inele
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 2. octombrie 2014, 17:34

lansete inliner

Bine de stiut! Pana acum nu stiam de tipul asta de lanseta! Noroc cu forumul!!

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 2. octombrie 2014, 17:49

Eu am 5 buc de 2,10 si 30 lbs. Le folosesc la stationar din barca cu mulinete Daiwa gs9 si prietenii care le-au vazut la lucru au fost tare incantati.Un minus ar fi momentul cand le demufezi ca nu ai nici un punct pe tronsonul de varf de care sa prinzi {cum este cea cu inele} si este tare dificil sa pleci cu 2-3 adunate si 1 dintr-o bucata

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

33

joi, 2. octombrie 2014, 17:58

Hmmm, nu cred poate jigging greu la verticala tot dupa somn... de lansat nu prea se poate lansa cu lansetele alea.
Pentru spinning ramai la lansetele clasice cu inele


Intrebarea cu lansatul am pus-o si eu si la prima partida cu textil de 40 aruncam cam 70% din distanta unei lansete cu inele de aceias lungime si cred ca daca mulinetele aveau tambur mai mic se comportau si mai bine

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

joi, 2. octombrie 2014, 18:01

:) totusi nu cred ca se pescuieste la avat cu asa ceva, sau oriunde vrei lansari lungi.. mie mi se pare prea multa frecare.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

35

joi, 2. octombrie 2014, 18:44

La spinning nu ma pronunt dar la stationar merg garantat. Prima lanseta de acest gen,am vazut-o acum 15 ani si avea 3m din 3buc cu actiune pana in 50g :prieteni:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

joi, 2. octombrie 2014, 23:03

Salut! Sa inteleg ca aceste lansete sunt mai bune pentru clonc decat traditionalele cu inele?

Au marele avantaj ca atunci cand pescuiesti cu firul in mana, dupa ce dai contra si pui mana pe lanseta... nu ai inele pe care (uneori) ti se incurca firul...
Am patit-o dar noroc ca era somn mic... unul mai zdravan m +1,5m rupe firul fara multe intrebari...
Eu inca nu am as alanseta, dar in sezonul 2015 voi avea :zambet:

Tinem legatura, daca mai e cineva interesat, poate facem comanda impreuna, bineinteles, daca sunt de acord si cei care comanda! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

37

joi, 2. octombrie 2014, 23:10

Eu am 5 buc de 2,10 si 30 lbs. Le folosesc la stationar din barca cu mulinete Daiwa gs9 si prietenii care le-au vazut la lucru au fost tare incantati.Un minus ar fi momentul cand le demufezi ca nu ai nici un punct pe tronsonul de varf de care sa prinzi {cum este cea cu inele} si este tare dificil sa pleci cu 2-3 adunate si 1 dintr-o bucata

Pacat ca nu stai mai aproape, tare eram curios sa pun mana pe cea de 30 lbs, mai ales daca este Dam Inliner, dar, si daca nu este!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

vineri, 3. octombrie 2014, 07:15

Eu am 5 buc de 2,10 si 30 lbs. Le folosesc la stationar din barca cu mulinete Daiwa gs9 si prietenii care le-au vazut la lucru au fost tare incantati...

:buaaaah: exista poze si pentru noi??? :buaaaah:
sau vreo filmare, acolo se vede foarte bine cum lucreaza lansetele... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 3. octombrie 2014, 08:48

View image: 20140726 163617

4 lansete sunt la lucru si una sta rezerva. Alte poze cand am timp :prieteni:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 7. octombrie 2014, 20:36

In nici un caz spining.
EXCELENTE pentru clonc. Nu se incurca in barca, rezistente,
Probleme la inceput de pescuit pana bagi firul prin ele.
In rest super OK, pentru pescuitul sub barca.

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

clonc