Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 30. septembrie 2014, 14:37

Lansete inliner. Detalii tehnice.

Salut!
As vrea ca in sezonul 2015 sa pescuiesc la clonc cu o lanseta inliner... dintr-o singura cauza... La pescuit cu firul in mana.. destul de des firul se da pe dupa inelul de varf si (desi nu am patit inca) nu as vrea sa dea "ala mare" si sa plang cu vorbe dupa aia.
Ce m-ar interesa si poate ma/ne lumineaza cei care deja folosesc:
1. in zona in care firul intra in blanc lanseta are ceva inel (sic) , varful la fel?
2. Pe interior firul freaza direct pe blanc? sau mai are ceva ?

Foarte multumesc... si astept pareri si sfaturi eventual modele.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 30. septembrie 2014, 14:45

Eu am asa o lanseta, de la DAM (SteelPower Inliner 50lbs).
Si la intrare si la iesire exista un "tub/inel" ceramic.
Am inteles ca interiorul este o spirala "spira langa spira" din otel.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 30. septembrie 2014, 15:08

Multam de info... banuiam eu ca ar trebui sa fie ceva de genul...
Am vazut ca acel model al tau exista si de 30lbs... La modelul de 50lbs ai putea sa echivalezi (cu aproximatie) puterea fata de lansetele clasice cu inele 200, 300 , 500g?
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 30. septembrie 2014, 15:15

Lanseta DAM care-i rezerva mea pt. clonc este ceva mai rigida decat lanseta Never Crack Big Fish 2,1m pe care o folosesc curent si care-i data pana la 700g. :)
A uploadat Zoran acu` vreun an (cred) un filmulet cu lansete testate de el cu galeata de 6Kg... poti sa compari care/cum se curbeaza.
Mie mi-a placut mai mult cum se comporta cea de 50lb comparat cu cea de 30lb (s-a curbat mai uniform).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 30. septembrie 2014, 17:11

Am amandoua Dam-urile. Pentru moment nu o folosesc decat pe cea de 30lbs caci e suficient de puternica. Nu o poate rupe vreun somn. Din ce-s facute nu stiu, dar imi dau satisfactie.

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 30. septembrie 2014, 18:09

Am amandoua Dam-urile. Pentru moment nu o folosesc decat pe cea de 30lbs caci e suficient de puternica. Nu o poate rupe vreun somn. Din ce-s facute nu stiu, dar imi dau satisfactie.


Tudor.. dar oare se poate pescui si "la varf"? sau numai cu firul in mana, adica intrebarea e daca e f rigida sau...?
Eu oricum vreau sa-mi iau asa ceva tocmai pentru a pescui cu firul in mana...dar cine stie..poate mai variez
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 30. septembrie 2014, 18:12

Poti pescui cum vrei.
Hai ca vine si filmul cu lanseta in drill cu un somn adevarat. Sa ajung acasa mai intai.

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 30. septembrie 2014, 18:18

Hai ca vine si filmul cu lanseta in drill cu un somn adevarat.

foarte multumesc...
(bata-va norocul cu somnii vostrii :zambet: ca mie imi placea doar salaul)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

9

marți, 30. septembrie 2014, 18:22

am un Cormoran inliner si sunt foarte multumit.
cu un DAM inliner de 30lbs am si eu un filmulet cu un somn de 1.4m.
personal consider ca cel de 50lbs e cam rigid pentru pescuit la varf, dar cum tu Ovidiu pescuiesti pe Dunare si esti susceptibil sa prinzi "monstrul"..............merge si cel de 50lbs fara probleme :ochi:

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 30. septembrie 2014, 18:35

dar cum tu Ovidiu pescuiesti pe Dunare si esti susceptibil sa prinzi "monstrul"..............merge si cel de 50lbs fara probleme

Cu totii avem dreptate... totusi eu stiu ca deseori finetea aduce o trasatura in plus...
Si chiar si dupa monstrul numit somn imi place sa dau relativ fin... fir de 50lbs in loc de 100, plumb de 73g in loc de 200 si tot asa... neuitand ca oricand te poate lovi trenul.
Oricum sunt incepator in domeniu , dar autodidact.. sap caut.. invat si mai ales ies pe apa in cam toate situatiile :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 30. septembrie 2014, 19:15

La stiulul asta degeaba dai fin. Firul prea fin te taie la mana, un plumb prea usor si curentul iti duce momeala afara din conul sonarului.
Gata, am ajuns acasa, acum sa pregatesc filmul.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 30. septembrie 2014, 21:24

Si iata filmul :

Video
-

Video


ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 30. septembrie 2014, 21:36

Si iata filmul :


Super filmul, Tudor.. multumesc...
Cumpar lanseta rosie! :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

14

marți, 30. septembrie 2014, 22:04

Alegere buna ai facut :bravo: .De cand o am pe cea de 50lb nu mai duc cu mine nicio lanseta de rezerva(la clonc).S-o pescuiesti cu incredere! :noroc:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 1. octombrie 2014, 11:26

Dupa ce am "dat o tura" prin magazinele online de la noi, nu am vazut de vanzare, voi de pe unde le-ati gasit? Ma refer la Dam SteelPower Inliner 50 lbs, rosie, am intels!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 1. octombrie 2014, 11:30

Dupa ce am "dat o tura" prin magazinele online de la noi, nu am vazut de vanzare, voi de pe unde le-ati gasit? Ma refer la Dam SteelPower Inliner 50 lbs, rosie, am intels!?

Io am cumparat-o de la Zoran... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 1. octombrie 2014, 11:47

Si eu la fel. :ciao:

ovidiu.U

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »ovidiu.U«

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

miercuri, 1. octombrie 2014, 12:29

Zoran fi te rog amabil si pregateste o lanseta de 30lbs si una de 50lbs :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 1. octombrie 2014, 14:04

Zoran fi te rog amabil si pregateste o lanseta de 30lbs si una de 50lbs :zambet:

Nici o problema, ca nu-s deloc scumpe:
70 de poze cu salai prinsi de tine + 30 poze cu somni prinsi de tine + 15 € transportul cu Atlassib ... :gandesc: ah, "plata" inainte :rizi:

Iti trimit mp...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

miercuri, 1. octombrie 2014, 20:03

Zoran fi te rog amabil si pregateste o lanseta de 30lbs si una de 50lbs :zambet:

Nici o problema, ca nu-s deloc scumpe:
70 de poze cu salai prinsi de tine + 30 poze cu somni prinsi de tine + 15 € transportul cu Atlassib ... :gandesc: ah, "plata" inainte :rizi:

Iti trimit mp...

Salutare, Zoran, si eu sunt interesat de doua de 50 lbs, sau de 30 lbs, apropo, e cineva din Bucuresti care are asa ceva si pe care sa-l deranjez cu o vizita sa le vad? Asta ca sa ma pot decide daca iau de 30, sau de 50 lbs!?
P.S. Daca imi poti spune, te rog, si pretul! Multumesc!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

clonc