Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 30. septembrie 2014, 13:01

Inchiriere barca in Delta

Desi n-am mai ajuns de vreo 3 ani in Delta, aud multe lucruri nu tocmai frumoase despre ceea ce se intampla prin Delta Dunarii, si, cum folosirea unei barci poate constitui diferenta intre o partida buna sau salvata si o iesire dezastruoasa, gasirea unei barci si a unui barcagiu reprezinta un punct de interes pe lista celor care isi planifica o excursie in rezervatie! In conditiile in care unii localnici trateaza turistii ca pe niste "gaste" bune de jumulit, sau ii pun in pericol prin faptul ca beau pana rastoana barca(sunt cazuri putine, dar se tot aud informatii despre asemenea intamplari) mi se pare o idee buna sa spuna fiecare cum a rezolbat problema transportului in Delta, cu ce pret si in ce conditii!
Eu, atunci cand am ajuns in zona Murighiol, am apelat la Costel(0752.982.695), pe care il cunostea unul din amicii mei, si plateam 250 lei pentru drumul dus-intors(dus, de la Murighiol pana la locul de tabara, intors, la plecare, de la locul de baza pana in Murighiol, ca e vorba de un pescar sau de 3, se imparte suma de 250 lei, am inteles ca la unii se mai "arunca" si la 300 lei, dar trebuie "temperat"), iar pentru iesiri dupa stiuca, se ajunge tot cam la aceeasi suma, dar barem sa colinzi cat se poate de mult, pe lacuri, sa cauti peste tot pe unde se pote ajunge! Am mai gasit inca un numar, al lui Cornel(0743.480.302), tot din Murighiol, pe care l-am sunat chiar azi, sa intreb cum sta treaba, si a fost de acord cu aceleasi preturi, plus un sprit, acum, ramane de vazut cat de serios este cineva, abia dupa incheierea colaborarii!
La Gorgova am poposit la nea Fane(0721.526.994/0728.338.912, n-am mai ajuns de vreo 3 ani pe acolo, asa ca nu stiu exact daca s-a modificat pretul) , unde cu 170 lei/persoana/zi ai 3 mese(cat poti manca, la cat de bine gateste tanti Maria, pacat ca mu sunt un gurmand), cazare, barca si nea Fane drept barcagiu, de fapt, sunt doua barci cu barcagiu disponibile, pentru ca mai are un baiat care il ajuta, la sfarsit mai completezi cu ceva la carburant, de exemplu, ultima data cand am fost acolo, am colindat 4 zile prin aproape toata Delta, ca nu mai tragea aproape nimic, si am completat cu vreo 80 de lei combustibilul! Pare rezonabil! Mentionez ca se poate ajunge pana la pensiune si cu masina, dar poate veni si nea Fane pana la Partizani, unde poti lasa autoturismul in curtea unui localnic, care are un fel de parcare inchisa, unde isi lasa multa lume mijlocul de transport!
Fir intins si cote in scadere!
Voi?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 30. septembrie 2014, 13:31

Eu am un cunoscut Nicu -tel.0767522473, care este in Murighiol. Are barca/barci si este om de cuvant .Nu consuma alcool decat rar! Poate este un pic cam scump ,dar eu prefer un ban in plus si siguranta ca nu ratez ziua de pescuit...Din pacate nu am mers cam de mult in Delta si nici nu cred ca merg curand :nu: Asta desii amicuyl meu Nicu ma invita periodic ! Cum zicea cineva ...am vizitat destul Delta (chiar si impreuna cu familia) ,acuma as prinde un peste :rizi: Ori asta este mai delicat in ultima vreme... Plus ca nu prea imi place comportamentul localnicilor ,care este la 180 grade fata de ce era in anii 90! Dar cred ca toata Romania este asa. Personal prefer sa platesc 2-300 euro drumul pana in Italia decat sa-i dau in Delta .Recunosc ca am noroc ca in Italia nu ma costa decat drumul :bucuros2: Oricum vremurile bune ale Deltei au cam apus si mizeria umana ,manifestata prin sute de cai putere ,galagie,resturile menajere si o lacomie fara seaman ma tin departe de Delta :doarecapu:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 30. septembrie 2014, 15:46

Eu am un cunoscut Nicu -tel.0767522473, care este in Murighiol. Are barca/barci si este om de cuvant .Nu consuma alcool decat rar! Poate este un pic cam scump ,dar eu prefer un ban in plus si siguranta ca nu ratez ziua de pescuit...Din pacate nu am mers cam de mult in Delta si nici nu cred ca merg curand :nu: Asta desii amicuyl meu Nicu ma invita periodic ! Cum zicea cineva ...am vizitat destul Delta (chiar si impreuna cu familia) ,acuma as prinde un peste :rizi: Ori asta este mai delicat in ultima vreme... Plus ca nu prea imi place comportamentul localnicilor ,care este la 180 grade fata de ce era in anii 90! Dar cred ca toata Romania este asa. Personal prefer sa platesc 2-300 euro drumul pana in Italia decat sa-i dau in Delta .Recunosc ca am noroc ca in Italia nu ma costa decat drumul :bucuros2: Oricum vremurile bune ale Deltei au cam apus si mizeria umana ,manifestata prin sute de cai putere ,galagie,resturile menajere si o lacomie fara seaman ma tin departe de Delta :doarecapu:

S-au schimbat multe, si mai ales, in rau, dar tot mai poti gasi locuri unde sa ai cat mai putine contacte cu unii conationali, cu atat mai mult cu cat te intelegi bine cu Nicu! De curiozitate, cat ia pentru un drum dus-intors, sa zicem, de vreo 2-3 ore?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 30. septembrie 2014, 20:28

Sincer nu ca nu vreau sa spun ,dar chiar nu stiu! Nu am mai fost in Delta din 2011! Si atunci am pus doar benzina...Masa a dat-o el :rizi:

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 19:27

pentru Murghiol recomand pe Nicu -0767522473 un om de cuvant care te duce in siguranta si fara sa-ti creeze emotii in timpul transportului.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 21:36

pentru Murghiol recomand pe Nicu -0767522473 un om de cuvant care te duce in siguranta si fara sa-ti creeze emotii in timpul transportului.

Uite inca unul care-l recomanda :bravo: O fi de bine...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 18. octombrie 2014, 21:56

pentru Murghiol recomand pe Nicu -0767522473 un om de cuvant care te duce in siguranta si fara sa-ti creeze emotii in timpul transportului.

Ori aici, ori pe privat, cum taxeaza? Sa zicem, ca reper, pentru un drum dus-intors Murighiol-Dunarea Veche(cam maxim 1 h dus, si, la plecare, 1 h intors)?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 19. octombrie 2014, 15:07

pentru Murghiol recomand pe Nicu -0767522473 un om de cuvant care te duce in siguranta si fara sa-ti creeze emotii in timpul transportului.

Ori aici, ori pe privat, cum taxeaza? Sa zicem, ca reper, pentru un drum dus-intors Murighiol-Dunarea Veche(cam maxim 1 h dus, si, la plecare, 1 h intors)?

am fost mai multe persoane 5 la numar 2 barci , una bagajul si a doua persoane , ne-a lasat si o barca cu noi pe toata perioada 3 zile la numar scurta ce-i drept si am platit 120ron dus si 120ron intors nu mi se pare mult

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 19. octombrie 2014, 19:19

Deci, daca am face o socoteala, cam 3 persoane in barca, dus-intors, 120 lei/barca, iar daca impartim la 5(fara barcagiu/i) 240:5=47,5 lei/pers/dus-intors, un pret foarte avantajos! Ambele barci aveau motor? Sau doar cea cu pasageri, care, probabil, o tracta si pe cea cu bagaje? De curiozitate, are si pensiune, sau poate caza turisti?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 20. octombrie 2014, 17:30

motor la o singura barca cea pe care ne-a lasat-o nu am avut motor si nici nu am avut pretentii ,ptr. cazare si masa suna si vorbeste cu el dar farmecul e tot la cort .

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 20. octombrie 2014, 18:56

are si pensiune, sau poate caza turisti?

Nu are pensiune.Omul are o casa in Murighiol si o camera pe care o mai inchiriaza.Destul de departe satul de camping! Trebuie sa vii cu masina.Masina se lasa afara, la poarta ,daca dormi la Nicu .Probabil ca este mai convenabil daca stai in camping .

marius35

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 16. martie 2014

Locație: Focsani

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 20. octombrie 2014, 19:18

nu vi se pare convenabil si la cort? nimic nu se compara cu cafeaua bauta dimineata pe malul baltii.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 21. octombrie 2014, 22:19

Daca merg doar eu, cu alti pescari, obicei, stau pe malul Dunarii, cu umbrela sau chiar fara, in alte situatii, ma pot adapta dupa grup, daca doresc sa se opreasca la pensiune, dar, daca e sa ajungi in Delta toamna tarziu, iarna sau primavara, cand noaptea pot fi temperaturi cu mult sub 0 grade, parca as prefera o camera incalzita, chiar si cu lemne, ca sa nu mai zic de posibilitatea de a te trezi si cu "musafiri" nepoftiti! Am fost cu cortul iarna pe munte, cand era viscol, ultima data, acum vreo 14 ani, prin 2000, in Piatra Craiului, si ne-au cantat lupii 2 nopti, eram foarte aproape de rezervatie! :zambet: A fost frumos, oricum, pot dormi si sub cerul liber, cum fac de obicei, deoarece am patit-o sa dormim cu o persoana mai mult decat capacitatea cortului, plus bagaje, si dupa putin timp am iesit afara si am dormit in aer liber, nu suport sa nu am loc cand dorm, nu am un somn linistit si continuu, chiar si in conditii normale, cu atat mai mult daca stam ca sardinele! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare