Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 29. septembrie 2014, 17:28

Lip Grip

:salut: ,
doresc sa achizitionez un LG bun, cu cantar! si am observat ca multi dintre voi folosesc de ceva timp, asa ca puteti sa-mi dati si citeva modele de LG-uri reusite. Merci :noroc:


PS: ce am studiat eu pe aici, Berkley ar fi in destul de laudat prin Germany. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 29. septembrie 2014, 18:28

Boga grip... modelul 130 (30lbs) e cam cel mai versatil... cantareste pana in 30Lbs (13,5kg), pe testate am scos somni pana in 1,3m lejer cu el.. mai mari cu mana. Avati salai stiuci... altele fara probeleme.. inclusiv crap am scos cu el.
Avantaje Boga: se roteste usor, nu scapa pestele, indestructibil, protejeaza pescarul de triple... gura pestelui (depinde si de user totusi)
Dezavantaje:
1. Exista doar model sinking.. scpat in apa , mai ales Dunarii , va ramane pentru posteritea.. peste milioane de ani cineva va gasi aceasta unealta primitiva si va crede ca ne scarpinam pe sale cu ea :zambet:
2. Pretul. sensibil mai scumput decat celelalte...
3.la -5'C in jos daca e ud ingheata bine..deci nu trebuie udat.

Concluzie...
Imi place la nebunie Boga grip... iar Tudor mi-a spus acum 8-9 ani pe un alt forum... ca la Boga nu prea ai ce reprosa...
Multumesc Tudor!

PS
Sunt constient ca fiecare lauda ce foloseste... si am foslosit si eu Berkley.. da rnu mi-a placut nici pe departe la fel ca Boga (nu se rotea la fel de usor)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 29. septembrie 2014, 18:45

Pentru problema cu scufundatul, se poate atasa un plutitor pentru orice eventualitate. Am si eu un boga, nu este foarte vechi, 2 ani, am scos ceva peste dar nu f mult. Functioneaza ca nou. Este cam cel mai scump de pe piata, dupa parerea mea nu e doar ,,sensibil mai scump,,

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 29. septembrie 2014, 18:50

Este cam cel mai scump de pe piata, dupa parerea mea nu e doar ,,sensibil mai scump

Scump , da-l incolo... tocmai de aceea am atasat la grip o lesa roz... si mi-au fugit 2 =3 pesti cu gripul
[img]http://www.rapitori.ro/forum/gallery/image.php?mode=medium&album_id=433&image_id=9718[/img]
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

5

luni, 29. septembrie 2014, 18:58

cel mai bun grip ramane.........minciocul!
am avut si inca am un grip mai low cost nu genul de Boga care este varful de gama si de pret.
in afara faptuluoi ca poti sa ti pestele cu gripul in bot si sa faci poze artistice, personal nu ii vad utilitatea fie ca este Boga sau chinezarie.
la inceput, cand am achizitionat acel grip eram tare mandru si ma chinuiam sa scot pestii cu el, dar am constatat rapid ca defapt ma chinuiam si eu si pestii. iar unii dintre ei chiar se alegeau cu rani urate (stiu ca unii vor spune ca la Boga nu se intampla asa ceva ca are cap rotativ care se invarte dupa stele, dar..........este minciuna, in orice grip se pot intampla accidente urate pestilor)
sfatul meu personal este sa folositi minciocuri adecvate, cu ochiuri mari si preferabil cauciucate

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 29. septembrie 2014, 19:03

Mmm gripul nu este pt orice peste, daca scoti avat (nu foarte mare), salau, stiuca e mai mult decat ok, daca vrei sa scoti clean, somn mai durduliu, o sa ii produci rani. Apoi gripul il leg de pantaloni si pot sa ma plimb dupa peste pe mal, cu minciocul e incomod. Si daca tot dram drumu la pesti, de ce nu lip grip? :limba:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 29. septembrie 2014, 19:07

Si eu pot sa zic ca sunt in cautarea unui grip (sau eram).

Si mi-am tot belit ochii la 'nspe modele de gripuri si gripulete, de la 'tspe producatori. Am tot sperat sa ma apropii de "creme de la creme", adica Boga ceva...dar preturile mi se par prohibitive. Apoi am trecut in barca cealalta (ieftin si bun), si m-am oprit la lip-gripurile de la Berkley. Dupa ce eram ferm convins ca Berkley e alesul, am zis ca poate ar fi mai bun un compromis intre ieftin si bun si scump si foarte bun...si asa am gasit modelul de la Spro (care se vrea a fi un Boga pentru saraci :)) ). Si cand eram gata sa imi achizitionez lipgripul (28.5 euro), mi-am dat seama ca probabil voi putea scoate pestii la fel de bine cu minciocul meu de la Balzer (never hook, never smell), la fel de bine ca si cu gripul. Asa ca, urmatoarele iesiri ii voi acorda toata increderea minciocului si daca nu va face fata capturilor (hahaha), atunci voi reveni la Lip Grip de la Spro :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 29. septembrie 2014, 19:08

Am si eu grip si sta pe bara...Bine,nu este Boga :ochi: Subscriu la ce zice Adiwolf. Nu vad totusi de ce sa-l preferi minciogului ,mai ales in barca! Hai sa zicem ca pe mal ,in plimbari lungi ,minciogul poate fi incomod de carat, insa in barca ? Plus ca orice model ar fi va traumatiza mult mai mult pestele decat un minciog! Putini sunt cei care prind in grip pestele si baga o mana sub el cand il ridica.Parca si tu Zoran ai spus ca pestii nu sunt nascuti sa stea agatati in "cioc" . Iar pentru poze ...daaaaa ,e in trend sa faci poza cu stiuca de cioc :rizi:

Oricum Zoran ,daca tot vrei neaparat grip ...ia Boga. Apoi ...nu-l folosi! :rizi: Asta ar fi o rugaminte :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 29. septembrie 2014, 19:38

Asa fac eu. Am Boga dar nu-l folosesc decat daca pestele este rau agatat si ma poate agata si pe mine. Alfel eu utilizez in functie de situatie gripul "mana" dreapata sau stanga.
In 2002 sau 2003 cuparasem toate gripurile care existau atunci pe piata mondiala ca sa scriu un articol despre ele si sa fac un clasament. Am pastrat numai Boga ! :bravo:
Berkley este primul pe care l-am facut cadou. Deci, Zoran, nu pune mana pe Berkley. Nici macar nu se invarte.

De atunci au aparut multe alte modele printre care unele banuiesc ca nu-s rele. Dar nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca despre un model superior lui Boga.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 29. septembrie 2014, 22:02

:salut: ,
doresc sa achizitionez un LG bun, cu cantar! si am observat ca multi dintre voi folosesc de ceva timp, asa ca puteti sa-mi dati si citeva modele de LG-uri reusite. Merci :noroc:


PS: ce am studiat eu pe aici, Berkley ar fi in destul de laudat prin Germany. :gandesc:

Boga Grip! Cum am mai zis in alt topic despre aceste accesorii, o bucata de plutitor legata de grip este cea mai buna idee, dupa cum se pot lega plutitoare si de alte accesorii si echipamente, pentru orice eventualitate, asa cum am vazut in clip-ul acela, de peste ocean, parca...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 30. septembrie 2014, 05:37

Na ho! :rizi: Apai 180,-€ nu dau io pe un grip... ma gandeam la ceva intre 30 si 50 €. Am nevoie de el doar ptr avat, si sa pot sa-l si cantaresc repede.


Am si eu grip si sta pe bara...Bine,nu este Boga Subscriu la ce zice Adiwolf. Nu vad totusi de ce sa-l preferi minciogului ,mai ales in barca! Hai sa zicem ca pe mal ,in plimbari lungi ,minciogul poate fi incomod de carat, insa in barca ? Plus ca orice model ar fi va traumatiza mult mai mult pestele decat un minciog! Putini sunt cei care prind in grip pestele si baga o mana sub el cand il ridica.Parca si tu Zoran ai spus ca pestii nu sunt nascuti sa stea agatati in "cioc" . Iar pentru poze ...daaaaa ,e in trend sa faci poza cu stiuca de cioc

Oricum Zoran ,daca tot vrei neaparat grip ...ia Boga. Apoi ...nu-l folosi! Asta ar fi o rugaminte


Da Zamfi, am subliniat si eu aceasta. Este insa in primul rand valabil ptr facutul pozelor, si a pestilor mari, care au de suferit in urma greutatii proprii daca sunt tinuti de falci sau cu degetele prin branhii si sunt tinuti atarnati la poze.

Un mincioc nu intra in discutie! Pestii se zbat f tare cind ajung pe mal, si se ranesc de pietre. Ii luam incet si cu atentie sporita cu mana inca din apa, dar exista marele pericol ca ancorele sa intre printre degete... mai ales noaptea!

Cred ca il voi incerca pe acesta, care seamana leit la forma cu Berkley-ul: Angel Domäne Fischgripper mit digitaler Waage - ANGEL DOMÄNE - Angelsport Fachversand :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 30. septembrie 2014, 07:10

Am si eu grip si sta pe bara...Bine,nu este Boga Subscriu la ce zice Adiwolf. Nu vad totusi de ce sa-l preferi minciogului


Ei nu vezi? vezi, cum s anu vezi? :zambet: Sa vezi ce inaltator e sa scape un salau de +5kilo la 10cm de grip... priceless. Si desi sunt foarte dibacios cu gripul cand si cand se intampla sa mai scap pesti pe care cu minciogul sigur nu-i scapam...
Totusi gripul (indiferent de marca) mai are un mare avantajȘ la pescuitul iarna ... de la 0'C in jos, iar eu pescuiesc frecvent in decembrie-februarie, nu as pune mana pe un peste ud si rece... poate sa fie oricat de minunat.
Only grip... astfel ca mie nu-mi miroase mana a peste cam niciodata... In rarele cazuri cand am minciog in barca, tot cu gripul manipulesz fishu...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 30. septembrie 2014, 10:30

Zoran, Berkleyul nu are nici o calitate. Daca gripu acela e la fel mai bine te feresti. Ala nici nu are cap rotativ.
Uutat-te mai bine aici :



Sau



Uita-te si la waterqueen, mustad, amiaud etc...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 30. septembrie 2014, 10:40

In functie de conditii folosesc si eu gripul. Initial foloseam o porcarie de la Jaxon cu cantar si alte porcarii. Canturul nu functiona corect de cand l-am cumparat iar in timp nici nu mai retinea bine pestii … la un moment dat l-am si dat gratis.

Momentan folosesc unul de genul asta:



Ideea e ca voiam ceva micut care sa il tin agatat la sold si sa nu ma incurce, il folosesc doar la avat si vreun eventual salau … asa ca nu imi fac prea multe griji ca nu are cap rotativ sau ca nu face fata nu stiu carei greutati. Inca nu a scapat nici un peste. I-am schimbat minunea aia de cablu telefonic cu o cordelina de catarat :rizi: . Si da, costa undeva in jur de 35 de euro daca imi aduc bine aminte.

Cum e primul din pozele bagate de Tudor folosesc niste amici de pe aici. E ceva chestie produsa in china atat pentru SavageGear cat si pentru Trabucco, Tubertini sau mai stiu eu cati altii. Stiu ca imi place mult si baietii respectivi erau incantati de el. Dar mai tin minte si ca mergea spre 120 de euro ca pret,ei aveau ceva SW.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 30. septembrie 2014, 10:49

Faptul ca nu are cap rotativ nu inseamna ca scapa pestele. Inseamna ca-i poti faca gura ferfenita cand se zbate. Si cu cap rotativ se intampla multe accidente, de aceea privilegiez mana.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 30. septembrie 2014, 10:52

Am avut Boga acum am Spro . La ambele le-am facut o descriere destul de ampla pe rapitori (daca nu ma insel chiar si una comparativa). Am vazut la lucru si probat si alte modele de gripuri insa pana acum Boga ramane Boga din mai multe motive. Daca-mi e permis o sa caut si descrierile gripurilor pe care le-am facut dincolo si sa pun link spre ele (ca sa nu mai scriu inca odata pagini ample si aici) daca nu pe scurt lucrurile stau cam asa :
1. Prefer sa folosesc in ordine : A) minciog B) mana C) grip
De regula din barca folosesc minciogul iar de pe mal mana sau gripul. Gripul e o optiune doar in caz de risc de regula cand pescuiesc cu voblere si e risc sa ma accidenteze pestele. Pentru minciog am mai multe argumente printre care "zgarcenia" :zambet: in sensul ca mi s-a intamplat de cateva ori sa pierd voblere rare sau unicat printr-o zbatere din scurt in timp ce incercam sa aduc pestele la mana sau la grip. N-are rost sa mai pomenesc de cazurile cand pestii nu vor sa coopereze cu gripul si refuza sa deschida gura precum si de cele in care ciprinide agatate accidental de alte parti ale corpului n-ai cum sa le apuci nici sa vrei :nunteleg: Mana e optiunea numarul 1 la somn si stiuca atunci cand nu sunt riscuri si cand se cere discretie. "Scandalul " facut de pesti la vederea minciogului atrage atentia insa o mana care scoate discret un peste vlaguit nu .
2. pentru ca topicul e despre gripuri principalele caracteristici pe care trebuie sa le aiba un asemenea instrument sunt:
- cap rotativ (permite pestelui sa se zbata fara sa se autospintece sau fara sa-ti rupa mana)
- cantar cu arc din acelasi motiv ca mai sus dat fiind faptul ca arcul se comporta ca un amortizor
- articulatie dubla care nu permite deschiderea prin impingere de catre falci (atunci cand pestele se opinteste in coada si se impinge inspre grip la gripurile cu articulatie simpla exista riscul destul de mare ca acesta sa se deschida motiv pentru care pescarul trece printr-o asemenea succesiune de stari emotionale : :soc: :nervos: :soc: :nervos: :soc: :nervos: :necajit: :necajit: :necajit: :necajit: eu grip? :nu: :nu: :nu: :nu: :nu: :nu: )
- un grip bun pe grip :zambet: adica un material si eventual chiar si o forma a manerului ergonomica si antialunecare (ca sa nu te trezesti ca pestele tusti cu tot cu jucarie :zambet: )
- falci cat mai groase in carne posibil ca sa nu taie usor gura pestelui
- deschidere a falcilor cat mai mare care sa-ti permita sa cuprinzi falca pestelui (gripurile cu articulatie dubla sunt cam greu de folosit la somni peste 10 kg fiindca nu prea pot cuprinde mandiula cu ele ) mai jos aveti 2 fotografii pe care le-am facut la Boga si arata de ce :

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 30. septembrie 2014, 10:53

Faptul ca nu are cap rotativ nu inseamna ca scapa pestele. Inseamna ca-i poti faca gura ferfenita cand se zbate. Si cu cap rotativ se intampla multe accidente, de aceea privilegiez mana.


Da Tudor, stiu ca scapatul pestelui nu are de-a face cu capul rotativ … am precizat ca nu a scapat nici un peste doar pentru ca precedentul scapa chiar des. Avatii nu se rotesc iar salau prind atat de rar incat habar n-am daca o fac sau nu … la somn gripul e "interzis".

Da, preferabil ar fi sa scoti pestele cu mana, dar anul trecut pentru mine a fost unul destul de plin de “piercing”-uri si daca mi se pare ca naluca sta intr-o pozitie ciudata mai nou prefer sa iau pestele cu gripul … sau in cazurile in care nu ajung la peste suficient de bine (sunt locuri in care trebuie sa ma pun pe burta pentru a ajunge OK la peste).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 30. septembrie 2014, 11:34

Merci baieti!
Am vrut o clona Berkley, acuma am Spro. :zambet:

Nu prea imi place culoarea de BC, dar in rest e fainut tare. Merci inca odata, revin cu impresii dupa ce-l primesc si ies cu el pe apa... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 30. septembrie 2014, 13:35

Am si eu grip si sta pe bara...Bine,nu este Boga Subscriu la ce zice Adiwolf. Nu vad totusi de ce sa-l preferi minciogului


Ei nu vezi? vezi, cum s anu vezi? :zambet: Sa vezi ce inaltator e sa scape un salau de +5kilo la 10cm de grip... priceless. Si desi sunt foarte dibacios cu gripul cand si cand se intampla sa mai scap pesti pe care cu minciogul sigur nu-i scapam...
:rizi:

Personal recunosc ca-mi place sa scot pestii cu mana! Stanga! :bravo: Insa mi-am luat grip dupa ce anul trecut am ajuns la spital cu voblerul in mana. Totusi ,nu-l pot folosi ca nu-mi place! Astfel incat si anul asta am luat un vobler in mana ,insa din fericire am reusit sa-l rezolv local pe balta! :bucuros2: Si asta la stiuca! Avatul este intradevar un peste extrem de periculos la scos din apa cu mana . Mai ales la vobler... Si cleanul cam la fel .Noroc ca sunt specii pentru care nu prea ies din casa :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 3. octombrie 2014, 07:19

Mi-a ajuns ieri grupu'. Arata bine, cu toate ca cam scurtut, sper sa ma descurc cu el. Abia astept sa gripez ceva avati :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com