Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 28. septembrie 2014, 09:16

Gold Pike Timis - prima balta privata de RAPITOR-STIUCA din judetul Timis

S-A DESCHIS PRIMA BALTA PRIVATA DE PESCUIT LA RAPITOR-STIUCA CATCH&RELASE DIN JUD. TIMIS *****GoldPikeTimis*****
Pentru o partida unica de pescuit unde STIUCI nabadaioase de dimensiuni considerabile pot fi pescuite exclusiv in sistem Catch&Release (Prinde si Elibereaza) vino la Gold Pike Timis. Lacul s-a populat din abundenta cu stiuci nabadaioase o balta foarte salbateca, plina de insule, stuf si agatatura asa cum ii place stiucii. Lacul s-a format in urma excavarilor de argila facute de Fabrica de Caramida din Carpinis, practic balta este localizata chiar in spatele fabricii. Va puteti alege pentru pescuit unul dintre cele 2 lacuri, (12ha si 1,5 ha ) pentru o partida de pescuit la rapitor de neuitat. Va punem la dispozitie barcile noastre, vasle, ancora, veste de salvare-obligatorii pentru copii, parcare pietruita, drum de acces practicabil in orice conditii de vreme, loc de picnic si de joaca pentru insotitori si copii. Lacurile se afla la numai 30minute sau 28km de Timisoara in Carpinis, chiar pe drumul national spre Jimbolia. Regula de aur a baltii Gold Pike Timis este ***GARANTAM CA PRINDETI STIUCA*** Clientul care nu are nici o prezentare (captura) intr-o partida de pescuit poate reveni gratuit pe Gold Pike Timis printr-o reprogramare!. Datorita numarului limitat de locuri, accesul pe lac se face numai pe baza de rezervare telefonica la numarul 0731.169.677. Pentru informatii suplimentare, poze si filmari cu capturile de stiuca poti intra pe pagina GoldPikeTimis de web:

https://www.FACEBOOK.com/goldpiketimis

Ne bucuram daca ne cereti prietenia pe Facebook!!!
:welcome: :welcome: :welcome: :welcome: :welcome: :buaaaah: :buaaaah: :buaaaah: :buaaaah: :buaaaah:
»stiuca_de_aur« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 1.JPG (120,08 kB - 61 ori coborit - ultima oara: 11. decembrie 2014, 23:39)
  • 8.JPG (146,49 kB - 50 ori coborit - ultima oara: 11. decembrie 2014, 23:39)
  • 7.JPG (114,78 kB - 44 ori coborit - ultima oara: 11. decembrie 2014, 23:39)
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 28. septembrie 2014, 09:43

Buna Dan, interesant... mai ales ca nu e departe de locatia mea in concediile din Ro. :noroc:
Ai scris dimensiuni considerabile, ce inseamna asta? S-au prins si capturi mari? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 28. septembrie 2014, 14:46

Felicitari pentru initiativa...sa speram ca o sa ia si altii exemplu.
Ce taxe practicati??

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 28. septembrie 2014, 20:00

Exemplare de Stiuca pe Gold Pike Timis

Buna Dan, interesant... mai ales ca nu e departe de locatia mea in concediile din Ro.
Ai scris dimensiuni considerabile, ce inseamna asta? S-au prins si capturi mari?
Zoran,
Popularea cu stiuca s-a facut in mai multe etape incepand cu prima etapa in Decembrie 2013 cu aproximativ 300 exemplare in Balta Mica intre 0,3 si 0,6kg fiecare. Momentan cele mai mari exemplare sunt la 5-6kg, dar sunt in crestere :zambet: . Ultima populare s-a facut pe 26.08.2014 pe Balta Mica cu INCA 26 de exemplare de stiuca intre 2kg si 5kg fiecare. Practic ne-am pregatit de sezonul rece ! :zambet:
Atasat gasiti pozele cu exemplarele populate in ultima etapa pe 26.08.2014.



»stiuca_de_aur« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 15.jpeg (117,57 kB - 32 ori coborit - ultima oara: 1. mai 2019, 09:08)
  • 10.jpeg (108,85 kB - 33 ori coborit - ultima oara: 1. mai 2019, 09:08)
  • 11.jpeg (120,05 kB - 32 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2015, 06:18)
  • 14.jpeg (147,57 kB - 29 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2015, 06:18)
  • 7.jpeg (136,39 kB - 28 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2015, 06:18)
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 28. septembrie 2014, 20:11

Sistem de taxare

Felicitari pentru initiativa...sa speram ca o sa ia si altii exemplu.
Ce taxe practicati??
Merci Suli pentru apreciere ! Referitor la tarife, iata cum sta treaba, din 15.09 sunt valabile urmatoarele tarife: 50ron/pescar Luni-Joi, 60ron/pescar Vineri-Duminica si 30ron pentru partida scurta de stiuca, PESCUITUL ESTE EXCLUSIV CATCH AND RELEASE ! :pescuit: Rezervari la 0731.169.677. Va asteptam cu drag ! Daca ai nevoie de informatii suplimentare poze si filmari cu capturile de stiuca poti intra pe pagina GoldPikeTimis de web:https://www.FACEBOOK.com/goldpiketimis.
Nota: tariful pentru partida scurta de stiuca de 30ron este valabil numai pentru zilele de Luni pana Joi, numai dupa ora 14:00 !
»stiuca_de_aur« a atasat urmatoarele fisiere :
  • 4.jpeg (114,97 kB - 25 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2015, 06:18)
  • 5.jpeg (195,12 kB - 24 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2015, 06:17)
  • 16.jpeg (77,29 kB - 26 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2015, 06:18)
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 28. septembrie 2014, 20:18

Filmare partida de pescuit pe Gold Pike Timis

Stimati pescari la Rapitor,

Pentru delectarea Dumneavoastra va supun atentiei o filmare facuta pe balta noastra de un client, pescar-impatimit la rapitor, el fiind la origini "muscar"... o sa vedeti ca prinde stiuci inclusiv la streamer...

Urmariti filmul, chiar merita :ochi:

Astept parerile Dvs stimati colegi!

GoldPike - 6 sept. 2014 - YouTube
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 28. septembrie 2014, 20:30

Frumos.Bravo! Daca veti avea grija de ele o sa aveti o balta pe cinste ! Din pacate este departe de mine ...Insa nu pot sa nu va recomand, inca odata, atentie la pescari si la modul cum manevreaza stiucile in drill si ,mai ales, dupa! Am vazut situatii jenante la mine pe Radesti ...Si am gasit apoi stiuci moarte cu monturi in operculi :doarecapu: Si altele moarte in urma unui C&R penal :nervos: Plus ca "oamenii" (aicea nu stiu daca trebuia sa pun ghilimelele :rizi: ) vor incerca sa fure peste daca le dati cel mai mic prilej ! E greu un tarisoara noastra sa dea omu' 60 de lei si sa nu duca o coada de peste acasa... :soc:

In rest e bine ca apar balti care mai au si peste ,pentru ca asa poate invatam sa respectam si apele naturale! Ca acolo e 70 lei permisul /an! Insa pestii ...cam au nume :pauza:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 28. septembrie 2014, 21:01

Mie singura treaba oarecumva "peste mana" mi se pare obligativitatea folosirii acelor debarbetate.
Inteleg ca asta este pentru binele pestelui insa am fost si prin alte parti unde lucrul asta nu era obligatoriu.
Faptul ca paznicul iti poate inchiria cateva (6) oscilante cu barbeta acelor indepartata sincer nu ma prea intereseaza si nu cred ca intereseaza decat, probabil, incepatorii la spinning... am multe zeci de naluci in care am mai multa "incredere" decat sa inchiriez ceva la intamplare... no offence.
Pe de alta parte, sa iau cutiile de naluci si sa ma apuc sa schimb toate ancorele pt. o partida de o zi... :nunteleg: .

LE: deasemenea mi-e neclara interdictia de a folosi grip-ul cand jumatate din poze sunt cu stiuci cu grip-u`-n gura :) ... sau e interzis numai pt. scos pestele din apa dar acceptat la sedinta foto?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 29. septembrie 2014, 07:36

Raspuns vav de Grip si ace Debarbetate

Mie singura treaba oarecumva "peste mana" mi se pare obligativitatea folosirii acelor debarbetate.
Inteleg ca asta este pentru binele pestelui insa am fost si prin alte parti unde lucrul asta nu era obligatoriu.
Faptul ca paznicul iti poate inchiria cateva (6) oscilante cu barbeta acelor indepartata sincer nu ma prea intereseaza si nu cred ca intereseaza decat, probabil, incepatorii la spinning... am multe zeci de naluci in care am mai multa "incredere" decat sa inchiriez ceva la intamplare... no offence.
Pe de alta parte, sa iau cutiile de naluci si sa ma apuc sa schimb toate ancorele pt. o partida de o zi... :nunteleg: .

LE: deasemenea mi-e neclara interdictia de a folosi grip-ul cand jumatate din poze sunt cu stiuci cu grip-u`-n gura :) ... sau e interzis numai pt. scos pestele din apa dar acceptat la sedinta foto?
Informer,
Iti inteleg nemultumirea vis a vis de debarbetarea acelor, insa asa cum ai sesizat deja este pentru siguranta si sanatetea pestelui. Ideea este sa eliberam un peste cu minim de rana si stres, astfel incat sa ne putem bucura de el iar si iar . Am urmatoarea remarca de facut: am pretentia sa se debarbeteze acele mari si foarte mari, nu vreu sa dau numere (dimensiuni) de ace pentru a nu se intelege gresit (am constatat ca numerotarea acelor difera de la un producator la altul ). De exemplu nu am pretentia sa debarbetezi ancorele de la blinkere(rotative) care au de obicei niste dimensiuni mici insa de la lingurile mari care au deasemnea ancore mari am pretentia, la fel pentru momelile artificiale care plutesc pe suprafata care de obicei au ancore mari (broaste, soricei, etc). Cui nu ii este clar ne putem consulta la fata locului ! :zambet: Tot pe acesta tema as dori sa mentionez si importanta majora a aerarii pestelui inainte de elimberare - aerarea este obligatorie: captura nu trebuie aruncata inapoi imediat, deoarece stiuca are prostul obicei ca ametita sa se duca direct pe fundul apei, sa-si afunde capul in namol, si in loc sa "inspire" oxigen, isi umple branhiile si plamanii cu namol dupa care in cateva ore moare.

Legat de grip, doar recent l-am interzis, mai exact din 15.09.2014, de acceea apare in multe poze. Am constatat eu personal ca sunt cazuri in care gripul rupe "buza de jos" a stiucii, mai ales daca pescarul are un grip ieftin de calitate slaba. Mi s-a intamplat sa ranesc stiuca chiar si cu un grip scump. E mult mai ok pentru peste sa se foloseasca minciogul cu plasa de cauciuc (in care nu se agata momeala artificiala si nici pestele). Eu cred ca sunt niste prevederi rezonabile si sunt sigur ca imi intelegi rationamentul... :prieteni:


Cum zicea colegu Zamfi in postarea de mai sus degeaba facem C&R daca nu e facut cum trebuie... Si trebe sa recunosti ca Doamna Stiuca e mult mai sensibila ca Domnu Somn... :ochi:


Cu respect,
Dan
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 29. septembrie 2014, 07:41

Filmare pescuit la stiuca pe Gold Pike Timis --- Sambata 27.09.2014

O PARTIDA FOARTE FRESH PENTRU DUMNEAVOASTRA !!!
Having Fun with the Pikes !!!

GoldPike 2014-09-27 - YouTube


:pauza: :pauza: :pauza:
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 6. octombrie 2014, 17:42

Update - Partida De Pescuit-Stiuca Din 4 Oct 2014

Lui Iosif chiar ii place la noi, ii multumim pentru filmarea super faina de Sambata asta .... Stiucile sunt splendid de nabadaioase .... :zambet:
GoldPike 4 oct. 2014 - YouTube

:prieteni:
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 9. octombrie 2014, 06:17

"La testat streamere, pe vant puternic pe Gold Pike Timis"

Cum a zis Iosif (cel care filmeaza) : "La testat streamere, pe vant puternic pe Gold Pike Timis", in ciuda vantului puternic, se prinde stiuca :)
filmat ieri pe pe Gold Pike Timis (Miercuri 8.10.2014):

GoldPike 8 oct 2014 - YouTube

:pescuit: :buaaaah:
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 10. octombrie 2014, 20:15

Poze cu stiuci de pe GoldPikeTimis

:apl: :apl: :apl:

Poze cu stiuci de pe GoldPikeTimis
»stiuca_de_aur« a atasat urmatoarele fisiere :
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)

  • Autorul acestui subiect este »stiuca_de_aur«

Răspunsuri: 11

Membru din: 23. iunie 2014

Locație: Carpinis

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 14. octombrie 2014, 11:16

Pescuit la pasnicii Caras+Caracuda pe Gold PIke Timis

Iata dovada ca avem si peste pasnic pe balta noastra din belsug, fiul meu a reusit sa prida carasei frumosi la viermusi (cucotzi) in vreo ora de plutarit ....si eliberarea s-a facut in balta mica cu densitate mai mare de stiuci sa aiba ce papa doamnele...

Taxa de intrare la plutarit este doar 10 ron cu retinere caras fara limita... plutaritul este deschis doar Sambata + Duminica de la Rasarit la Apus. Fara rezervare. Rezervarea se face doar la partida de Rapitor cu pescuit din barca la 0731.169.677.
:welcome: :welcome: :welcome:
»stiuca_de_aur« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_3998.jpg (154,71 kB - 25 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2015, 06:16)
  • IMG_4019.jpg (144,62 kB - 20 ori coborit - ultima oara: 19. octombrie 2014, 22:54)
  • IMG_4012.jpg (126,35 kB - 19 ori coborit - ultima oara: 3. ianuarie 2015, 06:16)
  • IMG_4031.jpg (94,19 kB - 27 ori coborit - ultima oara: 27. decembrie 2014, 00:29)
  • IMG_4044.jpg (93,91 kB - 22 ori coborit - ultima oara: 27. decembrie 2014, 00:29)
"Caracterul fara inteligenta valoreaza mult dar inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic." ( Cicero)