Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Dark17

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Dark17«

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 27. septembrie 2014, 07:55

Recomandare lanseta avat

Salut , de curand am reusit sa imi rup lanseta pentru avat in lanseu :bucuros2:

Am avut un shimano catana , ce imi puteti recomanda un bat mai bun buget maxim 350 de ron

Pescuiesc cu naluci intre 5 grame si maxim 20 de g la avat

Al doilea lucru ar fii un fir textil aici tot de la voi vreau un sfat ce grosime sa aiba si ce brand eu am un power pro de 0,08 dar nu prea sunt multumit finca am pierdut ceva voblere in lansare si face si peruci

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 27. septembrie 2014, 09:33

Perucile pot veni de la prea mult fir pe tambur sau de la mulineta.
De ex eu am 2 lansete cu 2 mulinete diferite, acelasi fir: 0,12 mm Gigafish Powerline.
Pe cea unde mulineta e de proasta calitate face peruci: Shimano Nexave 2500.
La mulineta Shimano Stradic FJ 2500 nu face peruci.

Mi-am cumparat special ptr avat lanseta Savage Gear Salt 2,28 m cu 15-65 gr actiune. Are varful moale si incarca f bine si naluci usoare, gen poppere, si sunt foarte multumit de ea. Altii pescuiesc cu lansete mai rigide, dar actiune mai mica...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 29. septembrie 2014, 13:48

Avand in vedere nalucile cu care pescuiesti eu as merge pe o lanseta care sa duca maxim 30 de grame … mai sus nu vad rostul, mai ales ca vorbim de avat. Chiar as inclina spre una pana in 3/4oz sau 21 de grame.

Preferintele personale iarasi intra in discutie, pentru ca unii prefera sa pescuiasca cu lansete moi in timp ce altii cauta chestii mai rigide. Eu unul de regula pescuiesc cu o lanseta rigida si rapida (pana in 1Oz) cu care traiesc fiecare lovitura de avat. Mai dau si cu una mai moale in anumite conditii (asta e pana in 2Oz) dar intensitatea loviturii este clar diminuata chiar daca in dril se indoaie mai multe decat cea data pana in 1Oz.

Nu stiu sa iti spun un nume sau model de lanseta … e o chestiune strict de gusturi, adica ce imi place mie sunt toate sansele de a nu fi placul altcuiva. Gandeste-te la ce preferi si vei sti ce sa alegi, sunt de parere ca pana in suma aia gasesti o lanseta OK de dat la avat.

Cat despre fir, asa cum spunea si Zoran, cred ca e mai degraba vorba de mulineta sau de stilul tau de pescuit. Daca mulineta nu aseaza bine firul atunci treaba e clara. Dar mai poate intra in discutie si stilul tau de pescuit, pentru ca in cazul in care pescuiesti cu ceva voblere mai mici recuperanu-le sacadat atunci firul nu se aseaza tocmai OK pe tambur, indiferent de cat de performanta este mulineta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 29. septembrie 2014, 18:43

O varianta ieftina si destul de reusita , este Hakuyo MTX, de 2.70.
Te incadrezi pe la 100 ron.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 29. septembrie 2014, 18:49

Fir textil eu folosesc Sunline original de 15lb. De doi ani nu prea am reclamatii, dar il mai scurtez cate 1/2m la 2 3 partide si refac nodurile neaparat. De 15 lbs pentu ca dau mult printre crengi si pe structuri nasoale si mai recuperez cate ceva dupa o agatatura.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 5. octombrie 2014, 11:50

Shimano Nexave 2.40-2.70 15-40g.
Nihil Sine Deo

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 5. octombrie 2014, 15:13

aspius

Shimano Yasei AX SPG ASPIUS 270 MH mit 270cm und 7-28g...are critici bune :noroc:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 7. octombrie 2014, 20:49

Da spuneti si preturile in RONI.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 8. octombrie 2014, 14:33

Shimano Nexave 2.40-2.70 15-40g. 330 ron
Nihil Sine Deo

Subiecte asemănătoare