Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 27. septembrie 2014, 06:35

Imbunatatire linie in caz de rateuri multe...

un numar incredibil de rateuri (motiv pentru care o parte din echipament necesita ceva adaptari)


Asa cum ai scris la "Dupa partide", as vrea sa discutam aici despre ce putem face mai bine in sistemul de spinning.
De ex, acum vreo 2 saptamani, pe luna plina, Mishi nu a avut nici un rateu, si a prins 9 avati. Si a pescuit cu struna in capat!
La ultima iesire insa, am avut amandoi parte de multe rateuri, fiind si luna noua.

Prima chestie la care ma gandesc, ar fi o culoare ce se vede f bine noaptea!? Galben-neon? Sau chiar o nuanta putin fosforescenta? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 27. septembrie 2014, 09:09

pai in primul rand trebuie sa precizez ca era noapte, si avatul cred eu ca se bazeaza mult pe vaz ... deci un motiv deja intemeiat de a rata des.

problema (cred eu) consta in faptul ca pescuiam in curent destul de puternic si aruncam perpendicular pe el ... deci firul nu il aveam intins cum trebuie si imi forma o burta destul de suparatoare. asa ca voi incerca sa vad ce se intampla daca pun un fir mai subtire care ar trebui sa taie apa mai OK si deci o burta mai mica si control mai bun asupra nalucii. ramane de vazut daca va avea vreun efect. daca intra somn atunci va fi cu cantec :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 27. septembrie 2014, 09:13

Da, dar acu' pescuim la avat, asa ca poa sa fie subdimensionat ptr a micsora nr de rateuri. Si noi pescuim tot asa, aproape perpendicular, dar si in varteje. Recuperarea rapida nu prea permite firului sa faca burta, deci in cazul nostru, pot spune ca rateurile erau din cauza vizibilitatii reduse. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 27. septembrie 2014, 09:22

pai Zorane, problema e ca unde caut avatul sunt sanse foarte mari si la somn :gandesc: ... pana acum foloseam firul ala de la tine care ar tine vreo 19kg (nu retin grosimea) si la urmatoarea partida voi incerca sa pescuiesc cu unul dat pana in vreo 7kg iar in locul unui inaintas de 0,5 voi pune 0,3 sau 0,35. Evident ca voi avea cu mine si tamburul de rezerva pentru orice eventualitate. Ramane de vazut ... poate nu vor mai fi acolo avatii :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 27. septembrie 2014, 10:42

Ciudata treaba asta cu rateurile la avat....
Erau doar lovituri si gata..sau si intepati cateva secunde? Pentru ca voblerele au ancore... si cam greu cu rateul... Eu unul am patit f rar rateu la avat.. pescuiesc cu textil subtire... arareori cu leader de fluoro in fata. Am l lanseta de 2.4m 10-40g (real) cu varful putin moale... si e suficient. Cum ziceam f rar se intampla sa ratez.. stiu eu..poate unul din 10 atacuri, poate si mai rar...
Avatul asta e mare bagabont :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 27. septembrie 2014, 14:10

In mod normal as subscrie la ceea ce a zis Ovidiu legat de avat. Cand manca avatul...nu prea rateaza. Si de obicei se agata singur.
Insa, si eu cred ca avatul este un peste care se bazeaza mai mult pe vaz decat pe orice alt simt, si de aceea consider ca in anumite situatii, pot aparea multe rateuri. Si cand ma gandesc la rateuri dese, primul lucru care imi vine in minte este ....topwater :D.
La pescuitul avatului, de obicei firul este tot timpul tensionat (ma refer la recuperare liniara) si cand avatul da in naluca...isi ia contra aproape instantaneu. Dar la topwater exista momente in care firul nu are aceeasi tensiune ca si la recuperare continua....poate si de aici apar rateurile.
Evident ca si grosimea marita a firului si burta facuta de acesta cand se pescuieste perpedincular pe curent contribuie la rateurile de agatare.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

7

duminică, 28. septembrie 2014, 09:17

Ciudata treaba asta cu rateurile la avat....
Erau doar lovituri si gata..sau si intepati cateva secunde? Pentru ca voblerele au ancore... si cam greu cu rateul... Eu unul am patit f rar rateu la avat.. pescuiesc cu textil subtire... arareori cu leader de fluoro in fata. Am l lanseta de 2.4m 10-40g (real) cu varful putin moale... si e suficient. Cum ziceam f rar se intampla sa ratez.. stiu eu..poate unul din 10 atacuri, poate si mai rar...
Avatul asta e mare bagabont :zambet:


subscriu in totalitate celor scrise mai sus
nu am prins avat la topwatere niciodata asa ca nu pot sa imi dau cu parerea

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 28. septembrie 2014, 09:34

Ciudata treaba asta cu rateurile la avat....
Erau doar lovituri si gata..sau si intepati cateva secunde? Pentru ca voblerele au ancore... si cam greu cu rateul... Eu unul am patit f rar rateu la avat.. pescuiesc cu textil subtire... arareori cu leader de fluoro in fata. Am l lanseta de 2.4m 10-40g (real) cu varful putin moale... si e suficient. Cum ziceam f rar se intampla sa ratez.. stiu eu..poate unul din 10 atacuri, poate si mai rar...
Avatul asta e mare bagabont :zambet:


au fost cazuri de lovituri si cateva in care erau pierduti pe traseu. numarul rateurilor e clar diminuat pe parcursul zilei dar cand e intuneric daca ramane pe vobler unul din sase/sapte e deja bine.

firul mai subtire a facut ca rata rateurilor sa se diminueze ... ieri am testat :rizi: ... au fost mai putine rateuri dar si mai slab activi avatii.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 28. septembrie 2014, 09:38

au fost cazuri de lovituri si cateva in care erau pierduti pe traseu

Cu toate ca recuperarea era sub pelicula, rapida, liniara si fara "burta" pe fir, exact asa era si la noi. Simteai ca dadea in naluca si nu ramaneau intepati... la galben neon am avut mai multe atacuri decit la celelalte culori, si cind am recuperat mai incet, au prins-o bine.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 28. septembrie 2014, 20:45

Pai eu zic sa dati ziua si sigur reduceti rata ratarilor !!! :rizi: No ,nu-i bun sfatul?

Serios acuma ,ma gandesc ca un echipament mai fin si o viteza mai mica de recuperare ar putea ajuta...

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 29. septembrie 2014, 19:46

Cativa dintre noi stiu bine ca sunt momente cand rata rateurilor la avat cate o data este destul de mare, chiar deranjanta. Avatul este un peste foarte ciufut, care iti face peri albi, si ai impresia ca nu exista solutie. Daca cu o zi inainte ai facut "festival" intrun loc, a doua zi cu acelasi scule ai rateu dupa rateu, desi folosesti acelasi scule ca in ziua precedenta, acelasi stil de pescuit, de recuperare, aceleasi naluci. S-a obisnuit cu stilul tau?, a invatat ca nalucile tale sunt un pericol?, te vede?, . Valul mare in spatele nalucii, izbituta care o simti , dar nu se agata desi toate conditiile din ziua precedenta sunt intrunite, nu am explicatie. Are gura destul de tare si o data agatat eu zic ca nu prea scapa. Scapari pe drum am avut mai multe cand a fost prins de "lateral, exterior", cand am vazut asta, cu ochii mei, si asta s-a intimplat cand de obicei erau ciufuti, si nu finalizau atacul. Ce a fost prins de gura, si chiar inghitit, nu a scapat, chiar am avut probleme cu scoaterea carligului.
Solutie pentru diminuarea acestor situatii: Se schimba ancorele , Eu cand schimb folosesc numai OWNER, alea negre de obicei, foarte ascutite dar nu foarte rezistente, se mai indoaie.
A doua chestie schimba voblerul si stilul de recuperare. Te mai uiti si pe la solunare, etc, etc.
" Fara gluma festival inseamna cate o data zeci de kG pe ora, sau 5 lansari 4 avati.etc, etc."
Anu asta a fost un an mort pt. mine. Nu prea ne-am protivit cu avatii.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 30. septembrie 2014, 05:24

Pai eu zic sa dati ziua si sigur reduceti rata ratarilor !!! :rizi: No ,nu-i bun sfatul?

Serios acuma ,ma gandesc ca un echipament mai fin si o viteza mai mica de recuperare ar putea ajuta...


Nu papa ziua... :nunteleg:
Aseara am fost din nou, si locul bun de avat era ocupat. Din nou... de 4 insi, care au scos chiar pe inserate 10 bucati. Nu s-au ocupat de poze, si nici de avati, ca sa ii scoata atent din apa ca sa nu ii raneasca. Nu, repede pe ei, sa nu piarda nici un moment magic. Pestii erau aruncati pe mal, in spatele lor, unde se zbateau de pietre. Asa as fi vrut sa le fac o poza si sa o trimit la aia cu protectia animalelor... :drac2: ...dar din pacate nu sunt genul de om care face asa ceva.

In fine, dupa ce la ei au incetat sa prinda si au notat multe rateuri, am inceput noi sa prindem. Nu asa multi, doar 4 buc, dintre care 2 scosi la poze, si 2 pierduti la mal. Dupa ce s-a lasat bezna completa nu au mai vrut deloc, nici macar atacuri cu rateuri nu am mai avut.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 30. septembrie 2014, 07:14

Nu papa ziua...

E apa cristal, nu-i asa?
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 30. septembrie 2014, 07:19

Nu papa ziua...

E apa cristal, nu-i asa?

:bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 8. octombrie 2014, 12:29

Anul asta am avut o singura partida in care aveam impresia ca avatul face misto de mine. :))) Oricum a fost distractiv pentru mine si colegul meu cand vedeam avatul la trei metrii de noi cum da roata nalucii,exact ca un catel si o impinge cu botul :))))) Pe aceeasi naluca cu ceva partide inainte am avut atac si peste aproape pe fiecare lanseu.Acum era circ in schimb.Noroc ca avem vreo 3 variante de schimb si apoi i-am pacalit din nou.Ce-mi pare rau e ca nu am filmat pupaturile :)))
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 8. octombrie 2014, 13:04

Ca si fir eu folosesc mai nou textil Savage Gear 0,16mm-22lb.Imi pare mai bun fata de Daiwa Samurai Braid.fir ce l-am
folosit inainte.Adica imi pare mai rotund, mai subtire si mai rezistent ca Daiwa de 20lb.Ca si
inaintas am
fluorocarbon
Trabucco Saltwater 0,33.Cum zicea cineva mai sus de obicei avatul se cam agata.Si mie chiar imi plac rapidele.;)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 9. octombrie 2014, 09:38

Am incercat si eu un fir dintr-ala impletit din 8 fire … un Suffix 832 daca tin bine minte de 20lb. Dupa vreo 4-5 partide l-am dat jos si am revenit la PP. Cum atingi ceva cu el cum se duce naibii … motiv pentru care nu a mai contat ca era subtire sau ca se lansa de minune.

Poate o fi OK strict pentru pescuitul cu voblere doar ca mie unul nu imi convine sa am fir de vobler sau fir de jig.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 9. octombrie 2014, 15:55

Am auzit ca Sufix 832 nu e prea ok,in schimb am pescuit cu Sufix Performance Braid si chiar mi-a placut.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 10. octombrie 2014, 09:09

Am auzit ca Sufix 832 nu e prea ok,in schimb am pescuit cu Sufix Performance Braid si chiar mi-a placut.


Nu am incercat Performance Braid. Continui sa am incredere in PP (chiar daca in ultima vreme am tot mai multe surprize cu el si deja testez lucruri noi) doar ca mai nou incepe sa imi placa tot mai mult un fir de la GigaFish caruia la inceput nu i-am acordat prea multa incredere. Zilele ce urmeaza voi pune mana si pe niste role mai subtiri (pana acum folosisem doar 0.18-0.19) pentru a le incerca atat la jig cu speranta vreunui dintos cat si la vobler dupa vreun avat. Ramane de vazut daca si astea se vor ridica la nivelul celui pe care il am.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 10. octombrie 2014, 10:03

La avat inca pescuiesc cel mai mult cu power Pro de 8lbs, destul de rar cu 10.. si e ok (firul de US)
De s-ar limpezi Dunarea asta! :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...