Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

miercuri, 24. septembrie 2014, 12:58

Corturi

Salut
N-am gasit pe forum un topic destinat corturilor asa ca m-am gandit sa il deschid eu.
Sunt in cautarea unui cort,bunicel,frumos dar si ieftin!
Pana acum,ptr. bugetul meu(600-700 lei), am gasit urmatoarele corturi Senzor Navigator2,Prologic new green deluxe 1 man,Anaconda Dawn Braker 1man!
Ce parere aveti de corturile de mai sus?(pana acum navigator2 e pe primul loc din ceea ce am citit pe internet)
Voi ce corturi folositi?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (24. septembrie 2014, 13:05)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 24. septembrie 2014, 13:18

Nefiind niste corturi pe care le cari in spate, in rucsac, eu zic sa-ti iei unul 2man nu 1man... :).
Chiar daca esti singur si ai doar un pat, este mult mai OK sa ai "unde sa te invarti"... daca sunteti 2, nici nu mai zic.
Foarte important este cum se monteaza... un prieten avea un cort, nu-s sigur ca nu chiar Navigatoru` ala, care era extrem de greu spre imposibil sa-l montezi de unu` singur: avea niste tije f lungi de introdus prin niste tivuri f. inguste, chin si jale... dupa ce reuseai asta, cand sa le tensionezi iar era f. greu singur fiind...
In rest sa aibe folie dubla, cat mai multi mm rezistenta coloana de apa (>=10.000 daca se poate), plasa de tantari si la usa si la geamuri, cusaturi/fermoare solide... mie de ex. imi plac alea cu "podea" detasabila pt. ca in general aia n-o montez... in felul asta pot sa intru cu incaltarile murdare (cand ploua) fara sa fac la sfarsit "curatenie generala".
Io am un JRC STI 2 Man.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

miercuri, 24. septembrie 2014, 15:48

Salut Costi ...bun cort , la al tau ma refer....de aceea dormeai in masina? am dovezi ...

4

miercuri, 24. septembrie 2014, 17:34

Probleme la montat sunt la navigator modelul mai nou...eu am gasit modelul vechi la 400lei fara winterskin... groundsheet detasabil.
Despre anaconda dawn breaker1man ce parere aveti?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 24. septembrie 2014, 17:58

Salut Costi ...bun cort , la al tau ma refer....de aceea dormeai in masina? am dovezi ...

De obicei nu-mi duc cort atunci cand stau cu masina pe malul apei si sunt singur... mi-e lene sa-l montez/demontez plus ca daca plec cu el ud (cum ar fi fost cazul la intalnire) tre` sa-l scot acasa si sa-l intind sa se usuce... ceea ce-i destul de complicat.
Dupa cum ai vazut, mie-mi incape o saltea pneumatica de la scaunele din fata pana la haion, fara sa mut scaunele... te asigur ca dorm (aproape) ca acasa in pat... si nu am probleme ca "altii" cand bate vantu` si/sau ploua... :ochi: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 24. septembrie 2014, 21:06

Corturile sunt de 2 feluri. De carat in rucsac si atunci criteriile sunt foarte clare , cat te tine spatele si cate persoane stau in el,"vezi toata studentia si nu numai". De carat cu masina unde trebuie sa faci un compromis intre marime, comoditate, usurime in instalare, si loc in masina, cate pers. etc, si nu in ultima ipostaza pretul. Pentru vreme nasoala si nu numai cortul este bine sa fie dublu.
Acuma gasesti tot ce vrei.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 25. septembrie 2014, 07:11

Eu am avut un cort luat din Praktiker prin 2006, un chinezesc de 3 persoane in care imi pun salteaua de 1.50 l pe 2 L. Are si acel winterskin dar nu ma ajuta cu nimic si in fata un loc pt depozitat bagaje, nu-i mare ce-i drept dar poti pune o ranita, un rucsac. Mereu dar mereu pe vreme ploioasa aveam folie, il acopeream si nu aveam nici o treaba. Mai nou, mi-am schimbat masina si vorba lui informer, dorm ca la mine acasa. Pun o perdea in geam sa am aer curat, sa mai aud un zgomot ceva. Pe viitor mi-ar place sa am o remorca, de carat tot talabalacul iar masina pe post de cort.
'' Carpe diem ! ''

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 29. septembrie 2014, 19:02

Am vazut corturi care stau pe porbagajul masinii. Cand il intinzi zici ca ai apartament pe malul apei. Super, dar nu e genul meu, eu prefer pescuitul mai agitat cu umblatura multa.
Un cort peste care pui plastic ca sa nu ploua in el este sau prost sau nu este bine intins.Este inadmisibil sa cari si un plastic cu tine.

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 1. octombrie 2014, 19:58

Corturi? Hm...Am avut mai multe modele...Eu zic sa te orientezi catre ceva ce are groundsheet-ul cusut si sa fie full metal (ma refer la barile din dotare). E foarte bun cand sunt bazaitoare cu trompeta prin zona si e rezistent pe vreme nefavorabila (baitzii care au fost la intalnire cunosc despre ce vorbesc), dar din pacate nu prea o sa gasesti in banii de care dispui. Outwell (personal am un birdland 3 si recomand aceasta firma), Coleman fac corturi bune si gasesti model descris de mine. Eu tanjesc dupa asa ceva Tents | Vista 300 | Robens .

10

duminică, 21. decembrie 2014, 15:49

Intr-un final mi-am luat si cortul,nimic sofisticat,firme,figuri, dar destul de bunicel la bani la care la-m luat.
Este vorba despre un CampFeurer Typhoon 2,5Man pelicula apa 10.000mm
dimensiuni 300 cm x 290 cm x H 150 cm
dimensiuni transport 184 cm x 22 cm x (H) 20 cm...cam nasol 184cm si 14kg :nunteleg:
Groundsheet PVC(calitate destul de buna,in comparatie cu groundsheetul unor corturi de top) ,veranda mare,cuie solide,folie transparenta pe usa,partea din fata se poate demonta si ramane shelter,cusaturile par destul de solide.
Destul de solid si incapator,incap 3 paturi :zambet:
Se monteaza destul de repede!
L-am luat nou de pe ebay la 170e,mai bun si ieftin nu gaseam nici second....singurul dezavantaj ii ca nu are fereastra in spate,cred ca la vara ma topesc in el :doarecapu:
Seamana mult cu nash mk...