Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 3. aprilie 2012, 10:42

momeala somn

BUNA ZIUA. am o intrebare a folosit cineva larva de radasca?la pescuitul somnului eu le pot gasi usor in buturugile din padure si sunt destul de mari ajung pana la 7-8cm au un corp foare suculent. si cam asa arata ,dati in jos. Protejati Radasca!

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 3. aprilie 2012, 14:45

EU nu am folosit dar cred ca nu traiesc in apa nu cred ca ar fi o atractie pentru peste eu folosesc larvele viermilor de lemn sau rumegus sunt albi si grasi la pescuitul pastravului dar daca sunt morti nu au nici un efect incearca si pune o radasca intrun pahar cu apa si vezi cum se comporta cit traieste?Daca nu vezi ca este un topic(subiect pe forum cu cele mai bune momeli pentru somn

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »rudolf_gogu« (3. aprilie 2012, 15:08)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 3. aprilie 2012, 16:34

:salut: turboslider,
nu stiu si nici n-am auzit pe cineva care sa le foloseasca!? Din cite tin eu minte, cind eram mic, le foloseam cu succes la pescuitul cleanului.
Ar trebui sa incerci odata, sa vezi ce se-ntimpla.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

vulcanus

Oblete

Răspunsuri: 25

Membru din: 27. mai 2013

Locație: Slatina

Profesia: Inginer proiectant retele electrice

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 16. august 2013, 13:08

Vazand acest articol mi-am dat seama ca eu am pescuit o buna perioada de timp anul trecut cu larve de radasca la somn :) (asta daca se gasesc si in rumegusul din salciile batrane si putrede si nu erau alte larve albe). Cautam viermi de salcie si gaseam aceste larve lungi de 5-6 cm. Chiar am tinut cateva zeci de bucati intr-un acvariu asteptanad sa se roseasca, eu crezand ca este vierme de salcie :doarecapu: . Important este ca am prins somn la ele, cel mai mare avand in jur de 3 kg. Pescuiam la grund fara pluta.

  • »bogdanbogdan« a fost blocat

Răspunsuri: 208

Membru din: 4. august 2013

Locație: giurgiu

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 18. august 2013, 18:40

looool :rizi: :rizi: :rizi:
pai nu vedeti oameni buni ca articolul respectiv e intitulat "PROTEJATI RADASCA"??? .... adica citesti articolul asta cu gandul la cum sa-i pui copiii momeala pt somn??? :doaaamne:
foarte tare faza...tare de tot!!! daca e protejata, un motiv in plus s-o nu folositi.
ia incearca tu cu coropisnita, rama neagra, rama alba, scoica, pestisor, pune chiar si un peste mai mare de 300grame, tipar, lipitoare, ficat, combinatii intre ele... ia uite ce de variante!
si niciuna protejata de lege

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 11. septembrie 2013, 14:16

momeli de top la somn

pestisor viu
1724%
rame rosii
11%
rame albe
11%
rame negre
913%
coropisinita
2129%
lipitori
710%
ficat de porc
11%
combinatie la buchet
710%
cotoiu' vecinei de la et. 3
811%
Voturi totale : 72
votul a 72 de colegi!!! interesante opinii :gandesc: Ultimul e....... :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 118

Membru din: 6. august 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Tehnician

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 12. septembrie 2013, 04:49

Ce formula ai folosit dane? :gandesc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 12. septembrie 2013, 05:59

Ce formula ai folosit dane?
:zambet: e topul momelilor de pe( Rapitori .ro )unde colegul Jhony Bravo e moderator, as fi curios ce cauta motanul vecinei de la 3 in topul asta :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 12. septembrie 2013, 08:09

Ce formula ai folosit dane?
Cred ca regula de trei simpla combinata cu principiul vaselor comunicante :rizi: . Parerea mea :drac2:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

10

joi, 15. mai 2014, 20:10

Salutari. A incercat cineva cu melci ? Aseara cautam rame dupa ploaie si am dat peste o multime de melci mari. Ca si consistenta sunt la fel cu scoicile. Nu a incercat nimeni ?

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 15. mai 2014, 21:14

looool :rizi: :rizi: :rizi:
pai nu vedeti oameni buni ca articolul respectiv e intitulat "PROTEJATI RADASCA"??? .... adica citesti articolul asta cu gandul la cum sa-i pui copiii momeala pt somn??? :doaaamne:
foarte tare faza...tare de tot!!! daca e protejata, un motiv in plus s-o nu folositi.
ia incearca tu cu coropisnita, rama neagra, rama alba, scoica, pestisor, pune chiar si un peste mai mare de 300grame, tipar, lipitoare, ficat, combinatii intre ele... ia uite ce de variante!
si niciuna protejata de lege


:bravo: :bravo: :inchinare:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 7. iulie 2014, 08:14

Buna dragi pescari,dati-mi si mie cateva idei despre cum pot sa pastrez mai mulf timp coropisnitele ptr ca am gasit un loc unde sunt foarte multe si vreau sa le pot pastra mai mult timp.Pana acum le-am tinut pe fiecare in cutia ei cu pamant dar nu rezista mai mult de 4 zile si eu as vrea sa le pot pastrA macar o saptamana.Ah,era sa uit ,spunetj-mi si ce pot sa le dau de mancare.Merci :salut:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 7. iulie 2014, 08:32

Cristina, din cate stiu eu NU exista modalitate mai buna de pastrat coropisnitele decat fiecare in cutia ei cu pamant... poate doar daca le dai drumul de unde au venit. :)
Exista cutii speciale cu compartimente pentru pastrat insa cutiile respective sunt mai comode la transport, nu ofera conditii mai bune pt. lighioane.
Vezi sa existe orificii de aerisire la cutiile tale si in orice caz sa le tii intr-un loc racoros.
Poti sa pui in fiecare cutie cateva coji de cartofi/morcovi in caz ca li se face foame... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 7. iulie 2014, 08:42

Buna Informer,cutie compartimentata am dar in alea le transport de acasa la balta dar acasa nu pot sa le tin in aia ca mor mai repede ,am sa tai niste bidoane si am sa le pun acolo. :ciao:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 7. iulie 2014, 10:32

HELLO , Scoica moarta putin imputita sau scoica proaspata, voi folositi??1
Acum cand scade apa!??

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 7. iulie 2014, 13:12

Eu folosesc, in special atunci cand se incalzeste apa si gasesc moarte la suprafata.
Proaspata folosesc cand imi prinde Dan M., de pe Timis. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 7. iulie 2014, 13:43

...Proaspata folosesc cand imi prinde Dan M., de pe Timis.

Nu prea cred ca le prinde el, mai degraba le culege :noroc:

Offf, Dane, daca mai gasesti niste scoici prin Timis, sa le facem la ceaun, ar fi superb!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 7. iulie 2014, 14:24

Eu cu matematica mea putin mai inginereasca nu prea am priceput stastistica cu 1000 + cate ceva la suta, va trebuii sa ma uiit pe cursurile de matematici speciale pe care sper sa mi le aduc aminte.
Da despre pastrarea mai mult timp a ramelor de pamant , si mai ales a celor "verzi de namol de delta" ce sfaturi aveti!!!???
Ca aici mai dau cate o "gherla'din cand in cand,

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 7. iulie 2014, 14:40

Apropo de scoica moarta:
In perioada de scadere accentuata a cotelor dunarii, pe canicula mare, sunt perioade cand la suprafata plutesc multe scoici moarte.
Pune sotia in botu barcii, inarmeaz-o cu un minciog mic, si pe curent sau in anafoare, ai sansa sa strangi scoici moarte. In zilele bune poti strange 1, 2kg intr-unt imp scurt. Ai grija ca partenerul sa aiba vesta de salvare , ca se fac multe volte si din scurt.
E o momeala buna toamna si cand apare , nu costa decat benzina si adrealina, se poate pastrala congelator timp nelimitat, :in 2 pungi ca pute).
Asta e o alternativa la alte momeli de clonc. Bine e sa o legi in carlig cu un elastic, ca M-au chelit de scoica de multe ori cand nu am fost atent.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 7. iulie 2014, 14:44

Din ce mi -a spus si mie un pescar batran d somn cel mai bine e ca atunci cand ajungi la locul de pescuit sa sapi o groapa mai adanca decat vasul tau cu rame ,undeva la umbra iar deasupra sa pui crengi de salcie.Si neaparat sa fie puse in vase cu mult pamant mai uscat decat ala din care le-ati scos iar daca e prea cald la transport le poti pune o carpa uda deasupra.Noi asa le facem si pana acum au fost ok. :salut:

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

momeala