Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 21. februarie 2012, 19:28

Întreținerea mulinetelor

Buna,
o chestie care ma macină de ani de zile... Sunt un tip care în general are grija de lucrurile personale, și mai ales de ale altora.
Cu toate astea, nu îmi întrețin deloc mulinetele. Eventual dacă se murdăresc de noroi, le bag repede în balta sau în râu, și bun e.

Cum va comportați voi cu aceste "ustensile", le desfaceți în fiecare iarna, le ungeți cu ulei, vaselina și le curățați, le faceți ca noi? Sau doar o data la 2 - 3 ani? Sau... considerați asta o pierdere de timp?

Eu m-am ocupat o singura data de asta acum vreo ...12 ani, și mi-a venit sa :zid: :zid: :zid:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 48

Membru din: 20. februarie 2012

Locație: deta timis romania

Profesia: particular constructi

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 22. februarie 2012, 18:20

cand terminam treaba le strang in huse individuale si acasa a doua zi le desfac din husa si le sterg de praf nada dipuri si ce mai ai pe maini.la mulinetele mele au un orificiu de ungere si le mai bag cate putin ulei ce lam primit in cutiile lor intro sticluta mica .si la 3 ani le trimit la bucuresti la o firma (carp discount)sa le faca o revizie,spalat rulmenti si gresat.ale mele au 2 ani merg foarte bine, la anul merg la revizie.sper anul asta sa cumpar bblc de la shimano ori modelul nou bbxtalc!!fir intins !!ceau!!

3

joi, 23. februarie 2012, 15:42

Sunt un tip care le cam bibileste...La cateva partide,le sterg,le ung,dau chiar si silicon pe ele(inele,lanseta,mulineta)Poate e o boala,dar mie asa-mi place.Sa nu mai zic ca-mi place sa arat a pescar ingrijit cand ies la pescuit,mi-e oroare de imaginile alea cu pescari cu haine soioase.E un fel de ritual al meu care-mi da o oarecare incredere :zambet:

4

joi, 23. februarie 2012, 18:47

mda, recunosc ca si eu le intretin, chiar mi-am cumparat de pe Cabelas niste huse de neopren cu scai care sunt extrem de bune pt mulinetele de spinning.
acasa le desfac cam odata pe an, de regula in perioada de iarna si le curat, le spal si le gresez la loc - astfel trece si iarna mai usor si ma aleg si cu mulinetele intretinute

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 23. februarie 2012, 19:01

Băieți, bravo, tot respectul.

Danielsan, de le trimiți la București? In Timișoara nu este nimeni care se ocupa cu asa ceva?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 48

Membru din: 20. februarie 2012

Locație: deta timis romania

Profesia: particular constructi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 23. februarie 2012, 19:43

acolo am gasit firma carp discount sant seriosi.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 24. februarie 2012, 08:47

eu trebuie sa recunosc ca sunt putin mai nepasator cu intretinerea lor avand anumite mulinete de vreo 5-6 ani si care au fost deschise o singura data. de regula nu sunt atent catusi de putin in timpul pescuitului unde pun mulineta, daca e apa, nisip sau noroi iar intretinerea lor o fac foarte rar, as zice ca o data la doi ani pe timp de iarna ...

doar in cazuri exceptionale deschid mulineta "in sezon" si aia se intampla de obicei daca aud ceva sunete ciudate sau daca simt ca nu merge tocmai bine ... unul dintre motivele de baza pentru care mai deschid mulinetele in sezon e faptul ca la pick-up nu de putine ori mi-a intrat nisip si atunci cand deschideam-inchideam pick-up-ul haraia intr-un mod groaznic ...

cu lansete nu pot sa zic ca ma agit mai mult, din cand in cand le mai sterg pentru ca sunt pline de praf sau noroaie, iarna mai curat cat de cat inelele si iarna asta (din lipsa pescuitului) m-a mancat sa curat si manerele, chestie care nu o voi mai repeta cu siguranta ... pur si simplu mi se pare ca si-au pierdut personalitatea :)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 24. februarie 2012, 13:07

Bună,

am grijă de mulinete, le folosesc fără să le bruschez şi mai ales le feresc de nisip (este moartea lor). Sunt câteva reguli simple care la un moment dat intră în instinct, când beţele sunt pe malul apei în suport este recomandat ca tamburul să fie în poziţia retras - dacă bate vântul si este zonă nisipoasă iar tamburul este în poziţie de extensie maximă vor ajunge particule de nisip pe axul uns şi fie uzează axul melcat fie intră in corpul mulinetei şi ajunge la angrenaje, în cazul în casre plouă tare sar de jos stropi cu nisip şi se întîmplă cam aceleaş lucruri. Dacă le scapi în apă şi este chiar şi puţin tulbure cel mai probabil ajung particule de nisip pe unde nu trebuie. De uns le ung singur, îmi place să meşteresc la ele ( :salut:- :zid: ), nu-i greu trebuie doar să fii ordonat şi dacă n-ai curaj închizi ochii şi te apuci de treabă.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 24. februarie 2012, 13:13



E bun, am mai invatat ceva. Cind pescuiam inainte la crap, puneam o punga sub mulinete, pe pamant. Cind ploua, chiar daca era iarba sub mulinete, ricosa mizerie pe ele.

Acom, de cind pescuiesc la somn, nu mai am deloc grija de ele. Cu toate ca chiar daca-s facute pt pescuit oceanic, sarea nu-i tot aia cu ... nisipul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

10

sâmbătă, 25. februarie 2012, 00:47

recomand cu caldura asta
Cabela's - System Error

pt perioada transportului sau atat timp cat stau prin barca sau pe mal.................este o varianta super

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 28. februarie 2012, 10:56

revizia mulinetelor

:gandesc: Câteva reguli care ajută la revizia mulinetelor:

- este recomandat să se lucreze pe o masă pe care se întinde o pânză, mulineta se va ţine tot timpul deasupra mesei (dacă scăpaţi ceva nu veţi pierde); - alegeţi şurubelniţe şi chei potrivite pentru a nu deteriora capul şuruburilor sau piuliţele; - alegeţi o poziţie de referinţă în care veţi ţine mulineta (de preferat cu capacul corpului mulinetei deasupra, piciorul mulinetei spre dreapta - tamburul spre înainte); - în funcţie de model deşurubaţi fie şuruburile de la capac (pentru modelul la care capacul se poate demonta fără demontarea prealabilă a corpului mobil ) fie se desface piuliţa care fixează corpul mobil după care urmează capacul si celelalte piese care se vor aşeza pe masă, grupat pe subansamble, respectând geometria şi ordinea în care au fost demontate: capacul cu cele 3 sau 4 şuruburi, separat pinionul cu cei doi rulmenţi, etc; - este preferabil să nu se inverseze şuruburile între ele; - atenţie la rulmenţi - de obicei sunt ataşate şaibe de montaj pentru reducerea jocului, au sub un milimetru grosime şi se lipesc de rulmenţi, - sunt rulmenţi capsulaţi numai pe-o parte - în general partea capsulată se pune spre exterior (dar totuşi verificaţi poziţia iniţială şi respectaţi-o); - în momentul în care aţi demontat o piesă este bine s-o şi curăţiţi, o veţi unge în momentul în care va fii montată ; - este indicat pentru începători să folosească un aparat de fotografiat şi să fotografieze fiecare subansamblu înainte de demontare; - pentru curăţirea pieselor se va folosi o bucată de pânză din bumbac 100% îmbibată cu ulei special pentru curăţit mulinetele (ex.-Uleiul spray pentru mulinete de la Olympus), în cazul în care nu aveţi produse special destinate acestui scop folosiţi doar pânza de bumbac, - pentru curăţirea angrenajelor dinţate folosiţi o periuţă de dinţi, pentru cutăţirea pe interior a axului melcat folosiţi beţişoare de urechi; - pentru ungere folosiţi numai vaselină şi ulei destinate acestui scop; - rulmentul sau bucşa de la rola de ghidare a firului - galetul- este indicat să se ungă numai cu ulei (nu reţine nisipul în măsura în care o face vaselina) şi fiind o piesă foarte solicitată este recomandat să se ungă mai des; - ungeţi bine angrenajele dar nu umpleţi corpul mulinetei cu vaselină, va merge mai greu mai ales iarna; - ATENŢIE !!! - NU FORŢAŢI la demontare sau montare, piesele se demontează uşor şi se montează la fel iar la scoaterea capacului corpului mulinetei nu va sări nici o piesă; - încercaţi să înţelegeţi ordinea în care se demontează mulineta, - zona în care lucraţi trebuie să fie bine luminată, trebuie să fiţi atenţi, ordonaţi, graba nu-şi are locul aici şi nu veţi avea probleme, în fond nu-i decât o mulinetă :doarecapu:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

12

marți, 28. februarie 2012, 13:25

La spalatul pieselor merge si motorina.Eu folosesc un spray de curatat care e totodata si degripant.De asemenea si la ungere tot spray dar cu ulei sintetic lubrifiant.Pentru partea finala,la exteriorul mulinetei am tot un spray, siliconic industrial.Ca si marca merg pe produsele de la Wurth cu o gama larga ,am acces mai usor la ele si si-au facut bine treaba pana acum.
Bun articol Ovidiu,felicitari. :ochi:

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 28. februarie 2012, 14:21

mulinetele din timp in timp trebuiesc curatate. oricata grija ai avea de ele se praful sau nisipul incepe sa intre mai mult sau mai putin si afecteaza prin marirea jocurilor si in timp distrugerea mulinetelor.
binenteles daca ai niste trompete de mulinete de pana in 10 eur si te-au tinut o vara poti sa fi multumit ca oricum si-au facut treaba. problema interbine atnci cand mulinetele sunt ceva mai scumpe.

eu de fiecare data cand cumpar mulinetele pastrez schita mecanica care de obicei este pe cutia mulinetei.
in fiecare sezon le desfac complet din toate incheieturile,si toate componentele le curat in benzina( cele care nu sunt atacate de benzina), le las la scurs, le sterg. curat acolo unde este cazul pana toate componentele sunt din nou curate lacrima. ma uit dupa urme de uzura, daca gasesc ceva incerc sa remediez problema. la montaj unde este cazul aplic ulei sau vaselina. le impachetez la loc si gata cu mentenanta la ele. operatia asta o fac cam de 2-3 ori pe sezon in functie de utilizarea lor si de conditiile de exploatare. de exemplu dacama duc la mare si pescuiesc atunci cand ma intorc sigur le curat, sau prind o zona cu mult nisip fin iarasi cand le curat.
am mulinete okuma de 12 ani pescuite intens, si inca merg bine,scapa frana un pic mai repede decat initial ...dar s-au toci discurile si arcurile de compresie si-au pierdut calitatile.
am 4 bucati sert pt crap care au 4 ani si care merg ca in prima zi.

poate ca fac asa pentru ca atunci cand strang sculele eu nu am grija sa le curat, le curat in prima faza a doua zi dupa aprtida de pescuit. oricat de mult ai incerca sa le cureti pe balta nu ai conditii de curatare, tot raman urme de nisip sau pamanat.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 28. februarie 2012, 16:34



Nu stiu de ce, dar eu nu am mai curatat o mulineta de vreo 12 ani
Superficial, la suprafata, ca s-o pot vinde repede...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 2. martie 2012, 17:49

Mulinete

In fiecare an le desfac si le curat in special la galet pentru ca ocolo se aduna mizerie si daca se blocheaza galetul ai incurcato.
Mie nu mi se pare un chin sa le desfaci sa le curat mai ales penurile. Da , daca ai cu beitrunner acolo ii problema si atentia mai mare , dar in rest ii OK.
Dupa fiecare partida le sterg de praf si noroi.
Daca le intretineti le aveti mai mult timp daca nu ,nu.

16

luni, 5. martie 2012, 19:20

:noroc: Meserias, Ovidiu!

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 8. martie 2012, 09:56

Le curăț și gresez o dată pe an, iarna.....la galet ceva mai des. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 20. mai 2012, 11:56

ce tipuri de vaselina si uleiuri folositi pt intretinerea mulinetelor

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 21. mai 2012, 07:11

Eu am găsit Balzer dar mai sunt şi alţi producători de echipamente de pescuit care vând şi ulei şi vaselină, ar fi recomandat să cumperi produse destinate întreţinerii mulinetelor. Le găseşti în magazinele de pescuit.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 21. mai 2012, 09:31

ce tipuri de vaselina si uleiuri folositi pt intretinerea mulinetelor


eu folosesc orice ulei sau vaselina de mecanica fina ce gasesc ... le curat foarte foarte rar si nu prea ma deranjeaza anumite sunete ce se aud din mulineta atata timp cat simt ca nu e ceva blocat sau ca nu sunt anumite chestii care sa ingreuneze angrenajul. singurul loc cu care sunt mai atent e galetul, acolo de obicei se acumuleaza mai multa mizerie si trebuie curatate ceva mai des, cam de doua ori pe an ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm