Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 11. septembrie 2014, 07:38

C & R, sau prinde si elibereaza! da, ori ba?

:salut: ,
as vrea sa va cunosc parerile despre C&R, ale mele le stiti deja. Cum vedeti voi prinderea si eliberarea pestilor, mai ales al exemplarelor mari, sau numeroase, adica multiple capturi intr-o zi, de pina la zeci, sau chiar sute de kilograme insumate...

Prinde și eliberează, un alt mod de a savura peștele...
Atentie, cu peștele care-l ducem acasă, nu ne vom mai întâlni niciodată!
Exemplarele mari sunt rare, eliberarea lor aduce mult puiet sănătos și viguros, și poate aduce din nou distracție în dril.
De ce sa le omoram, sa le distrugem și sa nu le ocrotim? Sa eliberezi e simplu și curat, o poza frumoasa aduce mai multe bucurii si amintiri decât zeci de kilograme de mațe, rahat și sânge prin bucătarii. Suntem macelari, sau pescari sportivi?
Sunt destule exemplare mici care potrivesc mult mai bine într-o tigaie de bucătărie... :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 11. septembrie 2014, 09:05

In primul si in primul rand, cred ca e o chestie care se invata si creste treptat, nu cred ca ne nastem cu ideea de C&R. Cred ca prin natura umana il vrei pe masa, dar odata ce incepi sa eliberezi, din considerente clare, incepi sa o faci tot mai des, sau mereu. Eu nu fac 100% C&R, mai duc acasa ceva morunasi, sau cate un somn de 2/4 Kg NU mai mari, NU mai mici, aceia intra toti inapoi de unde au venit....DAR (si e un DAR imens!) pana sa imi fac cont pe forumul acesta nici nu imi trecea prin cap sa eliberez pesti, mai bine ii duceam acasa si imparteam in vecini. Ca mine cred ca mai sunt multi, si cred ca sunt multi care ar elibera daca ar avea cine sa le explice de ce sa o faca. Nu cred in eliberatul....asa.."ca o face toata lumea", cred ca trebuie sa o faci din considerente logice, cu niste explicatii argumentate,ca sa iti poti insusi C&R-ul.

Mai pe scurt, eliberatul pestilor e ca si curatenia pe malul apei, se poate invata, se poate transmite. Clar nu osa prinda la toti, dar mai bine unu azi decat nici 1 si poate maine vor fi 2...si asa mai departe. Una peste alta pot sa iti multumesc Zoran pentru forum si site ca am invatat un alt mod de a pescui, mai placut, mai satisfacator de care sunt mandru. Nu o sa fac probabil niciodata 100% C&R, strict pentru ca cei din familie sunt toti mancatori de peste, mai putin eu...si cred ca un peste proasptat...fie el si de apa dulce e oricand mai bun decat unul care e congelat de ceva vreme si crescut cine stie cum sau prins pe cinestie unde...

Singura problema e ca oamenii sunt reticenti, in general, se uita ciudat cand le spui...mai ales cei care nu pescuiesc, dar daca explici (cateodata de mai multe ori) intelg si chiar aproba.

Numai bine!

PS: O mai zic odata, Multumesc Zoran, am invatat un alt mod de a pescui, mai satisfacator, mai placut..mai orientat spre a prinde peste nu a aduna cantitati, mai eficient, mai relaxant..si ar mai fi "mai-uri" dar atatea imi trec acum prin minte!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 11. septembrie 2014, 09:11

...Una peste alta pot sa iti multumesc Zoran pentru forum si site ca am invatat un alt mod de a pescui, mai placut, mai satisfacator de care sunt mandru. Nu o sa fac probabil niciodata 100% C&R..

PS: O mai zic odata, Multumesc Zoran, am invatat un alt mod de a pescui, mai satisfacator, mai placut..mai orientat spre a prinde peste nu a aduna cantitati, mai eficient, mai relaxant..si ar mai fi "mai-uri" dar atatea imi trec acum prin minte!


Cu placere si ma bucur ca este asa :bucuros2:

Atentie, vorbim si am vorbit intotdeauna de C&R, si nu C&R 100%!
C&R in proportie de 100% inseamna NoKill.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 11. septembrie 2014, 09:31

Eu sunt unul dintre cei care elibereaza pestii in proportie de 100% … indiferent de specie sau de conditia in care se afla pestele. Pur si simplu nu pot retine sub nici o forma un peste … pestele prins de mine nu inseamna mancare, inseamna doar satisfacerea unui hobby.

Cred ca va mai curge multa apa pana o buna parte din oamenii de pe maluri sa elibereze pestii … si la fel cred ca niciodata nu se va ajunge in stadiul in care pescuitul sa fie vazut exclusiv doar ca un hobby.

Din pacate sunt exagerat de multi oameni care nu pot sub nici o forma sa elibereze un peste, indiferent de dimensiune sau specie. M-am intalnit pe maluri cu o gramada de indivizi ce imi cereau pestii cand dadeam sa ii eliberez, ce incercau sa imi explice cat este de bun preparat in nu stiu ce fel si o buna parte din ei s-au suparat pe mine pentru ca nu le dadeam pestii sau o luau personal cum ca as avea ceva cu ei si de aia prefer sa il eliberez. Ma doare pe mine capul de cine se supara sau nu dar partea cea mai trista din toata faza asta este ca indivizii asemeni alora niciodata nu vor reusi sa elibereze vreun peste. Sunt niste chestii pe care nu reusesc sa le inteleg indiferent de cu mas intoarce-o … adica nu pot sa inteleg ce naiba vrei cu un avat de jumatate de kilogram cand tu in duba ai indesat un somn de 40 de kilograme?

C&R … da ori ba? Clar DA si consider ca eliberarea pestilor (vorbim la o scara mai mare nu doi indivizi) ar avea un efect benefic asupra populatiei de pesti din ape. Asa ca celor care sunt pasionati de pescuit dar retin pestii nu pot sa le spun decat sa se gandeasca de doua ori inainte de baga in sacosa orice peste prins pentru ca s-ar putea ca maine-poimaine sa nu mai aiba ce prinde … si asta doar pentru ca voiau sa isi umple congelatoarele lor sau ale vecinilor … sau mai rau, sa vanda pestele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 11. septembrie 2014, 09:44

Ma gandeam zilele trecute ca animalele nu gresesc, ele doar isi urmeaza instinctele. Noi oamenii insa, gresim..de multe ori big time... Si toate astea pentru ca gandim (deseori prea mult)
Inca nu-mi dau sema daca discutia este despre credinte personale, si sper sa nu fim pusi in situatia de a raspunde la "crezi in Dumnezeu?" sau despre impunerea unor credinte.
Gandindu-ne la aspectul C&R, mai mult sau mai putin 100% , imi dau seama ca avem timpul si timpurile de a ne gandi (filozofa) pe marginea acestui subiect.

Presupun ca ne referim la C&R pe apele naturale , probabil ca pe incinte private, vom respecta regulamentele de acolo, desi am auzit povesti cu 5kg de peste retinut pt unii pescari, insemnau 5kg de fileuri :)
Eu nu cred in C&R desi am eliberat mereu salaii vargati sau alti pesti rari, pestii sub dimensiune, precum si alti pesti din considerentul de a nu face mizerie...
Cand voi crede in C&R , nu voi mai pescui. Deloc! Pana atunci, voi continua sa nu-mi iau minciog la mine, in ideea ca daca scapa "aia e!" . nu tin mortis sa fiu eficient si sa prind "sute de kg", in fapt anul asta m-am bucurat de multe partide fara un peste... si am insistat cu aceeiasi convingere.

Bine? Rau? Depinde de ce vede fiecare in sinea lui atunci cand inchide ochii :ochi:
Fir intins :pescuit:

PS.
In urma cu 13 ani pe 9 Septembrie, in NY mureau mii de oameni, din cauza credintei, pentur ca ce credem, spunem si facem vor schimba vieti si caractere.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 11. septembrie 2014, 10:09

Ovidiu, daca tot ai intrebat daca e bine? sau daca e rau?... de ce ar fi eliberarea pestilor, in general, ceva rau? si de ce ar fi eliberarea pestilor mari, sau a unei parti din captura pe zi ceva rau, daca am avut o zi buna si am prins, de ex, 20 kg de somn sau salauin 5-6 pesti? :gandesc:

Multi se plang de braconiei si cit se distruge cu plasele, grebla sau te miri ce alte scularii. Prin C&R vad un aport adus chiar de catre cei ce se plang! Mai ales ei ar trebui sa-si dea seama ca C&R nu este ceva rau, ceva ce dauneaza. Sau vad doar eu asta???

Si iti spun ca ARE de a face si cu curatenia... gandestete numai la un somn de 1,5 m, adica circa 25-30 kg pe care il indesi in masina sa-l duci acasa. Ca sa vada si vecinii, sa nu zica ca nu-i adevarat. Eh, si pestele acesta sa incepi sa-l transezi in bucatarie :soc: ...mie unul mi se pare scarbos.
Si credema, ca si mirosul lasat de la mucii somnului prin portbagaje este criminal! Cunosc personal mirosul mucilor dupa 2-3 zile daca nu imi spal barca si prelata imediat... e crunt.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 11. septembrie 2014, 10:19

Ovidiu, daca tot ai intrebat daca e bine? sau daca e rau?... de ce ar fi eliberarea pestilor, in general, ceva rau?


Sa eliberam pestii este un lucru bun.
Sa le spunem celorlalti ce sa faca , noi fiind convinsi ca e bine si ce le vrem binele... ei asta nu stiu daca e bun/bine.
Eu chiar daca eliberez pesti, nu propovaduiesc C&R-ul si nici nu ma obosesc cu explicatiile, argumentele mai mult sau mai putin logice. Uneori puterea exemplului lucreaza cel mai bine... mai ales daca este ceva neimpus...
Si ai dreptate, o barca nespalata dupa un somn, pute nu gluma :zambet:
Ca tot e forum de somni, personal din toti pestii somnul imi place (dpdv gastronomic) cel mai putin .. de departe prefer carasul urmat de salau... Anul asta din cativa somni prinsi la clonc i-am dus maica-mii 2 moace de 3-4kg.
Iar salau sa nu-mi zica cineva sa cumpar de la pescarie, ca nu se gaseste nicaieri :limba:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 11. septembrie 2014, 10:39

Da Ovidiu, dar pe apa nu te vede nimeni ce faci tu... asa ca C&R ramane un secret ptr tine. In schimb aici, predica precum C&R nu-i un lucru rau, si mai ales cu argumente pro, le citeste multa lume si fiecare isi poate face singur ganduri asupra celor spuse, scrise sau cum se vor comporta in viitor. Si nu impuse! Ptr ca nimeni nu poate sa impuna asta...
Chiar si legea care prin puterea ei ii trece pe toti pe lista de infractori! si aici ma refer la cei care retin mai mult de 5 kg de peste pe zi, sau pe cei ce prin pestele cu grebla, sau pe cei care vind pestele prins, nu poate impune ca acestia sa nu isi faca de cap...

E la fel ca si cu copii, si lor le spunem si ii invatam ce-i bine si ce-i rau. Sau nu? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 11. septembrie 2014, 10:59

E la fel ca si cu copii, si lor le spunem si ii invatam ce-i bine si ce-i rau. Sau nu?

Am un baiat de 2anisiunpic... Doamne cata incapatanare poate sa fie in el :) cel mai bie am observat ca decat sa-i cer, mai bine sa-i arat (ai dreptate ca daca nu te vede nimeni...nu prea e niciun exemplu) ... exemplu e mai puternic decat sfaturile
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 11. septembrie 2014, 11:09

Sa-ti traiasca!
Sigur ca exemplul e mai puternic, de aceea ma stradui sa fotografiez si sa filmez, ptr a putea si arata (cu toate ca la mine vorba-i-vorba! si conteaza la fel de mult ca un exemplu)
dar noi suntem oameni rationali, si pe langa ce vedem, mai putem si citi, mai ales ca argumentele pro C&R nu vei incepe sa le insiri pe malul apei, sau in video.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 11. septembrie 2014, 12:10

Ovidiu, daca tot ai intrebat daca e bine? sau daca e rau?... de ce ar fi eliberarea pestilor, in general, ceva rau?

Zoran...la intrebarea asta ma gandesc ca ti-au raspuns nemtii pana acum. Doar stii ce parere are legea germana despre C&R...si totusi vorbim de "50 de ani in fata"....

(dpdv gastronomic) cel mai putin .. de departe prefer carasul urmat de salau...

Si eu merg o statie cu trenul asta, cu mentiunea ca pe locul urmator, in loc de salau, as trece platica (dar aia in jur de kg sau peste)...

pestele prins de mine nu inseamna mancare, inseamna doar satisfacerea unui hobby.

Vai ce noroc ai ca locuiesti in Italia si nu in Germania. Aici, dupa mentalitatea ta si regulile nemtilor....pescuiai doar pe Playstation...sau cu ochii'n patru..

si la fel cred ca niciodata nu se va ajunge in stadiul in care pescuitul sa fie vazut exclusiv doar ca un hobby

In alta tari, nici nu se vrea. Asta desi 80% din nemti recunosc ca incalca regulat regula cu NO Release. Pescarii militeaza macar pentru posibilitatea de a face C&R, asociatiile de protectia animalelor impotriva C&R. Statul se multumeste cu situatia actuala, ca sa impace si capra si varza (legea in sine pedepseste C&R, dar daca tie iti scapa pestele din mana in apa, nu te pedepseste nimeni :) ). Pe de alta parte, daca prinzi un peste si esti obligat sa il retii, in functie de regulile apei, s-ar putea sa fii obligat sa pleci acasa, poate la 10-15 minute dupa ce ai inceput sa pescuiesti. Ai prins "cota zilnica"====> nu mai ai voie sa chinui alte animale in mod nejustificat. Si C&R nu este un motiv justificat :)).

consider ca eliberarea pestilor (vorbim la o scara mai mare nu doi indivizi) ar avea un efect benefic asupra populatiei de pesti din ape
Si eu consider ca, in timp, pestii capturati si eliberati vor "invata" ca anumite mancaruri sunt "toxice" si voi invata sa le evite. Si vor transmite genetic informatia mai departe .... In timp, poate va fi mai greu sa ii capturezi====> e mai bine pentru pesti sa ii eliberezi decat morti (si direct si indirect, in timp) :)
Nemtii zic ca pestele ala va trai cu traume toate viata, ca va fi stresat si va face copii handicapati :)). Asa ca mai bine il omori si ii curmi suferinta. Bine ca nu aplica regula si la oameni, ca doamne fereste, le loveste cineva cu masina, iti rupe o mana, si te eutanasiaza nemtii sa nu traiesti cu trauma toata viata ca ti-a rupt cineva mana in copilarie....

Cand voi crede in C&R , nu voi mai pescui. Deloc!
Exact pe ideea asta se merge si in elaborarea legilor legate de pescuit in Germania. Daca tot nu vrei sa iti procuri un aliment sanatos din apa, atunci la ce sa "chinui" inutil un animal... :). Mai bine te duci la plimbare, iti iei un scaun, si stai pe malul apei cateva ore. :D.

Eu, asemenea multora, am practicat C&R, dar am si retinut peste. Si voi face asta cat voi avea liberul arbitru sa aleg. Un peste de apa dulce, proaspat, face mai mult decat orice carne cumparata de la magazin. Si zic asta cu toata responsabilitatea. Benefic pentru apa, nu contest ca, C&R, ar fi un pas mare inainte, dar consider ca retinerea cantitatilor maxim legale, starpirea braconajului si limitarea poluarii ar avea efecte MULT mai bune asupra populatiei piscicole decat promovarea C&R la scara larga. Degeaba dai tu drumul la 30 de pesti intr-o partida de pescuit cand "Gicu de la Scularie" grebleaza sau curenteaza a 2-a zi 100 de pesti.... Si cand zic asta, vad exemplul nemtilor. Astia si retin (obligati prin lege), dar au peste cacalau. Insa, desi mai au si eu braconierii lor, apele lor nu au stresul pe care il genereaza fomistii romani (si aici ma refer la toti aia care pleaca cu porbagaje de peste, prins legal sau mai putin legal)...

Avand acces la legile altora, imi dau seama ca noi, romanii, suntem o natie favorizata. Avem legi poate mai bune ca ale altora insa, legile noaste ne dau "liber" sa gandim... Si de multe ori, asta e daunator...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 11. septembrie 2014, 12:56

Zoran...la intrebarea asta ma gandesc ca ti-au raspuns nemtii pana acum. Doar stii ce parere are legea germana despre C&R...si totusi vorbim de "50 de ani in fata"....


Attila, aici Germania cred ca altfel se pune problema…

Toate speciile de pesti care au perioada de prohibitie ai voie sa-i eliberezi, si toti pestii ce sunt sub dimensiunile legale trebuie sa-i eliberezi, indiferent daca acestia vor muri sau nu, nu ai voie sa-i reti.

Legea nu spune ca nu ai voie sa eliberezi pestele, ci spune ca ai voie sa eliberezi daca pestele are sanse de supravietuire. Si mai spune ca, Ministerul are dreptul sa oblige la retinerea anumitor specii care sunt considerate de asociatia de pescuit ca fiind daunatoare si pot provoca un dezechilibru eco, ceea ce trebuie insa dovedit stiintific de catre asociatii si aprobat de Minister. Cum si care sunt conditiile de eliberare a unui peste, acestea se invata la scoala de pescuit.
Exista insa si diferente de la Land la Land. De ex in BW si RP nu ai voie sa eliberezi un somn, fiind considerat daunator, indiferent de perioada din an sau de marime. In Bayern insa nu are perioada de prohibitive, dar marimea min e de 70 cm. Iar in landul Berlin si Hamburg are perioada de prohibitie, si marimea min e de 75, resp 80 cm.
La fel si, pe ani, specii ca platica sau avatul, care au perioade cind explodeaza, ca putem vorbi de o plaga.

§ 44
Schutz der Fischerei
(1) Zum Schutz der Fischerei kann das Ministerium durch Rechtsverordnung Bestimmungen treffen über
…………….
4. die Verpflichtung zur Anlandung von gefangenen Fischen bestimmter Arten, deren Vorkommen oder Vermehrung aus fischereibiologischen Gründen unerwünscht ist,

Amenzile sunt mari, intradevar, pina la 5000 €, dar paragraful § 44 nu il gasesti trecut la infractiuni!
Deasemenea asociatiile locale au dreptul sa impuna un nr maxim de retinere a pestilor pe specii, cum ar fi de ex la noi la Rastatt, ai dreptul la max 5 pesti pe zi, din speciile care au perioada de prohibitie, exclus crapul, care ai voie doar 3 pe zi sa reti. La alte asociatii chiar doar 2 pesti pe zi!

Considerind ca, a tine pestii in giuvelnic este un chin ptr pesti, s-a acceptat pastrarea acestora doar daca folosesti un giuvelnic tip tunel de minim 4 m lungime si sa nu fie pus intr-o zona unde din cauza valurilor pestii sa se raneasca de giuvelnic.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 11. septembrie 2014, 13:17

Toate speciile de pesti care au perioada de prohibitie ai voie sa-i eliberezi

Gresit!(cel putin pentru Bayern). Sau cel putin asa ne-au invatat la scoala. Orice peste capturat, peste dimensiunea minima si inafara perioada de prohibitie, trebuie retinut. La pescuit mergi sa prinzi peste sa manci, nu sa te distrezi :) =========> orice peste legal, trebuie retinut.

Legea nu spune ca nu ai voie sa eliberezi pestele, ci spune ca ai voie sa eliberezi daca pestele are sanse de supravietuire
.
Iar gresit(cel putin pentru Bayern). Legea spune ca daca ai prins un peste aflat in perioada de prohibitie, dar care NU mai poti sa il eliberezi in conditii de siguranta, acel peste trebuie retinut si notat in carnetul de capturi.

Citat

Nach § 1 des Tierschutzgesetzes darf niemand einem Tier ohne vernünftigen Grund Schmerzen, Leiden oder Schäden zufügen.

Die Angelfischerei hat zum Ziel, Fische zu fangen und dem menschlichen Verzehr zuzuführen. Ihre Aufgabe ist es, die Fischbestände zu hegen.

Die Verwertung gefangener Fische zum Verzehr ist stets ein vernünftiger Grund im Sinne des § 1 Tierschutzgesetz, ein weiterer vernünftiger Grund sind Maßnahmen zur Hege der Fischbestände.

Bei der Ausübung der Fischerei und allen damit zusammenhängenden Maßnahmen ist sicherzustellen, daß den Fischen möglichst wenig Leiden zugefügt werden. Dies wird durch fischwaidgerechtes Verhalten erreicht. Fischwaidgerechtigkeit orientiert sich an den Vorgaben des Tierschutzgesetzes, geht aber in vielen Fällen darüber hinaus.

...
Es ist nicht fischwaidgerecht, Fische allein aus Freude am Drill zu fangen. Das gilt erst recht für das Fangen von Fischen, um diese anschließend zurückzusetzen (catch and release). Mit dem Fang muß die sinnvolle Verwertung der Fische verbunden sein. Der gefangene Fisch ist zu bestimmen, zu messen und wenn er maßig ist und keine Artenschonbestimmung besteht, zu betäuben, zu töten und schließlich abzuködern. Untermaßige oder einer Schonbestimmung unterliegende Fische sind vorsichtig zurückzusetzen.

Ein Zurücksetzen kommt auch in Betracht, wenn es das Hegeziel erfordert.
...
Hege ist nicht nur eine Verpflichtung, sondern auch ein gesetzlich verankertes Recht der Angelfischer. Zu den Hegemaßnahmen gehören neben Schutzmaßnahmen ein ausgewogenes Fischen und der Fischbesatz.


Poate ca in alte landuri, legislatia o fi alta. Dar aici, in Bayern, exista "obligatia de a retine".

Ai dreptate legat de exemplele cu somnul, avat, biban si alte specii care nu au prohibitie sau dimensiune minima (sau au doar 1 dintre cele 2). Dar in cazul C&R...e dubioasa rau treaba :).
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 11. septembrie 2014, 13:29

Nu stiu cum va invatat si ce va spus voua in Bayern, dar noua ne-a spus sa mai si gandim ce facem, nu sa luam toti pestii cu noi, si sa ne uitam atenti in jurul nostru inainte de a proceda intr-un fel sau altul.
C&R se bate cap-in-cap cu legea care protejeaza animalele. Si cu toate astea, ne-a mai spus ca, daca dorim sa pescuim o specie de peste care se poate captura doar folosind peste viu, sa facem o cerere ptr ziua cind si unde dorim sa pescuim. Pestele momeala se va ancora prin nara si se va pescui doar cu un singur carlig. Insa ne-au mai spus imediat ca pina acuma nu s-a aprobat asa ceva, neavand specii care le putem prinde doar cu peste viu. :rizi:

Attila, in Fishereigesetz nu gasesti niciunde scris ca esti obligat sa retii pestii prinsi. Cum am scris, landurile si apoi asociatiile completeaza cu regulamentele lor...

Fischereigesetz Bayern, art 64 spune ca: http://www.lfvbayern.de/media/files/BayFiGV_2.pdf

Zum Schutz sowie zur Pflege und Entwicklung der Fische, der Fischbestände und ihrer
Lebensgrundlagen, zur Verwirklichung des Hegeziels und des Leitbilds der Nachhaltigkeit
einschließlich der Regeln der guten fachlichen Praxis in der Fischerei kann das Staatsministerium für
Ernährung, Landwirtschaft und Forsten durch Rechtsverordnung Vorschriften erlassen über
1. Zeit und Art des Fischfangs,
2. besondere Fangbeschränkungen,
3. Markt- und Verkehrsverbote,
4. Fanggeräte, Fangvorrichtungen und Köder,
5. die Verpflichtung zum Fang und zur Anlandung gefangener Fische bestimmter Arten,
6. Verbote oder Beschränkungen des Aussetzens von Fischarten,
7. den Schutz der Fischnährtiere,
8. das Einlassen von Enten in Fischwasser
9. das Entnehmen von Fischen für Erhebungen sowie das Halten, Behandeln, Vermarkten und
Transportieren von Fischen, soweit zur Umsetzung oder Durchführung von Rechtsakten der
Europäischen Gemeinschaft erforderlich
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 11. septembrie 2014, 13:37

Cum este de ex scris aici: Landesrecht Sachsen-Anhalt § 7 FischO LSA | Landesnorm Sachsen-Anhalt | - Anlandungsverpflichtung | Fischereiordnung des Landes Sachsen-Anhalt (FischO LSA) vom 11. Januar 1994 | gültig ab: 16.03.2013

Fischereiordnung des Landes Sachsen-Anhalt
(FischO LSA)
Vom 11. Januar 1994
§ 7
Anlandungsverpflichtung

(1) Gefangene Fische nicht heimischer Arten, für die weder ein Schonmaß noch eine Schonzeit festgesetzt sind, müssen angelandet und dürfen nicht in das Gewässer zurückgesetzt werden.

(2) Die obere Fischereibehörde kann für bestimmte Gewässer die Anlandung von gefangenen Fischen bestimmter Arten anordnen, wenn deren Vorkommen oder Vermehrung aus fischereibiologischen Gründen unerwünscht ist.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 11. septembrie 2014, 13:45

Attila, depinde si cum o faci, C&R nu este interzis in Germania, decit ptr speciile mentionate, adica cele fara prohibitie si fara marime minima!
Daca prinzi de ex un salau sau un crap de 5 kile, faci imediat poze si il eliberezi, nu te poate judeca nimeni ptr asta. Daca il bagi insa in giuvelnic, si vine controlul sau politia, si spui ca ti pestele sa faci mai tarziu o poza, atunci ai belito... indiferent daca vrei sa-i dai drumul sau sa-l reti...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 11. septembrie 2014, 14:02

Zoran,

Ne invartim in jurul cozii :))...

Nimeni nu zice ca ai voie sa iei TOTI pestii cu tine ( nu ai voie decat 1-2-3 maxim pe zi, asta daca sunt din specii nobile :salau, stiuca, crap, pastrav, etc) si intre 5-10 bucati din alte specii "comune". Ai voie sa retii ....cum ar zice V. Tarus ..."asa...de-o prajeala". Nimic mai mult. Si, in functie de regulamentul asociaitiei, poti fi limitat de exemplu la: 1 salau pe zi dar nu mai mult de 10 pe an.

Iti dau dreptate la faza cu ganditul, toti gandim. Problema e ca, in Bayern exista "entnahmepflicht" stabilit prin LEGE (cred ca singurul Land care are trecut negru pe alb in lege chestia asta). Legal NU ai voie sa eliberezi.

Citat

AVFiG:
§ 9 Fangbeschränkungen nach Zeit und Maß
(1) Fische, Neunaugen, Krebse und Muscheln (Fische) dürfen unter Berücksichtigung des Schutzes bestandsgefährdeter Arten während des ganzen Jahres gefangen werden, soweit nicht Schonzeiten festgesetzt sind.
(2) 1Fische dürfen erst gefangen werden, wenn sie die festgesetzten Schonmaße erreicht haben. 2Bei der Feststellung der Schonmaße wird von der Kopfspitze bis zum Körperende einschließlich der Flosse oder des Schwanzfächers gemessen.
. . . . . . . . . .
(9) 1. Fische, die unter Einhaltung der für sie festgesetzten Fangbeschränkungen nach Zeit und Maß gefangen worden sind sowie gefangene Fische ohne Fangbeschränkung dürfen nur in Übereinstimmung mit dem Hegeziel (Art. 1 Abs. 2 Satz 2 FiG) und dem Tierschutzrecht erneut ausgesetzt werden.
2. Gefangene Fische anderer als der in Absatz 3 Satz1 (zur Info: Schonmaß,-zeittabelle) genannten Arten dürfen nicht ausgesetzt werden.


Insa, revenind la "gandire", cei de aici au gasit solutii sa fenteze legea. Cum? Pai simplu:

1. Am masurat pestele si era cu 1 cm prea scurt....ii dai drumul si cine poate sa te contrazica????
2. Am prins un clean de 2 kg, ar trebui sa il retin. Dar eu nu am vrut sa prind un clean, ca familia mea nu manca clean si voiam un pastrav....deci...ii dau drumul.
3. Alte si alte variante care de care mai originale.

Chiar cand am facut "practica" la scaoala de pescuit, instructorul a prins un indigen pe la 400 de grame si 30 de cm, care fiind legal, trebuia omorat. I-a dat drumul (dupa ce la curs ne-a zis ca este interzis. Au sarit nemtii cu gura pe el, ca de ce i-a dat drumul?.
- Oficial va spun la toti ca era subdimensionat (desi nici nu l-a masurat). Neoficial, va spun ca, intr-o apa in care am sanse sa prind un peste de 2 kg, nu voi retine niciodata 1 peste de 300 de grame. Si chiar povestea ca in zona in care pescuieste este un pastrav de vreo 4.5 kg, pe care l-au prins cativa parteneri de-ai lui (si l-au eliberat) si el inca n-a ajuns sa il prinda (desi l-a scapat odata).

Cu alte cuvinte, lumea gandeste peste tot in lumea asta ....si ia decizii ca atare. Numai ca vezi tu, nemtii iau decizia de a elibera pentru ca daca ar retine ....ar pleca imediat acasa (plus amenda usturatoare daca ar retine mai mult decat ai voie, ,altii, mai mioritici, gandesc, si iau decizia de a lua tot...ca oricum daca nu iau eu, ia altul dupa mine... (plus ca nu le e frica ca i-ar controla cineva) :)

In fine, eu ma opresc aici legat de subiectul asta (cu legile nemtilor de 2 lei/euro). Am vrut sa scot in evidenta ca se poate avea o populatie sanatoasa de peste si fara C&R obligatoriu. Important e ca asociatiile sa faca populari (cum am vazut ca se intampla destul de des aici), sa fie protejate apele de braconieri si sa se elimineze factorii poluatori. Cand se vor intampla toate cele mentionate si in ROmania, abia atunci putem avea sperante la mine bine...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 11. septembrie 2014, 14:06

Iti dau dreptate la faza cu ganditul, toti gandim. Problema e ca, in Bayern exista "entnahmepflicht" stabilit prin LEGE (cred ca singurul Land care are trecut negru pe alb in lege chestia asta). Legal NU ai voie sa eliberezi.


Scrie asa in Fischereigesetz Bayern: entnahmepflicht??? eu nu am gasit niciunde, sorry...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 11. septembrie 2014, 14:10

Ti-am trimis linkul mai sus cu Fischereigesetz Bayern. Eu cel putin nu am gasit niciunde ceva asemanator cu 100%-ige entnahmepflicht... :nunteleg:

Aici inca odata: http://www.lfvbayern.de/media/files/BayFiGV_2.pdf
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 11. septembrie 2014, 14:37

http://www.lfvbayern.de/media/files/AVBayFiG_200710.pdf

Art 11, alineatul 8.

Si uite si un interviu cu care se vrea sa clarifice situatia :D.

http://www.anglerpraxis.de/ausgaben-arch…s-avbayfig.html
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.