Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »shogunu65«

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 8. septembrie 2014, 15:16

Ajutor alegere sonar

Salut!

A folosit cineva humminbird piranha max 153 sau lowrance x-4 pro?
Stiu ca nu sunt cele mai performante dar de atatia bani as dispune. Ma intereseaza daca pot fi folosite de un incepator la pescuitul de somn, inclusiv la clonc.

Si alte idei sunt binevenite cu conditia pastrarii pretului intr o limita rezonabila.

Multumesc frumos!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 8. septembrie 2014, 15:22

Ambele sonare pot fi folosite teoretic la pescuitul cu cloncul insa nu ofera decat performante slabute.
Ambele au cele doua frecvente pt. "2D" , 83 respectiv 200kHz.
Modelul de la Lowrance ofera o rezolutie mai mare a display-ului si o putere PTP mai mare... asa ca, daca ai de ales, ia-l pe ala.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 8. septembrie 2014, 16:49

Salut

Am avut 2-3 ani X4 (nu PRO) , foarte multumit de el, nici un blocaj, nici o eroare,in fisa spune ca functioneaza pana la 70mph si la inceput nu am crezut( nu ca am prins viteza asta :)) dar la aproape 80km/h functiona fara probleme, merge si la clonc bineinteles dar nu ca un x5 :). Cum spunea si Informer putere mai mare, recomand Lowrance.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 9. septembrie 2014, 07:03

Salut shogunu65,
daca vrei un sonar bun ptr pescuitul la clonc, iti recomand noul Elite 3x. E color, are sonda ce functioneaza cu con de 20 si 60 grade, are Broadband Sounder, si cu pretul de circa 115 € se incadreaza in bugetul tau.

Elite-3x - LOWRANCE | Marine Electronics

Din cite stiu eu, de anul acesta nu se mai fabrica modelele X-4.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »shogunu65«

Răspunsuri: 22

Membru din: 21. ianuarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 9. septembrie 2014, 08:34

Multumesc de raspunsuri. Elite 3x nu l aveti pe site Zoran. Cu tot cu transport ar fi 130 eur?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 9. septembrie 2014, 08:36

Nu, nu il am, dar se poate comanda.
Da, cu transp ar fi 130.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare

Tag-uri folosite

sonar