Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 21:37

Dacii-stramosii romanilor? Dovezi din biblioteca Vaticanului!

Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 21:44

Asta-i nimic... ai citit "Noi nu suntem urmasii Romei" de Dr. Napoleon Savescu? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 21:48

:salut: Multi ani lui Vlad-Duras!Multa sanatate mamei!Cu Badita, insa,....... :pauza:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 21:58

Asta-i nimic... ai citit "Noi nu suntem urmasii Romei" de Dr. Napoleon Savescu? :zambet:

Inca nu! Dar remediez problema! :zambet:
Ce ma intriga, insa, ce ar avea de castigat, fata de cate ar avea de pierdut, cei care lasa sa "rasufle" astfel de informatii... :gandesc: ...mai ales Vaticanul...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 22:00

:salut: Multi ani lui Vlad-Duras!Multa sanatate mamei!Cu Badita, insa,....... :pauza:

Multumesc! Ramane de vazut cand si cum se vor confirma sau infirma multe...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 22:08

Stiu ca dau dovada de o anumita cantitate de ignoranta/naivitate sau cum ai vrea sa zici da` fiind in general un om pragmatic, faptul ca romanii se trag din daci/traci sau românii din daci + romani pe mine ma intereseaza destul de putin spre deloc... grecii/persii/egiptenii/etc. au fost mari natii candva da` nu s-ar zice ca le foloseste la mare lucru actualmente... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 22:34

Stiu ca dau dovada de o anumita cantitate de ignoranta/naivitate sau cum ai vrea sa zici da` fiind in general un om pragmatic, faptul ca romanii se trag din daci/traci sau românii din daci + romani pe mine ma intereseaza destul de putin spre deloc... grecii/persii/egiptenii/etc. au fost mari natii candva da` nu s-ar zice ca le foloseste la mare lucru actualmente... :rizi: .

Pana la urma ceea ce conteaza si ramane este adevarul... :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 22:38

Stiu ca dau dovada de o anumita cantitate de ignoranta/naivitate sau cum ai vrea sa zici da` fiind in general un om pragmatic, faptul ca romanii se trag din daci/traci sau românii din daci + romani pe mine ma intereseaza destul de putin spre deloc... grecii/persii/egiptenii/etc. au fost mari natii candva da` nu s-ar zice ca le foloseste la mare lucru actualmente... :rizi: .

Pana la urma ceea ce conteaza si ramane este adevarul... :ochi:


Conteaza... la ce?
Hai sa zicem ca tracii au fost stramosii romanilor iar noi suntem mai aproape de traci decat alti europeni "de marca"?
Si ce-i cu asta? Ne creste PIB-u`? Ne creste nivelu` de trai? In general, aduce asta vreun castig practic in afara de faptu` ca ne putem "umfla in pene" total fara rost?
Da, OK, ii adevaru`... ramane... si ce daca? :rizi:
Americanii n-au vreo istorie milenara si se trag din niste cautatori de aur, crescatori de vaci, omoratori de indieni si bizoni :rizi: ... si asta nu i-o impiedicat sa concureze cu rusii care ...... so, pana la urma, PRACTIC, ce conteaza? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 22:55

Contează doar la nivel de informație, ca realitate istorica și ne pune eventual în altă lumină raportat la origini, eu așa cred. :rizi:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 22:57

Contează doar la nivel de informație, ca realitate istorica și ne pune eventual în altă lumină raportat la origini, eu așa cred.

Corect :bravo: ... partea proasta-i doar ca lumina nu poti s-o mânci... :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 23:05

Dacă ar fi de mâncare lumina ar fi cam amară la cum suntem, asta raportat la cum ar trebui sa fim.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 23:52

Prin neadevaruri si "integrare" prostesti mult mai usor masele, apropo, vezi si "Cu caciulile pe frunte"! Eu prefer sa stiu, informatia, mai ales cea reala, adevarata, este si va fi pana la urma adevarata putere! Ramane de vazut!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 7. septembrie 2014, 07:16

Prin neadevaruri si "integrare" prostesti mult mai usor masele

Sunt perfect de acord ca genul asta de informatii este folosit pentru "prostirea" si "manipularea" maselor... dar asta pentru ca "masele" in cauza se lasa prostite, ca sa nu zic mai urat... din acest punct de vedere, prefer sa consider ca nu le apartin... :).
Exista multe persoane inteligente care doresc sa stie "purul adevar" si fac eforturi pt. asta, chiar daca nu le foloseste practic la mai nimic... respect aceste persoane chiar daca nu le inteleg. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 7. septembrie 2014, 11:44

Prin neadevaruri si "integrare" prostesti mult mai usor masele

Sunt perfect de acord ca genul asta de informatii este folosit pentru "prostirea" si "manipularea" maselor... dar asta pentru ca "masele" in cauza se lasa prostite, ca sa nu zic mai urat... din acest punct de vedere, prefer sa consider ca nu le apartin... :).
Exista multe persoane inteligente care doresc sa stie "purul adevar" si fac eforturi pt. asta, chiar daca nu le foloseste practic la mai nimic... respect aceste persoane chiar daca nu le inteleg. :rizi:

La noi, in ultimul secol, au fost doua variante, minciuna si ridicarea cat de cat a Romaniei prin industrializare si intensificarea agriculturii si a cercetarii, cand, cu toate neajunsurile "partidului", cu abuzurile vremurilor, cu sacrificii, s-a ajuns la datorii externe 0, cu toate creditele luate pentru tot ce s-a construit si a ramas(ca nu le-au luat pe lumea cealalta sotii Ceausescu), si minciuna si prabusirea Romaniei, din ultimii 25 de ani! Intre cele doua, care o fi mai buna, care o fi mai rea(intr-adevar, acum, cand ai toate mijloacele de a cauta si de a selecta informatiile, apare problema "invaziei" informatiilor false, sau partial adevarate, care deruteaza pe toata lumea, pe unii, temporar, pe altii, definitiv, oricum, din minciuna nu poate spune cineva ca a iesit ceva bun, sau ca i-a folosit cuiva pana la capat) cert este ca vina este a tuturor, si a celor care nu stiu, si a celor care nu vor sa stie, si a celor care stiu si nu vor sa vada, sau sa recunoasca, si a celor care stiu si asteapta de la altii, dar mai ales a celor care stiu si nu au incredere in propriile forte, care-si minimalizeaza importanta la nivel de individ prin numarul mare al indivizilor! Un exemplu concret este pe strada, sa zicem, cu 2-3-4 hoti, sau batausi, care se iau de un trecator/oare, si nu face nimeni nimic, nici macar sa sune la Politie/Ambulanta(in cazul in care vad pe cineva cazut pe strada), ca sa nu mai spun ca daca ar sari toti din zona pe acei viermi, i-ar strivi, si la propriu, si la figurat! In contra-exemplu, auzisem de curand, in metro-ul francez, parca, un caz similar, cu cineva care a impuscat un "smintit" care nu mai retin ce crima dorea sa infaptuiasca, si toti care erau la fata locului nu au relatat nimic politiei, nimeni nu a vazut si nu a auzit nimic, asa l-au rasplatit pe cel care le-a luat apararea, chiar daca n-au putut sa-l ajute mai mult! La noi, se intampla, probabil, sa-l infunde pe "salvator"! Dar "leacul" pentru aceste "probleme", sper, este puterea exemplului!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 7. septembrie 2014, 12:13

Contează doar la nivel de informație, ca realitate istorica și ne pune eventual în altă lumină raportat la origini, eu așa cred. :rizi:

Punem un pariu in aceasta privinta? Macar sa se dovedeasca ceea ce auzim, sa vedem ce se intampla, nu numai din punct de vedere al imaginii, desi in ziua de azi "imaginea" face multe, indiferent ca e sau nu reala...e drept ca nu intr-un an doi...dar ramane de vazut...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 22. februarie 2015, 06:50

Daca va intereseaza un documentar in 16 parti DESPRE (istoria) ROMANIA(/ei)...ALTFEL, intr-o varianta BBC care merita atentie, imi puteti trimite prin MP adresa de e-mail...cei carora nu v-am trimis deja(ca nu am adresele de e-mail)...eventual...se poate si posta...ori intr-un topic separat...ori chiar in cadrul acestui topic...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 22. februarie 2015, 07:26

Exacerbarea valorilor nationale nu foloseste decat celor care folosesc nationalismul pentru manipularea maselor.Si Hitler folosea teoria superioritatii arienilor si o ajuns pina acolo incat o creat adevarate ''fabrici'' pentru eliminarea ''untermenchen-ilor''...nush daca am scris corect..

Revenind, acu daca romanii se trag din noi si nu invers mi se pare o chestie spusa dor pentru audienta..si atat.
Nu demult circula varianta cu scheletele deuriasi gasite pe teritoriul tarii noastre...ca vezi doamne aia ne-au inobilat poporul .. :doaaamne: E de ajuns sa privesti in jur , ca sa vezi ce popor santem..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 22. februarie 2015, 09:59

Desi subiectul promite ,personal sunt de acord cu informer si cu semlecangheorghe .Adevarurile ,fie ele si istorice, nu tin de foame ,nici de frig si nici nu pouleaza apele cu pesti :rizi: Iar "imaginea" ...poti sa ai supertrecut daca prezentul tau e palid! Uitati-va cate mari imperii au fost si ce sunt acum urmasii lor ...Nu la toate e drept. Iar cum se prezinta o situatie ,mai ales in presa sau pe sticla...uitati-va de curiozitate cum prezinta televiziunile ruse situatia din Ucraina si o sa intelegeti ca nu mai conteaza de pe unde ne tragem . Cred ca mai important este unde mergem :bravo: Un ultim exemplu ar putea fi ,in opinia mea, Australia... :apl:

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 22. februarie 2015, 11:19

...poti sa ai supertrecut daca prezentul tau e palid!

Nu cumva prezentul il "datoram"lipsei cunoasterii trecutului-cu sau fara voia noastra?
...cogito ergo sum.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 22. februarie 2015, 11:59

Eu cred ca nu.
Nu au trecut 100 de ani de la ororile facute de nazisti si comunismul lui Stalin.Exista atata informatie, scris si video pe tema , incat oricine doreste poate afla in detaliu ce sa intimplat atunci.
Faptul in sine nu duce la o lume mai buna..
Si astazi ,la fel ca si atunci ,liderii politici pe mana cu servicii specializate in manipulare imping masele acolo unde doresc ei..
Cel mai bun exemplu este Ucraina..oamenilor de rand li sa inoculat ideea ca ce bine le-ar fi lor in UE.Idealuri nobile, ''democratie'' ''autodeterminare''..bla,bla..Euromaidanul parea bastionul unor nobile idealuri..Cine a fost in spatele lor??Rezultatul??5000 de morti si blindatele rusesti pe teritoriul lor..acuma le este mai bine...Unde sant aia de le-au bagat in cap bla-blau-rile cu democratia si alte cele??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Subiecte asemănătoare