Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

toni 54

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »toni 54«

Răspunsuri: 20

Membru din: 26. iulie 2013

Locație: calarasi

Profesia: inginer pensionar

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 3. septembrie 2014, 21:28

Cer sfaturi pt reparatie motor yamaha 15hp 2 timpi

Am fost nevoit sa schimb rotorul de la pompa de racire.Pentru demontarea cismei a trebuit sa desfac piulita de conectare a tijelor de la "cutia de viteza".
Piulita era blocata pe filetul tijei superioare.La defiletare s-a retezat o parte din portiunea filetata a tijei.
Odata cu ruperea s-a deformat si portiunea de filet ramasa pe tije.
Am inlocuit piulita de legatura cu una mai lunga sa suplinesc ruptura,dar nu am reusit sa o mai insurubez pe tije.
Pentru a reface filetul sau sa inlocuiesc tija, am vrut sa demontez tija superioara dar nu am reusit, chiar daca am demontat si carburatorul.
A mai demontat cineva asa ceva,sa poata sa imi dea si mie ceva sfaturi?

va multumesc

Costi C

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. martie 2014

Locație: Dolj

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 3. septembrie 2014, 23:56

Pune ceva foto si poate te putem ajuta.

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 4. septembrie 2014, 17:05

Salut

Sub carburator vine tot ansamblul, tija care iti pleaca de la schimbator (maneta) intra intr-o "ureche" si este prinsa cu saiba si siguranta. Acea "ureche" se continua cu partea in care iti intra tija superioara(cea verticala). Este posibil sa fie cu pin de blocare undeva la baza locasului unde iti intra tija. Daca imi spui ce an este si ceva poze cred ca putem afla mai multe eventual sa iti trimit si poze, am ceva manuale.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 4. septembrie 2014, 17:24

Sub carburator vine tot ansamblul, tija care iti pleaca de la schimbator (maneta) intra intr-o "ureche" si este prinsa cu saiba si siguranta. Acea "ureche" se continua cu partea in care iti intra tija superioara(cea verticala). Este posibil sa fie cu pin de blocare undeva la baza locasului unde iti intra tija. Daca imi spui ce an este si ceva poze cred ca putem afla mai multe eventual sa iti trimit si poze, am ceva manuale.
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 5. septembrie 2014, 08:35

Sub carburator vine tot ansamblul, tija care iti pleaca de la schimbator (maneta) intra intr-o "ureche" si este prinsa cu saiba si siguranta. Acea "ureche" se continua cu partea in care iti intra tija superioara(cea verticala). Este posibil sa fie cu pin de blocare undeva la baza locasului unde iti intra tija. Daca imi spui ce an este si ceva poze cred ca putem afla mai multe eventual sa iti trimit si poze, am ceva manuale.

Toni cred ca se refera la partea superioara a tijei, ceva de genul acestaindex.php?page=Attachment&attachmentID=1514
»tox« a atasat urmatoarele fisiere:
  • tija_yamaha.jpg (170,12 kB - 6 ori coborit - ultima oara: 6. septembrie 2014, 13:36)

Subiecte asemănătoare