Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

joi, 28. august 2014, 18:32

O intalnire pentru pescuit la clonc in zona Tulcea in luna septembrie ? O locatie ? O perioada ?

Daca exista interesati ptr o intalnire la Dunare in zona Tulcea, va rog sa va treceti parerile aici in subiect si cine are chef sa vina si sa participe, este rugat sa se anunte.
Locatia si data exacta o stabilim impreuna, daca sunt amatori. Necesar permis ARBDD si PG in cazul in care locatia o vom stabili pe Chilia.

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 28. august 2014, 19:54

Eu sunt amator din toate punctele de vedere.
Daca ma primiti vin.
Doamne ajuta sa se adune destui.

3

joi, 28. august 2014, 20:01

Toata lumea e binevenita. Sa tina vremea si Dunarea cu noi.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 28. august 2014, 21:00

Salut, in ceea ce ma priveste am apucat sa organizez in perioada 1-8 octombrie o iesire in grup restrans de o saptamana la Dunare :noroc: , ceva mai aproape de Bucuresti decat Tulcea si, cu parere de rau, nu pot onora invitatia ta. Daca era postata mai din timp, poate as fi reusit sa conving grupul pentru a ne muta in zona Tulcea :ochi: . Pentru noi oricum pescuitul la clonc sau in general la somn, atunci, va reprezenta pana in 20% din timpul alocat :pescuit: . Va doresc o iesire cu capturi marete si distractie la cote maxime.

P.S. Va recomand bratul Chilia... cu toate neajunsurile provocate vecinatatea Ucrainei macar si numai pentru ca sunt probleme mai mici legate de campare, eu (noi) fiind mari amatori de "haiduceala" (stat la cort in "regie" proprie). :prieteni:

5

vineri, 29. august 2014, 15:24

Tot la cort cu camparea si am venit cu propunerea asta ptr ca abia m-am intors de la Cea de la Bazias si am zis sa facem ceva si aici. Nu la acelsi nivel....Acolo a fost altceva...aici....doar o sincronizare a unui pescuit , a mai multor pescari de pe forum si nu numai.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 31. august 2014, 07:22

Salut Gufisor :salut:
am mutat aici subiectul, acolo era printre anunturile din partea Echipei. :ochi:

Foarte faina ideea, mai ales ca le poti arata live si celor care nu au ajuns la Bazias din ce-ai mai invatat de la Deyu si de la restul pe peioada celor 4-5 zile la Bazias :prieteni:
adica monturi, manuirea cloncului si mai ales respectul fata de pesti, cum ar fi:
- mentinerea somnilor in mediu umed in timpul sesiunii foto (stropirea lor cu galeti de apa)
- asezarea lor pe prelata si nu tararea acestora peste pietre
- pozitia pestilor ptr o poza reusita, nu atarnati in streang, in curte pe beton, bucatarie sau plini de frunze si noroi, chiar si al pestilor mai mici!
- eliberarea somnului si a altor specii de pesti (avati, salai...) in asa fel incit sa aibe sanse maxime de supravietuire
- legarea barcilor aproape de mal ptr a preveni zgarierea acestora una de alta sau de pietre in caz de furtuna, valuri

















Va doresc fire intinse, capturi de capturi, distractie maxima si multe poze reusite! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 31. august 2014, 07:50

Salut, in ceea ce ma priveste am apucat sa organizez in perioada 1-8 octombrie o iesire in grup restrans de o saptamana la Dunare , ceva mai aproape de Bucuresti decat Tulcea...


Poze si un mic feedback al intalnirii nu ar strica. Sper ca de data aceasta sa nu ne mai scutesti de ele, le asteptam cu nerabdare :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 2. septembrie 2014, 08:14

Zoran, iesirea asta colectiva are ca si scop principal iesirea din cotidian, mai putin pescuitul, in special la somn motiv pentru care ne "{perdem" timpul cu baboiala. Daca vei dosi poze cu obleti, babusti si alte specii care nu prezintainteres... le vei avea. De asemenea, poze se vor face daca ne putem tine de programare (Dunarea inca este prea sus pentru locul ales si daca nu scade suficient de mult + sa se si usuce => iesirea se anuleaza). Anul acesta, in zona noastra de interes, cota cea mai mica a Dunarii a fost cam 150. Acum este aproape 250. Anul trecut pe vremea asta cota era aproape de 0 (zero).

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 11. septembrie 2014, 16:50

E vreo data stabilita si vreo locatie?

10

joi, 11. septembrie 2014, 18:53

Data am zis sa o hotaram impreuna, dar se pare ca nu sunt amatori.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 12. septembrie 2014, 07:53

Eu sunt tare curios...eu vin ! Uita-te si la cote, o crestere foarte mare urmeaza sa vina..
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 15. septembrie 2014, 14:24

Salutare,

ma bucur sa va regasesc, am avut un an neasteptat de greu astfel incat abia acum pescuitul revine intr-un plan principal.

Am fost saptamana trecuta in delta in zona Crisan, iar vestile nu sunt din cele mai grozave. Dunarea este crescuta, pestele este raspindit prin toata delta. Daca ma refer strict la somn, in afara de moculite pana in kg am vazut unul singur pe la vreo 2 kg, pe care l-am si scapat in timp ce se ducea spre minciog (pe la 10 seara, la clonc). Am ridicat de pe fund cred ca zeci de fatze, am si prins o gramada, dar cum spuneam pana in kg. La fix la fel...doar mici. In ultima zi m-am intalnit cu un grup care a dat pe sfantu' gheorghe, acelasi lucru au patit si ei, nu au vazut peste peste kg. Am reusit sa aduc acasa ceva somn cumparat de la localnici.

In rest, a mers foarte bine la biban si ceva avat la confluente, am dat si de caras mare - am sacrificat o zi la o distractie la feeder cu caras si vaduvita. Stiuca nu am vazut, sau eventual pot spune ca am vazut un pix scos la un vobler aproape cat pixul prins.

Eu unul, pana nu scade dunarea nu mai ies, poate spre sf de octombrie. La oltenita singurul somn scos la clonc in vara asta a fost la vreo 2 kg acum 2 saptamani...si cam atat. Primesc informatii din zona de doua ori pe saptamana, sunt niste oameni pe-acolo care stiu tot ce misca in zona :)

Toate cele bune

13

luni, 15. septembrie 2014, 17:00

Da, cotele sunt destul de mari in zona Tulcea. La ce momeala a mai mers in perioada asta la clonc? Ai pus si o momeala mai consistenta?

Răspunsuri: 71

Membru din: 9. august 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: consultant vanzari / marketing

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 15. septembrie 2014, 19:17

am dat cu buchet mare de rame pe ancora si carlig, ornate cu coropisnita, sau cu vierme de salcie (au la iesirea din tulcea cu 5 lei /buc), sau calamar pe ancora si rame pe carlig, cu tipar pe carlig simplu, cam toate combinatiile....
cel mai bine a dat la coropisnita si la rame. La tipar nici un atac, nici pe fix nici pe clonc. Fiind vorba de somotel, ala ataca orice...

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 20. septembrie 2014, 01:11

La cat de electrocutata este dunarea mai jos de tulcea, credeti ca o partida de clonc ar fi un succes?
Prin ..85,86 de la Tulcea la Crisan intr-o coborare luam la clonc cel putin 10 somni intre 2 si 25 kG la tipar. Credeti ca mai gasim asa ceva??!!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

sâmbătă, 20. septembrie 2014, 05:43

Credeti ca mai gasim asa ceva??!!

Ce-i luat, e luat, sigur nu se va mai gasi! :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 29. septembrie 2014, 22:25

Se cam anunta ploi si pentru acest sfarsit de saptamana, asa ca, desi aveam planificata iesirea in Delta de vreo 2 luni, sa vedem cine mai (poate) merge peste vreo 3 saptamani! Daca vremea tine cu noi si daca nu apare ceva neprevazut, spre sfarsitul lunii octombrie, daca nu vine colegul meu, in functie de bagaje, daca stiti sa conduceti o masina hidramata, pot lua 2 sau 3 persoane!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 29. septembrie 2014, 22:32

Eu zic sa ne mai ducem pe la biserica.. pentru ca la ce cote au fost anul asta pe Dunare... mai rar...
Eu sper sa ajung in Delta undeva dupa jumatatea lui Noiembrie..si poate or mai scadea apele pana atunci...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...