Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 1. aprilie 2013, 14:46

:apl: Asteptam schite.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 2. aprilie 2013, 10:25

Arata bine, felicitari pentru relizarea lui(sideplaner) ! :bravo:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 8. aprilie 2013, 10:06

Pentru cine vrea să-şi confecţioneze detaliile de execuţie aici: Side plan din lemn de brad
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 23. aprilie 2013, 13:23

Când am făcut testele la side-plan am folosit lanseta Wft Never Crack Catfish Boat 250-1000g, 3,2m şi când duceam side-planul în curent, spre mijlocul Timişului, se arcuia tronsonul de vârf, cobora side-planul după care lanseta reacţiona şi îl trăgea înapoi, era o mişcare aproape permanentă de aval-amonte. Ce părere aveţi, este o mişcare care ajută sau este preferabil ca side-planul să rămână pe o poziţie fixă caz în care ar fi nevoie de o lansetă rigidă sau o lansetă cu acţiune mai mare?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

45

marți, 2. iulie 2013, 10:45

M-am uitat zilele trecute la filmul lui Mario, nu cred că se pot folosi cu montură cu plumb fără plută. Pluta cu plumb ajută la menţinerea lui în curent, însă cred că ar fi mai potrivită o plută care să ţină firul paralel cu oglinda apei. Pluta trebuie lestată să rămână în poziţia din imagine, probabil la o plută de 150g ar trebui un plumb de 80-100g.

Salutare colegi, salut Ovidiu,
Revin si in acest topic cu subiectul :Cormoran Big Cat TAKLER FLOAT, deoarece in topicul deschis de mine pe 14 iunie nu am primit nici-un raspuns. Azi am gasit postarea ta unde faci referire la pluta Black Cat din poza adaugata. Deoarece si pluta de la Cormoran tine firul paralel cu oglinda apei, ma gandesc ca se poate folosi in combinatie cu Side plan pentru mentinerea monturii la pluta in curent. Doar ca Cormoran are alta forma, insa montat corect cred ca functioneaza la fel de bine ca si cel de la BC. Poate ai folosit intretimp montura si ne poti ajuta cu un feedback.
:noroc: :pescuit:
»Feri« a adaugat urmatoarea poza:
  • Takler float.jpg

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 2. iulie 2013, 12:40

Salut Feri, am făcut multe teste cu sideplanul, câteva ore numai teste, şi am observat că stă mai bine în curent cu plută mai mare (150g) cu plută mică mai sare din apă, pluta mare practic îl ţine mai ferm pe poziţie, am folosit plute Perca din Shop iar testele le-am făcut pe un curent foarte puternic, era Timişul crescut cu peste doi metri. O să fac nişte teste poater sâmbătă şi o să pun pluta de-a lungul firului, la testele trecute am ptins pluta cu agrafă de fir. Acele plute merg bine la pescuit din barcă, în curent, cu plumb uşor pentru ţinerea momelii (râme, file de peşte, etc.) sub peliculă sau cu vobler în loc de momeală.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

47

marți, 2. iulie 2013, 12:53

Salut Ovidiu, aveam si eu un feeling ca pluta prezentata de mine e mai mult pt pescuitul din barca, cum relatezi tu mai sus, insa eu, in lipsa de barca voi incerca sa adaptez pluta cu side-planul, pe care tocmai l-am comandat de pe pescuitshop.ro Inca nu am folosit pluta, nu-i vedeam rostul folosirii ei de pe mal fara side-plan.Poate ne relatezi din experientele cumulate in urma testelor ce le vei face sambata, eu sigur voi posta impresii legat de adaptarea mea la momentul potrivit. :noroc: :pescuit:

48

vineri, 22. aprilie 2016, 17:23

Unde gasesc niste carlige corespunzatoare? Ce a-ti folosit?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 25. aprilie 2016, 13:38

La ce anume te referi? Dimensiunea cârligelor/triplelor folosite la montură?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

50

luni, 25. aprilie 2016, 14:53

La ce anume te referi? Dimensiunea cârligelor/triplelor folosite la montură?

Nu gasesc niste carlige care sa tina firul la niste side planer facute de mine. Ar trebui niste carlige ca cele de rufe cu arcul mai tare si talpa de prindere mai mare, nu ?

51

luni, 25. aprilie 2016, 19:18

Nu gasesc niste carlige care sa tina firul la niste side planer facute de mine. Ar trebui niste carlige ca cele de rufe cu arcul mai tare si talpa de prindere mai mare, nu ?
Gufi, de exemplu astea:UNI CAT BOJE CLIP ULTRASTRONG
:noroc:

52

luni, 25. aprilie 2016, 19:35

da, astea sunt , dar cautam si ceva inventie/adaptare romaneasca , exemplul din poza la care ii pot pune un cauciuc pe partea unde agata firul ptr aderenta.
Dar pe asta l-am gasit accidental.
»gufisor« a adaugat urmatoarele poze:
  • clesti.GIF
  • clesti 2.gif

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 25. aprilie 2016, 20:01

Eu asa ceva folosesc:
Tine foarte bine.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

54

luni, 25. aprilie 2016, 20:05

Nu pot sa-mi dau seama cum funct

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

55

marți, 26. aprilie 2016, 07:16

Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 26. aprilie 2016, 08:00

Is curios daca ar merge side - planul și la mare. De fapt firul tensionat tine side - planul în curentul apei, nu? Ca la zmeul copiilor, nu?
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit:

57

marți, 26. aprilie 2016, 08:28


E ok, am inteles...am vazut acum si crocodilul ...multumesc