Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 25. august 2014, 20:29

Moto 4 CP 4 timpi + gonflabila 3.5

Salutare!
Am ocazia sa achizitionez un Suzuki four stroke 4CP pentru o barca gonflabila de 3.5m
Credeti ca face fata pe Dunare la 4CP? Nu ma astept sa isi ia zborul, da nici sa ma tarasc
Born to fish, forced to work...

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 25. august 2014, 20:40

Parerea mea e ca te vei misca ca si melcu , fara glisaj ! iti recomand un 8-10 CP !

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 25. august 2014, 20:56

:salut: Minim 10 cp ..are dreptate Deyu ..cu 4 cp daca te prinde vant cum bate la dunare aproape ca stai pe loc daca trebuie sa iesi la mal si sa iti bata din fata.. :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 25. august 2014, 20:58

Merci de raspuns
am mai pus un motor 2T care avrea 4cp acum 1000 de ani cand a fost facut. Si intr-adevar m-am miscat pe Mures sa melcu'. dar ma gandeam ca unu nou se va misca mai bine.
Am ocazia sa il si incerc dar nu vreau sa bat 250 km pana in Drobeta Turnu Severin si sa vad ca nu imi impinge barca. Ideea de motor mic era sa fiu sub limita de 5CP pentru care nu ai nevoie de permis + ca e f usor de transportat...
Born to fish, forced to work...

5

luni, 25. august 2014, 21:22

Ai vazutla intalnire barca mea honda 3,5 mcu motor de 5 cai...cu greutate 400-500 kg merg cu 8 km / h contra dunarii, gol am mers cu 13 km/h

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 25. august 2014, 21:36

Am vazut,
nu am observat cati cai are dar am vazut ca se descurca. Pe vant cum se comporta? ca m-au pus Deyu cu Darius pe ganduri daca are rost sa ma deplasez pana la DTS
Born to fish, forced to work...

7

luni, 25. august 2014, 21:42

nu am prob pe vant....barca este grea ...100 kg goala plus eu 100 plus bagaj, benzina...am mers cu 8 km / h pe canale sontea, canal 36, contra dunarii in crestere cu 5-600 kg pe ea. Daca nu tii neaparat sa glisezi ...se merita sa iei unul de 5 cai. Cred ca mai mic e mai greu.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 25. august 2014, 21:50

Daca te descurci intr-un fel sau altul cu caratu`, ia unu` spre limita acceptata de barca... nu prea vad alt motiv sa iei unul mai mic (nu pot sa cred ca-i asa greu sa iei examenu` ala pana-n primavara...).
As fi facut acelasi lucru daca n-aveam problemele cu spatele/caratu`... din pacate a trebuit sa ma limitez la unul de 4CP/25Kg.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 25. august 2014, 22:01

a



Nu ai vazut cum mergeam eu ca nebunul si pe valuri si saream de am rupt bancheta din spate :rizi: dar nu ma las si am 25 cp daca ma ajuta d-zeu la anu vreau un 30-40 cp.. :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Militaru Darius« (25. august 2014, 22:10)


Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 26. august 2014, 07:13

Eu am una de 3.00 cu chila. Am avut un motor de 5 cp, singur glisam si cu doua persoane dar a doua persoana avea 50 de kg.(banuiesc undeva 19-22 km/h) L-am urcat pe taica-miu..120 de kile, s-a dus naibii totul :rizi: Contra curentului pe Siret daca aveam 7-9 km/h. Acum mi-am luat de 6 cp si nu imi fac griji la cele 80 ale mele si cu bagaje sa nu gliseze. Am sa dau de permis si o sa iau un 2T minim 10 cp. Cand mi-a venit motorul sambata, l-am urcat pana la etajul doi..sincer mi-a rupt spatele. Mi-am pierdut antrenamentul de carat..inainte luam pe sus sacii de ciment...dar munca de birou te rancezeste. Asa te mai mentii, du motorul jos la masina, de la masina pune-l pe barca..si apoi repetir. :bucuros2: Ia-ti un 6, nu o fi bai, nu am auzit pe la baieti sa fie asa controale drastice incat sa se opreasca tocmai la tine ca in loc de 3.7 kw ai 4.4. Si atentie la acte ! La o adica schimbi abtibildul cu unul de 5 :rizi:
'' Carpe diem ! ''

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 26. august 2014, 08:27


Daca te descurci intr-un fel sau altul cu caratu`, ia unu` spre limita acceptata de barca... nu prea vad alt motiv sa iei unul mai mic (nu pot sa cred ca-i asa greu sa iei examenu` ala pana-n primavara...).

As fi facut acelasi lucru daca n-aveam problemele cu spatele/caratu`... din pacate a trebuit sa ma limitez la unul de 4CP/25Kg.
Tu cat ai dat pe Yamaha ala al tau de 4CP? Sa stiu daca era vreun deal bun la DTS, avea si un Yamaha ca al tau, un Suzuki, Mercury si Mariner toate 4CP 4T
Cred ca ma voi orienta totusi catre un 6HP-8HP
@tzu-tzu-rel , ma gandeam si eu ca poate nu se uita ei ca ai 5 sau 6 sau 8 cai
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 26. august 2014, 08:30

Tu cat ai dat pe Yamaha ala al tau de 4CP? Sa stiu daca era vreun deal bun la DTS, avea si un Yamaha ca al tau, un Suzuki, Mercury si Mariner toate 4CP 4T

Io l-am luat pe asta nou din magazin si o costat aprox. 1100 euro, daca retin corect.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

13

marți, 26. august 2014, 08:58

Daca te cauta...nu scapi....nu-i crede prosti...ca sa-ti faci idee de pret, eu am luat honda 5 cai , 3,70 kw ( si eu sunt peste ), 2011, cu acte ( inclusiv act vanzare intre cel care mi l-a vandut si olandez ) cu 480 euro.

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 26. august 2014, 09:19

Daca te cauta...nu scapi....nu-i crede prosti...ca sa-ti faci idee de pret, eu am luat honda 5 cai , 3,70 kw ( si eu sunt peste ), 2011, cu acte ( inclusiv act vanzare intre cel care mi l-a vandut si olandez ) cu 480 euro.
Pai cere 550 pe ele.. Suzuki 2010, Yamaha 2008, Mariner 2012, Mercury 2011. La asta daca mai adaug 600 Km benzina ...
Am mai gasit un Yamaha aproape nou in Arad , era elicea curata, 4T, 6 CP acte tot tot luat din magazin recent dar cerea 700 pe el. Dea asta in jur de 500 pe un 4CP mi se parea rezonabil
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 26. august 2014, 09:34

Am mai gasit un Yamaha aproape nou in Arad , era elicea curata, 4T, 6 CP acte tot tot luat din magazin recent dar cerea 700 pe el.

Io pe asta l-as lua, mai ales pt. ca poti sa faci usor o proba de juma` de ora pe Mures, sa vezi ce si cum... dar si pt. puterea ceva mai mare.
Parerea mea este ca nu iei in fiecare zi un motor asa ca o mica diferenta in bani in favoarea unei afaceri bune, se merita. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

16

marți, 26. august 2014, 10:20

La fel ca si Costi...as merge pe Yamaha nou....nou ca arata curat sau an nou ? .. negociaza putin si e ok....doar ca depaseste 5 cai...tu decizi....

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 26. august 2014, 10:21

Daca te cauta...nu scapi....nu-i crede prosti...ca sa-ti faci idee de pret, eu am luat honda 5 cai , 3,70 kw ( si eu sunt peste ), 2011, cu acte ( inclusiv act vanzare intre cel care mi l-a vandut si olandez ) cu 480 euro.
Ai vreun caz concret ? Eu nu am auzit pe nimeni de dosar penal si nici macar ce hartii trebuie sa ai. Sa fie factura in original? Si aia poate fi contrafacuta..cate manevre se pot face..hehe.. Eu am doar copie la factura cu seria motorului si cu buletinul dansului din afara..tot copie. Ca or fi bune, ca or fi false, nu ai de unde sti...dar le aratam niste documente ca sa vada ca nu-i furat. Oricum cam toate is furate.

Ia unul de 6 cai, diferenta de bani pt niste cai in plus...eu zic ca se merita. Cam toti care au si de 5 cp si au depasit cei 3.68 kw merg la risc si ei sunt pasibili de dosare...(Suzuki-ul de 5 care l-am avut exact 3.67 avea) asta acum are 4.4 kw...Merg si eu la risc ca marea majoritate pana cand dau de permis si apoi imi permit unul mai puternic.
'' Carpe diem ! ''

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 26. august 2014, 10:35

Io pe asta l-as lua, mai ales pt. ca poti sa faci usor o proba de juma` de ora pe Mures, sa vezi ce si cum... dar si pt. puterea ceva mai mare.
Parerea mea este ca nu iei in fiecare zi un motor asa ca o mica diferenta in bani in favoarea unei afaceri bune, se merita.

La fel ca si Costi...as merge pe Yamaha nou....nou ca arata curat sau an nou ? .. negociaza putin si e ok....doar ca depaseste 5 cai...tu decizi....
Din pacate am zis de Yamaha ala de 6CP doar ca referinta pt pret. L-am vazut asta primavara, si e dat de mult. Era nou si ca ani cred ca avea 1 an de cand era cumparat ceva de genul... 2012-2013. Era cumparat de afara din magazin, numai stiu de unde..dar avea mosulica toate actele si chiar parea iesit de 2-3 ori cum zicea el. Nu mai conteaza oricum ... :doaaamne:
Born to fish, forced to work...

pa00lsc

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »pa00lsc«

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 26. august 2014, 10:50

Are cineva documentatia pt examenul de permis? :zambet:
Asa ... selectat doar ce e nevoie.
Eu m-am pus odata sa o iau de pe site de la ANR si m-am trezit cu un teanc de pagini mai gros decat la licenta :rizi:
Dau o bere :noroc: :bravo:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 26. august 2014, 11:30

Are cineva documentatia pt examenul de permis? :zambet:
Asa ... selectat doar ce e nevoie.
Eu m-am pus odata sa o iau de pe site de la ANR si m-am trezit cu un teanc de pagini mai gros decat la licenta :rizi:
Dau o bere :noroc: :bravo:
Exact atat este de voluminoasa documenatia...un biblioraft baban full ochi!
Legat de puterea motorului.....treaba e simpla....20-max25 kg pentru fiecare calut pentru glisaj...altfel deplasament 7-12km ora.Chiar daca e 4-5-6-7-8-9.9 CP
Spor la invatat ( asta ca sa poti glisa in voie).
P.S.
astept permisul ca sa pot pune un 9.9CPmodificat la 15CP in loc de cel de 4CP(ambele doua batrane Yammy.)

Subiecte asemănătoare