Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 21. august 2014, 09:13

Daiwa Exceler E

Stie cineva daca aceasta mulineta are si rotorul, pe langa corp si tambur, tot metalic? Ma intereseaza si "prinderile" pick-up-ului, daca rotorul este metalic, ar trebui si "prinderile" sa fie cu surub, in metal, in corpul rotorului!?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

2

joi, 21. august 2014, 11:55

daca inca mai erai interesat de cea din bazar (celalalt forum)...s-a dat
daca esti noul proprietar, felicitari! mie-mi pare o mulineta pe cinste

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 21. august 2014, 21:48

daca inca mai erai interesat de cea din bazar (celalalt forum)...s-a dat
daca esti noul proprietar, felicitari! mie-mi pare o mulineta pe cinste

Multumesc! In cazul acesta am fost mai norocos, in sensul ca am "prins-o" din prima! Cu Banax-ul Xtreme 6000GT a fost nevoie sa mai astept, sa gasesc persoana care cumparase mulineta si sa o conving sa mi-o vanda, dar si aici am reusit!
Am masurat grosimea pick-up-ului de la aceasta mulineta(Exceler-ul 4500E), are 4 mm, cum n-am prea mai vazut! Materialul rotorului pare sa fie metalic, iar prinderile pick-up-ului pe rotor sunt prin suruburi inbus, care se cupleaza in alezaje filetate care strapung complet rotorul(din exterior spre interior) pana spre interior, spre tambur, cum n-am mai vazut pana acum, deci par toate gandite pentru "forta extrema"!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 21. august 2014, 22:15

Nu stiu cat de mult as dezechilibra rotorul, dar se pot monta contragreutati in partea opusa, pentru ca m-am gandit ca as putea asigura si din interior cu un anume tip de piulita pe care sa o confectionez la strung, cum nu stiu daca mai exista, cel putin, la fel...de asemenea, as schimba si pick-up-ul de la Banax-ul Xtreme 6000GT, care are o grosime de doar 2,35 mm, si care trebuie sa fie "artileria" pentru clonc! De curiozitate, ce grosime au pick-up-urile de la Fin Nor OFS95 si Penn Slammer in varianta cea mai mare? Daca nu gasesc un pick-up compatibil cu fiecare din cele doua, Banax-ul si, daca mi se pare prea subtire, si la Fin Nor, vreau, de asemenea, sa vad cum as putea sa combin unele componente ale unor mulinete mai robuste, chiar si de la Exceler E 4500, cu sarma din material cat mai apropiat(daca nu gasesc la fel, tot vreo componenta de la alte mulinete), pentru a imbunatati "puterea" mulinetelor respective! Ramane de vazut daca va fi cazul! :zambet:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare