Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

141

sâmbătă, 28. februarie 2015, 20:02

Si eu consider câteva legi absurde dar dk nu le respect.......suport consecintele

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

142

sâmbătă, 28. februarie 2015, 20:08

Pai inteleg ca voi militari ptr respectarea legii in Romania si o încălcări in Italia?
Pai e frumos asa? :zambet:

Da Cristi, si voi milita in continuare!

Imediat ce am citit postarea lui Zamfi am inteles ca vor veni astfel de interpretari. :doarecapu:
Diferenta insa, in a elibera un somn, chiar daca nu e permis de lege, nu se incadreaza la braconaj, asa cum este retinerea a tot ce se prinde (peste 5 kg per zi si indiferent de marime), a da la "grebla", plase sau curent, sau a vinde pestele fara acte!
Toate acestea din urma sunt considerate acte grave de braconaj care duc la distrugerea populatiei piscicole, fiind pedepsite cu suspendarea permisului, amenzi de pina la 10mii de euro, confiscarea sculelor si a uneltelor, inclusiv barca sau masina! Fara discutii, cu dosare penale.
Nah, acuma poti sa-ti cam dai seama cum e vazut si pedepsit braconajul in Germania, Italia, Franta si in multe alte tari, fata de eliberarea unui somn. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

143

sâmbătă, 28. februarie 2015, 21:00

ca sa iti raspund in aceeasi nota: deci e ok sa nu respectam legea dk nu suntem de acord cu ea si sa o respectam doar atunci cand suntem de acord cu ea! dk amenda este doar 50 euro este ok sa nu fie respectata dar este imoral sa nu respecti o lege unde amenda este de 50 000 Euro!
nu vreau sa starnesc o polemica ptr ca raspunsul meu dat lui Mane a fost o gluma nevonovata dar raspunsurile primite au venit pe un ton serios sau cel putin asa le-am perceput eu!
data viitoare am sa specific ca e gluma!
:prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

144

sâmbătă, 28. februarie 2015, 21:11

ca sa iti raspund in aceeasi nota: deci e ok sa nu respectam legea dk nu suntem de acord cu ea si sa o respectam doar atunci cand suntem de acord cu ea! dk amenda este doar 50 euro este ok sa nu fie respectata dar este imoral sa nu respecti o lege unde amenda este de 50 000 Euro!
nu vreau sa starnesc o polemica ptr ca raspunsul meu dat lui Mane a fost o gluma nevonovata dar raspunsurile primite au venit pe un ton serios sau cel putin asa le-am perceput eu!
data viitoare am sa specific ca e gluma!
:prieteni:


Nu tra sa starnim polemica, dar aici e vorba si de putina gandire rationala, care nu strica, sau? Toti suntem deacord ca braconierii distrug! despre asta e vb, nu de fi niste sfinti pe acest pamant... contra-exemplu, de a urca cu o bere la volan, sau ba :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

145

sâmbătă, 28. februarie 2015, 21:38

:prieteni:
trebuie cinci cuvinte asa ca ..........am scris cuvinte

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

146

sâmbătă, 28. februarie 2015, 21:40

:prieteni: :prieteni: :prieteni: :prieteni: :prieteni: :rizi:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

147

sâmbătă, 28. februarie 2015, 21:59

Cu riscul de a ma transforma inca o data in "avocatul diavolului"...

Daca un braconier retine zilnic 2-5-10 kg de peste..."ca asa vrea el", el produce o paguba "proprietarului" pestilor.

Daca un pescar elibereaza un somn de 50 de kg (care manca 1-2 kg de peste zilnic (ca trebuie sa mance si el ceva), ....la fel, produce o paguba proprietarului pestilor aia multi si "mici", mancati de somnul de 50 de kg).

Asa ca pentru "proprietarul pestilor", efectul final este acelasi si daca un braconier ii "fura" pestii, si daca un "sportiv" elibereaza un somn mare, care ii "manca pestii".

Tocmai pentru motive de "conservare a pestilor" a impus regula de "a NU bracona" si "a NU elibera somnul". Motive economice, pur si simplu, sa fim seriosi. C-o fi bine, c-o fi rau....asta e doar treaba lui. El e proprietarul si EL stabileste regulile.

Cine vrea sa elibereze, o face pe propria raspundere, cine vrea sa retina...la fel. Dar sa nu pozam in "moralisti", pentru ca in orice parte a baricadei, nu prea "cadreaza".

Cei ce au impus regula cu "no release" s-au gandit poate la "protejarea pestilor aia multi ce sunt hrana pentru somni", iar cei ce fac "release" se gandesc la " protejarea pestelui cel mare". Cine suntem insa noi sa decidem cine are dreptul sa traiasca?

De ce 50 de salai/avati/cleni de 1 kg ar fi mai putini "valorosi" decat 1 somn de 50 de kg?
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

148

sâmbătă, 28. februarie 2015, 22:01

PS. Fiecare este direct responsabil pentru comportamentul lui pe apa. Personal, eu stiu ce TREBUIE sa fac pe malul apei.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

149

sâmbătă, 28. februarie 2015, 22:16

In Italia sunt unele interese in protejarea pestilor ce pot deveni victime somnilor pentru ca se organizeaza zeci de concursuri de pescuit la pestii de talie mica.Numarul celor ce pescuiesc la platica, crap, caras si alte specii pasnice este mult mai mare decat al celor ce pescuiesc la somn.Au interes si companiile ce produc lansete, mulinete si alte accesori, stim cu totii ca e o adevarata industrie in domeniul pescuitului.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

150

sâmbătă, 28. februarie 2015, 22:17

...

Cei ce au impus regula cu "no release" s-au gandit poate la "protejarea pestilor aia multi ce sunt hrana pentru somni", iar cei ce fac "release" se gandesc la " protejarea pestelui cel mare". Cine suntem insa noi sa decidem cine are dreptul sa traiasca?

De ce 50 de salai/avati/cleni de 1 kg ar fi mai putini "valorosi" decat 1 somn de 50 de kg?


Attila, cei ce au impus astfel de legi, le-au impus ptr ca somnul nu este considerat peste autohton. Dar realitatea a aratat ca, asa cum este pe Dunare, se produce un bilant si se pot prinde toate speciile pe pesti: caras, platica, crap, scobar, mreana, salau... nu cunosc inca sa se fi demonstrat ca o specie a disparut din cauza somnilor :nunteleg:

Si eu stiu ce am de facut, si pe apa, si aici. Si cine vrea sa ma sustina, este super si ii multumesc ptr tot ajutorul! Respect! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

151

duminică, 1. martie 2015, 07:51

Attila,sunt total de acord cu ceea ce ai zis.Consider ca paguba produsa de un somn de talie mare in randul celorlate specii a stat la baza acelei hotarari luate de cei in cauza.Am pescuit ani de zile pe un baraj in care avatul si stiuca erau rapitorii principali.Odata cu aparitia somnului,acestia practic au disparut,ca dealtfel si pestii pasnici.Stiu sigur ca nu braconierii au fost principala cauza ci somnul.Daca la inceput m-am revoltat ca incepuse o adevarata vanatoare dupa somn(stationar,spinning,clonc,pripoane)acum cred ca in tot raul e si un bine.Adica poate se vor reface si celalalte specii,pentru ca sincer prefer un loc unde somnul sa nu fie stapan absolut.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

152

duminică, 1. martie 2015, 08:24

Diogene, nu exista astfel de studii care sa demonstreze ca somnul e un distrugator de alte specii de pesti nici in Italia, nici in Germania, nici in Franta, nici in Spania, si nici chiar in Romania. Nici unde!
Pe toate apele cu renume ptr somni, de ex Dunarea, Rinul, Po, Ebro... pe toate aceste ape se pot prinde crapi, avati, bibani, salai, carasi, platici, si...si...si...
In Romania somnul exista de mii de ani, este un peste de Dunare care urca pe afluentii sai, la fel cum urca si acum 1000 de ani, inainte de a se construi baraje. Nu-nteleg, ce specii au disparut din cauza lui? :nunteleg: Inca o data ma repet, nu exista studii care sa adevereasca asa ceva nici unde in Europa, ci doar presupuneri.

Sa iti dau citeva exemple... erau ani in Spania cind somnii muscau mai bine la carasi. Erau alti ani cind preferau crapii. Alti ani cind chefalul facea legea... Si din intamplare, chiar acei ani erau anii cu explozie din diferite specii: un an era plaga de caras, alt an de chefali, si alti ani de crapi. Nu s-a starpit nici un fel de specie din cauza somnului, intotdeauna a existat un echilibru intre specii.

Simplu ar fi daca se poate raspunde si la urmatoarele intrebari:
1. cit peste mananca pe an o stiuca
2. cit peste mananca pe an un salau
3. cita manancare necesita pe an un somn (care aduna si scoici, melci, rame, soareci, pasari, alte mortaciuni...)
4. cit peste mananca pe an un biban, inclusiv icre
5. cit peste mananca pe an avat

Daca ai sta sa numeri cit puiet de salau sau de crap poate mananca un avat sau un biban pe zi, probabil ca te-ai ingrozi! Dar nu cred ca cineva a facut astfel de studii sa ne poata spune cu exactitate, care dintre rapitori este mai distrugator: somnul, salaul, bibanul, avatul...
Pe homo sapiens sa il punem la calcul? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

153

luni, 2. martie 2015, 07:48

Dupa cum am spus de ieri, am mutat toate postarile off topic (inclusiv ale mele) la... off topic.
Aici: Topicul indignatilor, nervosilor, nemultumitilor, celor care au polite de platit etc.

Imi pare rau dar n-am avut timp sa sortez ce-o zis fiecare asa ca este foarte posibil sa fi mutat si discutii la subiect... :nunteleg: .

Pentru a evita acest neajuns, VA ROG ca pe viitor sa limitati discutiile colaterale si mai ales postarile jignitoare!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

154

luni, 2. martie 2015, 07:56

Multumesc.
Cind iti mai faci putin timp, sa mai sortezi te rog, cred ca mai sunt citeva raspunsuri ce nu apartin acestui subiect. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

155

luni, 2. martie 2015, 08:06

Mai sunt, de acord... da` nici nu tin de topicul cu "razboaie" :rizi: ... un pic de off-topic nu-i asa daunator, ca nu-i pe-un forum chiar ca la o sedinta de "partid", cu ordine de zi. :ochi:
Nu pot sa fac topic nou pt. fiecare discutie care se abate de la subiect ca asta inseamna sa ma angajez cu norma intreaga aici... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

156

luni, 2. martie 2015, 19:22

Ordinea si disciplina e lege pt.Zoran :bravo: ....sa nu se mai intample Informer :rizi: :rizi:

Muntean

Oblete

  • »Muntean« a fost blocat

Răspunsuri: 15

Membru din: 3. decembrie 2016

Locație: Alba

  • Scrie un mesaj privat

157

sâmbătă, 3. decembrie 2016, 14:53

pescuit somn italia pe Po

daca cineva este interesat de o partida de pescuit in Italia pe fluviul Po , poate accesa linkul de mai jos pentru mai mute detalii
Index (XXX) :welcome: :clonk :clonk :clonk


[b](XXX) = sters de Zoran, site-ul nu corespunde principiilor forumului in pescuitul C&R[/b]

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

158

duminică, 4. decembrie 2016, 12:50

Te rog mult, nu insista sa iti inchid contul...

Pentru ultima data iti spun, NU mai posta in nici un subiect link spre pagina ta de pescuit cu gafa, unde in videoul de prezentare se vede clar ca sunteti incepatori in pescuitul somnului. te rog
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

159

duminică, 4. decembrie 2016, 12:52

Nu am absolut nimica daca socializezi uman si omeneste, dar daca doresti sa ramai activ pe acest forum, te rog sa te adaptezi conditiilor de utilizare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Muntean

Oblete

  • »Muntean« a fost blocat

Răspunsuri: 15

Membru din: 3. decembrie 2016

Locație: Alba

  • Scrie un mesaj privat

160

duminică, 4. decembrie 2016, 13:05

Cu riscul de a ma transforma inca o data in "avocatul diavolului"...

Daca un braconier retine zilnic 2-5-10 kg de peste..."ca asa vrea el", el produce o paguba "proprietarului" pestilor.

Daca un pescar elibereaza un somn de 50 de kg (care manca 1-2 kg de peste zilnic (ca trebuie sa mance si el ceva), ....la fel, produce o paguba proprietarului pestilor aia multi si "mici", mancati de somnul de 50 de kg).

Asa ca pentru "proprietarul pestilor", efectul final este acelasi si daca un braconier ii "fura" pestii, si daca un "sportiv" elibereaza un somn mare, care ii "manca pestii".

Tocmai pentru motive de "conservare a pestilor" a impus regula de "a NU bracona" si "a NU elibera somnul". Motive economice, pur si simplu, sa fim seriosi. C-o fi bine, c-o fi rau....asta e doar treaba lui. El e proprietarul si EL stabileste regulile.

Cine vrea sa elibereze, o face pe propria raspundere, cine vrea sa retina...la fel. Dar sa nu pozam in "moralisti", pentru ca in orice parte a baricadei, nu prea "cadreaza".

Cei ce au impus regula cu "no release" s-au gandit poate la "protejarea pestilor aia multi ce sunt hrana pentru somni", iar cei ce fac "release" se gandesc la " protejarea pestelui cel mare". Cine suntem insa noi sa decidem cine are dreptul sa traiasca?

De ce 50 de salai/avati/cleni de 1 kg ar fi mai putini "valorosi" decat 1 somn de 50 de kg?

Subiecte asemănătoare