Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

101

joi, 25. iulie 2013, 09:44

Ah, era sa uit. Blinker-Jörg pescuieste personal aproape numai cu 1 carlig la lingura, ceea ce si recomanda, pt ca cu ancora are mai multe rateuri si mai multe agataturi. Cel putin asa a prezentat el montura preferata pe care o foloseste.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

102

joi, 25. iulie 2013, 09:48

Anem, pt a gasi carligul cu greutatea exacta a ancorelor orig, este cam greu, trebuie sa cumperi mult si sa testezi mult.
A taia dintr-o ancora un brat, sau 2 jumataturi de brat, aduce repede greutatea dorita. In spate carligul sa arate in sus-> spate, iar in fata invers, in sus-> spre fata.
Iar un brat de la o ancora 4x este suficient de solid, nu vad nici un risc.


Zoran, nu trebuiesc testate nu stiu cate carlige ... in cazul in care e mai usor decat tripla originala atunci nu e nici o problema. sa nu mai pomenesc ca eu unul nu as putea sa pescuiesc cu un vobler pe care am triplele ciuntite pe la jumatatea bratelor.

riscul de care pomeneam facea referire la o rata crescuta a atacurilor nefinalizate, chestie foarte probabila in cazul somnului. in cazul triplelor, daca primul carlig nu intepa cum trebuie si sa intorcea in gura osoasa a somnului tot timpul era un al doilea carlig care isi facea treaba ... in cazul unui carlig simplu, daca se intoarce, atunci nu mai ramane nimic altceva care sa intepe ... eventual ciupeste o bucata de buza care se poate rupe foarte usor in timpul drilului ...

in fine ... la alti pesti nu am nici o problema sa pescuiesc cu calige simple sau duble (cu toate ca le am montate pe putine voblere) dar la somn nu as face-o ... fiecare face cum vrea :ochi:

Ah, era sa uit. Blinker-Jörg pescuieste personal aproape numai cu 1 carlig la lingura, ceea ce si recomanda, pt ca cu ancora are mai multe rateuri si mai multe agataturi. Cel putin asa a prezentat el montura preferata pe care o foloseste.


Zoran, ca nu stiu cine pescuieste cu un singur carlig pe oscilante sub nici o forma nu ma face sa imi schimb parerea. :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

103

vineri, 26. iulie 2013, 17:55

Ah, era sa uit. Blinker-Jörg pescuieste personal aproape numai cu 1 carlig la lingura, ceea ce si recomanda, pt ca cu ancora are mai multe rateuri si mai multe agataturi. Cel putin asa a prezentat el montura preferata pe care o foloseste.
Zoran ! si tu si Anem aveti dreptate:Blinker Jorg pescuieste numai in agatatura ,cu 1 cirlig (ancorele in cazul ui ar fi fatale .Pescuitul somn
cu oscilanta e diferit de pescuitul altor soiuri de pesti unde se mulineaza
continu.La somn se arunca oscilanta dupa care se lasa sa ajunga pe substrat,
se ridica si iarasi se lasa libera (asa zisul pompaj).
Sunt convins ca Anem nu pescuieste in agatatura de aceeia isi permite sa fooseasca triple .
Rateurile doar daca sunt mofturosi sau vad tirziu prada :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

104

sâmbătă, 27. iulie 2013, 10:00

Salut Zamfi,
De ce esti tu de parere ca pe un rau ca Mures somnii nu cresc peste 2 metri? Eu asta sincer nu inteleg… Dar in fine, daca tu subapreciezi marimea si puterea somnilor din Mures, e ok.




Zoran ,cred ca am deficiente in exprimare :rizi: Deci eu nu subapreciez marimea sau forta somnilor de Mures,din contra...Poate chiar ii cunoasc mai bine ca altii.Insa in cca 30 de ani de pescuit pe Mures ,cred ca am avut in bat doar 3 somni peste 2 m! In Aiud ,atentie , nu stiu in ultimii 20 de ani sa se fi prins un somn de peste doi metri! De altfel ,pe Mures ,sunt rare capturile de somn de peste 2 m .Nu zic ca nu sunt ,dar sunt rari .Nu e Po ,nu e Ebro ...Nu e nici macar Dunarea .Si atunci consider ca ajunge un bat mai finut pentru pescuitul normal la spinning pe Mures.Nu merita ,dupa umila mea parere, sa-mi rup mana cu un par de fasole :rizi: ,zilnic, in speranta ca poate ,poate ...Dar am mai discutat asta.Daca as pescui cel putin pe Po ,probabil ca as avea nevoie de echipament nou! Ti-am spus ce mic m-am simtit cand am lansat prima naluca in Po :rizi:
O zi buna sa ai si numai din aia peste 2 m! :ciao:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

105

sâmbătă, 27. iulie 2013, 10:02

Aaaa si ,Zoran ...aia cu bratele taiate la ancore a fost bestiala!!! :rizi: Laa un moment dat ma gandeam ca deja ma iei la misto ...Adevarul ca nici acum nu sunt convins ca nu a fost asa... :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

106

sâmbătă, 27. iulie 2013, 10:17

Daca te-as lua la misto ti-as scrie: Atentie, ironie sau misto!
Nu, nu te-am luat la misto, si chiar se practica astfel de "operatii" pt a aduce o ancora sanatoasa EXACT la gramajul ancorei ariginale. Si se schimba si inelele, care se cantaresc impreuna cu ancora ciopirtita. Daca nu se reuseste egalarea gramajului, din cauza inelului mare si greu, in locul acestuia se leaga leader de 1 sau chiar mai gros, si daca carligul atarna citiva mm mai jos decit cu un inel.
Dar si tu sti asta f bine, ca 1 brat puternic care se infige bine in gura unui somn sanatos, face mai mult decit 10 ancore originale. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

107

sâmbătă, 27. iulie 2013, 11:36

..... ce mic m-am simtit cand am lansat prima naluca in Po :rizi: .......

lasa draqu Po-ul si Italienii si hai acasa ca tare dor imi este de povestile tale

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

108

sâmbătă, 27. iulie 2013, 15:51

Zoran ,am inteles. :noroc:

Adi ...plec in aceasta noapte.Caldurile sunt fenomenale aici asa ca nu mai este loc de intors :rizi: Tanaro a scazut in 2 zile 50 cm pe verticala!!! Una peste alta , a fost o excursie care a meritat ,am vazut somnul ,am vazut crapul ,am prins ,am ratat...Plus ca am facut un safari :bucuros2: la propiu, intr-un super parc de il au baietii astia pe aici si alte si alte locuri frumoase care au meritat oboseala :apl: La noapte ...1700 km pana in dulcea noastra tara! Cam asta a fost ...

Arrivederci Italia! Bella Italia! Ciao ragazzi :salut:

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

109

sâmbătă, 22. februarie 2014, 14:13

salut pescarii

cine a fost la peste pe 2014 si ce ati prins?Mane stiu ca a inceput bine anul .am vazut niste poze .
Dar restul pescarilor cu ce va laudati?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

110

sâmbătă, 22. februarie 2014, 18:24

Mane stiu ca a inceput bine anul .am vazut niste poze .

Nu mi-a mers deloc bine anul asta, am prins decat un somn de la inceputul anului pana acum :doarecapu:

111

sâmbătă, 22. februarie 2014, 19:58


Nu mi-a mers deloc bine anul asta, am prins decat un somn de la inceputul anului pana acum :doarecapu:


in orasul sau judetul natal ai fi campion :bravo:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

112

vineri, 5. septembrie 2014, 13:03

o chestie de citit:

http://ec.europa.eu/environment/integrat…f/381na7_en.pdf

... mai ales ca multi somni (sau alte specii de pesti) din apele de aici ajung pe mesele din Romaia.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

114

miercuri, 25. februarie 2015, 23:17

Dino Ferrari - raul Po - 127kg?

E adevarat, 127de kg si 2,67m.Pescarii sunt doi frati gemeni, Dino si Dario Ferrari ce sunt testeri pentru firma Sportex in Italia.Baietii astia prind regulat somni ce sar de 2 metri :buaaaah: .Si prin 2013 s-a prins un somn pe Po de 130 de kg si 2,71 m lungime de catre niste austrieci:
In 2010 s-a prins unul de 135 de kg si 2,45 m lungime

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

115

miercuri, 25. februarie 2015, 23:18

Cred ca nici macar unul din recordurile astea nu a fost inregistrat I.G.F.A.(International Game Fishn Association), asta nu inseamna ca nu sunt adevarate recorduri.Si eu unul daca as prinde vreodata ceva captura record nu stiu ce ar trebui sa fac, din ceea ce am citit pare destul de complicat.Trebuie sa ai trei martori care te-au vazut cand ai bagat momeala in carlig...cand ai lansat...drillul...si restul(asa am citit si eu pe net ca trebuie procedat in cazul unei capturi in Italia :rizi: )

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

116

miercuri, 25. februarie 2015, 23:54

Cred ca nici macar unul din recordurile astea nu a fost inregistrat I.G.F.A.(International Game Fishn Association), asta nu inseamna ca nu sunt adevarate recorduri.Si eu unul daca as prinde vreodata ceva captura record nu stiu ce ar trebui sa fac, din ceea ce am citit pare destul de complicat.Trebuie sa ai trei martori care te-au vazut cand ai bagat momeala in carlig...cand ai lansat...drillul...si restul(asa am citit si eu pe net ca trebuie procedat in cazul unei capturi in Italia :rizi: )


Ne pui martori ca venim si spunem ca am stat cu tine de 1 saptamana pe malul apei :bucuros2:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

117

joi, 26. februarie 2015, 00:00

Citat


Ne pui martori ca venim si spunem ca am stat cu tine de 1 saptamana pe malul apei :bucuros2:

Tare :rizi: :rizi: :noroc:

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

118

joi, 26. februarie 2015, 07:27

Citat


Ne pui martori ca venim si spunem ca am stat cu tine de 1 saptamana pe malul apei :bucuros2:

Tare :rizi: :rizi: :noroc:

Mane, tu prinde pestele ala mare ca de restul ne ocupam noi...! :drac2:

Misto viata pe fratii astia - stau toata ziua pe balta si mai sunt si platiti pentru asta!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

119

joi, 26. februarie 2015, 07:37

Misto viata pe fratii astia - stau toata ziua pe balta si mai sunt si platiti pentru asta!

Au beneficii, dar platiti ptr asta nu sunt cu adevarat... si au muuulte obligatii:
- pescuit strict C&R
- reportaje scrise
- poze regulat
- pescuit in exclusivitate doar cu articole de la firma respectiva
- si, si, si...

Thomas pescuieste ptr Berkley, si stiu cum se pune problema. :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

120

joi, 26. februarie 2015, 17:42

Misto viata pe fratii astia - stau toata ziua pe balta si mai sunt si platiti pentru asta!

Au beneficii, dar platiti ptr asta nu sunt cu adevarat... si au muuulte obligatii:
- pescuit strict C&R
- reportaje scrise
- poze regulat
- pescuit in exclusivitate doar cu articole de la firma respectiva
- si, si, si...

Thomas pescuieste ptr Berkley, si stiu cum se pune problema. :pauza:
Nu cred ca m-ar deranja foarte tare; doar conditia cu pozele ar fi mai greu de indeplinit :nervos:

Subiecte asemănătoare