Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

81

sâmbătă, 25. mai 2013, 08:06

Deci:Urasc Italia!!1 :nervos: :rizi:
Asta pentru ca au prea mult somn si prea putini pescari! Aseara ,in timp ce eu aveam "trairi" pe malul Muresului ,unde in doua ore de pescuit nu am atins decat bolovanii :zid: ,ma suna cumnatul meu din Italia care era pe Tanaro (un afluent al Po) asa , la o plimbare cu doi italieni .Cei doi italieni au prins 7 somni intre 10-20 kg si cumnatul m-a sunat dupa ce unul de peste 2m a rupt un inaintas de 0,50 mm .Asta in maxim (aceleasi) doua ore de pescuit .La lingura . Si expresia cumnatului a fost ceva de genul " Mah si nici macar nu stiu sa pescuiasca astia !"
Urasc Italia!!! :rizi: :rizi: :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

82

sâmbătă, 25. mai 2013, 15:54

Pai vino cat mai des la pescuit pe aici pe meleaguri italiene ca sa nu o mai "urasti" atat :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

83

sâmbătă, 25. mai 2013, 16:40

Corect! :apl: problema este ca pe avion nu risc sa-mi car echipamentul de spinning ,iar cu masina iasa cam scump pescuitul ... :gandesc: Oricum anul asta nu scapati de mine :bucuros2:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

84

sâmbătă, 25. mai 2013, 20:13

misto treaba cu cumnatul Zamfi. noi azi din pacate nu am prins aceleasi momente si am avut parte de una dintre cele mai dificile partide de anul asta ... revin cu detalii mai incolo.

Oricum anul asta nu scapati de mine :bucuros2:


:apl: ... facem vreo iesire cu siguranta. Important este sa nu fim plecati in concediu in perioada in care vii pe aici ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

85

vineri, 19. iulie 2013, 13:49

Un nou record :



2m71 :apl:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

86

vineri, 19. iulie 2013, 13:58

:doarecapu:

Salut Tudor, mai ai si alte detalii? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

87

vineri, 19. iulie 2013, 13:59

Mda, cam asa ceva se poate prinde si pe Dunare, sau?
:apl:

Il Campo del Siluro - Home
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

88

vineri, 19. iulie 2013, 14:08

Pestele a fost prins la o platica de circa 1 kg, la pluta de grund, adancime 11 metri, leader 2,5 metri. :apl:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

89

vineri, 19. iulie 2013, 14:09

oau !!! ... cat e animalul ... superb, ma bucur sa stiu ca exista asa in ceva in Po (cu toate ca astia cred ca pescuiau mai in jos de locurile prin care umblu)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

90

vineri, 19. iulie 2013, 14:23

In zona Ferrara.

Am uitat sa mentionez, drill-ul a durat 1 ora cu barca. :doarecapu:
Cum sa scoti de pe mal asa ceva?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

91

vineri, 19. iulie 2013, 15:03

OAU !!!!!!!! :buaaaah: ma trec fiorii ! :apl: :apl: :apl:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

92

vineri, 19. iulie 2013, 15:10

Foarte frumos :buaaaah: 130 de kg trebuie sa aiba o forta fantastica.Nu stiu ce as face sa am unul in lanseta de stationar, cred ca daca nu am barca sa ma duc dupa el nu prea am mari sanse sa il scot la mal :gandesc: .

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

93

vineri, 19. iulie 2013, 15:30

o da fain animal mai ales cand stii ca e in viata :buaaaah:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

94

marți, 23. iulie 2013, 09:35

Fain balaurul!

@anem
Aseara pana la urma nu a fost asa rau ca la tine...Am luat unul mic de 5-6 kg .apoi a dat "tren" :bucuros2: Pe batul lui cumnatu care ,in disperare, l-a pasat la "meseriasul" care l-a scapat cu brio! :rizi: Adevarul este ca a intrat pe un Excalibur dotat pentru somotei .A DEZDOIT ANCORELE SI A PLECAT LINISTIT :nervos: Dupa cca 5 minute. Azi cica schimbam ancorele pe voblere...Oricum , interesant este ca nu se vedea nimic pe apa!Apropo de ce am vorbit.Trenul a intrat pe intuneric ,pe la ora 23,30.Apoi liniste. In fine.

Azi ma duc sa vad ca prind un crap sarit de 15 kg pentru a-mi "bate" recordul si deseara ,dupa ce trec cele 40 grade, sa vedem ce o fi .Ne auzim la sfarsitul saptamanii ,inainte sa plec. :prieteni:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

95

marți, 23. iulie 2013, 10:08

@anem
Aseara pana la urma nu a fost asa rau ca la tine...Am luat unul mic de 5-6 kg .apoi a dat "tren" :bucuros2: Pe batul lui cumnatu care ,in disperare, l-a pasat la "meseriasul" care l-a scapat cu brio! :rizi: Adevarul este ca a intrat pe un Excalibur dotat pentru somotei .A DEZDOIT ANCORELE SI A PLECAT LINISTIT :nervos: Dupa cca 5 minute. Azi cica schimbam ancorele pe voblere...Oricum , interesant este ca nu se vedea nimic pe apa!Apropo de ce am vorbit.Trenul a intrat pe intuneric ,pe la ora 23,30.Apoi liniste. In fine.

Azi ma duc sa vad ca prind un crap sarit de 15 kg pentru a-mi "bate" recordul si deseara ,dupa ce trec cele 40 grade, sa vedem ce o fi .Ne auzim la sfarsitul saptamanii ,inainte sa plec. :prieteni:


Ma bucur Zamfi ca situatia nu a fost atat de nasoala ca cea descrisa de mine la telefon. Imi pare rau de animalul pe care nu ati reusit sa il dati afara pentru o poza. Pana la urma tot e bine ca a iesit si ala mic cu toate ca ala mare era ceva :buaaaah: . Incearca sa pui ceva triple sanatoase pe vobler, baga un inaintas mono de minim 0,5 (eu as baga 1mm) si lung cat sa nu te deranjeze in lanseu si poate te mai intalnesti cu vreunul la fel.

Ne auzim cand ai tu chef si timp … sunt disponibil oricand. :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

96

marți, 23. iulie 2013, 11:15

...Pe batul lui cumnatu care ,in disperare, l-a pasat la "meseriasul" care l-a scapat cu brio! :rizi: Adevarul este ca a intrat pe un Excalibur dotat pentru somotei .A DEZDOIT ANCORELE SI A PLECAT LINISTIT :nervos: Dupa cca 5 minute. Azi cica schimbam ancorele pe voblere...


...nu ma pot abtine, sorry! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

97

joi, 25. iulie 2013, 08:17

Zoran ,dar chiar ma bucur ca nu te abtii :rizi: Ideea este urmatoarea: voblerul in cauza nu a fost gandit pentru somn si deci nu avea ancore monstru...I-am schimbat ancorele cu altele mai solide si acel vobler ...merge altfel!Mai rau! Parerea mea...Iar pentru un rau ca Tanaro pot sa-ti spun ca daca intra pe batul meu acel somn era afara la poza! Nu vreau sa intru in detalii :pauza:
Si ,da , ai dreptate :bravo: cand vorbest de scule solide pentru raurile mari.Am ajuns pe Po ,mult mai sus decat zona in care pescuieste anem si unde raul este inca mic ,dar m-am simtit "nesemnificativ" vazand Po-ul si uitandu-ma la echipamentul meu...Acolo DA ,merita scule de top deoarece la cum arata apa aia ...Insa pentru Tanaro si Mures (de ex.) nu e cazul . Chestia cu schimbatul ancorelor ma pune un pic pe ganduri ,in sensul ca oare de ce nu pune fabricantul ancore mult mai solide?Si ma refer la firme serioase ,gen Rapala nu la chinezarii.Chiar asa mult sa-i ridice costurile de fabricatie ? Am achimbat ancore si pe un Drum si ceva nu e in regula ...Desi marimea este la fel ,doar sunt mai groase.In fine. Una cu alta am iesit cu voblerele ajustate si nu am avut nici o prezentare.Pe Po nu am stat decat 30 minute pentru ca era un infern in ceea ce priveste tantarii!!! Efectiv erau nor de nu mai vedeai de ei! :doarecapu: Pe Tanaro ,desi conditiile erau identice cu seara trenuletului ,nu am avut nici o miscare.Sau ma rog , a reusit cumnatul sa ingroape excaliburul tunat! Definitiv! :rizi: Plus inca un J13 :nervos: Nu cred ca mai reusesc sa merg pana plec asa ca ... :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

98

joi, 25. iulie 2013, 08:43

Salut Zamfi,
De ce esti tu de parere ca pe un rau ca Mures somnii nu cresc peste 2 metri? Eu asta sincer nu inteleg… Dar in fine, daca tu subapreciezi marimea si puterea somnilor din Mures, e ok.

De ce nu cintaresti exact greutatea ancorelor, si, daca e nevoie, taie un bratz jos. Si daca inca nu e suficient, taie si din al doilea, atata pina ajungi la aceasi greutate cu ancorele originale. Ce are daca ramai doar cu un carlig din ancora? :gandesc:

Cit despre ancorele wobblerelor originale, nu cred ca fabricanti ca Rapala au gandit vreun wobbler special cu destinatie Silurus Glanis, ci mai mult pt pescuitul la stiuca, salau si bibani. Ca noi am descoperit ca unele Rapala sau alte Wobblere functioneaza f bine la somn, asta e altceva… Fabricantul a pus carlige suficient de solide pt catfish american sau pt stiuca de pina in 15 kile!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

99

joi, 25. iulie 2013, 09:34

[…..] I-am schimbat ancorele cu altele mai solide si acel vobler ...merge altfel!Mai rau! Parerea mea […..]
Chestia cu schimbatul ancorelor ma pune un pic pe ganduri ,in sensul ca oare de ce nu pune fabricantul ancore mult mai solide?Si ma refer la firme serioase ,gen Rapala nu la chinezarii.Chiar asa mult sa-i ridice costurile de fabricatie ? Am achimbat ancore si pe un Drum si ceva nu e in regula ...Desi marimea este la fel ,doar sunt mai groase.

[…..] Pe Po nu am stat decat 30 minute pentru ca era un infern in ceea ce priveste tantarii!!! Efectiv erau nor de nu mai vedeai de ei! :doarecapu: […..]


Ai dreptate Zamfi cu evolutia nalucilor din momentul schimbarii triplelor. De regula, pun niste triple ceva mai mici decat cele originale … dar si astea sunt mai grele, chestie care o vezi la cum se misca voblerul. Ar mai fi varianta punerii unor carlige duble mai ales pe coada, dar sunt greu ca naiba de gasit … mai ales marimi potrivite pentru naluci pana in 13cm.

Da, pe Po este un infern sa pescuiesti fara a avea ceva anti-tantari … se pot folosi atat spray-uri cat si spirale dintr-alea de le aprinzi si pe o anumita raza nu mai vezi/auzi nici urma de tantar. Asta cu spirala nu am incercat-o dar am vazut un pescar odata pe mal cu asa ceva si in vreo ora cat am stat in zona nu am auzit nici macar un bazait … cum ma distantam putin cum navaleau pe mine.

[…..]
De ce nu cintaresti exact greutatea ancorelor, si, daca e nevoie, taie un bratz jos. Si daca inca nu e suficient, taie si din al doilea, atata pina ajungi la aceasi greutate cu ancorele originale. Ce are daca ramai doar cu un carlig din ancora? :gandesc:
[…..]


Zoran, taiatul unui brat il inteleg (cu toate ca exista carlige duble sa le cumperi direct) dar sa tai doua brate pentru a ramane un singur carlig (mai bine cumperi direct carlig cu ochet) mi se pare totusi cam riscant. Adica sansele sa intepi somnul cu in singur carlig pe naluca sunt mici de tot, stiu de la jig ca dadeai multe tepe in gol, unde totusi pozitia carligului este mult mai OK decat in cazul unui vobler unde carligul ala se paote misca dupa cum are chef.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

100

joi, 25. iulie 2013, 09:42

Anem, pt a gasi carligul cu greutatea exacta a ancorelor orig, este cam greu, trebuie sa cumperi mult si sa testezi mult.
A taia dintr-o ancora un brat, sau 2 jumataturi de brat, aduce repede greutatea dorita. In spate carligul sa arate in sus-> spate, iar in fata invers, in sus-> spre fata.
Iar un brat de la o ancora 4x este suficient de solid, nu vad nici un risc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare