Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

41

luni, 25. iunie 2012, 14:58

mane81 (sau bogdan), catfish_master ... rudolf_gogu daca mai esti printre noi ... ati iesit pe undeva in weekend? (sa nu spuneti locurile va rog in public) a iesit ceva?

eu am bagat una rapida aseara-noapte si au iesit doar 2 avatei care candideaza ca noi recorduri personale (negative) dar am vazut in schimb extrem de multa activitate la suprafata iar pe intuneric am avut 2 atacuri foarte scurte dar fara finalizare ...

ziceti-mi ca ati luat ceva sa mai imi creasca moralul :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

42

luni, 25. iunie 2012, 15:19

Salut la toata lumea.Am fost de vineri seara de la 19:30 pana duminica pe la 14.00 la stationar pe po.Am incercat cu anghile, cu carasi , cu mreana si cu calamar.Am incercat la fund, la pluta ,si cu montura legata pe malul opus, dar nimic.De la 22:00 pana la 24:00 noaptea si de la 4:00 pana pe la 7:00 dimineata am vazut si auzit multa activitate.Parca inebunisera somnii pe langa maluri, erau la vanatoare, din pacate nu le-a placut momeala mea.Aveam vecini in locul unde am pescuit doi baieti italieni care faceau carpfishing si care au prins trei crapi:14 kg, 15kg, 18kg.Au incercat si ei cu doua lansete la somn sambata seara, cu montura legata de niste copaci ce erau in apa, dar fara rezultat.Am incercat si la spinning si nimic.Sper sa fie mai bine data viitoare.Poate ma duc saptamana asta pe raul panaro intr-o seara, poate o iesi ceva. :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

43

luni, 25. iunie 2012, 15:29

[.....]De la 22:00 pana la 24:00 noaptea si de la 4:00 pana pe la 7:00 dimineata am vazut si auzit multa activitate.Parca inebunisera somnii pe langa maluri, erau la vanatoare, din pacate nu le-a placut momeala mea.[.....]


aceeasi situatie identica a fost si in cazul meu ... de pe la vreo 22 pana putin dupa ora 24 (dupa aia am plecat) somnii parca au luat-o razna atacand in nestire ceva pasnici si avati ce isi faceau veacul pe o plaja cu niste vartejuri foarte misto. am incercat o gramada de voblere de la 7 pana la vreo 15cm care mergeau de la un deget sub suprafata apei si pana la voblere care raschetau fundul iar singurele doua lovituri le-am avut la un vobler de 9cm. as fi vrut sa incerc si la top-water dar din pacate imi era imposibil de pescuit in felul asta datorita spumei de la suprafata apei si a mizeriei care ramanea in locul respectiv datorita vartejurilor.

nu departe de mine (200-300m) au fost doi nemti care au facut o galagie pe acolo de nu imi venea sa cred (drept dovada activitate zero in locul in care pescuiau ei :rizi: ) si a caror senzori si clopotei au rasunat non stop dar din cate am vazut nu au prins nimic nici ei (cred ca aveau senzorii aia prea sensibili si piuiau ori de cate ori se misca pestele momeala).

nu stiu ce se intampla cu pestii de aici ... parca au luat-o razna ... aseara cand am vazut ce se intampla eram convins ca va iesi ceva pe langa cei doi avatei ... :doaaamne:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

44

luni, 25. iunie 2012, 19:30

eu planificasem una pe saptamana asta vreo 3 nopti, dupa vestea care am primito azi, nu prea mai pot.
Get Rich or Die Tryin'

45

luni, 25. iunie 2012, 20:01

lago di po???????????????? unde traiesti?? nu am mai auzit de lacul asta :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 25. iunie 2012, 20:23

lago di po???????????????? unde traiesti?? nu am mai auzit de lacul asta :ciao:


:rizi: ... de vina probabil era entuziasmul. tu pe unde cauti somnul? po?


eu planificasem una pe saptamana asta vreo 3 nopti, dupa vestea care am primito azi, nu prea mai pot.


va fi timp si pentru asta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

47

marți, 26. iunie 2012, 22:43

ceau

eu cum am maizis nu sint pescar inrait mai ales pt ca nu am timp dar am un prieten cu care mai iesim la pesuit si merg pe sesia inainte de casale monferato unde se uneste cu poul

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

48

miercuri, 4. iulie 2012, 21:59

eu cum am maizis nu sint pescar inrait mai ales pt ca nu am timp dar am un prieten cu care mai iesim la pesuit si merg pe sesia inainte de casale monferato unde se uneste cu poul


am inteles ... din pacate nu am ajuns inca sa pescuiesc mai sus de Isola dei Serafini cu tote ca ar trebui sa incerc.

ceva capturi interesante prin zona aia?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

49

miercuri, 11. iulie 2012, 21:54

mane81 (sau bogdan), catfish_master ... rudolf_gogu daca mai esti printre noi ... ati iesit pe undeva in weekend? (sa nu spuneti locurile va rog in public) a iesit ceva?

eu am bagat una rapida aseara-noapte si au iesit doar 2 avatei care candideaza ca noi recorduri personale (negative) dar am vazut in schimb extrem de multa activitate la suprafata iar pe intuneric am avut 2 atacuri foarte scurte dar fara finalizare ...

ziceti-mi ca ati luat ceva sa mai imi creasca moralul :rizi:

DA salut sunt printre voii doar urmaresc discutile eu merg in fiecare saptamina la peste de vineri seara pina duminica.Va salut numai bine si ceva mai mult :pescuit: :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

50

miercuri, 11. iulie 2012, 23:19

Salut Rudolf_Gogu.Daca mergi asa de mult la pescuit, de vineri seara pana duminica ai si ceva rezultate importante? :pescuit:

51

joi, 12. iulie 2012, 08:16

salutare

vreau sa merg in toamna pe po pentru 1 saptamana.Mentionez ca nu am mai fost.V-as ruga daca sunteti amabili sa ma ajutati cu ceva informatii avand in vedere ca vreau sa si campez pe mal si daca se poate sa si pescuiesc peste noapte fara sa am prea mari probleme.Daca nu e prea mare rugamintea poate primesc si un nr de tel si stabilim mai usor unele detalii.

multam fain

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

52

joi, 12. iulie 2012, 13:27

salutare

vreau sa merg in toamna pe po pentru 1 saptamana.Mentionez ca nu am mai fost.V-as ruga daca sunteti amabili sa ma ajutati cu ceva informatii avand in vedere ca vreau sa si campez pe mal si daca se poate sa si pescuiesc peste noapte fara sa am prea mari probleme.Daca nu e prea mare rugamintea poate primesc si un nr de tel si stabilim mai usor unele detalii.

multam fain


in ce zona vrei sa mergi?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

53

joi, 12. iulie 2012, 22:11

salutare tovarasi
nu am nici o zona anume pentru ca nu am mai fost dupa cum am mai mentionat.De aceea as avea nevoie de ceva indrumari daca se poate .
multam fain

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 12. iulie 2012, 23:08

Salut Catanicriss.Eu pescuiesc pe Po, in regiunea Lombardia, unde s-au facut tot timpul capturi importante de somn.Pescuiesc numai de pe mal deocamdata, dar sper ca la anul sa imi i-au barca.Daca vrei sa mergi la sigur sa zicem asa, in sensul ca vrei sa prinzi unul de peste 2m ar trebui sa apelezi la niste ghizi de pescuit.Daca preferi sa pescuiesti de unul singur, pe Po sunt o multime de locuri.In privinta cortului, il poti folosi numai noaptea cu o ora pana in apus si trebuie sa il strangi cu o ora dupa rasarit.Il poti folosi ziua numai in conditii de ploaie sau caldura mare(ziua mai bine folosesti umbrela pentru ca asa organele de control nu iti vor zice nimic).Am vazut pe youtube multi baieti de la Gruppo Siluro Italia care prind pe timp de zi la vertical jigghing pe Po.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

55

vineri, 13. iulie 2012, 05:51

Daca vrei sa mergi la sigur sa zicem asa, in sensul ca vrei sa prinzi unul de peste 2m ar trebui sa apelezi la niste ghizi de pescuit.


Salut Mane,
ai ceva recomandari in privinta asta? Cam ce ghizi sunt acolo prin zona?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

56

vineri, 13. iulie 2012, 10:37

Salut.Eu nu am fost niciodata la peste cu ghizii de pe aici, dar as vrea sa ma duc in viitor sa dau la clonc sau sa fac spinning pe verticala, asta pana o sa imi cumpar eu barca.Chestia cu ghizii de pescuit, cel putin ideea ce mi-am facut-o e ca ei cunosc zonele fierbinti ale raului si te duc sa pescuiesti exact acolo.Cel mai renumit in Italia(pe acesta mi l-au recomandat alti pescari)e Po Fishing Center ce se afla undeva pe la Cremona.In cazul in care ai vrea tu sa pescuiesti pe Po ti-as recomanda clar niste ghizi germani.Mergand la pescuit am trecut de cateva ori pe langa Wels Camp Am Po in localitatea Revere/Mantova si am vazut tot timpul pescari pe la ei.Nu stiu cum sunt la pret dar cred ca ieftini nu sunt, oricum daca cauti pe net mai gasesti alti ghizi germani pe Po.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

57

vineri, 13. iulie 2012, 10:46

eu nu stiu prea multe despre ghizi sau alte chestii de genul asta ... trec si eu pe langa vreo 2 tabere dintr-astea de pescuit dar nu o retin decat pe una, al carei reclama o gasesti si aici pe forum ...

ADVENTURE FISHING

... pentru mai multe detalii poti lua eventual legatura cu userul kzoli care te poate ajuta mai mult in privinta asta. tabara e situata intr-un loc foarte bun, exact unde intra raul Oglio in Po ...

ps : partea buna cu taberele astea pe langa faptul ca stiu locurile si oarecum mergi la sigur e faptul ca iti fac si toate documentele necesare in schimbul unei sume de vreo 10-15 euro, si merita pentru ca tu ca strain sa te zbati pe aici dupa toate cele necesare e pierdere de timp si consum de bani ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

58

sâmbătă, 8. septembrie 2012, 19:47

sa ma duc la ostiglia,

Salut mane dute la ogstilia cauta canale care au latime nu mai mare de 3m eu acolo merg foarte des mai mereu nu am loat peste asa mare pe po si pe canal bianco cum prind pe canale mai alesc cind ploua un pic la doua zile dupai rupe linia rupe tot am loat somn si crap.bafta :saluti:

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

59

sâmbătă, 8. septembrie 2012, 20:00

interzisa folosirea anghilei pe post de momeala ...

anghila o tiparul pe lacul di mincio nu este interzis atat ca trebui sa arati ca ai bonul de cas adica scontrinul ca leai cumparat din magazin si nu leai pescuit tu.

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 29. ianuarie 2013, 11:45

salut

as dori sa va anut prieteni pe data de 9-10 februarie este a 15 editie (tirg) carpfisig si somn la Gonzaga mantova . :pescuit:

Subiecte asemănătoare