Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 3. aprilie 2012, 14:41


Salut cite o data chiar nu te inteleg. Am am spus eu ceve de zona de canal bianco eu am gasit filmuletele pe yutobe mia placut si leam postat cu denumirea lor cred ca tuturor pescarilor lear face placere sa vada asemenea filmate importatnt este filmatul cred eu , Daca te derajeaza persoana me spunemi te rog si parasesc acest forum.NU mai bine :gandesc: :gandesc: :gandesc:


:soc: :soc: :soc: … calmeaza-te ca nu are nimeni nimic cu tine. :rizi: Doar am precizat ca filmele respective sunt facute in alte zone decat cele de care pomeneai in niste mesaje precedente pentru a nu baga in “ceata” lumea. Maine se duce cineva sa pescuiasca pe Canal Bianco in zona Rovigo si se trezea acolo ca latimea canalului nu e nici pe jumatate fata de ceea ce se vede in filmulet. :nu:

ps : si aici nu e vorba de cine ma deranjeaza sau nu si ti-am mai zis sa nu o iei personal ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 3. aprilie 2012, 15:43


Salut cite o data chiar nu te inteleg. Am am spus eu ceve de zona de canal bianco eu am gasit filmuletele pe yutobe mia placut si leam postat cu denumirea lor cred ca tuturor pescarilor lear face placere sa vada asemenea filmate importatnt este filmatul cred eu , Daca te derajeaza persoana me spunemi te rog si parasesc acest forum.NU mai bine :gandesc: :gandesc: :gandesc:


:soc: :soc: :soc: … calmeaza-te ca nu are nimeni nimic cu tine. :rizi: Doar am precizat ca filmele respective sunt facute in alte zone decat cele de care pomeneai in niste mesaje precedente pentru a nu baga in “ceata” lumea. Maine se duce cineva sa pescuiasca pe Canal Bianco in zona Rovigo si se trezea acolo ca latimea canalului nu e nici pe jumatate fata de ceea ce se vede in filmulet. :nu:

ps : si aici nu e vorba de cine ma deranjeaza sau nu si ti-am mai zis sa nu o iei personal ...

Campionato di pesca al siluro 2009 parte 1
- YouTube

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 3. aprilie 2012, 15:52


Video
-

Video




:bravo: ... asta e intr-adevar pe canalul ala :bucuros:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 3. aprilie 2012, 16:26

Daca te derajeaza persoana me spunemi te rog si parasesc acest forum.NU mai bine


Gogu, stai linistit, nu are nimeni nimic cu nimeni! Pt a nu fi inteles gresit de catre cei ce nu cunosc asa bine Italia, Anem a intervenit doar pt claritatea locatiilor. E ok, de ce nu? Mai bine de 2 ori explicat, decit sa inteleaga lumea gresit, sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 3. aprilie 2012, 17:19

Daca te derajeaza persoana me spunemi te rog si parasesc acest forum.NU mai bine


Gogu, stai linistit, nu are nimeni nimic cu nimeni! Pt a nu fi inteles gresit de catre cei ce nu cunosc asa bine Italia, Anem a intervenit doar pt claritatea locatiilor. E ok, de ce nu? Mai bine de 2 ori explicat, decit sa inteleaga lumea gresit, sau?
EU merg foarte des pe canal bianco intre verona si mantova :Precizez la OSTIGILA si MACACARRII :

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 4. aprilie 2012, 20:10

doar nu sinteti toti vegetariani ? eu mai iau si cite un peste a casa cu mujdei si cu mamaliga mincalar tata hi hi
salutari ( pina la 1 m )

salut bernhardt eu nu zic ca sunt vegetaria recunosc ca imi place a minca peste si sa manc mamaliga cu musdei dar nici sa merg la peste sa umplu cogelatorul sau cogelatorul prietenilor capturile frumoase le eliberez somul numi place al minca asa ca poate fi el de orice masura .prind raci care sunt foarte gustosi caras, platica, rosioara, pastrav ca tot stau in zona de munte clean etc .A si acestea metiunate nu le prid in cantitati foarte mari de cit pentru mine si familia mea .nu vind si nici nu imi place sa comercializez pestele ca pe cartofi la piata. Acu ca tot am vorbit de peste ma duc sa fac o saramura de platica ce zici bernhard?
Doar am fost la peste saptamina trecuta
da ai dreptate am vasut si eu asa ceva cara sacu plin de clean de la balta asa ceva ma deranjesa si pe mine dar ma deranjeasa si daca unul im spune ca ma duc la pescuit si nici o data nu iau un peste acasa sper ca mati inteles ce vreu sa spun si la saramura oleu dar trebue dupa aia last sa inoate in suc de hamei salutari din mannheim

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 4. aprilie 2012, 23:32

last sa inoate in suc de hamei salutari din mannheim

Salut bernhardt cum adica suc de hamei te referi la bere?????? :prieteni: :bucuros2: :bucuros2:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 28. mai 2012, 07:35

este voie pe Po cu cortu??? ca pe mincio mi-am luat amenda 172 de euro : :doarecapu: :furtuna: :zid: de unde dracu sa fi stiut ca e interzis pe tot mincio-ul cu cortu??? a si inca ceva, a zis ca nu am voie cu montura aceea cu firul legat pe malul opus si pestele la suprafata apei, stie cineva ceva despre asta, sau era ala handicapat ?
Get Rich or Die Tryin'

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 28. mai 2012, 09:10

tin minte ca la un moment dat citeam pe undeva ca pe intreaga zona concesionata de cei de la FIPSAS nu ai voie sa stai cu cortul ... cica doar cu chestii gen umbrela sau alte minuni si cica nici pescuitul peste noapte nu e tocmai permis. mai multe nu stiu despre Mincio pentru ca nu cunosc raul deloc si chestiile de mai sus le-am citit pe undeva oarecum din greseala.

pe Po ai voie sa stai cu cortul si pe anumite zone ai voie inclusiv sa pescuiesti peste noapte ... cam de pe la Boretto in jos nimeni nu iti mai spune nimic daca pescuiesti peste noapte cu toate ca la un moment dat am fost inclusiv la Isola dei Serafini unde erau mai multi cu corturile peste noapte.

despre monturi nu am nici cea mai mica idee pentru ca nu m-a interesat niciodata subiectul, dar tin minte (dupa cum ti-am mai zis la un moment dat) ca e interzisa folosirea anghilei pe post de momeala ...

ps : treci pe spinning, mai putine batai de cap :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

pikeman

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 28. mai 2012, 13:03

:rizi: p'asta cu firul pe malul opus nu am mai auzit-o, oricum prin Romania este un astfel de obicei la care ii zice teleferic. Adica lansezi un plumb greu 2-3-400 gr pe linia principala, apoi pui lanseta la verticala intr-un suport, si pe fir, cu o agrafa dai drumu la un alt fir cu un peste sau o broasca pe carlig si asta ramane sa se agite pe la suprafata sau mai in jos in functie de cat poate si el sa se plimba pe linia de teleferic :rizi: ...chestii complicate si prea multe batai de cap, nu am incercat niciodata

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 28. mai 2012, 20:15

:rizi: p'asta cu firul pe malul opus nu am mai auzit-o, oricum prin Romania este un astfel de obicei la care ii zice teleferic. Adica lansezi un plumb greu 2-3-400 gr pe linia principala, apoi pui lanseta la verticala intr-un suport, si pe fir, cu o agrafa dai drumu la un alt fir cu un peste sau o broasca pe carlig si asta ramane sa se agite pe la suprafata sau mai in jos in functie de cat poate si el sa se plimba pe linia de teleferic :rizi: ...chestii complicate si prea multe batai de cap, nu am incercat niciodata

cred ca era mai interesant sa citesti forumul si pe urma sa itzi dai cu parerea ce ai auzit si ce nu, despre montura asta, exista chiar si un topic dedicat aici boss !
Get Rich or Die Tryin'

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 28. mai 2012, 22:01

pe mincio, po si canal bianco se poate pescui noaptea.pe mincio si canal bianco e interzis cortul(am scris eu un email la fipsas mantova si mi-au raspuns ca nu e admis cortul, decat umbrela).pe po se poate pune cortul dar atentie decat cu o ora pana la apus si trebuie sa il strangi o ora dupa rasarit.se poate sta cu cortul ziua decat in conditii meteorologice nefavorabile.oricum nu sunt sigur ca se poate pune cortul in toate zonele pe po.eu il strang de fiecare data cand se face lumina afara pentru a nu avea probleme.oricum ramane la atitudinea organelor de control daca iti dau amenda sau nu.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 28. mai 2012, 22:32

hehehehe, deci asta e motivul pentru care peste zi o gramada de nemti isi strangeau cortul ... si ce ma mai amuzam cand ii vedeam ca strang corturile :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 29. mai 2012, 07:40

thank's mane, prin ce zona pescuiesti pe PO, iesi cu anem ? :)
Get Rich or Die Tryin'

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 29. mai 2012, 11:21

eu de obicei pescuiesc pe canal bianco si mincio in zona formigosa,barbasso si governolo.pe po am iesit doar de cateva ori anul asta in zona lido po la guastalla, isola degli internati la gualtieri si inca intr-un loc langa podul de pe autostrada modena brenero.data viitoare vreau sa ma duc la ostiglia, de fapt la revere sa pescuiesc de pe plaja.cunosc doar putine locuri pe po.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

36

miercuri, 30. mai 2012, 10:38

eu de obicei pescuiesc pe [.....] si governolo [.....]


ai fost de mai multe ori in zona respectiva? erau multi oameni in zona?

de nu stiu cat timp tot imi propun sa ajung sa pescuiesc si eu pe acolo dar am tot evitat din cauza celor citite pe net ... cum ca ar fi plin de lume si ca nu ai loc, fapt care nu ma prea incanta avand in vedere ca as avea nevoie de ceva spatiu mai ales ca pescuiesc doar la artificiale ...

ai incercat sa pescuiesti si exact sub dig?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

37

miercuri, 30. mai 2012, 18:11

salut.canal bianco in zona aceea il cunosc bine am pescuit la salau cu pestisor viu si carpfishing vreo trei ani.pe mincio am fost de vreo 10 ori anul trecut(faceam carpfishing)si de cateva ori anul asta la somn.nu am pescuit niciodata sub digul de pe mincio ala de la governolo, daca la ala te referi,dar acolo am vazut 7 persoane in zece metri care faceau spining greu la somn.lansau exact sub dig.imi amintesc ca am ramas impresionat eu si fratele meu pt ca nu am mai vazut niciodata atatea persoane intr-un spatiu asa de mic la spining.acum o luna am vazut tot acolo decat doi care faceau spining exact sub digul ala si am vazut si cum au prins un somn mic de 60 cm circa.e mai tot timpul plin de lume acolo dar cred ca merita.s-au prins si din aceia de 2 m acolo, cel putin asa mi s-a spus de alti pescari intalniti acolo.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

38

miercuri, 30. mai 2012, 18:31

salut ... multam de lamuriri. de asta imi era frica, sa nu ajung acolo si sa gasesc ditamai puhoiul de oameni. pe langa asta am mai auzit din pacate si de romani dand la japca acolo :zid: dar partea buna e ca se tirau de obicei imediat ce mai aparea cineva in zona. trebuie sa ajung si eu macar o data in zona aia, preferabil in timpul saptamanii si poate prind putin spatiu sa arunc pe acolo niste artificiale. am auzit si eu (si vazut intr-un magazin pe unde mai stateam de vorba cu un vanzator amator de spinning la somn) de somni sariti bine de 2 metri ca si lungime ...

ps: cica am auzit ca respectivul loc e un adevarat mormant pentru artificiale din cauza plaselor de sarma care sunt puse acolo ca sa sustina pietrele atat pe laterale cat si spre mijlocul canalului ... cica in momentul in care ai atins fundul iti cam iei adio de la chestia cu care pescuiai.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

pikeman

Oblete

Răspunsuri: 20

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Brasov

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 4. iunie 2012, 21:22

:rizi: p'asta cu firul pe malul opus nu am mai auzit-o, oricum prin Romania este un astfel de obicei la care ii zice teleferic. Adica lansezi un plumb greu 2-3-400 gr pe linia principala, apoi pui lanseta la verticala intr-un suport, si pe fir, cu o agrafa dai drumu la un alt fir cu un peste sau o broasca pe carlig si asta ramane sa se agite pe la suprafata sau mai in jos in functie de cat poate si el sa se plimba pe linia de teleferic :rizi: ...chestii complicate si prea multe batai de cap, nu am incercat niciodata

cred ca era mai interesant sa citesti forumul si pe urma sa itzi dai cu parerea ce ai auzit si ce nu, despre montura asta, exista chiar si un topic dedicat aici boss !

Boss, nu cred ca ne permitem sa ne tragem de sirete si faptul ca nu am auzit nu inseamna ca nu exista, am specificat doar ca nu am auzit Boss , intelegi tu Boss ca sunt unii care nu sunt fascinati de astfel de metode si carora le place pescuitul la spinning asa ca nu urmaresc topicuri dedicate monturilor de stationar Boss , si nu mi-am dat cu parerea daca sti sa citesti in romaneste !!! over and out Boss

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

40

miercuri, 20. iunie 2012, 16:53

pe mincio, po si canal bianco se poate pescui noaptea.pe mincio si canal bianco e interzis cortul(am scris eu un email la fipsas mantova si mi-au raspuns ca nu e admis cortul, decat umbrela).pe po se poate pune cortul dar atentie decat cu o ora pana la apus si trebuie sa il strangi o ora dupa rasarit.se poate sta cu cortul ziua decat in conditii meteorologice nefavorabile.oricum nu sunt sigur ca se poate pune cortul in toate zonele pe po.eu il strang de fiecare data cand se face lumina afara pentru a nu avea probleme.oricum ramane la atitudinea organelor de control daca iti dau amenda sau nu.

Salut nu inteleg chiestia cum este cu cortul ? Eu merg la po la Ostilia si la canal bianco la legniago si cerea acolo nu ma intrebat nimeni de cort poate din cauza zonei dar cred ca exista cam aceleasi reguli pentru FIPSAS banuiesc eu merg in aceste zone de ceva ani buni si nu ma intrebat nimeni nimic de cort chiesti din astea. :bucuros2:

Subiecte asemănătoare