Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 31. martie 2012, 21:59

Pescuitul in italia

:welcome: :salut:

Salut vreau sa deschid acest topic deoarece nimeni nu vorbeste nimic de italia,Aici regulile pentru somn nu ar fi legea italiana iti da voiie sa prizi somnii dar nu mai iti da voie sa i lasi in apa asta nu am inteleso nici o data si nici nu o voi intelege .Majoritatea italienilor nu manca crap caras rosiorara etc. Imi spun multi prietenii .EU de fel merg la peste pe lago di po asa se numeste este foarte renumit in capturile de pesti gicatii cum ar fi maria sa somnul morunul crapul si alte albituri este o apa curagatoare in unele locuri avind dimensiuni foarte mari in largime si adincime unde se pot ascunde pesti mari strabate toata italia de la nord la sud si se varsa in mare .Daca aveti ocazia sa veniti la peste pe lago di po nu ezitati nu o sa va para rau deoarece sunt somni kapitali care se pot prinde si in special som alb un amic de al meu a pris unu alb foarte frumos. Daca aveti intrebari va pot raspunde cu placere imi place sa comunic cu adevaratii pescarii care pescuiesc si elibereaza. :doaaamne: :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 1. aprilie 2012, 07:24

Salut Gogu,
da, si in Grmania in anumite judete si asociatii se interzice eliberarea somnului, deoarece este vazut ca un daunator, ceea ce de fapt nu-i adevarat.

Pescarii sportivi insa il elibereaza fara probleme, mai ales pt valoarea lui ca peste sportiv in dril, cind ajunge la dimensiuni de peste 2 metrii.

Ar fi interesant sa ne faci un sumar al regulamentului din Italia. Merci :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 1. aprilie 2012, 10:52

SALUT ZORAN FRUMOASA CHESTIA CU REGULAMENTUL VREAU SATI RASPUND PE SCURT.ITALIA ESTE INPARTITA IN PROVINCI REGULAMENTUL DIFERA DE LA PROVINCIE LA PROVINCIE EU LOCUIESC IN PROVINCIA TRENTO AICI POTI PESCUI PE LACURI ADMINISTRATE DE FIECARE COMUNA EU LOCUIESC IN ZONA DE MUNTE UNDE POTI. GASI STIUCA BIBAN PASTRAV AU UN REGULAMENT NU POTI PRINDE MAI MULT DE 20 DE BUCATI PINA IN PRINZ SI 20 DUPA PRINZ SI SA DEPASEASCA LUNGIMEA DE 20 CM IAR ALBITURILE CUM AR FI CARASUL ROSIOARA PLATICA CLEANUL BABUSA LE POTI PRINDE CIT VREI NU ITI ZICE NIMENI NIMIC EI SPUN CA SUNT DAUNATORII SI I POTI LASA PE MAL O PROSTIE DAR PENTRU NORDUL ITALIE ZONA TRENTO BOLZANO ITI TREBUI O LICENTA SE POATE OBTINE DE LA COMUNA RESPECTIVA DACA ESTI REZIDENT PE UN AN SAU PE ZI DAR TREBUI SATI FACI UN PERMIS CARE TE COSTA 14.90 TIBRU SI 2 POZE ESTE VALABIL MEREU DAR UNDE MERGI TREBUI SA PLATESTI TAXA DE 12.5OEURO PE ZI ADICA AI PLECAT LA PESTE LA 6 DIMINEATA E VALABIL PINA LA 12 NOAPTEA ACESTE ESTE PENTRU O ZI DAR DACA AI ACEL PENTRU UN AN PLATESTI 120 EURO SI TREBUI SATI NOTEZI CAPTURILE LA RAPITOR PE FIECARE ZI CA EI SA POATA POPULA LACURILE IN FUCTIE DE CIT PESTE SE PRIDE IN DECURSUL UNI AN CAM ATIT PENTRU PARTEA NORDICA A ITALIE A UITAM DACA ESTI CETATEAN A UNEI TARI EUROPENE POTI PLATI O TAXA DE 16 EURO PENTRU TREI LUNI (EXP. CUM ESTI TU VI DIN GERMANIA VREI SA PESCUIESTI NICI O PROBLEMA 16 EURO SI ESTI IN REGULA.[wise]""[/wise]

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 1. aprilie 2012, 11:32

IAR PRIVIND PARTEA DE CENTRU LOMBARDIA SI VENETON UNDE MERG EU ACU LA PESTE CA SA AJUG FAC CAM 400KM DUS INTORS DAR ASTA E DACA ESTE VORBA DE PESCUIT NU MA DAU INAPOI .IAR PRIVIND REGULAMENTUL ITI TREBUI LICENTA (F.I.P) ADICA FEDERATIA ITALIANA DE PESCA O POTI LOA DE LA ORI CE COMUNA UNDE ESTE LACUL COSTA 22.00 EURO SI TAXA PENTRU UN AN DE 24.00EURO CU AMINDO POTI STA LINISTIT.IAR PENTRU CETATENI UE PENTRU O ZI CARE COSTA FOARTE PUTIN SAU FIPSUL F.IP PROVIZORIA.CEA DE 22.00EURO ----------IAR PRIVIND CAPTURILE POTI PRINDE CE VREI CRAP SOMN CARAS STIUCA ...ETC DAR TREBUI SA RESPECTI PERIOADA DE PROHIBITIE A SI NU AI VOIE SA BAGI PLASE SAU ALTE CHIESTI DE NU A PRINDE CORECT PESTE NU AI VOI MAI MULT DE 3 BETE IN APA PENTRU BARCA NU AI VOIE SA FOLOSESTI MOTORE MAI MARI . PARCA ASA STIU EU NU AM BARCA SI NU PREA STIU CUM ESTE .STIU CA ITI TREBUI ALTA LICENTA SI PENTRU BARCA.

Răspunsuri: 48

Membru din: 20. februarie 2012

Locație: deta timis romania

Profesia: particular constructi

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 1. aprilie 2012, 13:28

gogule langa milano este un rau TICINO plin de pesti somnul daca il prinzi ori il duci acasa ori al predai la comuna si primesti bani pe kg!!sant exemplare mari 70-80 kg!!fir intins!!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 1. aprilie 2012, 13:50

........ somnul daca il prinzi ori il duci acasa ori al predai la comuna si primesti bani pe kg .......


... ori ii dai drumul inapoi in apa unde ii este locul :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 1. aprilie 2012, 16:21

DA ASA ESTE BAIETI ASA ESTE DAR ATI VAZUT DE CE PARTE VORBESC EU UITATIVA SI VOI PE YUTOBE LA PESCA A SILULORO PE LAGO DI PO O CANAL BIANCO SA VEDETI ITALIENI CE FAC CU SOMNUL VROIAM SA SPUN CA SOMNUL IN ITALIA NU ESTE O SPECIE PROTEJATA CITI SOMNI AI DUS TU LA COMUNA DE UNDE APARTI SI CITI BANI TIA DAT SI DACA IL DUCI CIT CREZI CA ITI DA TOT CEVA FOARTE PUTIN IDEA ESTE TOT CA SA TE FACA SAL UCIZI EU ACUM UN AN AM DUS PE CINEVA LA AEROPORT LA BERGAMO INTORCINDUMA MAM OPRIP LA LAGO DI EDINE ERA UNU DE LA COMUNA AVEA UN SOMN DE 95 KG IL PRISESE UN PESCAR IL VIDEA CU CIT CREZI? 1 EURO KG ASA UN EXEMPLAR LA UCIS ,CA SAI VINDA CARNEA CU UN 1 EURO PACAT CA NU LAM FILMAT DAR ITI JUR. :doaaamne:

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 1. aprilie 2012, 20:35

........ somnul daca il prinzi ori il duci acasa ori al predai la comuna si primesti bani pe kg .......


... ori ii dai drumul inapoi in apa unde ii este locul :ochi:

ERA MULT MAI SIMPLU SA SPUNA CA I DA DRUMU IN APA UNDE ESTE LOCUL LUI CRED EU. VOI CE PARERE AVETI ? IMI CER SCUZE DANIELSAN :gandesc: :gandesc:

Răspunsuri: 31

Membru din: 31. martie 2012

Locație: Germania/Mannheim /Ro Codlea

Profesia: hirtiar -> unul care face hirtie ( Muncitor )

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 2. aprilie 2012, 00:47

........ somnul daca il prinzi ori il duci acasa ori al predai la comuna si primesti bani pe kg .......


... ori ii dai drumul inapoi in apa unde ii este locul :ochi:

ERA MULT MAI SIMPLU SA SPUNA CA I DA DRUMU IN APA UNDE ESTE LOCUL LUI CRED EU. VOI CE PARERE AVETI ? IMI CER SCUZE DANIELSAN :gandesc: :gandesc:
doar nu sinteti toti vegetariani ? eu mai iau si cite un peste a casa cu mujdei si cu mamaliga mincalar tata hi hi
salutari ( pina la 1 m )

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 2. aprilie 2012, 06:35

Salut Bernhardt,
nu, nu suntem vegetarieni, dar multora nu le surade ideea de a prinde pestii pt a-i manca sau de a-i da la vecini sau prieteni.
La mine poate sa vina si Angela Merkel sa-mi cante la ureche cu legea ei, nu vad ca asta sa fie un motiv sau o scuza pt a omori un peste, sau de a lua viata oricarui alt animal. N-am de ce.
Iar daca vreu sa maninc un peste intradevar bun, merg la Real si-mi iau peste de mare sau altceva exotic si maninc cu mujdei. ;)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 2. aprilie 2012, 11:43

doar nu sinteti toti vegetariani ? eu mai iau si cite un peste a casa cu mujdei si cu mamaliga mincalar tata hi hi
salutari ( pina la 1 m )

salut bernhardt eu nu zic ca sunt vegetaria recunosc ca imi place a minca peste si sa manc mamaliga cu musdei dar nici sa merg la peste sa umplu cogelatorul sau cogelatorul prietenilor capturile frumoase le eliberez somul numi place al minca asa ca poate fi el de orice masura .prind raci care sunt foarte gustosi caras, platica, rosioara, pastrav ca tot stau in zona de munte clean etc .A si acestea metiunate nu le prid in cantitati foarte mari de cit pentru mine si familia mea .nu vind si nici nu imi place sa comercializez pestele ca pe cartofi la piata. Acu ca tot am vorbit de peste ma duc sa fac o saramura de platica ce zici bernhard?
Doar am fost la peste saptamina trecuta

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 2. aprilie 2012, 18:27

Pesca sul fiume Po (Parte 3)
- YouTube
http://www.youtube.com/watch?v=VNJ6xqE2oF8

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »rudolf_gogu« (2. aprilie 2012, 18:34)


  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 2. aprilie 2012, 18:37

Ce pesti frumosi, Doamne! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

marți, 3. aprilie 2012, 09:42

da, misto filmuletele din link, anumite chestii interesante pe acolo ... atat ca trebuie sa precizez ca alea sunt filmate efectiv pe Fluviul Po in zona Piacenza, nu pe Canal Bianco pe unde mergi la pescuit care e cu totul si cu totul altceva si nu are prea mult de-a face cu Po-ul ... :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 3. aprilie 2012, 10:24

Pe asta de aici, din raspunsul 16 Pescuitul in italia - Italia - Forum Pescuit la Somn nu-l pot vedea, youtube-ul german la blocat, cica contine muzica nepermisa de producator sau autor...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

18

marți, 3. aprilie 2012, 11:09

Il poti vedea daca treci printr-un proxi server tip pagewash.com sau freeproxiserver.com, ma rog, sunt o gramada. Asa nu vor mai sti ca esti din Germania si poti veadea ce vrei. :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 3. aprilie 2012, 14:31

pe Canal Bianco pe unde mergi la pescuit care e cu totul si cu totul altceva si nu are prea mult de-a face cu Po-ul ... :ochi:

Salut cite o data chiar nu te inteleg. Am am spus eu ceve de zona de canal bianco eu am gasit filmuletele pe yutobe mia placut si leam postat cu denumirea lor cred ca tuturor pescarilor lear face placere sa vada asemenea filmate importatnt este filmatul cred eu , Daca te derajeaza persoana me spunemi te rog si parasesc acest forum.NU mai bine :gandesc: :gandesc: :gandesc:

  • Autorul acestui subiect este »rudolf_gogu«

Răspunsuri: 82

Membru din: 28. martie 2012

Locație: italia

Profesia: pescar

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 3. aprilie 2012, 14:35

Pe asta de aici, din raspunsul 16 Pescuitul in italia - Italia - Forum Pescuit la Somn nu-l pot vedea, youtube-ul german la blocat, cica contine muzica nepermisa de producator sau autor...

Salut da intradever are o melodie frumoasa pe fundal filmatului dar nu am facut eu filmatu scuze stiu ca germania interzice copiatul .

Subiecte asemănătoare