Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

121

miercuri, 27. ianuarie 2016, 07:02

Da, Costi asa se vedea de la periferia taberei..In ultimele seri nu stiu daca am putut adormi inainte de ora 1..si eram rupt de oboseala..
Si acuma aud melodia aia care era deja ca si un refren..''tzi-gan-co''..


1. Eu n-am vazut pe nimeni sa cada sub masa, poate dai cateva exemple.
2. Nu era nici un bass dat la maxim, nici macar in ultima seara. In afara de asta muzica nu era a niciunui pescar, era a celor cu taraba.
3. Pe 500mp in jurul boxelor celor de la "baru` portabil" sigur nu se prindeau pesti deoarece era uscat.... Pe de alta parte, interesant cum avatul ala pe care l-ai prins pana la urma, l-ai prins tocmai in fata taberei.
4. Daca n-ai dormit probabil n-ai dormit in seara cand a fost asa numitul "chef de incheiere", dupa terminarea concursului si organizat in mod explicit de Zoran.
Nu-i nici o problema, data viitoare o sa trecem ca obligatorie dotarea tuturor doritorilor cu walkman-uri in asa fel incat in astfel de ocazii fiecare sa danseze pe muzica din casti.

Hai sa fim seriosi, daca cutare este antisocial sau se simte mai OK in compania pestilor si pasarilor decat a oamenilor, de ce vine frate la o intalnire cu zeci de pescari?
Sa ia o barca si sa navigheze singur pe Dunare, e o tara libera. :rizi:
1.Daca tu nu ai vazut nu inseamna ca nu au fost,tot asa cum daca tu nu ai gripa nu inseamna ca gripa nu exista.In momentele cand am fost prin imprejur am vazut 2 cazuti ,am fost chiar linga ei cand au cazut..
2.Tot asa dupa cum nu ''ai vazut'' tot asa nu ai auzit muzica..linga cort trebuia sa urli ca sa te intelegi cu cel de linga tine..
3.Avatul l-am prins inainte sa soseasca ''discoteca'',plus salai ..plus ca Deyu o prins un somn de vreo 20 kg la jig la 30metri de mal, plus ca in prima seara a camparii noastre acolo,s-au prins salai la woblere la cativa metri de mal..dupa bairam...nimic..a, ba da o prins Cristi unul la fix,la o montura dusa la marginea plaroului de jos..departe..
4.In ultima seara ,cand a fost cheful de incheiere(daca la ultima seara te referi ..pt. ca ai zis ''dupa incheierea concursului'')..cheful s-a spart cam brusc pentru ca a fost o furtuna cumplita..pe la ora 10-11 tineam de cortul birtasului cati mai eram pe acolo,sa nu il culce rafalele de vant si ploaia..dupa ce sa oprit aveam apa de o palma in cort pentru ca uitasem sa inchid fermoarul..tu dormeai dus..nu ai de unde sa sti toate astea..

Nu am nimic contra chefurilor cum vrei tu sa ma scoti,insa inainte de a chefui imi place mult mai mult sa pescuiesc...sa ma duc la Dunare pentru ca sa beau pina tarziu in noapte pentru ca a doua zi sa am capu' cat o banitza, este pentru mine ca si cum m-as duce in excursie laRoma si in loc sa vizitez Coliseumul si alte atractii turistice ,as sta in camera si m-as uita la televizor.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

122

miercuri, 27. ianuarie 2016, 07:12

Ptr a avea de unde sa platim cheltuielile necesare, m-am gandit sa facem o cheta, si fiecare sa sponsorizeze cu cit poate si cu cit doreste.
Foarte important gasesc sa avem la malul apei 2 WC-uri Eco. Mai ales daca ne strangem 30 de persoane... :bucuros2:

Eu voi pune 200 lei. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

123

miercuri, 27. ianuarie 2016, 07:46

Nu am nimic contra chefurilor cum vrei tu sa ma scoti,insa inainte de a chefui imi place mult mai mult sa pescuiesc...sa ma duc la Dunare pentru ca sa beau pina tarziu in noapte pentru ca a doua zi sa am capu' cat o banitza, este pentru mine ca si cum m-as duce in excursie laRoma si in loc sa vizitez Coliseumul si alte atractii turistice ,as sta in camera si m-as uita la televizor.

Si atunci de ce nu te duci singur la pescuit sau cu un prieten, maxim 2?
Ce nevoie ai de zeci de persoane langa tine, sa te deranjeze?
Eu lucrez de multi ani la o firma de IT si o data pe an, inainte de Craciun, avem o intalnire festiva cu toti angajatii.
Ce crezi ca facem la intalnirea festiva, ne scoatem laptop-urile si incepem sa scriem programe? :rizi:
Chiar nu vezi similitudini? :nunteleg:
OK, n-am de gand sa continui discutia asta, c-am scris 4 pagini degeaba si anu` trecut....

Zoran, pun si io 200 ron.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

124

miercuri, 27. ianuarie 2016, 08:02

OK, n-am de gand sa continui discutia asta, c-am scris 4 pagini degeaba si anu` trecut....


Cred ca fiecae are dreptul sa vada in felul sau "socializarea", sau pescuitul + socializarea, sau concursul cu socializare. De aceea nu are rost sa discutam 4 pagini in fiecare an... :noroc:

Zoran, pun si io 200 ron.


Merci. :bravo:

Avem 400 lei = cca. 3 zile ptr un WC Eco :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

125

miercuri, 27. ianuarie 2016, 08:08

Cine doreste sa participe la intalnirea din august 2016, exclusiv ptr utilizatorii forumului, poate sa imi scrie si pe privat. Nu este nevoie sa dam date exacte aici pe forum.
Iar "taxa" nu este obligatorie, nu exista o taxa de inscriere, fiecare cit poate si cum poate. Este o cheta ptr a ne putea aduna si petrece intr-un mod cit mai confortabil si civilizat... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

126

miercuri, 27. ianuarie 2016, 08:13

Cred ca fiecae are dreptul sa vada in felul sau "socializarea", sau pescuitul + socializarea, sau concursul cu socializare. De aceea nu are rost sa discutam 4 pagini in fiecare an...

Corect... si fara "reprosuri" aiurea. :)


Merci.
Avem 400 lei = cca. 3 zile ptr un WC Eco


Zorane, io pun 200 ron la cheta pt. toate cheltuielile de organizare, nu ca sa ma kc de 3 ori, cat stau acolo :rizi: ... ca asa ma sui in masina si ma duc la birtu` din sat. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

127

miercuri, 27. ianuarie 2016, 08:15

Pun si eu 200 lei.

Merci !

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

128

miercuri, 27. ianuarie 2016, 08:18

Zorane, io pun 200 ron la cheta pt. toate cheltuielile de organizare, nu ca sa ma kc de 3 ori, cat stau acolo ... ca asa ma sui in masina si ma duc la birtu` din sat.


Ptr ca eu sunt organizator, consider ca prio 1 este un minim de 1 WC-Eco.
Si daca tu ai chef sa circuli cu masina cele 3 zile cit se chefuieste acolo, nu am nimica impotriva, ptr ca stiu ca nu te urci la volan sub infulenta. Numa' ca ka...rea vin si atunci, cind nu poti conduce :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

129

miercuri, 27. ianuarie 2016, 08:19

Pun si eu 200 lei.

Merci !


Merci, pina acuma suntem cu o suma de 600 lei pe drumul cel mai bun! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

130

miercuri, 27. ianuarie 2016, 08:21

Si daca mai vii si deranjat la burtica .... nu ajungi nici sa bagi cheia in contact si nu-ti ajung nici banutii Costi ... :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

131

miercuri, 27. ianuarie 2016, 08:26

Si daca tu ai chef sa circuli cu masina cele 3 zile cit se chefuieste acolo, nu am nimica impotriva, ptr ca stiu ca nu te urci la volan sub infulenta. Numa' ca ka...rea vin si atunci, cind nu poti conduce

Si daca mai vii si deranjat la burtica .... nu ajungi nici sa bagi cheia in contact si nu-ti ajung nici banutii Costi ...


Mah... ce discutii scarboase. :rizi:
Io nu vroiam sa zic ca nu ne trebuie WC insa or sa fie si alte cheltuieli la care cred ca trebuie sa participam toti care venim. :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

132

miercuri, 27. ianuarie 2016, 10:55

Nu am nimic contra chefurilor cum vrei tu sa ma scoti,insa inainte de a chefui imi place mult mai mult sa pescuiesc...sa ma duc la Dunare pentru ca sa beau pina tarziu in noapte pentru ca a doua zi sa am capu' cat o banitza, este pentru mine ca si cum m-as duce in excursie laRoma si in loc sa vizitez Coliseumul si alte atractii turistice ,as sta in camera si m-as uita la televizor.

Si atunci de ce nu te duci singur la pescuit sau cu un prieten, maxim 2?
Ce nevoie ai de zeci de persoane langa tine, sa te deranjeze?
Eu lucrez de multi ani la o firma de IT si o data pe an, inainte de Craciun, avem o intalnire festiva cu toti angajatii.
Ce crezi ca facem la intalnirea festiva, ne scoatem laptop-urile si incepem sa scriem programe? :rizi:
Chiar nu vezi similitudini? :nunteleg:
OK, n-am de gand sa continui discutia asta, c-am scris 4 pagini degeaba si anu` trecut....

Zoran, pun si io 200 ron.
:noroc:
Costi,nu inteleg, de ce o iei ca si pe o polemica??
Fiecare avem dreptul la un punct de vedere..
Anul trecut unii au fost deranjati pentru ca sa dorit sa se puna accentul pe un concurs serios si cu reguli...asta a fost tot..
La bairam e mai simplu.singura regula este ca nu exista reguli.. :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

133

miercuri, 27. ianuarie 2016, 11:48

Costi,nu inteleg, de ce o iei ca si pe o polemica??
Fiecare avem dreptul la un punct de vedere..
Anul trecut unii au fost deranjati pentru ca sa dorit sa se puna accentul pe un concurs serios si cu reguli...asta a fost tot..
La bairam e mai simplu.singura regula este ca nu exista reguli..

Nu o iau ca o polemica si sunt absolut de acord ca fiecare are dreptul la o parere... si nu numai la o parere dar si la a face la potentiala intalnire ceea ce doreste.
Dar asta inseamna fara reprosuri ulterioare de genul ca n-am putut sa ma odihnesc sau n-am putut sa pescuiesc din cauza lu` X sau Y.
Ceea ce intr-adevar ma deranjeaza este ca atat tu, cat si Zoran cat si eu cat si altii si-au dat silinta anul trecut sa organizeze aceeasi intalnire si n-a iesit nimic... pt. ca o parte au fost hotarati sa faca "lucruri serioase"... deoarece a sta de vorba despre pescuit si nu numai, la un pahar de bere/vin, este "degradant" pentru pescari seriosi.
No am vazut cati au fost curiosi exclusiv de lucruri "serioase". :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

134

miercuri, 27. ianuarie 2016, 14:53

Si eu as veni anul asta, daca nu cade exact cand merg in delta, data care nu depinde de mine. Daca vin, ca si cotizatie pun si eu la fel. as veni si eu cu scule de cloncanit dar problema e ca nu m-as risca la o amenda sau dosar cu motor de 6 cai. Are civeva vreo sugestie in legatura cu asta? sincer anul trecut asta m-a impiedicat sa ma bag. Voi, cei care mai umblati pe dunare ce ziceti? baga cineva de vina pt 1 cal in plus? sunt barci de inchiriat in zona? :noroc:
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

135

miercuri, 27. ianuarie 2016, 15:02

Da` Paul, de ce nu-ti dai tu examenu` ala? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

136

miercuri, 27. ianuarie 2016, 15:16

Costi,nu inteleg, de ce o iei ca si pe o polemica??
Fiecare avem dreptul la un punct de vedere..
Anul trecut unii au fost deranjati pentru ca sa dorit sa se puna accentul pe un concurs serios si cu reguli...asta a fost tot..
La bairam e mai simplu.singura regula este ca nu exista reguli..

Nu o iau ca o polemica si sunt absolut de acord ca fiecare are dreptul la o parere... si nu numai la o parere dar si la a face la potentiala intalnire ceea ce doreste.
Dar asta inseamna fara reprosuri ulterioare de genul ca n-am putut sa ma odihnesc sau n-am putut sa pescuiesc din cauza lu` X sau Y.
Ceea ce intr-adevar ma deranjeaza este ca atat tu, cat si Zoran cat si eu cat si altii si-au dat silinta anul trecut sa organizeze aceeasi intalnire si n-a iesit nimic... pt. ca o parte au fost hotarati sa faca "lucruri serioase"... deoarece a sta de vorba despre pescuit si nu numai, la un pahar de bere/vin, este "degradant" pentru pescari seriosi.
No am vazut cati au fost curiosi exclusiv de lucruri "serioase". :)
Vezi tu Costi ,exagerezi putin..
Cine a spus ca....citez... '' a sta de vorba despre pescuit la un pahar de vin,bere este ''degradant'' pentru pescarii ''seriosi''...???
Cine a aruncat reprosuri??
Eu unul, consider ca viata asta este prea scurta ca sa pierd timpul cu berea si cu vinul..Sa invat ceva nou(pescuitul la clonc),sa pescuiesc si sa intalnesc oameni de calitate ,intre care te numeri si tu, au fost motivele pentru car m-am hotarat sa vin in 2014 la Bazias,si sa stii ca eram intr-o perioada cu multe comenzi pe cap..
Ca si pescar, da,sunt genul solitar sau echipa de maxim 2, totusi din motivele mai sus enumerate, am venit acolo, intelegand ca intr-o intalnire de genul asta exista si petrecere si gratre si bautura...asta e..Ca mi-ar fi placut sa si pot pescui non stop pe locul ala superb chiar in fata taberei,si sa fie cat de cat liniste,nu inseamna ca arunc reprosuri..daca doar pomenesc de ele nu o fac cu repros,fiecare se simte bine..cumva..
Totusi raman la parerea mea ca distractia e distractie si pescuitul e pescuit,de aia ma intreb...la vara , are rost sa duc lansetele cu mine sau o fi bairam in toata regula..ca atunci nu o sa ma mai obosesc pe apa, ca sa pot trage la halbere pina noaptea,tu ce zici?? :noroc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

137

miercuri, 27. ianuarie 2016, 15:18

Ma asteptam la raspunsul asta :rizi: Sa zicem ca in caz ca nu apuc sa dau examenul ala pana la data H :ochi: Si daca as avea permis ar fi mai ok o barca de inchiriat pe care sa il pun pt ca gonflabila mea ia apa in chila, sub "podea" si merge f greu
Born to fish, forced to work...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

138

miercuri, 27. ianuarie 2016, 15:27

Ma asteptam la raspunsul asta Sa zicem ca in caz ca nu apuc sa dau examenul ala pana la data H Si daca as avea permis ar fi mai ok o barca de inchiriat pe care sa il pun pt ca gonflabila mea ia apa in chila, sub "podea" si merge f greu

Daca facem intalnirea, cre` ca ma descurc sa fac rost de-o barca de tabla si poti sa vii cu mine (cre` ca nu iau nici io gonflabila)... motor daca vrei il aduci pe al tau, daca nu vrei il aduc pe al meu (4CP).
Numa` bine mai vorbim in barca de-o mecanica/carcasa/ceva... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

139

miercuri, 27. ianuarie 2016, 15:46

Hehe , da, faina idea ta :noroc: . Eu sper sa se tina si sa ne adunam :pauza:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 30

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: madrid

  • Scrie un mesaj privat

140

miercuri, 27. ianuarie 2016, 21:07

Super

Super ideia :pescuit: sper sa pot ajunge pe 20 august am nunta (sunt nas...si din Suceava in delta...) sa vedem mi ar place sa va cunosc.
BRAVOOOO!!! :spania: