Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

61

luni, 25. august 2014, 17:13

Aaaaaaa, cel care a venit la intalnire fara palinca.....da...cum sa-l uiti pe Paul.... :drac2:

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 26. august 2014, 08:31

Vreo colorata pune cineva ? :bucuros2:
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. august 2014

Locație: Bucuresti

Profesia: facilities manager

  • Scrie un mesaj privat

63

marți, 26. august 2014, 11:20

Vreo colorata pune cineva ? :bucuros2:
Subscriu si eu! :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

64

marți, 26. august 2014, 11:28

Poze vom posta maine. Cel tarziu maine!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

65

miercuri, 27. august 2014, 09:47

Poze vom posta maine. Cel tarziu maine!


:gandesc: ... :rizi: ... asteptam Zoran :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

66

miercuri, 27. august 2014, 12:22

Poze vom posta maine. Cel tarziu maine!


:gandesc: ... :rizi: ... asteptam Zoran :bravo:


Mdaaa... adica astazi, caci abia ieri seara am ajuns acasa de pe frumoasa Dunare. :love:



Voi incerca sa fiu scurt si sa postez doar citeva poze, restul le puteti viziona urmand link-urile de la finalul mesajului.

Am ajuns pe Dunare luni seara, unde am fost asteptat de Gufisor. Nu a trecut mult timp si au ajuns si Gigi cu Deyu.



Noah, am ascutit rapid sabiile si la lupta (cu GigiLures am reusit 2 salai sa pacalim):





A 2-a zi, marti dimineata, ne-am apucat sa strangem gunoaiele de pe platou. In final s-au strans nu mai putin de 14 saci de 120 L de gunoi, care au fost transportati cu remorca:






Dupa care Deyu, nerabdator cum este el...





Seara, unii la foc:



...altii strangeau momeli de pe malul Dunarii cu lanterna:





Miercuri si-a facut si Gigi de cap cu voblerele sale:


..si cu jigurile a prins ceva salaiasi, numai buni de momeala de somn :zambet:





Seara au venit baietii de la birtutul din Divici si au construit cortul, au pus muzica si ne-au facut mici. Si berea a fost excelenta :rizi:





Vineri dimineata au ajuns si toiletele ecologice:


Si asa cum il stim cu totii pe Deyu, ziua urmatoare, face el ce face si iarasi reuseste sa se pozeze:






Seara ne prinde din nou la chef si voie buna:




Asa cum v-am spus, berea a fost buna rau:






Distractie maxima :bucuros2:





Si asa, am ajuns si la ziua concursului, care se prevedea extrem de dificil din cauza vremii: vant puternic si posibile precipitatii.
Ziua a inceput cu cafeluta de dimineata, asezata frumos pe masa verde din mijloc, singurica:


S-a continuat cu pregatirile ptr concurs, materiale, momeli, monturi si verificari de barci:





Ziua concursului ne-a surprins cu un peste frumos inca inainte ca acesta sa inceapa...

(va urma) :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

67

miercuri, 27. august 2014, 12:47

Asa da … frumos si din cate se vede v-ati si simtit bine …

ps: cat mi de dor de locul ala la cotele la care l-ati prins voi :buaaaah: ... eu cand am ajuns pe acolo anul asta apa era cu vreo 60-70 de cm mai sus ... :zid:

pps: bravo Deyu, esti cel mai putin prezent in pozele cu "lichidele" dar la polul opus in cele cu pestii :bravo: :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

68

miercuri, 27. august 2014, 12:49

Deja mi dor de toata lumea si de D-na cea frumoasa: DUNAREA!!!!

Răspunsuri: 59

Membru din: 5. august 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

69

miercuri, 27. august 2014, 13:04

Frumos si felicitari :apl:
Poate da Deyu din casa...
la ce momeala
ce montura
ce clonc
la ce adancime
etc :buaaaah:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 27. august 2014, 14:54

Frumoasa organizare,felicitari baieti. :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 27. august 2014, 15:03

Fain o fost de voi, prieteni, iarbă, apă, pescuit, fain.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 27. august 2014, 18:36

A fost ce trebe!


chiar daca am stat numai o seara si nu am venit pregatit tocmai de competitie, macar v-am cunoscut si am mai ciupit cate ceva de la voi, am mai tras cu ochiu' la monturi si echipamente si mi s-a bagat microbu' mai adanc sub piele :zambet:
@ Zoran felicitari pt organizare si participantilor pt capturi :bravo:

P.S
Voi incerca sa fiu scurt si sa postez doar citeva poze, restul le puteti viziona urmand link-urile de la finalul mesajului.
Nu gasesc eu linkurile sau nu le-ai pus inca ?
Born to fish, forced to work...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 27. august 2014, 19:48

Super tare! Bravo! :apl: Eram pe punctul sa trec si eu ,dar am avut o mica urgenta. Totusi ,m-am bucurat ca am vorbit la telefon macar cu Zoran. Zona este foarte misto ,desi cand am fost eu pe acolo m-a rupt cu ploaia! :nervos:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 27. august 2014, 19:50

ps: cat mi de dor de locul ala la cotele la care l-ati prins voi ... eu cand am ajuns pe acolo anul asta apa era cu vreo 60-70 de cm mai sus ...

Si mie imi este dor ...Desi eu l-am prins cu apa jos si limpedeeeeee....Preferam culoarea de acum! :ochi:

Insa am speranta ca la toamna ,impreuna cu unul-doi prieteni sa iesim cu barcile acolo sa dam cateva maini dupa salai...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 27. august 2014, 20:50

ps: cat mi de dor de locul ala la cotele la care l-ati prins voi ... eu cand am ajuns pe acolo anul asta apa era cu vreo 60-70 de cm mai sus ...

Si mie imi este dor ...Desi eu l-am prins cu apa jos si limpedeeeeee....Preferam culoarea de acum! :ochi:

Insa am speranta ca la toamna ,impreuna cu unul-doi prieteni sa iesim cu barcile acolo sa dam cateva maini dupa salai...


Zamfi, cand am fost eu culoarea era asemeni cafelei cu lapte si pe apa veneau copaci cat casa :doarecapu: ... voiam avati si am dat de somni (multi km mai la vale). Iar de ajuns pe acolo imi era imposibil fiind deja pe drum ... poate la anul, daca o fi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Costi C

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. martie 2014

Locație: Dolj

  • Scrie un mesaj privat

76

joi, 28. august 2014, 00:28

Felicitari organizatorilor. Dar nu ati anuntat castigatorul, ce monturi a folosit, ce clonc, momeala samd. Asteptam cu nerabdare experientele voastre.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

77

joi, 28. august 2014, 06:22

@ Zoran felicitari pt organizare...


Merci, merci... a fost o organizare scurta, rapida, ptr 10 zile cred ca este ok. La anu' sper sa fie mai bine. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

78

joi, 28. august 2014, 07:35

(va urma)


Ziua concursului a fost... ca naiba! Vantul s-a intetit pina la orele 14 asa de tare, incat cei care nu dispuneau de vela sau motor electric nu puteau participa. Asa ca, am modificat pe loc regulamentul si l-am prelungit pina a doua zi duminica la orele 14:00.

Ptr a putea pescui cu totii in liniste, am cerut dinainte aprobarea politiei de frontiera. Au fost f intelegatori si m-au sustinut cum nu ma asteptam! Mii de multumiri!

Lista participanti, regulament concurs si aviz de ativitate:


Inca inainte de a incepe concursul, ne-am trezit cu Tzap-Tzarap-urile in functiune. Cristi a fugit la lanseta si drilul s-a terminat in barca lui Deyu, cu un alt somnic frumos de Dunare:





Cei care puteau intra si pe vant, s-au pregatit intens de concurs:


Ceilalti, s-au simtit bine:



===============================================================================
In fine, suna primul telefon de la participanti si plec cu Cristi, care m-a ajutat la arbitraj, sa masuram si sa fotografiem: :bucuros2:







Darius, cu ceva probleme la sonda, care au fost inlaturate de Cristi, i-au adus mai tarziu si lui o captura ce la clasat printre castigatori! :noroc:





Si Echipa Giurgiu a muncit din greu pe valuri:



Pe mal, Paul reuseste sa pacaleasca salaii: :apl:



Sus pe deal, un țap curios a venit si el sa vada ce se petrece la concurs. Il vedeti in poza?



Seara, Deyu cu Gigi puncteaza din nou:


Zona este foarte misto ,desi cand am fost eu pe acolo m-a rupt cu ploaia!

Si daca tot ai adus vorba... o ploaie furtunoasa :furtuna: s-a starnit seara, de trebuia sa tinem cortul de bere sa nu-l rupa vantul. In 10 minute am fost uzi pina la chiloti, dar noroc ca dupa o ora s-a potolit :doarecapu:


Video:
scurt inainte de potop:
https://plus.google.com/u/0/photos/11811…247747086555932

si in tipul ploii...
https://plus.google.com/u/0/photos/11811…247747086555932

https://plus.google.com/u/0/photos/11811…247747086555932


Duminica dimineata, in speranta ca totul e la locul lor, adica cort, barci samd..., ne trezim ca lipseste Deyu + Gigi si Gufisor... :gandesc: Baieti harnici, care s-au trezit dis-de-dimineata si au iesit pe apa :apl:
Nu trece mult si primul telefon ma trimite pe apa...

Era unul scurt si indesat, care probabil puncta mai mult la greutate decit la lungime:


Cata era trist, i-a disparut motorul electric. Probabil s-a lovit de sondele mele de la sonar si a cedat care era mai slab :zambet:

L-a gasit pina la urma, picat in apa: :bucuros2:




Concursul s-a terminat la orele 12:00 si premierea a avut loc pe la orele 14:00. Vantul s-a pus din nou pe treaba :nu:



==================================================================================================

Locul 1, echipa Deyu+Gigi!!! Olanseta de clonc Taffi Vertical
Felicitari! :noroc:




Locul 2, Gufisor!!! O mulineta Slammer 760
Felicitari, mai ales ca a concurat cot la cot cu expertii:


Locul 3, Darius!!! Un clonc Tilo Andreas Ebro 2
Felicitari, si la mai mare:


==================================================================================================

Insa, asa cum se face de obicei la majoritatea concursurilor, toti participantii au fost premiati: o alarma Tzap-Tzarap, carabine cu vartej de 66 kg (Gigafish), o rola de fir spiralat GigaTec, o rola de leader Giga Tec Cat, ancore Owner ST 66 1/0... iar petrecaretii veseli, cite o "ciorba dulce" , in loc de acra :rizi: :









Deasemenea, lui Cristi, care ii multumesc ptr ajutor si arbitraj, carligul de aur ptr cel mai bun pescar de somn din zona Banat: :noroc: :bucuros2:



Cam asta fu... citeva zile superbe, fara certuri sau necazuri... Va multumesc tuturora si imi pare nespus de rau ptr cei care ne-au parasit inca din primele zile, din diferite motive :nunteleg:



==================================================================================

Luni, dupa concurs, dupa ce au plecat cu totii si am ramas doar eu cu Cristi, am chefuit si noi pe apa, rock-and-roll cu somnii :bucuros2:

7 bucati, unul mai frumos ca celalalt, cei mai mari fiind:






Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

79

joi, 28. august 2014, 08:02

Bravo, chiar si de la distanta mi se pare totul bine organizat iar ambianta pare sa fie excelenta. Felicitari. :apl:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 28. august 2014, 08:05

Foarte frumos ! Pacat ca nu am putut sa ajung, mi-am tras motor si uite asa s-au dus banutii. Data viitoare cand o mai fi...sigur voi veni. Parca sunteti o familie fericita ! :apl:
'' Carpe diem ! ''