Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dark17

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Dark17«

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 4. august 2014, 07:01

Recomandari Voblere , fire avat

salut nu am pescuit niciodata special pentru a prinde avat am prins doar din nimereala cand cautatam alta specie de peste .. as dorii sa imi recomandati un fir textil , ceva voblere , cicadale si rotative pe care le pot gasi pe un magazin online de la noi din tara ..
aici al noi avati se hranesc cu albitura cum ar fii obletele , m-am gandit la salmo thril dar ce culoare ?
findca am gasit un loc cu avati mari si mreana mare foarte multa si vreau sa incerc fiindca somni se lasa asteptati ...

AdarM

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 3. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 4. august 2014, 09:02

salut nu am pescuit niciodata special pentru a prinde avat am prins doar din nimereala cand cautatam alta specie de peste .. as dorii sa imi recomandati un fir textil , ceva voblere , cicadale si rotative pe care le pot gasi pe un magazin online de la noi din tara ..
aici al noi avati se hranesc cu albitura cum ar fii obletele , m-am gandit la salmo thril dar ce culoare ?
findca am gasit un loc cu avati mari si mreana mare foarte multa si vreau sa incerc fiindca somni se lasa asteptati ...
Cele mai bune rezultate la avat le-am avut cu rotativa frunza de salcie argintie.
Aglia Long Rainbow mi-a salvat multe partide, iar la Sulina, pe pontoanele din oras, a facut mereu diferenta.

Dark17

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Dark17«

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 4. august 2014, 11:36

crede-ma ca ieri am dat 12 ore cu tot ce am avut la mine si rotativa frunza dar nu mepps , mi-am stricat tot textilu in rest un avat de vreo 1,3 kg care nici nu am stiut ca sa agatat in lanseta de somn :)) deaea vreau sa imi cumpar ceva pentru avat si prima data cer pareri sa nu arunc bani pe geam , multumesc adarm


orice parere e bine venita astept cu nerabdare ,:)

Dark17

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Dark17«

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 7. august 2014, 07:32

mi-am luat 2 voblere salmo thrill si un fir textil energo team de 0,08 care sigur era de 0,20 :)) pentru ca pe saitul unde am gasit voblerul de culoare care am vrut-o era cel mai scump :)) , am fost la mures am pescuit o jumate de ora dupa avat dupa accea ce sa vezi mi se incalceste firu si poc se rupe si zboara vobleru n mijlocul muresului ... :))))
imi puteti recomanda un textil bun

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 1. septembrie 2014, 11:23

Textile relativ bune sunt mai multe, depinde doar de banii pe care esti dispus sa ii platesti pe el. Eu unul raman in continuare fan PowerPro dupa vreo 2-3 scapari cu alte marci care intr-un fel sau altul au reusit sa ma dezamageasca.

Un alt fir care incepe sa imi placa ar fi cel pe care il are Zoran, imi scapa acum numele (cred ca GigaFish cumva se cheama) si care pana acum s-a dovedit a fi OK. Inca nu a trecut proba timpului pentru a imi da cu parerea.

Ca si naluci pentru avat pot spune doar … sunt multe. Prin alte topicuri am mai spus-o ca am prins avati cu atatea naluci diferite incat pentru mine nu prea mai exista nici o regula. Nu vreau sa dau nume de naluci pentru ca poate fi interpretat ca reclama. Cert este ca anumite naluci am observat ca merg in anumite locuri in timp ce la 40 de km distanta nu sunt la fel de productive ca alte tipuri de naluci.

ps: indiferent la cate tipuri de naluci am prins avat, la rotativa niciodata vreunul :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 10

Membru din: 17. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 1. septembrie 2014, 13:10

salut!

Eu la avat folosesc un fir textil de 8 lb (sunline super pe ). Folosec in leader de 40-50 cm flurocarbon de 0.20 mm. Voblerele cele mai productive (pe raul mures) au fost salmo thrill (OB), Rapala x-rap (OG,GGH,S) 8 cm suspending si rapala flat rap 8cm S. De obicei pescuiesc doar cand vad atacurile la suprafata si tinetesc atacurile (de multe ori am reusi sa capturez pestele,care a atacat bancul de oblete).Fire intinse !
Foamea-i mare...So C&R pls.... :bravo:

Subiecte asemănătoare