Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 28. iulie 2014, 10:02

Sanctiuni si consecinte ptr nerespectarea regulamentului navigatie

Salutari,
as vrea sa-i rog pe cei care sunt in tema, sau cei care stiu exact unde sa caute pe net, sa ne prezinte citeva din sanctiunile ce se aplica ptr nerespectarea regulamentului de navigatie, ptr a putea preveni situatii neplacute sau costisitoare.

Atentie, cei care nu au permis de conducere ambarcatiuni de agrement, nu au nici o scuza ptr nerespectarea regulamentului, cum ar fi de ex lipsa vestelor de salvare din barca, sau pescuit pe timp de noapte pe Dunare fara lumini, ancorare in senal navigabil...
De aceea ar fi bine de stiut ce avem voie si ce nu, ce este tolerat si ce nu este sub nici o forma acceptat de catre organele de control.

Asa ca as incepe prin a numerota citeva pozitii, sa vedem ce iasa:

1. folosire barca cu motor peste 5 cp fara permis de barca
2. lipsa vestelor de salvare in barca
3. navigare pe timp de noapte sau vizibilitate redusa fara semnalizare vizuala si/sau acustica
4. ancorarea in zona senal
5. depasirea procentajului de alc admis (cit este de fapt limita?)
6. lipsa vasle (in caz de defectiune motor...)
:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 28. iulie 2014, 10:15

Un document care ar trebui citit de toata lumea care foloseste o barca este cel de mai jos.
Contine mai multa informatie, inclusiv partea de legislatie si amenzi :) (de pe la pg. 25). Pt. cei care doresc sa "aprofundeze", exista trimiteri la legile/hotararile complete.

http://www.rna.ro/servicii/PersNavigant/…0cu%20motor.pdf
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 28. iulie 2014, 10:50

Informer, iti dau dreptate, fiecare care circula cu barca, indiferent daca are sau nu carnet, ar trebui sa citeasca acest document.
Dar, la fel ca si regulamentul forumului, ce e prea lung, e plictisitor si nu se citeste!
De aceea as fi vrut sa avem citeva puncte esentiale clarificate aici pe scurt, ptr noi. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 28. iulie 2014, 10:51

nu am vazut...sau nu am inteles...ce sanctiuni se aplica daca te prinde cu un motor sa zicem de 10 cp si nu ai permis.

Sa fie paragraful acesta?:
Conducerea unei nave de către o persoană fără brevet sau fără certificat de capacitate
corespunzător se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.



Controalele cine le face?
:pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 28. iulie 2014, 10:56

nu am vazut...sau nu am inteles...ce sanctiuni se aplica daca te prinde cu un motor sa zicem de 10 cp si nu ai permis.

Sa fie paragraful acesta?:
Conducerea unei nave de către o persoană fără brevet sau fără certificat de capacitate
corespunzător se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
...


Da.

...
Controalele cine le face?


Cred ca orice organ de politie are dreptul sa te controleze. Pe Dunare politia fluviala, iar pe rauri mai mici, probabil orice politist din zona.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 28. iulie 2014, 15:22

nu am vazut...sau nu am inteles...ce sanctiuni se aplica daca te prinde cu un motor sa zicem de 10 cp si nu ai permis.

Sa fie paragraful acesta?:
Conducerea unei nave de către o persoană fără brevet sau fără certificat de capacitate
corespunzător se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
...




Nu cred ca paragraful cu pricina se refera la barca de agrement cu motor...
Born to fish, forced to work...

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 28. iulie 2014, 15:26

re

sincer sa fiu si mie mi se pare ciudat....nu prea consider o pneumatica de 3 m cu motor de 8-10 cp ca fiind nava... ar fi destul de nasol sa faci cativa ani de puscarie pentru asa ceva....brrrrrrrr
:pescuit:

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 28. iulie 2014, 15:36

Eu am fost controlat si de Politia de frontiera si de Politia transporturi in aceiasi zi, pe frontiera si de echipaj mixt Roman-Bulgar.
Singura "problema" pe care am intalnit-o a fost cand nu am avut aviz de agrement pentru o zona anume si ce am inteles eu din asta impartasesc si cu voi. Daca in barca se afla cel putin o persoana care nu detine permis de pescuit (cazul meu, eram cu sotia) se considera ca ai iesit la agrement si in consecinta iti trebuie aviz de agrement pe zona respectiva. Daca toti cei prezenti in barca au permis de pescuit, agremnentul vine de la sine :)
Ca sanctiune la prima abatere este un simplu avertizment, la al doi-lea nu pot sa va spun pentru ca m-am conformat :). Documentul este eliberat gratuit dar necesita 1-2 drumuri pana la Politie
Chiar daca nu era inclus in lista lui Zoran ma gandesc ca este bine de stiut despre el pentru a evita discutiile cu organele de control.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 28. iulie 2014, 15:48

sincer sa fiu si mie mi se pare ciudat....nu prea consider o pneumatica de 3 m cu motor de 8-10 cp ca fiind nava... ar fi destul de nasol sa faci cativa ani de puscarie pentru asa ceva....brrrrrrrr

Poate scapi de anii de puscarie dar sigur te alegi cu dosar penal

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 28. iulie 2014, 15:54

"Conform Ordonanţei Guvernului nr. 42/1997, cu modificările şi completările ulterioare, ambarcaţiuni de agrement sunt considerate nave. (A se vedea Ordonanţă de urgenţă nr. 74/2006)." :gandesc: s
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 28. iulie 2014, 15:59

sincer sa fiu si mie mi se pare ciudat....nu prea consider o pneumatica de 3 m cu motor de 8-10 cp ca fiind nava... ar fi destul de nasol sa faci cativa ani de puscarie pentru asa ceva....brrrrrrrr


Si cu pluta de 1.5m si motor electric esti parte din trafic... si poti incurca traficul...
Unui prieten i s-a stricat motorul (15cp) in mijlocul dunarii si venea un convoi de barje la vale... deci nu prea avea cum sa franeze, colegul nu avea vasle la barca... cu greu a vaslit cu capacul unei galeti , astfel ca a trecut la metru de convoiul de barje
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

12

luni, 28. iulie 2014, 16:07

Indiferent daca ai o barca de 6.9 m sau o gonflabila de 2,6 m daca motorul are peste 5 cp ai nevoie de permis de navigare( cat. D pentru ape interioare)...fara permis ESTE CAZ PENAL... probabil nu o sa faci puscarie, ( o sa primesti pedeapsa cu suspendare)si amenda, dar o sa ai de umblat pe la tribunale si de dat la declaratii, daca ai ghinionul si gasesti un procuror mai bosumflat :doarecapu: ... e naspa.

13

luni, 28. iulie 2014, 16:12

"Conform Ordonanţei Guvernului nr. 42/1997, cu modificările şi completările ulterioare, ambarcaţiuni de agrement sunt considerate nave. (A se vedea Ordonanţă de urgenţă nr. 74/2006)." :gandesc: s

27.Articolul 23 va avea următorul cuprins:

„Art. 23

Sunt nave, în înţelesul prezentei ordonanţe:

a)navele maritime şi de navigaţie interioară de orice tip, propulsate sau nepropulsate, care navighează la suprafaţă ori în imersie, destinate transportului de mărfuri şi/sau de persoane, pescuitului, remorcajului ori împingerii;

b)instalaţii plutitoare, cum ar fi: drage, elevatoare plutitoare, macarale plutitoare, graifere plutitoare şi altele asemenea, cu sau fără propulsie;

c)construcţii plutitoare care, în mod normal, nu sunt destinate deplasării, cum ar fi: docuri plutitoare, debarcadere plutitoare, pontoane, hangare plutitoare pentru nave, platforme de foraj şi altele asemenea, faruri plutitoare;

d)ambarcaţiuni de agrement.“

28.Articolul 24 va avea următorul cuprins:

„Art. 24

Fac parte din nave instalaţiile, maşinile şi motoarele care asigură propulsia navei sau produc o altă acţiune mecanică, împreună cu mecanismele şi mijloacele necesare transmiterii acestei acţiuni, toate echipamentele necesare navigaţiei, diferitelor manevre, siguranţei navei, salvării vieţii omeneşti, prevenirii poluării, comunicaţiilor, igienei şi exploatării potrivit destinaţiei navei, precum şi proviziile.“


Detalii: OUG 74 2006 modificarea şi completarea OG 42/1997 privind transportul naval | Textul integral al legilor

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 28. iulie 2014, 16:13

Daca tot suntem comandanti de nave si Basescu se pensioneaza ar trebuii sa depunem candidatura si poate cu putin noroc unul dintre noi ajunge la Cotroceni :rizi: Norocosul sa nu ne vanda navele :doarecapu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 28. iulie 2014, 17:12

...si in consecinta iti trebuie aviz de agrement pe zona respectiva.

Sorry, nu pot intelege 100-la-100 cele scrise de tine (adica, am inteles ce ai scris, ptr ca ai scris clar! dar nu reiese daca...): avizul de agrement trebuie cerut ptr orice rau, baraj, lac din tara, sau numai pe apele de frontiera? Sau numai pe raurile si canalele navigabile? :gandesc:

Adica daca merg pe Mures cu barca la plimbare, trebuie aviz de agrement?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 28. iulie 2014, 17:17

Citat


Art. 21. - (1) Blocarea şenalului navigabil, a unei dane sau zone a bazinului portuar şi neexecutarea
ordinului căpitanului portului privind măsurile de deblocare se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani
şi interzicerea unor drepturi


Adica, o barca ancorata pe senalul navigabil care pescuieste? Gasesc f periculoasa aceasta manevra, cu toate ca la Cazane am vazut zeci de astfel de barci, si vapoarele claxonau si erau nevoite sa le ocoleasca... :doarecapu:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 28. iulie 2014, 17:30

Adica, o barca ancorata pe senalul navigabil care pescuieste? Gasesc f periculoasa aceasta manevra, cu toate ca la Cazane am vazut zeci de astfel de barci, si vapoarele claxonau si erau nevoite sa le ocoleasca...

Zorane,
Ca vapoarele claxonau aia mai cred da` ca vapoarle ocoleau barcile MAI ALES IN CAZANE nu cred nici in ruptu` capului... :rizi: .
Intr-adevar sa te ancorezi in senal este periculos... mai ales daca nu esti sigur pe motoru` pe care-l ai pt. ca io ma indoiesc ca o barja sau vapor o sa te ocoleasca prea des... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 28. iulie 2014, 18:44

Adica, o barca ancorata pe senalul navigabil care pescuieste? Gasesc f periculoasa aceasta manevra, cu toate ca la Cazane am vazut zeci de astfel de barci, si vapoarele claxonau si erau nevoite sa le ocoleasca...

Zorane,
Ca vapoarele claxonau aia mai cred da` ca vapoarle ocoleau barcile MAI ALES IN CAZANE nu cred nici in ruptu` capului... :rizi: .
...

Rautaciosule... :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

19

luni, 28. iulie 2014, 20:12

Nu va bazati pe faptul ca barjele, vapoarele o sa va ocoleasca... au nevoie de timp si "spatiu" pentru manevre de ocolire... chiar daca va obsearva( este foarte posibil ca nici sa nu va vada) este putin probabil sa shimba ruta de navigare... mai degraba trec peste "voi" ... ATENTIE SPORITA si PRUDENTA MAXIMA !

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 28. iulie 2014, 21:10

...si in consecinta iti trebuie aviz de agrement pe zona respectiva.

Sorry, nu pot intelege 100-la-100 cele scrise de tine (adica, am inteles ce ai scris, ptr ca ai scris clar! dar nu reiese daca...): avizul de agrement trebuie cerut ptr orice rau, baraj, lac din tara, sau numai pe apele de frontiera? Sau numai pe raurile si canalele navigabile? :gandesc:

Adica daca merg pe Mures cu barca la plimbare, trebuie aviz de agrement?
Din cate stiu eu este vorba doar de zona de frontiera.
Dupa logica lor trebuie sa ai un motiv sa stai pe acolo.
Daca ai permis de pescuit, politia de frontiera iti da PG pe baza acestui permis, iar daca nu-zici ca iesi pt agrement... :doarecapu:
Doamne ajuta si pesti mari.