Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 28. iulie 2014, 21:19

Singura "problema" pe care am intalnit-o a fost cand nu am avut aviz de agrement pentru o zona anume si ce am inteles eu din asta impartasesc si cu voi. Daca in barca se afla cel putin o persoana care nu detine permis de pescuit (cazul meu, eram cu sotia) se considera ca ai iesit la agrement si in consecinta iti trebuie aviz de agrement pe zona respectiva. Daca toti cei prezenti in barca au permis de pescuit, agremnentul vine de la sine

Apropo de asta, cea mai stupida interpretare pe care am auzit-o, inspirata din fapte reale, este asa:
Pana ajungi sau cand te intorci de la locul de pescuit faci agrement si-ti trebuie avizul, cand esti pe loc si pescuiesti iti trebuie PG-ul. :zambet:
Mare-i gradina... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 28. iulie 2014, 21:22

Legal, in deplasari nu-ti trebuie nimic, dar organele mai interpreteaza... :doaaamne:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 28. iulie 2014, 22:01

Apropo de asta, cea mai stupida interpretare pe care am auzit-o, inspirata din fapte reale, este asa:
Pana ajungi sau cand te intorci de la locul de pescuit faci agrement si-ti trebuie avizul, cand esti pe loc si pescuiesti iti trebuie PG-ul. :zambet:
Mare-i gradina... . :rizi:
..........un bat lasat la trena si te-ai scos...... :) :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 29. iulie 2014, 06:32

Exista aviz pentru pescuit si aviz pentru agrement. Niciunul dintre ele nu costa nimic si se obtin pe loc. Pe langa astea doua mai exista un aviz pentru "parcare" daca barca este tinuta pe apa (asa cum o tin eu toata vara si toamna in Oltenita). Asta se obtine de la primarie in vaza facturii de la barca si se depune la politia de frontiera. Nici asta nu costa nimic.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 29. iulie 2014, 06:39

Exista aviz pentru pescuit si aviz pentru agrement. Niciunul dintre ele nu costa nimic si se obtin pe loc. Pe langa astea doua mai exista un aviz pentru "parcare" daca barca este tinuta pe apa (asa cum o tin eu toata vara si toamna in Oltenita). Asta se obtine de la primarie in vaza facturii de la barca si se depune la politia de frontiera. Nici asta nu costa nimic.
........daca tot nu costa :) ....NIMIC...de ce mai le cer ??? :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 29. iulie 2014, 06:57

........daca tot nu costa ....NIMIC...de ce mai le cer ???

Ca sa poata sa-ti dea amenda daca nu le ai... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 29. iulie 2014, 08:03

...si in consecinta iti trebuie aviz de agrement pe zona respectiva.


Sorry, nu pot intelege 100-la-100 cele scrise de tine (adica, am inteles ce ai scris, ptr ca ai scris clar! dar nu reiese daca...): avizul de agrement trebuie cerut ptr orice rau, baraj, lac din tara, sau numai pe apele de frontiera? Sau numai pe raurile si canalele navigabile? :gandesc:

Adica daca merg pe Mures cu barca la plimbare, trebuie aviz de agrement?

Este vorba de Dunare si zona de frontiera, mi s-a cerut la Giurgiu si Oltenita, pe Mures nu cred .

tox

Oblete

Răspunsuri: 31

Membru din: 23. iulie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 29. iulie 2014, 08:09

Singura "problema" pe care am intalnit-o a fost cand nu am avut aviz de agrement pentru o zona anume si ce am inteles eu din asta impartasesc si cu voi. Daca in barca se afla cel putin o persoana care nu detine permis de pescuit (cazul meu, eram cu sotia) se considera ca ai iesit la agrement si in consecinta iti trebuie aviz de agrement pe zona respectiva. Daca toti cei prezenti in barca au permis de pescuit, agremnentul vine de la sine

Apropo de asta, cea mai stupida interpretare pe care am auzit-o, inspirata din fapte reale, este asa:
Pana ajungi sau cand te intorci de la locul de pescuit faci agrement si-ti trebuie avizul, cand esti pe loc si pescuiesti iti trebuie PG-ul. :zambet:
Mare-i gradina... :rizi: .
Am si eu una stupida chiar daca mi se pare ca deviem de la subiect.
Vreau sa ies pe Chilia deci imi trebuie PG nu? Pentru a pescuit pe Chilia(Delta) imi trebuie permisul de pescuit, taxa pt barca......de la Tulcea, ANPA nefiind valabil acolo. Dar pentru ca PF sa imi elibereze PG imi cere ANPA.
Poate se explica cumva, eu unul nu am inteles.

29

marți, 29. iulie 2014, 08:34

Despre Delta dunarii puteti gasi informatii actuale la : Taxe si permise de acces si pescuit in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii cica in zona Chilia se practica din acest an C@R si taxa pe zi este de 50 lei.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 29. iulie 2014, 09:03

Pentru Delta Dunarii, bratul Chilia, se obtine avizul de frontiera in baza unei cereri si a copiei de pe permisul eliberat de ARBDD sau, daca nu-l ai, dupa cel eliberat de ANPA. Politia de frontiera Tulcea este de fapt o subunitate a Pazei de Coasta Constanta. Eliberarea avizului se face pe loc si nu costa nimic. Acest aviz este valabit pe teritoriile judetelor Tulcea si Constanta => poti iesi cu barca pe mare la pescuit cu acelasi aviz.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 29. iulie 2014, 09:06

Din cate stiu eu ai nevoie de permis de navigatie si avize doar pe apele navigabile. Confirma cineva?
In Arad pe Mures de exemplu nu are cine sa te verifice, nu e navigabil, nu avem capitanie, nu am auzit sa fi fost cineva controlat vreodata si zunt zeci de barci, unele cu motoare f puternice.
@Zoran cred ca pana nu citeste cineva legea cap coada :doaaamne: ne vom tot da cu presupusul la nesfarsit.
Born to fish, forced to work...

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 29. iulie 2014, 09:36

Din cate stiu eu ai nevoie de permis de navigatie si avize doar pe apele navigabile. Confirma cineva?
In Arad pe Mures de exemplu nu are cine sa te verifice, nu e navigabil, nu avem capitanie, nu am auzit sa fi fost cineva controlat vreodata si zunt zeci de barci, unele cu motoare f puternice.
....

Stiu ca se poarta, dar cum am scris, in caz de accident, daune, samd... pot aparea necazuri mari!
Si daca nu rau navigabil, asta nu inseamna ca ai voie sa conduci un motor cu capacitate mai mare 5 cp fara permis, sau sa nu respecti regulamentul (de ex vesta salvare)... La fel cum nu inseamna ca, cei care nu au permis ptr motoare pina in 5 cp, nu trebuie sa respecte regulamentul pe apele navigabile (doar ptr ca nu au fost obligati sa il invete ptr examen).

...
@Zoran cred ca pana nu citeste cineva legea cap coada :doaaamne: ne vom tot da cu presupusul la nesfarsit.

De aceea am deschis subiectul, sa aflam ce scrie regulamentul, si nu sa presupunem ... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 29. iulie 2014, 09:49

..pe Timis a luat amploare plimbatul cu skijetul..... :doarecapu: pana cand au reusit sa inece un copil, care lasat nesupravegheat l-au luat valurile
facute de skijeturi...........de atunci ori ce incercare se lasa cu amenzi mari !!!
ps...au voiecu skijetul doar cand vor pune pe ele ......motor electric !! :) care nu polueaza.
.............
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

34

marți, 29. iulie 2014, 09:57

Teoretic "dupa unii" pe raurile NENAVIGABILE nu ai voie cu motor termic, doar vasla/vele sau electric.... practic NO COMMENT ..... Singurele exceptii sunt cei de la ISU pentru interventii si exercitii de prevenire, salvare.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 29. iulie 2014, 09:58

..pe Timis a luat amploare plimbatul cu skijetul..... :doarecapu: pana cand au reusit sa inece un copil, care lasat nesupravegheat l-au luat valurile
facute de skijeturi...........de atunci ori ce incercare se lasa cu amenzi mari !!!
...


Trist, dar adevarat! Orice ambarcatiune aflata in miscare este periculoasa, mai ales pe zonele care nu sunt navigabile!
De ex. Skijet si Sky nautic este permis in Germania (scuze de comparatie) doar pe locuri special amenajate si semnalizate, si acolo este interzis scaldatul... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 29. iulie 2014, 09:58

Teoretic "dupa unii" pe raurile NENAVIGABILE nu ai voie cu motor termic, doar vasla/vele sau electric.... practic NO COMMENT ..... Singurele exceptii sunt cei de la ISU pentru interventii si exercitii de prevenire, salvare.
.........CORECT.........asa e !!!!
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

37

marți, 29. iulie 2014, 10:00

..pe Timis a luat amploare plimbatul cu skijetul..... :doarecapu: pana cand au reusit sa inece un copil, care lasat nesupravegheat l-au luat valurile
facute de skijeturi...........de atunci ori ce incercare se lasa cu amenzi mari !!!
ps...au voiecu skijetul doar cand vor pune pe ele ......motor electric !! :) care nu polueaza.
.............


Pe Timis cine aplica amenzi ? ca la NOI in Tg Mures "toata lumea" zice ca nu este de competenta lor...iar in zile insorite sunt 4-5 jetskiuri care fac slalom printre inotatori...

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 29. iulie 2014, 10:05

Pe Timis cine aplica amenzi ? ca la NOI in Tg Mures "toata lumea" zice ca nu este de competenta lor...iar in zile insorite sunt 4-5 jetskiuri care fac slalom printre inotatori...
............asa a fost ai pe Timis pana la accident dupa care au curs amenzile......112 si rezolvi :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

39

marți, 29. iulie 2014, 10:15

Din pacate sunand la 112 nu rezolvi mare lucru cel putin nu la NOI in MS. Cei de la "organele de control" se misca anemic sau deloc, trist dar adevarat.