Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 26. iulie 2014, 15:10

Caut momeli de calitate: rame; coropisnite; peste viu...

:salut: ,
asa cum scrie in titlu, caut momeli de calitate! Cunoasteti distribuitori, sau pe cineva particular, care poate oferi urmatoarele momeli?

rame
negre, serpsti sau de ploaie, mari, proaspete si viguroase

(anul trecut a comandat si Bruno dintr-un loc de unde au fost laudate, au venit insa multe mici si unele moarte; dupa 1 saptamana au cam murit 90% din ele / anul trecut a comandat Nelu rame serpesti si au fost bestiale! anul acesta, din acelasi loc, satisfacatoare: mici si cu mult pamant...)

coropisnite
acestea sa fie intre 4-6 cm, nu mai mici!

peste viu (aici special ptr pescarii din zona TM):
in ordinea preferintelor - bibani, clean, mrenuta

Deasemenea, daca cineva are chef din data de 05.08. pina in 10.08. si din 12.08-15.08. sa mearga la Dunare zona Bazias-Divici cu cortul ptr pescuit de peste mic (albitura, platicuta, lipusi, babusti, carasei, guvizi...), as participa la cheltuielile de drum si as cumpara si momeala necesara! Detalii pe MP :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 28. iulie 2014, 10:46

Zoran, ramele negre, serpesti, care vin din Tulcea sunt micute si subtirele in momentul de fata. Poate ca in viitor vor fi gasite din nou mari si groase. Pentru coropisnite cel mai bine este sa te ajute un coleg forumist care are rude la tara si unde poate exista timpul necesar cautarii lor in gramada de balegar.
imi poti comanda singur din Tulcea lipitori de pamant, care sunt suficient de mari si robuste pentru a rezista pana in Timisoara, dar poate se gasesc si acolo la vanzatorii locali. Intre o coropisnita si o lipitoare de pamant, care au acelasi pret, as prefera de departe lipitoarea.
Pestele marunt pentru momeala ti-l prinzi singur cu o lanseta de feeder folosind viermisori ca momeala si o nada pe baza de TTX amestecata cu praf de usturoi si toping pentru inghetata cu aroma de capsuni sau fructe de padure, pusa generos in si pe cosulet. Praful de usturoi (nu granule) si topingul le gasesti cel putin in reteaua de magazine METRO sau SELGROS

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 29. iulie 2014, 09:40

Multumesc Eugen!
Ideea era sa le am gata pregatite ptr pescuit, si nu sa petrec ore sau chiar zile la feeder si pluta. Sa cumpar momeala, sa o transport, sa o prepar sa momesc, sa pescuiesc... si iaca asa (poate) s-a dus cea mai buna zi de clonc, fara vant si cu posibile recorduri! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 29. iulie 2014, 09:59

Stiu un magazin in Tulcea. Oamenii au de toate si fac si livrari daca ai nevoie (cred ca trebuie sa platesti transportul). Cred ca vindeau cu 40 de lei kilogramul de rame negre. Cauta pe facebook Sc Momeala Vie SRL. Este o pagina, nu un profil personal

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 29. iulie 2014, 11:05

Pretul la prima mana este de 30 lei/Kg rame negre si le expediaza cu microbuzele care merg in diferitele localitati. Cantitatea minima pentru o comanda este de 5Kg. Va pot da pe privat numele distribuitorului si numarul lui de telefon.

Răspunsuri: 12

Membru din: 9. august 2014

Locație: onesti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 12. august 2014, 19:26

zoran mrenuta pot sa iti gasesc eu destul de multa , problema e transportul pina in vestul tarii.... daca te intilnesti cu iulian cioclin saptamina ce vine la cazane pot sa iti trimit citeva zeci prin el , nu mai multe ca nu cred ca rezista pe drum ...doar daca vine el cu rulota sa poata sa puna o pompa de aerpentru oxigenare, de pastrat loco are el bidon gaurit suficient pt amindoi, clean exista si dala suficient dar trebuie timp pentru prins la undita...biban , doar daca ajung la siret

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 13. august 2014, 08:43

Merci Mihai, cred ca ptr weekendul urmator vom avea momeli, adica fiecare va veni cu rame de ploaie si negre de pamant. Incerc eu sa organizez coropisnite la fata locului, scoici vin moarte pe apa, iar pestisori, adica obletei, sunt mai mult decit suficiente. Merci mult inca odata.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 12

Membru din: 9. august 2014

Locație: onesti

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 13. august 2014, 10:54

ok
cum vrei , la mreana e simpla treba , citeva zeci le adun in 30 de min ...
iulian are lipitori adunate de pe siret , nu stiu cum se descurca cu rimele.... paici numa de gunoi...groase ca degetu , din 3 incercari la ele 0 trasaturi la clonc atit la mine cit si la el ... poate nu or fi bune .... desi la stationar am prins mereu la ele de la moace la 8 kg

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 13. august 2014, 12:01

Lasa ca vine ploaia si poate strang asa de o tocana.

Răspunsuri: 12

Membru din: 9. august 2014

Locație: onesti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 13. august 2014, 12:03

beii esti acasa.... vineri nu tragem o fuga ?? sau si joi daca nre lasa vintu... :zambet:
hai ca stau ca pe ghimpi ....is liber si frec menta pacasa... zii sa ma duc sa ma invirt de momeala....app am niste gunoaie de coro chiar in drun , max 1 km ocol :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 14. august 2014, 06:55

ok
cum vrei , la mreana e simpla treba , citeva zeci le adun in 30 de min ...

Mihai, daca nu e mare deranjul , atata ptr tine cit si ptr Iulian, atunci poti trimite citeva. Intr-o lada frigo, umpluta pina la 1/3 cu apa, stau f bine (nu se incalzeste apa) :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

joi, 14. august 2014, 07:26

Pot sa le aduc eu ...trec prin Onesti spre locatia de pescuit.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 14. august 2014, 13:51

Eu ajung sambata dimineata. Daca vreti mrenutele mai repede ajunge gufisor. Mrenutele care le prinde Mihai sunt cam mici pentru somn. Cat juma de palma.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 14. august 2014, 14:39

Am o cunostinta in zona Severin care scoate coropisnite la comanda (100-200)buc zi la pret de 1 leu/buc. Daca sunteti interesati si omul nu are comenzi peste puterile lui ..... :prieteni:

Răspunsuri: 12

Membru din: 9. august 2014

Locație: onesti

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 14. august 2014, 17:22

ok mine ma bag pe interes... azi am fost la pescuit ... clonc .... promit si mari... gufisor tu cind treci prin onesti poate ne sinconizam , ei mine la 3-4 dupamiza deja le am in dotare , momentan nu stiu ce gusa am facut cu telefonu asa ca nu il las , alternativ ma gasesti la nr asta dar dupa orele 21, 0766710727

Răspunsuri: 12

Membru din: 9. august 2014

Locație: onesti

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 15. august 2014, 19:27

Pesticii sint in custodia mea , undeva la 50+ bucati intre 12 si 18 cm , mai mari nu am reusit sa prind, luni intra in custodia lui gufisor pina atunci ma straduiesc sa ii tin in vata chiar daca inseamna sa ii iau cu mine la munte ca sa le schimb apa macar la 12 ore .. :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

17

sâmbătă, 16. august 2014, 07:53

Ma inchin in fata ta, mii de multumiri! voi gasi eu o cale sa ma revansez... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

18

sâmbătă, 16. august 2014, 07:58

Am sa-i pun untr-un butoi de 50 litri cu 2 bidoane de 2 litri inghetate si pompa de aer...sper sa reziste

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 16. august 2014, 08:32

Hm... sa nu faca soc termic si sa moara.
Cel mai ok in 2 lazi frigorifice, din acelea de la Real/Metro, umplute cu apa pina la jumatate si in capac o gaura de 8 mm. Pe acolo se poate baga furtunul de pompita oxigen. Asa o lada frigo costa circa 10 €, iti dau eu banii cind ne intalnim.
Vezi cum stau mai bine, in lazile frigo sau butoi, important e sa nu se incalzeasca apa. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

sâmbătă, 16. august 2014, 08:52

Nu ajung la Metro si nici nu am in oras. Merg noaptea si am sa izolez bine butoiul, cu bidoanele de gheata si pompa sper sa ma descurc. Mi-am luat PG pe net si ajung marti si o sa va astept pe locatie.

Subiecte asemănătoare