Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »razvan ionascu«

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 25. iulie 2014, 09:47

Alarme Rico's

Salut,
Unde pot gasi alarme de genul asta alarma - YouTube ? Nu neaparat Rico's, dar ceva asemanator

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 25. iulie 2014, 10:14

Salut, ar mai fi cele de la firma Taffi, care sunt destul de ok. Celelalte ori nu merita banii (proasta calitate), ori sunt f f scumpe.

Ar mai exista posibilitatea sa iti comanzi ceva asemanator de pe net, sa mai cumperi ceva contacte pe baza de vibratii si sa le construiesti tu. Cred ca ai iesi pe la 10 - 12 € buc si ai avea ceva satisfacator de bun, care daca se strica sau il pierzi, nu iti pare rau de investitie.

Daca nu te descurci, contacteaza-l pe Informer, poate iti face el (daca-i permite timpul).

Ceva de genu' Tzap-Tzarap-ului asta (la final de video se aud, si se vad undeva in dreapta imaginii si pe ziua):

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »razvan ionascu«

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 28. iulie 2014, 08:39

Multumesc pentru informatii!

Fiind student la Electronica si Telecomunicatii, o sa incerc sa le fac singur. O sa revin cu informatii si poze :zambet:

gsmmircea

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 27. iulie 2014

Locație: Satu Mare

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 28. iulie 2014, 09:45

Eu mi-am confectionat ceva asemanator .Daca ai nevoie de sfaturi lasa-mi numarul de mobil pe adresa gsmmircea@yahoo.com si te ajut cu placere.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 28. iulie 2014, 10:55

Jnior9007 si-a confectionat singur asa ceva fara un efort deosebit, sub indrumarile oferite de informer, cu materiale comandate din China tot la recomandarea lui informer, iar pretul final la care au iesit fabricile de zgomot a fost unul derizoriu.

  • Autorul acestui subiect este »razvan ionascu«

Răspunsuri: 24

Membru din: 13. iulie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 29. iulie 2014, 09:49

M-am documentat putin ieri is am ajuns si eu la aceeasi concluzie. Pretul este destul de mare si la fel si munca, merita sa le construiesti doar daca esti pasionat. Am gasit pe un site cunoscut de vanzari niste chinezarii care costau 15 lei. Poate o sa comand unul ca sa vad exact cum arata mecanismul

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 29. iulie 2014, 10:01

M-am documentat putin ieri is am ajuns si eu la aceeasi concluzie. Pretul este destul de mare si la fel si munca, merita sa le construiesti doar daca esti pasionat. Am gasit pe un site cunoscut de vanzari niste chinezarii care costau 15 lei. Poate o sa comand unul ca sa vad exact cum arata mecanismul


Contacteaza-l pe Informer, vezi daca nu are el ceva pe acasa...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 29. iulie 2014, 10:09

Chinezariile care se preteaza pt. transformarea in "alarme de somn" costa in jur de $5.
Declansarea alarmei se face prin actionarea de catre fir a unui microintrerupator... sistemul acesta trebuie eliminat si inlocuit cu un contact cu mercur (juma` de ora de manopera).
Pretul contactului cu mercur mai adauga putin la pretul materialelor.
Ce trebuie facut deasemenea la bazaitorile chinezesti este refacerea lipiturilor (care-s deplorabile) si rearanjarea firelor si celor cateva componente (1xtranzistor, 1xLED etc.) care parca-s aruncate din avion. (10 minute de manopera).
Deasemenea ar fi indicata inlocuirea surubului de prindere a clemei cu unul de inox + saibe inox + piulita autoblocanta.

Pot sa fac cele de mai sus pt. doritori iar bazaitoarea iese in final pe la 12 - 13 euro, daca fac macar vreo 2-3 bucati.
Daca cineva doreste sa faca pt. un pret mai mic nu-i nici o problema, ii doresc succes, io am zis doar pretul minim la care mie mi-e rentabil. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

gsmmircea

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 27. iulie 2014

Locație: Satu Mare

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 29. iulie 2014, 10:22

Eu am cumparat o alarma magnetica pentru usa iar in loc de contactul magnetic am lipit un contact cu mercur si merge excelent.Sistemul de prindere il face fiecare dupa gust.

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 29. iulie 2014, 14:13

Asa am facut si eu am comandat o centrala de alarma chinezeasca cu ceva contacte magnetice pentru usa radio. Modificând putin prin contactul magnetic am eliminat contactul REED si am pus in locul sau un contact cu mercur. Semnalul se transmite la baza si baza suna când este armata noaptea alarma. Alarma are si GSM, ma suna si pe mobil daca plec de la locul de pescuit :rizi: glumesc cu plecatul.
Alimentarea bazei o fac la bateria de la masina sau o baterie mica de 4AH. Consuma foarte putin.

Răspunsuri: 67

Membru din: 4. decembrie 2012

Locație: Zalau

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 8. august 2014, 09:16

Eu am gasit asa ceva pe net. Pretul nu este prohibitiv iar avantajul este ca "bazaitoarea" ramane pe suportul lansetei.
Fish Strike Fish Alarm - Bite Indicator - Strike Indicator - Rod Alarm

Singurul inconvenient este legat de faptul ca nu ai statie dar eu nu stau la mai mult de 5 metri de lansete.

Aby129

Șalău

Răspunsuri: 187

Membru din: 17. decembrie 2014

Locație: Dublin, Irlanda

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 29. martie 2015, 15:15

Folosește cineva alarmele de la Seabite? Sunt destul de ieftine, dar nu prea găsesc review - uri.
Pescuiesc doar din... si pentru placere! :pescuit: