Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

61

marți, 12. august 2014, 07:33

Zoli, nici nu a spus nimeni ca nu este voie cu caiacul pe Mures! Am spus doar ca, probabil majoritatea pescarilor de pe mal nu inteleg de ce trebuie sa faca loc caiacelor sau altor barci, atata timp cit ei au permis de pescuit pe Mures si si-au platit taxele la zi. Cei care pescuiesc fara permis sunt convins ca nu comenteaza :rizi:
Fiecare ar putea pune problema din punctul sau de vedere, si nimeni nu ar avea deplina dreptate. Probabil ca daca s-ar merge in instanta cu aceasta problema, fiecare ar avea ceva si de cistigat, dar si de pierdut. Punctele de vedere diferite sunt f interesante ptr mine, nu e vorba nici de lungire si nici de plictis! :noroc:


Chestia este ca doar anumite persoane "se agita" , mai ales cei care nu au nici macar permis si in mare parte doar la NOI, adica pe Mures... am avut ocazia sa padelez si pe alte meleaguri si oameni era foarte amabili indiferent de nationalitate sau etnie. Stiu un caz concret in zona noastra cand niste baieti mai nervosi au iesit pe mal sai au aruncat pescarul in apa, care dadea cu pietre dupa ei ... nefiind prea multe ambarcatiuni in zona politia a identificat destul de repede pe indivizii respectivi... a trecut deja mai bine de 4 ani si inca tot dureaza procesul...
Ps. scuze pentru "reactia intarziata" , dar nu primesc instiintare de pe site ...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

62

marți, 12. august 2014, 08:01

Astept raspuns si de la ANPA.


Am primit raspunsul cu privire la art 60-64:

Citat

Răspunsul este clar în lege şi se referă la pescuitul comercial.Dumneavoastră doriţi să organizaţi ,bănuiesc,concurs de pescuit sportiv pe râul Mureş sau Timiş.În acest sens trebuie să respectaţi prevederile legale privind pescuitul recreativ/sportiv.
O zi faină


Deci cred ca e destul de clara treaba cu legatul pe malul opus, cu privire la pescuitul sportiv: nu este interzis! Articolele 60-64 se refera la pescuitul comercial cu plase de pescuit. :noroc:

Restul, pietre aruncate, injurii si pescari aruncati in apa... tine totul de bunul simt si de intelegerea fata de ceilalti! :pescuit:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com