Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dark17

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Dark17«

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 21. iulie 2014, 09:34

Somni de pe raul Mures

Salut ma numesc Paul :salut: , si sunt nou pe acest forum .

As dorii cateva sugestii despre cum sa pacalesc un somn si cateva recomandari de momeala si montura ..
Eu pescuiesc doar pe raul Mures la somn si am gasit un loc unde sunt 2 somi mari care au undeva peste 1,5 m , au fost intepati si de alti pescari dar au rupt ..
Deci am fost sambata pe duminica seara in acel loc si au facut ravagii pe acolo ziceai ca fac oamenii baie asa tare bateau ..
Am incercat sa dau dupa ei dar am esuat si nu am prins nimic nici macar trasatura am folosit o montura de fund cu rame si una tot asa dar cu peste viu , tin sa precizez ca Muresul este tulbure in perioada asta , dupa toate cele intamplate eu zic ca se hraneau la suprafata de accea nu sa-u atins de monturile mele .

Daca ma puteti ajuta cu o montura de suprafata care a dat rezultate cat de cat si momeala pe care sa o folosesc tinand cont ca Murescul e tulbure . Si cum as putea planta momeala de pe o parte pe cealalta cu ce sa o leg de ce sa o leg sa nu se agate ..

Multumesc mult o zi buna ! :ciao:

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 21. iulie 2014, 10:02

Salut,

Nu cred ca e atat de tulbure incat sa influenteze negativ pescuitul la somn, poate chiar din contra. Gasesti atat pe forum cat si pe site o multime de variante, explicate foarte frumos, cum sa pescuiesti la suprafata. Nu cred ca e nevoie sa reia cineva toata povestea. Totul e sa cauti putin. La cum s-a prezentat anul acesta somnii par a fi foarte capriciosi si necooperanti, pana acum. Asta vorbind de zona noastra ca in alte parti nu stiu ce sa zic.

Legat de plantat de pe un mal pe altul....putin cam greu ca fara barca, iar lansarile cu monturi cu pluta de grund sunt foarte greu de facut(cel putin lungi) si nu sunt nici foarte recomandate(cele lungi) din pct meu de vedere pentru ca daca dai cu peste sunt sanse mari sa il faci praf, daca e cu rame se pierd destule la lansare, colac peste pupaza se poate incalci montura la cat e de lunga. Poti incerca metoda celor 2 lansete(o gasesti explicata pe aici pe undeva), dar si aceea are dezavantajele ei.

Ca si concluzie, cred ca daca i-ai vazut(auzit) hranindu-se exclusiv in malul opus si nu ai cum sa plasezi monturile acolo de pe celalant mal varianta de compromis ar fi sa incerci sa ajungi tu acolo, asta daca se poate.

PS: Muresul anul acesta pentru mine a fost si neproductiv si cu pesti capriciosi, iar din pct de vedere a vremii....ce sa mai zic...tot ud si plin de namol am fost pe maul apei anul acesta.

Dark17

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »Dark17«

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 21. iulie 2014, 10:20

Multumesc NegruVoda13 , am sa tin cont de ce ai spus tu , dar nu e problema cu plantatul ca stiu sa innot si trec asa de pe o parte pe alta , problema e ca e apa mica si repezis acolo unde iasa noaptea somnu si nu prea am de ce sa leg montura probabil un bolovan mare mar ajuta :)

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 21. iulie 2014, 11:34

cauta-l la spinning :ochi:

5

luni, 21. iulie 2014, 17:28

dar nu e problema cu plantatul ca stiu sa innot si trec asa de pe o parte pe alta

Lasa innotatul,e dificil sa plantezi prin innot(ieri am uitat dopul de la barca acasa si a trebuit sa duc in inot monturi, :doarecapu: :nervos: ),o barcuta de 1 persoana este ceea ce ai nevoie :ochi:
problema e ca e apa mica si repezis acolo unde iasa noaptea somnu si nu prea am de ce sa leg montura probabil un bolovan mare mar ajuta :)
Ia cu tine in barca un lemn de 1m si il bagi unde vrei in malul celalalt si apoi ti-ai legat montura de el :ochi:

Subiecte asemănătoare